Најекономично греење и ладење

Член од
2 октомври 2017
Мислења
183
Поени од реакции
330
Drva vs struja:

Energetska vrednost na drvoto kwh vo m3
Javor 1.675

Breza 1.810

Bukva 1.850

Hrast 1.890

Jelsa 1.400

Bijeli jasen 1.870

Jablan 1.110

Bagrem 2.040

Vrba 1.440

Eve da zememe 1800kwh znaci za 3500den. Pri 100% iskoristenost (a ne e) znaci 1 toplinski kwh na drva cini 2den, ako ima nekoja realna zaguba 20-30% (so ide niz ogak) dovagame eve do nekoi si realni 2.5den toplinski kwh na drva. Strujata e 6.5den dnevna i 3.3den nokna tarifa da zememe prosek 5den za kwh. Ako klimata raboti so COP =3 matematikata kazuva deka tie 5den za kwh gi delis so 3 i dobivas realni 1.7den za toplinski kwh na klima.
Eve ti ja matematikata 1.7den cini 1 toplinski kwh so klima pri cop=3, a kaj drvata 2.5den. Pri poladni temperaturi koga cop ke padne na 2 se izednacuva toplinskiot kwh kaj drvvata i klimite, a ako cop padne pod 2 so i realno se slucuva ako e nadvor pod -15 (se zavisi od klimata neli) togas prednost ke imaat drvata. I so termo pecka ako ja punis samo navecer na eftina struja ke projdes cenovno skoro isto ko na drva da se grees. Baska druga rabota e so kaj nas se krade na drvata i ti realno ne dobivas 1m3, se e seceno na 80-90cm (namesto 1m) so znaci deka tie 1800kwh za m3 drvo na hartija realno kaj nas bi bile 1500-1600kwh zato so se krade.
Koga ke fatat polarni studovi daleku najdobra e kombinacija termo pecka + klima(ako imas slaba klima so ne moze da postasa ili ima nizok cop koga e epten ladno), termo peckata ja punis navecer na eftina struja a denta koga se i realno povisoki temperaturite dogrevas so klima. Ova e samo za tie kriticni 15-20 dena vo godinata, se kaci li preku -5 temperaturata klimite kraluvaat.
Одличен пост, што го докажува она што кажував вчера. Иста е цената на греење, со тоа што на клима си на ризик штом паднат температурите, секогаш се плашам дали ќе уклучи климава штом падне под -10, дефрости, COP многу мал, скоро 1 со чести дефрости. Баш сакав да побарам КWH/m3 за дрвата за да го докажам истово, но гледам си ме преварил.
Ти си зел максимална цена на дрва, најчесто е пониска, има и крадени дрва, во Прилеп 'ѓупците' добар дел со тоа се занимаваат, макар што скоро исто толку и етнички/антички/право/славо Македонци (кој како се чувствува) го прават истото за живот и дрвата се земаат и поефтино. Има барем 200 дрвокрадци во градов.
Но тука има еден друг момент. Голема печка на дрва со котел за парно, и 5-10 радијатори на спрат. Дали некој знае колку е ефикасноста на дрвата тогаш? Да не испадне COP3?


Gree Hansol -30 nezapalena cel mesec na zadadena 21C 56C na izduv po prvitr 5min 16C temo vo soba , test na meracot[DOUBLEPOST=1513431712][/DOUBLEPOST]Eve ja kreva :))))[DOUBLEPOST=1513431748][/DOUBLEPOST]:)
Добро е што си измерил нешто. Но подобро е да купиш сензори со сонда од 1.5$, јас ги чекам моите да стасаат. И да измериш колку е потрошувачка на климаата во тој момент кога мериш издув.
Инаку на 15 степени надворешна ова не е некој резултат за респект, да беше надвор -15 тогаш би била друга приказната.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Одличен пост, што го докажува она што кажував вчера. Иста е цената на греење, со тоа што на клима си на ризик штом паднат температурите, секогаш се плашам дали ќе уклучи климава штом падне под -10, дефрости, COP многу мал, скоро 1 со чести дефрости. Баш сакав да побарам КWH/m3 за дрвата за да го докажам истово, но гледам си ме преварил.
Ти си зел максимална цена на дрва, најчесто е пониска, има и крадени дрва, во Прилеп 'ѓупците' добар дел со тоа се занимаваат, макар што скоро исто толку и етнички/антички/право/славо Македонци (кој како се чувствува) го прават истото за живот и дрвата се земаат и поефтино. Има барем 200 дрвокрадци во градов.
Но тука има еден друг момент. Голема печка на дрва со котел за парно, и 5-10 радијатори на спрат. Дали некој знае колку е ефикасноста на дрвата тогаш? Да не испадне COP3?




