Најекономично греење и ладење

Член од
2 октомври 2017
Мислења
183
Поени од реакции
330
Немам ја проблем со климава, извадив просечни резултати, не е расипана, се уверив во тоа и во меѓувреме ниту еднаш не ве нападнав ни вас ни климава, чекав професионално и трпеливо нови сензори. Немам проблем ни со тебе, матен препорадавч со тродупли јусер кој се срами јавно да каже дека е дилер на Грее. Вашите навреди не ме допираат лично, вие сте ментални мравки за мене. Вие веројатно сте со средно школо, сте поклониле 50тина клими и сте фатиле неколку тендери од ммро, сте заработиле по 10.000 евра, пукате од самодоверба и си го покажувате вашето перверзно лице. Не ви правам ништо јас вам, вие како што се тепате самите по глава никој не е способен толкава штета да ви направи. Јас всушност ви давам совет, иако се сомневам дека нешто ќе разберете, вие постоите на среќа, не сте ни свесни зошто постоите.

Незнам која е таа мирајка, не ми треба твој совет што да земам, сам ќе си одберам. Всушност твоите постови ги прелетувам онака, повеќето информации ги игнорирам, затоа што се лажни и манипулативни.

Мојата слика била знак дека сум трол? Ниту еден трол пост од мене. Ги прочита сите некни кога ги бараше сите постови од мојата историја, ќе најдеше барем еден трол пост. Јас сакам да го унапредиме форумов, да го збогатиме со информации. Јас ќе направам видеа и со други брендови. Се надевам тоа ќе поттикне и други членови да направат видеа и да добиеме некое колективно знаење за марките што ги имаме. COP вредности, делтаТ и максимален издув, тоа е она за што треба да се зборува.

А може и да го згрешив форумов и треба да пишувам на друг. Да ве оставиме овде да си царувате, oти сте цареви :)
 
Последно уредено:
Член од
6 јануари 2018
Мислења
28
Поени од реакции
25
@Sv B Jas ja imam C&H arctic do sega na ovie T e ok. Nemam nisto protiv niedna klima t.e proizvoditel sekoj sprema svojot djep ili ubeduvanje,kazi vo sto se isti C&H so LCLH koga na Tim compjuteri gledam ne bas isti specifikacii sporeduvam vaka zatoa sto vozev mercedes 180 obicen dizel sega imam E270 avtomatik I ovaj e mercedes ama ima razlika.Ne kritikuvam samo prasuvam.Pozz.
[DOUBLEPOST=1515277712][/DOUBLEPOST]
@Sv B Jas ja imam C&H arctic do sega na ovie T e ok. Nemam nisto protiv niedna klima t.e proizvoditel sekoj sprema svojot djep ili ubeduvanje,kazi vo sto se isti C&H so LCLH koga na Tim compjuteri gledam ne bas isti specifikacii sporeduvam vaka zatoa sto vozev mercedes 180 obicen dizel sega imam E270 avtomatik I ovaj e mercedes ama ima razlika.Ne kritikuvam samo prasuvam.Pozz.
Mislam deka nemaat ist kompresor so GREE cooper & hunter arctic ima kompresor na DAIKIN[DOUBLEPOST=1515278105][/DOUBLEPOST]
[DOUBLEPOST=1515277712][/DOUBLEPOST]
Mislam deka nemaat ist kompresor so GREE cooper & hunter arctic ima kompresor na DAIKIN
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.548
Поени од реакции
7.314
Немам ја проблем со климава, извадив просечни резултати, не е расипана, се уверив во тоа и во меѓувреме ниту еднаш не ве нападнав ни вас ни климава, чекав професионално и трпеливо нови сензори. Немам проблем ни со тебе, матен препорадавч со тродупли јусер кој се срами јавно да каже дека е дилер на Грее. Вашите навреди не ме допираат лично, вие сте ментални мравки за мене.
Немаш проблем? ментални мравки ?....ооо па ти ТЕК ке го имаш проблемот....у вторник парите ке ти бидат вратени а богами и климата....мери си ја Мирајка после со АЛи термометрите , повеќе и не заслужуваш.
 
Последно уредено:
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.077
Поени од реакции
1.189
@Strelec нели кога се направи провекра кај членот погоре спомнат, поставивте видео со термометар на кој се гледаше Т на издув и беше ОК ама и тој термометар вашиот мене многу ми личеше на кинески
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.548
Поени од реакции
7.314
@Strelec нели кога се направи провекра кај членот погоре спомнат, поставивте видео со термометар на кој се гледаше Т на издув и беше ОК ама и тој термометар вашиот мене многу ми личеше на кинески
Види....целата работа беше дека климата на дотичниов не му вадела 56Ц туку само 47Ц мерено на мерач на селотејп......му измерива 58Ц во негово одсуство и присаство на негов член од фамилијата кој им ја отворил вратата на мерачите.
Дали било надвор +15 или -15 небитно, прашањето беше дали издувот е добар и битно е само дека издувот е 58Ц....дали мери некој колку дава на издув АЕРИ КАриера или ТЕСЛА клими без еуровент со едвај 30кг тежина незнаен компресор и слично на времево....НЕмери. или Мери ?
Што сака бре, за 16м2 се работи и внатре му е 25Ц....нека делка дрвца за кјумбето па нека му биде потопло
 
Последно уредено:
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Eden sovet, navecer nemas potreba da ja drzis poveke od 18-19C ( mislam za docite vecerni casovi i preku nok ).[DOUBLEPOST=1515269348][/DOUBLEPOST]Klimata e mokna i za kratko vreme ke postigne temperatura od 24C i poveke.
Mnogu glupa praksa, ke namalis na 18 pa ke ti se izladat zidovite, namestajot i sve vnatre pa potoa ke treba denje na skapa struja poveke da potrosis seto toa da go zgrees nazad. Moze da se kladam deka ovaka i poskapo ke ti izleze na smetkata za struja.
Aj cestito i pozdrav do site pravoslavni, hristos se rodi. Ne se raspravajte tolku :V
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
Постов е малку шамар.
Се враќаме во реалноста :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
Zs kosmar? Toa e toa treba da se znae na kogo kaj mu e mestoto.Vo idnina ne se znae no sega taa e realnosta.Ne se losi klimi no ne se best bay toa e vistinata.[DOUBLEPOST=1515313947][/DOUBLEPOST]Cestit praznik na site i so prizemjeni stavovi godinava.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Mnogu glupa praksa, ke namalis na 18 pa ke ti se izladat zidovite, namestajot i sve vnatre pa potoa ke treba denje na skapa struja poveke da potrosis seto toa da go zgrees nazad. Moze da se kladam deka ovaka i poskapo ke ti izleze na smetkata za struja.
Aj cestito i pozdrav do site pravoslavni, hristos se rodi. Ne se raspravajte tolku :V
Точно така. Навечер е фино дури да се покачи температурата за да се акумулира повеќе топлина во објектот на ефтина струја.

Никако да се намалува (освен ако не спиеш во собата па да ти смета).

Затоа и е битен неделниот тајмер при искористување на ефтината струја.

19ц на клима или пелети за мене е тешко мрзнење.
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.969
Поени од реакции
1.243
Дали некој ги користел овие термогени со вентилатор



имам печка на пелети па само што го нарачав.

Инаку ева ја и мојата математика, се греам на печка на пелети (еко шпар 6кв) + клима 5,5 Квадро он/оф. Загревам 50м2 куќа, изолирана со 8цм стиропор и ПВЦ прозорци, под мене подрум со 2 надворешни зида. Печката се пали во 7 наутро, а се гаси во 14 кога настапува климата, па од 16 до 22 повторно настапува печката.По 22 часот се пали климата до легнување 23-24 часот. Наутро во 7 часот температурата во собата е 19 степени. Во текот на денот се одржува следнава температура: во собата е 22 степени на под, 23 на 1 метар височина и 24 на 1.80. Потрошувачката за 8 дена е 6 вреќи или 3/4 од една вреќа. Вреќите се купени по 200 денари, што му доаѓа дека во еден ден се троши 150 денари, плус некој киловат од климата (5-6 кв во ефтина тарифа). За 30 дена математиката за пелети би била 4.500 денари + климата. Кога би ја споредил топлината од печката на пелети и климата нема дилеми дека мојот глас оди на печката на пелети.
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
.

А може и да го згрешив форумов и треба да пишувам на друг. Да ве оставиме овде да си царувате, oти сте цареви :)
Ако сакаш реална дискусија за клими ќе бараш друг македонски форум за ит технологија. Таму има реална дискусија.
Јас овде доаѓам за сеир, овде освен златко и уште два тројца неможеш ништо да научиш за климите. Овде не шуга, сида ќе фатиш.
П. С. Од истиот форум го избркаа тука најактивниот член, така да сигурна е темата сега за сега.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
L

lleeoo

Гостин
Ако сакаш реална дискусија за клими ќе бараш друг македонски форум за ит технологија. Таму има реална дискусија.
Јас овде доаѓам за сеир, овде освен златко и уште два тројца неможеш ништо да научиш за климите. Овде не шуга, сида ќе фатиш.
П. С. Од истиот форум го избркаа тука најактивниот член, така да сигурна е темата сега за сега.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
Баш така јас пред месец време дојдов тука со обично прашање за модулација на климата. И веднаш ме нападнаа дечишта(секоја чест на исклучоците)како во градинка. Е сеа си доаѓам од сеир :)))))))[DOUBLEPOST=1515327125][/DOUBLEPOST]
Баш така јас пред месец време дојдов тука со обично прашање за модулација на климата. И веднаш ме нападнаа дечишта(секоја чест на исклучоците)како во градинка. Е сеа си доаѓам од сеир :)))))))
Кој е тој друг форим како се вика?
 
Член од
25 мај 2017
Мислења
84
Поени од реакции
244
Ti izgleda ke bides najjakiot diler na GREE. Dobar si za marketing. Mozebi ke stignes i do sefce nekoe.
SvB напиша:
Dosega na forumov nemase nikoj koj se zali na realen problem od GREE. Ima poveke pofalni zborovi, od realni korisnici, ama ni toa ne vi cini.
Kako i da go vrtite , sepak GREE E NO.1
Znaci ima nadez za mene, sefce vo Gree . Ama za tebe nema, grevce si...Tesko na firma vo koja ti se grizis za PR :D
Da znaes ako uste 4-5.000 pati napisesh deka Gree e No1, mozebi toa i ke pocne da ima nekoja smisla. Eve direktna sporedba moze da napravime megu Toyotka nekoja i Ferrari :D. Da bese Ferrari kvaliteten ke gi vozea povise po ulicive nasi. A vaka, gi nemaaa, aaa. Toyotka si e Toyotka, No1. Nema sansa Ferrari so Toyotka . E otprilika vakva vi e retard logikata na Gree klovnovive :D Koi karikaturi coveceeee :D[DOUBLEPOST=1515333609][/DOUBLEPOST]
Sv B напиша:
Greska, Forall e od marketing, ne e on za strucni soveti.
A kogo toa tocno jas reklamiram !? Barem 5 pati sum napisal deka lugeto treba da si kupat vistinska klima Mitsu, Fujitsu, Daikin, Tosh, Hitachi itn a ne kinesko tezgere No1 !?
Se sto pisuvam, od licno iskustvo e ! Na Gree.tezgere KW im se kao na kineskite plastikaner sitemcinja so zvucnici 1000w PMPO, pa koj razbira razbira, koj ne ke se zgree na kukovo leto..
Gree e za luge so visok pari, sto bi rekle englezite, onie koi imaat pari za kupuvanje poevtini proizvodi. Za site drugi sto imaat brojani pari, luge kupete si vistinska klima, japonec ! Ednas kupuvate. Gree e lazen son deka za malku pari se dobiva mnogu. Ama problemot e sto toj son na prvite ladni denovi stanuva koshmar...
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Дали некој ги користел овие термогени со вентилатор



имам печка на пелети па само што го нарачав.

Инаку ева ја и мојата математика, се греам на печка на пелети (еко шпар 6кв) + клима 5,5 Квадро он/оф. Загревам 50м2 куќа, изолирана со 8цм стиропор и ПВЦ прозорци, под мене подрум со 2 надворешни зида. Печката се пали во 7 наутро, а се гаси во 14 кога настапува климата, па од 16 до 22 повторно настапува печката.По 22 часот се пали климата до легнување 23-24 часот. Наутро во 7 часот температурата во собата е 19 степени. Во текот на денот се одржува следнава температура: во собата е 22 степени на под, 23 на 1 метар височина и 24 на 1.80. Потрошувачката за 8 дена е 6 вреќи или 3/4 од една вреќа. Вреќите се купени по 200 денари, што му доаѓа дека во еден ден се троши 150 денари, плус некој киловат од климата (5-6 кв во ефтина тарифа). За 30 дена математиката за пелети би била 4.500 денари + климата. Кога би ја споредил топлината од печката на пелети и климата нема дилеми дека мојот глас оди на печката на пелети.
Па со квадро он/оф ако споредуваш ќе ти излезе таква математика. На издув дали 40Ц вади и ураган низ дома. Ем низок COP згора на тоа.

Требало две парапетни да си ставиш. Ама па досадно е така. Само стискаш копче во октомври и во април и толку. А вака целодневна занимација си имаш. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom