Најекономично греење и ладење

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
Na minusni Temperaturi na kompresor mu treba ladenje sto znaci deka nemoze da vrti so maximalen broj na obrtai i na +7 i na -15.
Pero procitaj nekoj Databook na Toshiba....tamu ke vidis deka kako povekje vlagaat vo minus potrosuvackata im se namaluva a so toa i toplinskiot kapacitet na klimata opagja.
Zasto ne im se nagolemuva potrosuvackata vo jaki minusni Temperaturi koga i ni treba povekje toplina pa makar i COPot bil slab?
 
Член од
27 август 2016
Мислења
161
Поени од реакции
155
Na minusni Temperaturi na kompresor mu treba ladenje sto znaci deka nemoze da vrti so maximalen broj na obrtai i na +7 i na -15.
Pero procitaj nekoj Databook na Toshiba....tamu ke vidis deka kako povekje vlagaat vo minus potrosuvackata im se namaluva a so toa i toplinskiot kapacitet na klimata opagja.
Zasto ne im se nagolemuva potrosuvackata vo jaki minusni Temperaturi koga i ni treba povekje toplina pa makar i COPot bil slab?
Можеби е така.Конкретно муабетот ми е за он-оф фих.Како се оптоварува при копмпримирање расте и потрошувачката(вртежите се исти).Тоа можеш да го видиш ако поврзеш било каков ац или дц мотор и врзеш амперметар у серија.Во празен од има една вредност струјата што ја повлекува, како ја оптоваруваш осовината на моторот расте и потрошувачката.
 
L

lleeoo

Гостин
Ti imas Midea remarkirana kako Vivax....Najskapiot model na Midea raboti isto kako i tvojata AERI (mnogu falena tuka)....sece kompresort od 400W na 0W i si duva so 20W potrosuvacka t.e samo ventilatorot raboti...do elektroikata e, taka e podesena da raboti....kako polu inverter sto bi rekle nekoi tuka :P
Stom ke PodOdladi pak ke ujkluci kompresor i potoplo ke duva :)
Samo sto ke ti potrosi nekoi Start/Stop ciklus povekje so vakva rabota ili uprosteno kazano pobrzo ke skrati od zivotniot vek na kompresorot
https://www.youtube.com/watch?v=Bl8OQo9j1MA
[DOUBLEPOST=1513388736][/DOUBLEPOST]
Mislis zasto ima razlicna mokjnost na ladenje i na greenje ?
Na ladenje e primer na 90Hz....na greenje e na 120Hz....simple as that
Ama nema mokjnost na ladenje od (20~90))Hz tuku ima samo FIX od 90Hz
Ne vnesuvaj zabuni kaj lugevo aman
Ima li nacin da se iskluci da ne duva ne mi e za ppotrosuvackata tuku me nervira ne kupiv ventikator tuku klima :))
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
А зошто коа веќе ме цитираш, не ме цитираш целосно ?

„Сметам дека голем дел од луѓето кои се греат на дрва само ќе продолжат уште посреќни и задоволни да си чадат само со помали сметки. Наместо 10 кубика ќе си купуваат по 5 кубика дрвца :)
Е сега и тоа е придобивка, минимум 50% помало загадување ќе има :)
Drva vs struja:

Energetska vrednost na drvoto kwh vo m3
Javor 1.675

Breza 1.810

Bukva 1.850

Hrast 1.890

Jelsa 1.400

Bijeli jasen 1.870

Jablan 1.110

Bagrem 2.040

Vrba 1.440

Eve da zememe 1800kwh znaci za 3500den. Pri 100% iskoristenost (a ne e) znaci 1 toplinski kwh na drva cini 2den, ako ima nekoja realna zaguba 20-30% (so ide niz ogak) dovagame eve do nekoi si realni 2.5den toplinski kwh na drva. Strujata e 6.5den dnevna i 3.3den nokna tarifa da zememe prosek 5den za kwh. Ako klimata raboti so COP =3 matematikata kazuva deka tie 5den za kwh gi delis so 3 i dobivas realni 1.7den za toplinski kwh na klima.
Eve ti ja matematikata 1.7den cini 1 toplinski kwh so klima pri cop=3, a kaj drvata 2.5den. Pri poladni temperaturi koga cop ke padne na 2 se izednacuva toplinskiot kwh kaj drvvata i klimite, a ako cop padne pod 2 so i realno se slucuva ako e nadvor pod -15 (se zavisi od klimata neli) togas prednost ke imaat drvata. I so termo pecka ako ja punis samo navecer na eftina struja ke projdes cenovno skoro isto ko na drva da se grees. Baska druga rabota e so kaj nas se krade na drvata i ti realno ne dobivas 1m3, se e seceno na 80-90cm (namesto 1m) so znaci deka tie 1800kwh za m3 drvo na hartija realno kaj nas bi bile 1500-1600kwh zato so se krade.
Koga ke fatat polarni studovi daleku najdobra e kombinacija termo pecka + klima(ako imas slaba klima so ne moze da postasa ili ima nizok cop koga e epten ladno), termo peckata ja punis navecer na eftina struja a denta koga se i realno povisoki temperaturite dogrevas so klima. Ova e samo za tie kriticni 15-20 dena vo godinata, se kaci li preku -5 temperaturata klimite kraluvaat.
 
Последно уредено:
Член од
27 август 2016
Мислења
161
Поени од реакции
155
Ima li nacin da se iskluci da ne duva ne mi e za ppotrosuvackata tuku me nervira ne kupiv ventikator tuku klima :))
Нешто слично работи Беко-то што го имам на работа, ама не смета толку.Е сега незнам колкава просторија грееш, бидејќи ако е предимензионирана(прејака) за просторот често ќе гаси компресорот.Прва работа, бидејќи ти е нова види со сервисот да не има случајно некој проблем.Ако не завршиш работа, тогаш ти преостанува да ја натераш климата да не се гаси.Дигни ја темп. за еден степен или ако имаш друга просторија до оваа што ја грееш ходник, кујна или сл. отвори ја вратата кон неа.Така климата ќе работи ,ама нема да може да ја достигне зададената Т и нема да ти гаси компресорот.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Нешто слично работи Беко-то што го имам на работа, ама не смета толку.Е сега незнам колкава просторија грееш, бидејќи ако е предимензионирана(прејака) за просторот често ќе гаси компресорот.Прва работа, бидејќи ти е нова види со сервисот да не има случајно некој проблем.Ако не завршиш работа, тогаш ти преостанува да ја натераш климата да не се гаси.Дигни ја темп. за еден степен или ако имаш друга просторија до оваа што ја грееш ходник, кујна или сл. отвори ја вратата кон неа.Така климата ќе работи ,ама нема да може да ја достигне зададената Т и нема да ти гаси компресорот.
Kako si zadovolen od BEKO-TO jas prvata klima on-off mi bese beko za ladenje bese ok no za greenje ni na +5°C ne toplese ko so treba namestena na 25°C vo soba 21°C i ne uklucuvase kompresorot trebase da padne na 19°C za da ukluci so greenje dali bese so fabricka greska neznam ama ic ne bev zadovolen brcese ko traktor i na kraj go prodadov za 3.500den kolku da ne mi sedi u podrum :)
 
Член од
27 август 2016
Мислења
161
Поени од реакции
155
Kako si zadovolen od BEKO-TO jas prvata klima on-off mi bese beko za ladenje bese ok no za greenje ni na +5°C ne toplese ko so treba namestena na 25°C vo soba 21°C i ne uklucuvase kompresorot trebase da padne na 19°C za da ukluci so greenje dali bese so fabricka greska neznam ama ic ne bev zadovolen brcese ko traktor i na kraj go prodadov za 3.500den kolku da ne mi sedi u podrum :)
На работа се грееме со пелети, Беко-то се користи за догревање т.е. побрзо постигнување на темп. насабајле.Доста јако грее не сум го мерел, ама работи чудно.Кога постигнува температура исклучува наместо да крчка на малку.А надворешната, точно брчи ко трактор .
Инаку се работи за постар модел отприлика 7+ години стар.
 
Последно уредено:
Член од
13 март 2017
Мислења
110
Поени од реакции
182
Имам беко веќе 3 години, задоволен сум од него, кога исклучува компресорот дува уште 15-30 секунди да го издува топлиот воздух и се гаси. Единствена мана и е што на ниски обртаи е побучна. Лани на - 20 броеше како саат и сум презадоволен за 26к е перфектна за мене работата на климата.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
На работа се грееме со пелети, Беко-то се користи за догревање т.е. побрзо постигнување на темп. насабајле.Доста јако грее не сум го мерел, ама работи чудно.Кога постигнува температура исклучува наместо да крчка на малку.А надворешната, точно брчи ко трактор .
Инаку се работи за постар модел отприлика 7+ години стар.
Kolku sto te razbrav beko-to na rabota vi e inverter ?
Deka rece poveke od 7 god e klimata[DOUBLEPOST=1513430429][/DOUBLEPOST]
Имам беко веќе 3 години, задоволен сум од него, кога исклучува компресорот дува уште 15-30 секунди да го издува топлиот воздух и се гаси. Единствена мана и е што на ниски обртаи е побучна. Лани на - 20 броеше како саат и сум презадоволен за 26к е перфектна за мене работата на климата.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
Moze se podobril kvalitetot na inverterite beko neznam jas sto spodeliv iskustvo moeto beko bese on-off kupeno 2007godina ne bese inverter

Inaku kaj sto ziveam vo market vo ima montirano beko 7-ca 24-BTU inverter pred 4 godini i koga pazaram primetuvam duva solidno toplo ama poso e market ne se oseka mnogu otvori zatvori vrata inaku e prljava vnatresnata kako da e vo odzak piknata pa izvadena toa deka po marketive nikoj ne gi cisti inaku za mene licno kolku e izdzliv eden inverter moze da se primeti vo marketive bidejki tamu postojano se na 30°C se forsiraat ne se pazat i zatoa mozes da ja vidis izdzlivosta na uredot dali ke tera 5,10godini.
 
Последно уредено:
Член од
14 ноември 2013
Мислења
82
Поени од реакции
68
Gree Hansol -30 nezapalena cel mesec na zadadena 21C 56C na izduv po prvitr 5min 16C temo vo soba , test na meracot[DOUBLEPOST=1513431712][/DOUBLEPOST]Eve ja kreva :))))[DOUBLEPOST=1513431748][/DOUBLEPOST]:)
 

Attachments

Член од
14 ноември 2013
Мислења
82
Поени од реакции
68
Mi go poracaja od internet drugar dali ebay ili alliexpress nez lazi malce na coek da mereis kazuva 33.8 34 si znaci ima % otstapki
 

Kajgana Shop

На врв Bottom