Добро е што си измерил нешто. Но подобро е да купиш сензори со сонда од 1.5$, јас ги чекам моите да стасаат. И да измериш колку е потрошувачка на климаата во тој момент кога мериш издув.
Инаку на 15 степени надворешна ова не е некој резултат за респект, да беше надвор -15 тогаш би била друга приказната.
Dobra klima i na -15 treba da ima najmalku cop 2. Ne e ista cenata klimata ispagja dosta postedliva na temperaturi preku 0, a kaj nas nema kojznae kolku ladni zimi, 15tina dena vo godinata e epten ladno i toa e toa. Vo Skopje tolku se drvata, ako racunas za secenje, cepenje i prevoz. I ko so kazav sigurno 10-20% ke ti ukradat. Tuka lezi zajakot, da zemes klima so dobar cop pod -10c. Moderni klimi imaat cop i preku 4 na temperaturi nad 5c so povtorno gi pregazuva drvata po ekonomicnost. A ko so rekov za epten ladni denovi idealna e kombinacijata so termo pecka koja ako se polni samo navecer raboti fakticki so cop 2 poso noke na niska tarifa e upola poeftina strujata. Denje ke si dogreva klimata. Koga se temperaturite preku -5c drvata nemaat sansa so klimite. Ako se koristi kotel za parno na drva nesto malku se pridobiva vo isporacanata toplina poso vodata e pod pritisok i pritisokot samiot predizvikuva dodatno zgolemuvanje na temperaturata vo sistemot vo nekoj minimalen procent.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
82
Поени од реакции
68
Одличен пост, што го докажува она што кажував вчера. Иста е цената на греење, со тоа што на клима си на ризик штом паднат температурите, секогаш се плашам дали ќе уклучи климава штом падне под -10, дефрости, COP многу мал, скоро 1 со чести дефрости. Баш сакав да побарам КWH/m3 за дрвата за да го докажам истово, но гледам си ме преварил.
Ти си зел максимална цена на дрва, најчесто е пониска, има и крадени дрва, во Прилеп 'ѓупците' добар дел со тоа се занимаваат, макар што скоро исто толку и етнички/антички/право/славо Македонци (кој како се чувствува) го прават истото за живот и дрвата се земаат и поефтино. Има барем 200 дрвокрадци во градов.
Но тука има еден друг момент. Голема печка на дрва со котел за парно, и 5-10 радијатори на спрат. Дали некој знае колку е ефикасноста на дрвата тогаш? Да не испадне COP3?




Добро е што си измерил нешто. Но подобро е да купиш сензори со сонда од 1.5$, јас ги чекам моите да стасаат. И да измериш колку е потрошувачка на климаата во тој момент кога мериш издув.
Инаку на 15 степени надворешна ова не е некој резултат за респект, да беше надвор -15 тогаш би била друга приказната.
Imam i takov poracano ke izmeram , muabetot e sto nezivejam vo stanot seuste inace ke ima detalni testovi se sto treba , prvicno ok si e se vnatresna nadvoresna tivka spir , sekakvi komentari citam pa.me.fati strav da ispitam nesto i jas i da go spodelam nitmalno
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Денеска го монтиравме Mitsubishi SF 50 , надворешната е голема како термо печка 4,5 ка. Бушевме праку цел ѕид за да бидеме сигурни дека нема да се урниса . Вакумирањето 10-15 мин , тие 5 мин. на мое инсистирање инаку мајсторот си стоеше на своите 10.
Бафери не ставивме, по препорака на продавачот и монтерот, демек внатре самата клима има амортизација! Ќе почекам па ке правам заклучоци, засега работата е рекла казала.
20171216_151446.jpg 20171216_151459.jpg 20171216_151517.jpg 20171216_151558.jpg
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
183
Поени од реакции
330
Создравје да се служи, оваа е?
http://www.electronica.gr/000000BF.en.aspx[DOUBLEPOST=1513437272][/DOUBLEPOST]
Dobra klima i na -15 treba da ima najmalku cop 2. Ne e ista cenata klimata ispagja dosta postedliva na temperaturi preku 0, a kaj nas nema kojznae kolku ladni zimi, 15tina dena vo godinata e epten ladno i toa e toa. Vo Skopje tolku se drvata, ako racunas za secenje, cepenje i prevoz. I ko so kazav sigurno 10-20% ke ti ukradat. Tuka lezi zajakot, da zemes klima so dobar cop pod -10c. Moderni klimi imaat cop i preku 4 na temperaturi nad 5c so povtorno gi pregazuva drvata po ekonomicnost. A ko so rekov za epten ladni denovi idealna e kombinacijata so termo pecka koja ako se polni samo navecer raboti fakticki so cop 2 poso noke na niska tarifa e upola poeftina strujata. Denje ke si dogreva klimata. Koga se temperaturite preku -5c drvata nemaat sansa so klimite. Ako se koristi kotel za parno na drva nesto malku se pridobiva vo isporacanata toplina poso vodata e pod pritisok i pritisokot samiot predizvikuva dodatno zgolemuvanje na temperaturata vo sistemot vo nekoj minimalen procent.
Гарантираат COP 2 на -15, на хартија, при идеални тест услови, но во пракса ако прави дефрост на 30 минути може да имаш COP 0.5. А на -20 скоро ниту една клима не работи. Инаку, за температури над 5 степени, инвертер климата е фантастична. Одлично грее и малку троши.

Не сум сигурен дека со котел за парно не добиваш поголема ефикасност. Наместо челични плочи грееш дополнителен медиум (вода) кој понатаму грее други медиуми. Мислам дека енергијата не оди низ оџак за џабе, како во ќумбето.
Исто така, претпоставувам дека при горење дрва може многу да се поработи на дизајнот да не се фрла енергијата низ оџак и да се зголеми ефикасноста.
 
Последно уредено:
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Фала @omlet13m , да си купиш поубава!
Да таа е, само од Мк ја купив и поевтино ми излезе , трошка!
67 000 без монтажа, плус 80 евриќи монтажа .
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
183
Поени од реакции
330
Супер, имаме уште една добра клиа на форумов за споредба и споделување искуство. Од каде ја зеде? Дали се двоумеше помеѓу оваа и некој фуџитсу?
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Денеска го монтиравме Mitsubishi SF 50 , надворешната е голема како термо печка 4,5 ка. Бушевме праку цел ѕид за да бидеме сигурни дека нема да се урниса . Вакумирањето 10-15 мин , тие 5 мин. на мое инсистирање инаку мајсторот си стоеше на своите 10.
Бафери не ставивме, по препорака на продавачот и монтерот, демек внатре самата клима има амортизација! Ќе почекам па ке правам заклучоци, засега работата е рекла казала.
Прегледај го приврзокот 181906 Прегледај го приврзокот 181907 Прегледај го приврзокот 181908 Прегледај го приврзокот 181909
So zdravje da se koristi i dolgo da te sluzi :)
Koj servis ti ja montirase ako ne e tajna
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Супер, имаме уште една добра клиа на форумов за споредба и споделување искуство. Од каде ја зеде? Дали се двоумеше помеѓу оваа и некој фуџитсу?
Енергосистем карши Скендеровски во Ск.
По постови од овде разбрав дека монтерите не и се којзнае што, па си го земав монтерот кој го знам 10 години.Ја признаваат гаранцијата пошто овој има фирма.
Добив 7% попуст , не е нешто ни многу ни малку , плус ако рачунаш и од Грција да го носев толку ќе беше.
Не ми беше втор избор Фуџицу , Даикин беше втора алтернатива а Тошиба трета . Даикинот и поевтино ќе го земев ама овде преовлада големината на надворешната единица.
Тошибата ми беше најмерак ама они се забегани со цените и кренав раце.
Уште еден важен момент , правев компарација цени овде и во Грција и само Митцубишито има исти цени, останатите се поскапи овде, а Тошибата баагимити ![DOUBLEPOST=1513438605][/DOUBLEPOST]
So zdravje da se koristi i dolgo da te sluzi :)
Koj servis ti ja montirase ako ne e tajna
Фала!
Уф не му ја знам фирмата , човекот се вика Жан!
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
183
Поени од реакции
330
Уште еден важен момент на греење дрва. Оние семејства што готват дома ќе заштедат по 10KWh дневно или 1500 денари месечно.
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
15
Поени од реакции
36
Денеска го монтиравме Mitsubishi SF 50 , надворешната е голема како термо печка 4,5 ка. Бушевме праку цел ѕид за да бидеме сигурни дека нема да се урниса . Вакумирањето 10-15 мин , тие 5 мин. на мое инсистирање инаку мајсторот си стоеше на своите 10.
Бафери не ставивме, по препорака на продавачот и монтерот, демек внатре самата клима има амортизација! Ќе почекам па ке правам заклучоци, засега работата е рекла казала.
Прегледај го приврзокот 181906 Прегледај го приврзокот 181907 Прегледај го приврзокот 181908 Прегледај го приврзокот 181909
Со здравје да се користи.
Не сум многу активен на форумов но имам 5 инвертери, го имам истиот инвертер 3 години SF50.
Во главно сум задоволен и работи 24/7 во канцелариски простор 50 квадрати неизолиран простор на приземје со одлична 3 стакла PVC дограма.Не сум имал никаков проблем до сега.
Огромна надворешна единица и внатрешна која има големина на 3.5..Надворешната единица е потивка од сите други инвертери кои сум ги сретнал.
Единствена мана како што можеш да прочиташ и во други постови е контролата на температура.Ауто фан работи катастрофално и не менува повисока брзина така ако зададеш 22 степени работи на спора брзина и кај мене не постигнува повеќе од 18-19 степени...За 22 степени во соба ми треба 27 на аутофан.
Она што е голема дискусија на форум е споредба на Грее и Јапонски инвертери ,директна споредба ке можам да направам кога ќе залади затоа што пред месец дена монтирав нордик амбер 5.5 кој има иста цена со SF50..
Немам предрасуди кон ниеден бренд зато што имам и 2 ломо лцлх но и тошиба сузуми ras13..Она што е најважно сите го загреваат просторот за кој се наменети одлично и до сега не сум имал никаков проблем..Несакам да коментирам пред време за споредба на овие температури но тоа што го гледам е дека Амбер нордик 5.5 е ѕвер за сите останати , страшен издув и топлина кој се осеќа без никакви мерења и најважно одлична контрола со IFeel..

Да почекаме температури од -10 и пониско па ке коментираме..
 
Член од
18 август 2015
Мислења
213
Поени од реакции
420
Фала @omlet13m , да си купиш поубава!
Да таа е, само од Мк ја купив и поевтино ми излезе , трошка!
67 000 без монтажа, плус 80 евриќи монтажа .
Со здравје да се служиш. Се гледа дека е вистински змеј. Колку квадрати ќе грееш со неа?
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Со здравје да се служиш. Се гледа дека е вистински змеј. Колку квадрати ќе грееш со неа?
Фала, поубава да си купиш:D
Генерално е за 40 ама од спалната ќе има помош од уште една 3,5 ка.
Куќата е 60 м2, се надевам овие две клими ќе бидат доволни додека не фати -10 и поладно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom