Најекономично греење (затоплување)

Airbus

Fighter Pilot
Член од
12 јануари 2008
Мислења
299
Поени од реакции
230
You don’t want to go there! Trust me ;)

btw
Ќе му кажеш на ликот од Гевгелија дека климата што му ја препорачуваш има 27.5кг надворешна и 1000м3 издув?! За соба од 30 квадрата топ стручен совет… уште модулација НУЛА и има да се усреќи!

Се ќе каже само да продаде уше некоја галичка, па макар и лажел.
Ако имаат проблем после продажба со среќа нека им е.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.156
Поени од реакции
2.177
Ako u servisno pisuva deka na tvojot zemo Zlate klimata maks 15min moze da raboti u mnogu mu jakiot PowerfullMod neznam kako da ti nacrtam poinaku osven zemoto da ti snimi video od 16min za da svatis deka ke ugasi na 15minuta i nema da digne pojse od 2C. A merenjeto potrosuvacka e prosek na cas....kako toa 15min ke dadat prosek na cas izgleda vie nova merna edinica imate izmisleno :)
Eve zemoto mi snime video od 1h ili cela nok, bez prestanok so 7kw toplina na -7c so 2000w vlezna.Gledam niti lajk ne si mu dal ne nego, nego na videoto.
Dan si mu ljubomoren na tvojata bivsa ljubov.Koj ti e kriv i se skara na tvojata Mitsu ,se razvedi od neize.
Sega ja posakuvas ama ja nema,drugi ja ima:)
 

Airbus

Fighter Pilot
Член од
12 јануари 2008
Мислења
299
Поени од реакции
230
Нешто што е потврдено со Еуровент сертификат. Пред некој ден извади за 18ка Pular/Charmo сертификат, извади за 12-ката може и таа ќе ја препорачам.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Нешто што е потврдено со Еуровент сертификат. Пред некој ден извади за 18ка Пулар сертификат, извади за 12-ката може и таа ќе ја препорачам.
Ја реков ке понудиш од она што го имаш у магацинчето ама ти очигледно незнаеш што му треба...ти шепнал шефот и за некои сертификати, што се за тебе шпански скали... ама бар една клима ваљда знаеш која би ја понудил за во Гевгелија..или незнаеш?
 
Последно уредено:
Член од
26 јануари 2008
Мислења
260
Поени од реакции
186
Edna skandinavska toplotna pumpa od CTC od 22KW zimava ke topli i vo Skopje
Posle dolgi godini macenje kako da go resam greenjeto na domot povrsina 300 m2 .So parno na drva , so struja 24 kv ,inventeri tosiba 6,5 kv gree 3 kom po 3.5 kv .Konecno se resiv za toplotna pumpa ctc koja stvarno prvpat slusnav za taa marka od sto bev vo zavesa staven slusajki za kako Daikin Micubisi Tosiba bile vrvot?Moi prijateli veke imaa montirano od ovia marki i po kazuvanjeto i smetkite nesto ne mi kazuvase deka se taka ekonomicni kako sto gi pretstavuvaat .Zatoa resiv da odam na nesto novo a po kazuvanja na nekoi sto ja montirale deka bilo vrv od toplotna I konecno ja zemav ctc 22kv topotna samo za greenje montirana so nejze ide i kontroler kompjuter vo nego se pravi dijagram za kako da raboti raboti na nadvoresna temperatura i trosi kako ventilator.Od 01 11 do 15 11 znaci petnaest dena raboti non stop skapa tarifa 90 evtina 180 kv ovaa 2023 god
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.684
Поени од реакции
3.981
Konecno se resiv za toplotna pumpa ctc koja stvarno prvpat slusnav za taa marka od sto bev vo zavesa staven slusajki za kako Daikin Micubisi Tosiba bile vrvot
I samiot na potežok način će otkrieš deka ne e do firmata tuku do termodinamikata i deka site tie uredi se tuka nekade so potrošuvačka, poveće se raboti za trajnost i kvalitet.
Kako si možel da zagreeš 300m2 so 4 klimi so vkupno 17kW? Sega sporeduvaš 17kW so 22kW..... za 300m2 i ovie 22kW se premalku koga će ima zima so minusni T. Neznam možebi imaš pasivna kuća ili se greeš na 18C....
 
Последно уредено:
Член од
22 ноември 2018
Мислења
320
Поени од реакции
617
Извињавај.. сум се префрлил…
Знам имавме член и од Гевгелија…
Со кој си фатил да се објаснуваш, еднаш се од Гевгелија другпат се од Штип, третпат од кај треба и така..
А какви живци имаш свака ти час со овој галичкиов што се објаснуваш
 

Airbus

Fighter Pilot
Член од
12 јануари 2008
Мислења
299
Поени од реакции
230
Ја реков ке понудиш од она што го имаш у магацинчето ама ти очигледно незнаеш што му треба...ти шепнал шефот и за некои сертификати, што се за тебе шпански скали... ама бар една клима ваљда знаеш која би ја понудил за во Гевгелија..или незнаеш?
Тоа што не можеш да го укопчате ти и твоите патуљаци дека не сме сите шибицари шо продаваме клими. :D

Не можам да нудам зашо не продавам галички, ама можам да препорачам. Али еве од прва рука со сертификат шо ми доe со 5 години гаранција, буџет варијанта. :)


 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.394
Поени од реакции
2.668
Тоа што не можеш да го укопчате ти и твоите патуљаци дека не сме сите шибицари шо продаваме клими. :D

Не можам да нудам зашо не продавам галички, ама можам да препорачам. Али еве од прва рука со сертификат шо ми доe со 5 години гаранција, буџет варијанта. :)


Taman za tvojot lajkac tzlatko, on ke ja zeme …epten e dobra….hahaha
A moze i nekoj od tvoive patuljci da zeme….lajkadziive na japankive ili TV ili masini za perenje….hahaha
 
Член од
26 јануари 2008
Мислења
260
Поени од реакции
186
I samiot na potežok način će otkrieš deka ne e do firmata tuku do termodinamikata i deka site tie uredi se tuka nekade so potrošuvačka, poveće se raboti za trajnost i kvalitet.
Kako si možel da zagreeš 300m2 so 4 klimi so vkupno 17kW? Sega sporeduvaš 17kW so 22kW..... za 300m2 i ovie 22kW se premalku koga će ima zima so minusni T. Neznam možebi imaš pasivna kuća ili se greeš na 18C....
Greenjeto go kombinirav normalno deka so tri klimi nemozes da grees .A ustvari so klimi ne se grees nego mislis deka se grees .Samo topla voda vo cevkovod so radijatori i podno e za mene greenje drugo se e zaebancija i frlanje pari vo veter.Najbitno e da go najdes praviot izbor za proizvotsvo na toplata voda .Mislam i do sega so paramerrite sto gi pokazuva e daleku nad se
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.394
Поени од реакции
2.668
Greenjeto go kombinirav normalno deka so tri klimi nemozes da grees .A ustvari so klimi ne se grees nego mislis deka se grees .Samo topla voda vo cevkovod so radijatori i podno e za mene greenje drugo se e zaebancija i frlanje pari vo veter.Najbitno e da go najdes praviot izbor za proizvotsvo na toplata voda .Mislam i do sega so paramerrite sto gi pokazuva e daleku nad se
Nema podobro od podno greenje, koj moze da si go dozvoli kako investicija.
Gledam samo deka ovie pumpi CTC ne pomivaat na GEFF, COP e daleku pod 4.3
 
Последно уредено:
Член од
26 јануари 2008
Мислења
260
Поени од реакции
186
Nema podobro od podno greenje, koj moze da si go dozvoli kako investicija.
Gledam samo deka ovie pumpi CTC ne pomivaat na GEFF, COP e daleku pod 4.3
Si imal li prilika da ja vidis ctc ecoair622m
22 kw ako ne togas pobaraj ja pa za copot zbori
Автоматски споено мислење:

Podobra toplotna i poekonmicna ne veruvam deka ima
 

Kajgana Shop

На врв Bottom