Најекономично греење и ладење

Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
moze li nekoj da mi kaze resenie, inverterot mi e namesten verojatno vo nosacki stolb na kukata, i postojano godrma spratot koga raboti, se oseka duri i na dolniot sprat, ima li nekoja varijanta da se ublazi toa vibriranje, za da ne gi vikam od novo majstorite koj sto mi go montiraa. mi predlagaa da go izvadam inverterot i megu nego i drzacite da stavam gumicki, bi pomognalo li do nekade toa ili voopsto da ne probuvam? ako ima nekoj varijanta neka pise. pozz
Можно е да не е добро монтирана - не е хоризонтално поставен и стегната. Ако е тоа во ред пробај со поставување на гумички. Не треба да ја демонтираш. Само извади ги шрафовите од едната страна и внимателно вметни гума, па врати ги шрафовите. Потоа исто и на другата страна.
Обиди се и на вертикалните држачи, ама биде уште повнимателен и вади ги само еден по еден внимавајќи да не ти падне. Ако можно, можеш и помеѓу зидот и држачот да се вметне гума.
Инаку климата првата година повеќе вибрира, со тек на време секоја клима ги намалува вибрациите.
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.028
Поени од реакции
953
Можно е да не е добро монтирана - не е хоризонтално поставен и стегната. Ако е тоа во ред пробај со поставување на гумички. Не треба да ја демонтираш. Само извади ги шрафовите од едната страна и внимателно вметни гума, па врати ги шрафовите. Потоа исто и на другата страна.
Обиди се и на вертикалните држачи, ама биде уште повнимателен и вади ги само еден по еден внимавајќи да не ти падне. Ако можно, можеш и помеѓу зидот и држачот да се вметне гума.
Инаку климата првата година повеќе вибрира, со тек на време секоја клима ги намалува вибрациите.
благодарам за советите, инаку климата е монтирана добро, и хоризонтално, и правилно стегната и поставена, монтерите ме предупредија уште тогаш кога ја монтираа дека можно е да погодиле некој од носачките столбови, но јас сум крив, затоа што јас им кажав каде да ја монтираат, бидејќи сакав естетски да изгледа убаво, и да биде на јужна страна за подолго да ја грее сонце во зиима и да не биде изложена на ветар. и 24-ка ми местеа истите монтери, па може да се каже дека кај неа повеке се слуша внатрешниот од надворешниот дел. а држачите исто нема вадење затоа што направивме уште една грешка. т.е. наместивме стиропол фасада, и фасадерите успешно ја прекриле дупката зад климата. па незнам ке пробам со гумички како што ме посоветува, ако не...ќе ги барам да ја монтираат од ново, па колку и да кошта тоа.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
благодарам за советите, инаку климата е монтирана добро, и хоризонтално, и правилно стегната и поставена, монтерите ме предупредија уште тогаш кога ја монтираа дека можно е да погодиле некој од носачките столбови, но јас сум крив, затоа што јас им кажав каде да ја монтираат, бидејќи сакав естетски да изгледа убаво, и да биде на јужна страна за подолго да ја грее сонце во зиима и да не биде изложена на ветар. и 24-ка ми местеа истите монтери, па може да се каже дека кај неа повеке се слуша внатрешниот од надворешниот дел. а држачите исто нема вадење затоа што направивме уште една грешка. т.е. наместивме стиропол фасада, и фасадерите успешно ја прекриле дупката зад климата. па незнам ке пробам со гумички како што ме посоветува, ако не...ќе ги барам да ја монтираат од ново, па колку и да кошта тоа.
И третиот совет искорити го - следната сезона ќе се намалат вибрациите. Деловите се разработуваат и вибрациите и шумовите се намалуваат.
Инаку да се демонтира и премести климата, ако цевките не се многу долги, можно е дури и без промена на фреонот. Најдобро, викни ги и прашај ги колку ќе те чини
 
Член од
27 декември 2008
Мислења
1.571
Поени од реакции
729
Некој да ми препорача сервисер за Беко клима?
 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
Sekoja cest za potrosenata struja sto ja prikazavte, jas i koga niti se gree niti ladi placam 4000-5000 i toa so bojler na tajmer i sklopka. Mora vie da znaete i merite kade vi odi sekoj mlw
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Sekoja cest za potrosenata struja sto ja prikazavte, jas i koga niti se gree niti ladi placam 4000-5000 i toa so bojler na tajmer i sklopka. Mora vie da znaete i merite kade vi odi sekoj mlw
Незнам зошто толку многу плаќаш. Едно семејство, без греење троши посечно од 500 до 800 КWh,
Да не имаш повеќе големи замрзнувачи?
 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
Se najnormalno so dve deca 12 i 4 godini, tv lcd bar edniot vklucen skoro 18h i drugiot 6h, eden pc 18h i drug okolu 10h, sijalici pocesto vkluceni nekoja i 24h ama site se philips 20w od stedlivite, lusterot namesto halogeni ima led g4 so po 120 led smd, eden ladilnik, eden zamrznuvac koj i ne raboti vo periodot sto go navedov vo prosliot post, ariston tishape 100l bojler koj mozam da kazam deka e perfekten, i predhodno ne bese poarno so siemens protocen 24kw...
 

peter

Петар Пан...
Член од
6 септември 2005
Мислења
636
Поени од реакции
165
едно прашање до поискусните. Имамо обична Нео Клима со која се греам веќе 3 години и топ е. Деновите приметив еден мал проблем - иметно, освен од цевчето низ кое треба да тече вода од надворешната единица, вода капе и од местото каде што она внатрешното црево се врзува со надворешната единица, и тоа ми се чини дека на моменти од таму излегува доста вода. Дали е ова нормално?
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Se najnormalno so dve deca 12 i 4 godini, tv lcd bar edniot vklucen skoro 18h i drugiot 6h, eden pc 18h i drug okolu 10h, sijalici pocesto vkluceni nekoja i 24h ama site se philips 20w od stedlivite, lusterot namesto halogeni ima led g4 so po 120 led smd, eden ladilnik, eden zamrznuvac koj i ne raboti vo periodot sto go navedov vo prosliot post, ariston tishape 100l bojler koj mozam da kazam deka e perfekten, i predhodno ne bese poarno so siemens protocen 24kw...
Просто неверојатно....
Еве еден предлог: Исклучи се ама баш се од дома и провери дали струјомерот мирува. Да не „ случајно “ некој друг ти е приклучен на твојот струјомер
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Сметките за струја за Дек/Јан какви се кај оние што загреваат (греат) со струја? Ни расплакаа мамата со покачувањето и укинувањето на дневна ефтина тарифа....ОЏИН! Има ли со пет цифри сметки? (Веројатно кај повеќето се со 5!?)
Сметка од 8300 денари со постојано вклучена панелка 2,5 kw и по потреба затоплување со уште две панелки од по 2 кw во останатите простории.
Во споредба со ланската сметка за струја 2000 денари плус за истиот период и иста потрошувачка.

Благодарение на оваа влада, да не забораам да ги поздравам :mad:
Мамицата апашка.
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Јас се греам на дрва,немам никакви други грејни тела,сметка ми е сега 2500ден.
Разликата ми е 1000 ден.од пред поскапувањето и укинувањето на дневната евтина струја.
Значи плаќав 1500 а сега 2500 ден.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.200
Поени од реакции
21.917
Сметка од 8300 денари со постојано вклучена панелка 2,5 kw и по потреба затоплување со уште две панелки од по 2 кw во останатите простории.
Во споредба со ланската сметка за струја 2000 денари плус за истиот период и иста потрошувачка.

Благодарение на оваа влада, да не забораам да ги поздравам :mad:
Мамицата апашка.
Е то е благодарение на укинувањето на евтината тарифа, све да им ебам.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Е то е благодарение на укинувањето на евтината тарифа, све да им ебам.
‘‘АМАН‘‘ собра потписи и ги предаде во Собрание... http://www.utrinski.com.mk/default.asp?ItemID=98006809546BDA499983858F8E771B5E
е па нека не ја вратат сега дневната... мамичето нивно!
Има ли некој на потфорумов (што го чита ова:) ) сметка околу или над 10К?... во влезов од зградава едно 2-3 фамилии велат ошле над 10К.
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
‘‘АМАН‘‘ собра потписи и ги предаде во Собрание... http://www.utrinski.com.mk/default.asp?ItemID=98006809546BDA499983858F8E771B5E
е па нека не ја вратат сега дневната... мамичето нивно!
Има ли некој на потфорумов (што го чита ова:) ) сметка околу или над 10К?... во влезов од зградава едно 2-3 фамилии велат ошле над 10К.
И како шо протестираа телевизиите против плаќање на ММИ така можат и бар еднаш да застанат зад народот и да протестираат поради укинување на дневна ефтина тарифа за струја и за некористење парно-а наплаќање за некористењето :mad:
Ама секој си го гледа својот гз, интерес, извор на финансии у оваа држава.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.200
Поени од реакции
21.917
‘‘АМАН‘‘ собра потписи и ги предаде во Собрание... http://www.utrinski.com.mk/default.asp?ItemID=98006809546BDA499983858F8E771B5E
е па нека не ја вратат сега дневната... мамичето нивно!
Има ли некој на потфорумов (што го чита ова:) ) сметка околу или над 10К?... во влезов од зградава едно 2-3 фамилии велат ошле над 10К.
Не сум многу во тек како правно се движат тие работи, мислам дали владата или собранието може да ја диктира тарифата и цената на струјата, дали тоа го прави регулаторна како независно тело, и дали може да му се наложи на приватна фирма како да си го регулира тоа.
Инаку јас сум за да се намали и цената и да се вратат тарифите по старо. Која глупост е тоа да нема евтина денски, мислам алооо нормални се или што, кој и да е крив за тоа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom