Најекономично греење и ладење

Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Тогаш можеш да ставиш еден леген, па ќе можеш да измериш колку точно вода тече :)
ставив кофа друже... се полни некогаш за недела некогаш и повеќе од десет дена, не сметајки кога врне како сега се разбира. Стари луѓе, но ми газат на живциве, којзнае и дали реагирале во сервис, ама мене ми иде да го откорнам од зид тоа инвертерот... Дефинитивно, многу тече! Како реков или се работи за ѓубре машина, или им е во квар!?
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
DA, treba da tece voda (kondenzat) od nadvoresnata edinica koga klimata e vo rezim na greenje. A kolku treba da tece toa zavisi od poveke faktori, nadvoresna temperatura, relativna vlaznost na vozduhot, vnatresna temperatura (vo sobata), zadadena temperatura koja treba da se postigne...

Koj go interesira i saka postrucno da se zanimava so ovaa oblast dobro bi bilo da go prouci Mollieroviot dijagram koj ja dava zavisnosta pomegu entropija i entalpijata za vodenata para za odredeni pritisoci i temperaturi za odredena vlaznost
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Aко важи и за климатизери законов http://www.inpress.com.mk/default.asp?ItemID=6469B7E849BB684BB05E9699E1A00018&utm_source=daily.mk (а веројатно важи) во услови кога нашиве импортери збеснуваат... Ене хидротехна ги поскапи моделите на Fujitsu, барем колку гледам (поминувам стално тука) моделот што е изложен, до пред НГ чинеше 38К сега нешто над 41К..... во тој случај не би требало (барем јас не би имал) дилема, дека подобар избор за купување инвертер е странство, без оглед што остануваш без гаранција. На пример еден извонреден би рекол хиперинвертер со COP скоро 4,6 во Болгарија за цена од малку над 600 Евра... е сега не сум сигурен ни тоа дали законот се однесува само на производи произведени во Европа или увезени, но сеедно и доколку се однесува само на второто сепак има добар избор особено на модели Daikin произведени во Чешка или Белгија http://www.vimaks-klimatici.com/klimatik/daikin-ftxs25k/rxs25k-801.html
некој спомна исто така дека и Грција дека е добра дестинација....
 

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.419
Поени од реакции
461
а уствари зошто климиве без инвертер се исклучуваат додека греат (па нели потоа пак се вклучуваат)? Мојава не само што се исклучува него пред да се исклучи дува ладно. Мојава е од оние вивакс...Исто така надвор не е -5 туку е еве сеа у моментов околу 8 степени и пак се гаси...
Ма да знае кога е надвор минус исто така да се гаси.
Што сакам да кажам е дека понекогаш се гаси и кога не е у минус температурата, а понекогаш не.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
а уствари зошто климиве без инвертер се исклучуваат додека греат (па нели потоа пак се вклучуваат)? Мојава не само што се исклучува него пред да се исклучи дува ладно. Мојава е од оние вивакс...Исто така надвор не е -5 туку е еве сеа у моментов околу 8 степени и пак се гаси...
Ма да знае кога е надвор минус исто така да се гаси.
Што сакам да кажам е дека понекогаш се гаси и кога не е у минус температурата, а понекогаш не.
Климата, без инвертор, се исклучува кога во просторијата ќе се постигне поставената температура. Ако не може да ја посигне таа температура работи без прекин. Тоа се случува ако просоријата долго време не е затоплувана.
Климите со инвертор не се исклучуваат, туку кога ќе се приближи до поставената температура, се намалува бројот на вртежи на моторот на компресорот.
Инаку после исклучувањето на компресорот, кај климите без инвертор, продолжува да работи вентилаторот во внатрешната единица, за да се оладат деловите
Твојата клима, според описот што го даваш, работи нормално
 

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.419
Поени од реакции
461
Климата, без инвертор, се исклучува кога во просторијата ќе се постигне поставената температура. Ако не може да ја посигне таа температура работи без прекин. Тоа се случува ако просоријата долго време не е затоплувана.
Климите со инвертор не се исклучуваат, туку кога ќе се приближи до поставената температура, се намалува бројот на вртежи на моторот на компресорот.
Инаку после исклучувањето на компресорот, кај климите без инвертор, продолжува да работи вентилаторот во внатрешната единица, за да се оладат деловите
Твојата клима, според описот што го даваш, работи нормално
Аааа епа топ :) Па и од дома ми викаа дека постигнала температурата, ја викам не нема шанси (пошо читав по хрватски/српски/босански форуми, али сум се збунил).
Фала многу за овој одговор!

И уште едно прашање: За што и служи надворешниот вентилатор? Пошто гледам периодично го пали/гаси
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Вентилаторот на надворешната единица служи да ја зголеми и олесни размената на топлина помеѓу воздухот од околината и фреонот.
Кога климата се користи за затоплување, надворешната единица работи како испарувач.
Фреонот, во течна состојба, под голем притисок доаѓа од внатрешната единица. Во надворешната единица течниот фреон испарува. За да фреонот испари и се претвори во пареа потребна е топлина. Оваа топлина се добива од околниот воздухот . За да таа топлина полесно се пренесе од воздухот на фреонот, вентилаторот врши циркулација на околниот воздух. Тоа е улога на вентилаторот во надворешната единица.
--- надополнето: 19 јануари 2013 во 22:27 ---
И уште едно прашање: За што и служи надворешниот вентилатор? Пошто гледам периодично го пали/гаси
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.029
Поени од реакции
954
neli nekoj pogore pisuvase deka sam montiral inverter doma, nemozam da najdam kade bese toj post, za da vidam od koj bese, dali moze edno prasanje do nego?
 
Член од
25 јануари 2013
Мислења
2
Поени од реакции
0
Za tie pari a moze i poevtino ke si zemes Panasonic, najnov i najdobar model so jonizator plus, a i COP i EER od nad 5! A++, inverter. Nie u Panichishte vo hotel polzvumame Panasonic pri -20 i -25 zima.
 
Член од
25 јануари 2013
Мислења
8
Поени од реакции
0
Edno prasanje za tie sto se razbiraat vo ovaa rabota.
Baram mislenje za kotel na struja za parno greenje pomegju vaillant ili ovie od nase proizvodstvo pr.ales ili kolarov kako varijanta na el. energija ili kotel na peleti.
Se raboti za povrsina od okolu 150m2 ili okolu 400m3 nova kukja so odlicna izolacija
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Edno prasanje za tie sto se razbiraat vo ovaa rabota.
Baram mislenje za kotel na struja za parno greenje pomegju vaillant ili ovie od nase proizvodstvo pr.ales ili kolarov kako varijanta na el. energija ili kotel na peleti.
Se raboti za povrsina od okolu 150m2 ili okolu 400m3 nova kukja so odlicna izolacija
Извини што ќе ти речам, но тоа е зе експлатација, најскапа и нај нерационална варијанта.
Зошто би поставувал котел за затоплување на струја?
Во тој котел, со помош на електрична енергија, ќе затоплуваш вода, по потоа таа топла вода со помош на цевки и пумпи ќе ја распоредуваш низ просториите до секој радијатор, Тоа не е разумно. Поедноставно е струјата да ја распоредуваш во секоја просторија до поединечен електричен радијатор или друг вид греалка.
Уште по подобро е, за затоплување, да користиш клима уред (топлотна пумпа ), во тој случај ќе имаш помали сметки,
Централен котел е добро да поставиш ако е на дрва или друго евтино гориво, за да избегнеш да се ложи низ цела куќа и да се разнесува пепел.
Инаку типот на електричниот котел воопшто не е битен, Тоа се прости направи составени од електричен греач, прекинувач и два термостати. Не мораш ниту да купуваш.Речи им на работниците кои ќе ти поставуваат парно - цевки и радијатори и тие речиси за безпари ќе ти направат котле кое нема битно да заостанува зад купечките
 
Член од
25 јануари 2013
Мислења
8
Поени од реакции
0
Znaci klima inverter imam postaveno vo dnevnata soba,a ova sto sakam za centralen kotel e za drugite sobi i hodnicite bidejki vo gradba veke cevkite za radijatori se postaveni.
Shto mislite za kotlite na peleti bidejki eden moj prijatel do lani koristese centralen kotel na struja pa ovaa zima stavi na peleti pa kazuva deka e dosta zadovolen i deka bilo poevtino od so struja e sega kolku e tocno....
Ako ima nekoj iskustvo ili nekoe mislenje pisete
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Edno prasanje za tie sto se razbiraat vo ovaa rabota.
Baram mislenje za kotel na struja za parno greenje pomegju vaillant ili ovie od nase proizvodstvo pr.ales ili kolarov kako varijanta na el. energija ili kotel na peleti.
Se raboti za povrsina od okolu 150m2 ili okolu 400m3 nova kukja so odlicna izolacija
На пелети или на тврдо гориво ти е поефтина варијанта, гледав во Грција доста користат и котел за парно на плин и тоа од Валијант. Еве еден продава некој италијански котел со плин. http://www.pazar3.mk/Listing/Detail/Index/402150

Навистина не знам како е потрошувачката, мој совет е да наместиш и соларни панели поврзани за радијаторите ако затоплуваш толку голема површина.
На пример зимава со ова сонце, ќе ти беа од голема испомош.
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Jas imam kombinacija od klima vo dnevna i el. kotle Ales za ostanatiot del od kukata
Vkupna povrsina okolu 140m2 od koi 50m2 gi gream so klima Toshiba i po potreba (mnogu retko) vklucuvam na odredeno vreme eden radijator vo taa soba. 80-90M2 gi zagrevam so el kotle Ales 36KW (4 grejaci po 9kw) no vklucen mi e samo eden grejac - 9kw. Temperaturata na vodata e od 45c za nadvoresni temperaturi kako sega , pa do 50-53c za temperaturi kako koga bese ladno vo dekemvri. I parnoto i klimata se vkluceni non-stop poradi malo dete, so toa sto samo edna soba od tie 80-90m2 ne ja gejam preku nok (17m2).
Izolacija: PVC prozori i vnatresna izloacija (knauf + 10cm tervol) samo na nekoi nadvoresni zidovi. Inaku se raboti za kuka.
Smetka za struja za novo digitalno broilo za period od 17/12-2012 do 17/01-2013 okolu 20000 (uste ne dosla smetkata ama ja pratm na broiloto).
Vo smetkata e vklucena i struja za dve familii (2 bojlera, 2 bojlercinja, 2 sporeta, 2 frizedera itn)

Mislam deka ti pomognav, ako ima uste nesti sto te interesira slobodno prasaj

Site bakarni cevki od kotle do panelnite radijatori mi se top izolirani

p.s. Solarni paneli povrzani na radijatori ne ti raboti
 
Член од
25 јануари 2013
Мислења
8
Поени од реакции
0
Nesto takva kombinacija sakav i jas da bide i kaj mene doma bidejki ja imam klimata (panasonic inverter),pa mislev da ja kombiniram so el.kotel,ama se mislam so ovie na peleti mi rece eden prijatel deka za sezona mi se dovolni 2-3 toni peleti (1ton=210 evra) pa taka bi bilo poisplatlivo.
izolacija imam temo fasada 10sm stiropor 25kgm3 prozori i vrati PVC izolacija vo podlogi..
ako nekoj ima kotel na peleti neka pise.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom