Најекономично греење и ладење

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.547
Поени од реакции
7.314
Има ли некој тука да се разбира од фенкојлери или да се грее на нив? Имено гледам дека оние кои се греат на котле и радијатори за да уштедат на струја во најголемата просторија што ја загреваат ставаат Инвертор кој кошта од 600 до 1000евра наместо опцијата да си стават еден фенкојлер во таа просторија кој како прво кошта околу 300евра(5KW снага), не влече додатна струја пошто се врзува на цевките од парното и ја користи топлата вода од цевките која ја одава како топол воздух и тоа дува со голем капацитет 500м3/час што би му дошло за 50тина м2 просторија за 15мин би го извртел цел воздух во просторијата а со тоа и побрзо ке загрее просторијата со што и котлето ке искључи побрзо.
Значи ми треба мислење дали ако во дневната еден радијатор заменам со фенкојлер би го добил истиот или сличен ефект на помалце KW во сметката како со инвертерот кој би го платил 3пати поскапо а бај д веј на екстремно ниски температури прашање дали и ке грее и колку ке потроши. Се работи за сопствено парно со котле на струја+термостат програмабилен, радијатори и хоризонтално изведена инсталација (цевки под кошулица).
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Фенкојлери се радијатори со присилна циркулација на воздухот ( имаат вентилатор )
Добри се и за обично топловодно затоплување, но незаменливи се за нискотемпературни системи за затоплување. ( ако се користи одпадна топлин, геотермална енергија, сончева енергија, топлотни пумпи и слично )
Инаку не можат да се споредуваат со климите - климите се топлотни пумпи, а фенкојлерите се грејни тела - радијатори
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Fenkojlerite se vsusnost niskotemperaturni radijatori kade poradi distribucijata na toplina ne e potrebno visoka temperatura na vodata sto doaga od kotleto. Ovie najmnogu se upotrebuvaat onamu kade imame greenje so toplotni pumpi, kade imame i ladenje preku leto so taaa razlika sto dijametarot na cevkite sto doaga do fenkojlerite ako sakame da gi koristime i za ladenje treba da bide znacitelno pogolem (podebeli cevki).
Pa nee bas isto kako klima inverter bidejki vo vnatresnata edinica niz isparuvacot (kondenzator) cirkulira freon koj se zagreva so pomos na toplotna pumpa, a vo tvojov slucaj imas cirkulacija niz fenkojlerot na voda koja se zagreva so pomos na el energija.
Prednosta e toa sto vodata ne mora da ja zagrevas na 50-55c tuku moze i na 40-45c, ama vo drugite sobi kade imas radijatori nema da imas greenje.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Сметките за струја за Дек/Јан какви се кај оние што загреваат (греат) со струја? Ни расплакаа мамата со покачувањето и укинувањето на дневна ефтина тарифа....ОЏИН! Има ли со пет цифри сметки? (Веројатно кај повеќето се со 5!?)
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Сметките за струја за Дек/Јан какви се кај оние што загреваат (греат) со струја? Ни расплакаа мамата со покачувањето и укинувањето на дневна ефтина тарифа....ОЏИН! Има ли со пет цифри сметки? (Веројатно кај повеќето се со 5!?)
7300 денари за 1500 KWh, со максимално штедење и внимавање
Инаку, тоа е помалку познато, зад оволкавите цени на струја стои Топлификација и нивната желба ТЕ - ТО да проработи
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.028
Поени од реакции
953
Сметките за струја за Дек/Јан какви се кај оние што загреваат (греат) со струја? Ни расплакаа мамата со покачувањето и укинувањето на дневна ефтина тарифа....ОЏИН! Има ли со пет цифри сметки? (Веројатно кај повеќето се со 5!?)
5000 denari, no definitivno dopisano, verojatno otpisanoto od predhodnata smetka, se gream samo na inverteri, minatata smetka iznesuvase 3800, ako se ima predvid deka rabotea turbo, zatoa sto vo taa smetka bese obfanat periodot koga bea najgolemite studovi
 
Член од
6 ноември 2011
Мислења
88
Поени од реакции
39
Сметките за струја за Дек/Јан какви се кај оние што загреваат (греат) со струја? Ни расплакаа мамата со покачувањето и укинувањето на дневна ефтина тарифа....ОЏИН! Има ли со пет цифри сметки? (Веројатно кај повеќето се со 5!?)
Noemvri - 2200 den.
Dekemvri - 4100 den.
Januari - 3600 den.

Smetkite se za celosna potrosuvacka na struja (klima+bojler+domasni aparati) - Grad: "Bitola"
Se gream na klima inverter Toshiba Daiseikai (40m2) ostatokot od 40 m2 (banja i spalna soba) go gream po potreba so obicen kalorifer.
 
Член од
12 март 2010
Мислења
211
Поени од реакции
72
Noemvri - 2200 den.
Dekemvri - 4100 den.
Januari - 3600 den.

Smetkite se za celosna potrosuvacka na struja (klima+bojler+domasni aparati) - Grad: "Bitola"
Se gream na klima inverter Toshiba Daiseikai (40m2) ostatokot od 40 m2 (banja i spalna soba) go gream po potreba so obicen kalorifer.

Tamam i jas sum tuka negde 12000 za 130m2 ama so dupli aparati i za 2 klimi od 3.5 obicna i 5.5 inverter.Po potreba se pustani panelna i 3.5 pecka kolku za spienje.
 
Член од
19 октомври 2012
Мислења
297
Поени од реакции
253
Мене месечната сметка ми е околу 7200 ден.
Се греам на ЛГ24 инвертер во дневната соба (околу 40м2) која работи од 7:00 до 24:00. Ноќно време по потреба пуштам и панелна греалка 3,5кв ради децата... Инаку мислам дека голем дел во сметката има и машината за сушење на алишта која работи од прилика секој втор ден, а е 2,2 кв ( нормално, се пушта во ноќна тарифа :) )
 
Член од
15 февруари 2012
Мислења
431
Поени од реакции
529
Zdravo na site.
Jas sum nov clen vo forumov. Bi sakal nekoj da mi objasni kakva razlika e pomegju klima inverter i obicna (vo principot na rabota) Kolku sto jas znam, principot e isti (toplinska pumpa). Sto se odnesuva do COP (Coefficient Of Performance) isto taka mi e jasno deka toplinskite pumpi se najekonomicni koga e vo prasanje greenjeto...
Jas koristam nekolku klima uredi vo mojata kukja. Imam Osaka 33000 BTU inverter, Osaka 12000 BTU i NEO 12000 BTU. Pri eksploatacija za greenje, ne mozam da primetam nekoja razlika. I Najevtinata, NEO gree odlicno !...Osven vo cenata, vo sto e razlikata?
Za Osaka 33000 BTU dadov 1250 eur, za Osaka 12000 plativ 500 eur a mnogu sum zadovolen i od obicnata NEO 12000 (koja mi e poklon)
Imam drug stan pa i tamu ke innameravam da staliram NEO (od najevtinite) klimi i za greenje i ladenje. Samo da ne zgresam dokolku e trajnosta vo prasanje?
Брзината на вртење кај моторите на наизменична струја зависи од фреквенцијата на струјата. Стандардната фреквенција на мрежата во Европа изнесува 50 херци, а во САД 60 херци. Е сега кај обичните клима-уреди моторот на компресорот е поврзан директно на мрежа и кога работи работи постојано со една брзина. Кај инвертер клима уредите моторот за мрежата е поврзан преку електронски уред наречен инвертер или фреквентен претворувач.Значи на влез на фреквентниот претворувач врзуваме стандарден мрежен напон со фреквенција од 50 херци, а на излез добиваме регулирана фреквенција (на пример од 0 до 100 херци), така да со ова ја регулираме брзината на вртење на моторот на компресорот.
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.028
Поени од реакции
953
moze li nekoj da mi kaze resenie, inverterot mi e namesten verojatno vo nosacki stolb na kukata, i postojano godrma spratot koga raboti, se oseka duri i na dolniot sprat, ima li nekoja varijanta da se ublazi toa vibriranje, za da ne gi vikam od novo majstorite koj sto mi go montiraa. mi predlagaa da go izvadam inverterot i megu nego i drzacite da stavam gumicki, bi pomognalo li do nekade toa ili voopsto da ne probuvam? ako ima nekoj varijanta neka pise. pozz
 

Kajgana Shop

На врв Bottom