Најекономично греење (затоплување)

Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.962
Поени од реакции
1.237
Се исклучил броадлинкот и тоа на 4 клими, прв пат ова ми се случува по снемување на струја.
Автоматски споено мислење:

Се исклучил броадлинкот и тоа на 4 клими, прв пат ова ми се случува по снемување на струја.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Бооо сте се изнапишале....

За сега има 15 одговори на мојата анкета, повеќето пишавте дека Mitsubishi Electric е најдобар бренд и дека Gree е најлошиот. Ви благодарам што учествувавте!
Абај.... без јас да гласам на анкетава Мицу победиле :P


Шо е ова чрвеново сеа? Фери?
И од Мицу има една црвена веќе 5 години..... редно беше и Грее да почните црвени да вадите :P
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Се исклучил броадлинкот и тоа на 4 клими, прв пат ова ми се случува по снемување на струја.
Автоматски споено мислење:

Се исклучил броадлинкот и тоа на 4 клими, прв пат ова ми се случува по снемување на струја.
Neli ne ti raboti klimata, baraše sovet, dobi nekakov, no kako kanti da tropaat, nema povratna informacija što se sluči ponatamu.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Бооо сте се изнапишале....


Абај.... без јас да гласам на анкетава Мицу победиле :P



Шо е ова чрвеново сеа? Фери?
И од Мицу има една црвена веќе 5 години..... редно беше и Грее да почните црвени да вадите :P
Gree imase vo prodazba kaj nas uste pred 8 godini, uste si bil malecok, U-Poeme model.
 
Член од
16 април 2019
Мислења
373
Поени од реакции
523
Се исклучил броадлинкот и тоа на 4 клими, прв пат ова ми се случува по снемување на струја.
Автоматски споено мислење:

Се исклучил броадлинкот и тоа на 4 клими, прв пат ова ми се случува по снемување на струја.

I jas imav problem so wat metarot pocna da se gubat brojkite i da mesa zabi i babi na ekranot.
Go otvoriv i vidov vnatre ima baterija nikel kadmiumska 3.6v koja go odrzuva vo rabota polnenjki se od strujata no ja izmeriv pokazuva 2.8v znaci oslabela barav po prodavnici nemaat takva i si poracav 3 od aliexpres za 1.7€ najverovatno i kaj tebe e slaba baterijata i e gube memorijata
Eve ja baterijata
 

Attachments

Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.962
Поени од реакции
1.237
Се исклучил броадлинкот и тоа на 4 клими, прв пат ова ми се случува по снемување на струја.
Neli ne ti raboti klimata, baraše sovet, dobi nekakov, no kako kanti da tropaat, nema povratna informacija što se sluči ponatamu.
Па еве одговорив, не бил проблемот во климата туку во броадлинкот (мерачот на ел.енергија) во кој е уклучена климата.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Се исклучил броадлинкот и тоа на 4 клими, прв пат ова ми се случува по снемување на струја.

Па еве одговорив, не бил проблемот во климата туку во броадлинкот (мерачот на ел.енергија) во кој е уклучена климата.
Се случува, особено ако имаш говорен асистент као Сири, Алекса или Гугл-хоум и не те свати што сакаш да му кажеш да исклучи.... па ќе ти ги исклучи сите смарт штекери :P
 
Член од
18 април 2015
Мислења
59
Поени од реакции
104
Бев вчера до ICS за простор што е под 30м2 со изолација и пвц но на приземје доле е подрум, ни ја понудија оваа клима
DAIKIN SENSIRA - 4.2KW - FTXF42C/RXF42C (околу 53к)

За тој ценовен ранк кој друг бренд и модел би препорачале вие?
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.293
Бев вчера до ICS за простор што е под 30м2 со изолација и пвц но на приземје доле е подрум, ни ја понудија оваа клима
DAIKIN SENSIRA - 4.2KW - FTXF42C/RXF42C (околу 53к)
За тој ценовен ранк кој друг бренд и модел би препорачале вие?
Дајкин е на добар глас како марка, али ипак фтхф им е втор модел во рангот оздола!
Со >100w/m2 дефинитивно добар избор ти направиле, бар што е до јачината.
Имаш солиден буџет и избор. Јас лично би ги земал во предвид и Панасоник z35tke од етереа серијата или Митсу Хеви srk35zs-w. Веројатно одлучувачки би ми било дали фирмата има сопствени монтери и сервис! Да не ги бркаш утре(не дај боже!) ако ти затребаат.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Бев вчера до ICS за простор што е под 30м2 со изолација и пвц но на приземје доле е подрум, ни ја понудија оваа клима
DAIKIN SENSIRA - 4.2KW - FTXF42C/RXF42C (околу 53к)
За тој ценовен ранк кој друг бренд и модел би препорачале вие?
Ако те загреат 2,9kw na -7 Бивалентна
нема тука 4,2kw на греење на -7...све испод 2,9kw ке дава под -7, само на ладење ке имаш 4.2kw, многу пари(53k) за малце музика е моделчево.
FTXF42C.jpg
EL42.jpg
Како појаснување повеке инфо имаш овде, истиот компресор е vo modelite од 2 до 4,2кw

 
Последно уредено:
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
Бев вчера до ICS за простор што е под 30м2 со изолација и пвц но на приземје доле е подрум, ни ја понудија оваа клима
DAIKIN SENSIRA - 4.2KW - FTXF42C/RXF42C (околу 53к)
За тој ценовен ранк кој друг бренд и модел би препорачале вие?
Ovaa sigurno ke te stopli,nema promarsuvanje ,ama 100e poskapa.
Na prvi sprat si i imas vizba od dolu.
Sto e sigurno sigurno.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.911
Поени од реакции
10.541
10годишната гаранција на Гри која за да биде активна мора секоја година да ги викаш на редовен сервис која патем чини 800ден бараем така беше до годинава, сеа нешто се сменила фирма или што ти знам па почнале да наплаќаат по 1000ден ама на нас не ни наплатиле зашто сме им биле редовни муштерии бла бла
Некој ке рече еј за 200ден си ама па другата година може 500 ке се…


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
3 март 2021
Мислења
150
Поени од реакции
194
Ovaa sigurno ke te stopli,nema promarsuvanje ,ama 100e poskapa.
Na prvi sprat si i imas vizba od dolu.
Sto e sigurno sigurno.
Ovaa sigurno ke te stopli,nema promarsuvanje ,ama 100e poskapa.
Na prvi sprat si i imas vizba od dolu.
Sto e sigurno sigurno.
Za 30m2 odlicen predlog, jas se mislev taa da ja zemam, ama sepak ja zemav pogolemata 18kmta, sto e sigurno sigurno e imam 40m2 prostor.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
Дајкин е на добар глас како марка, али ипак фтхф им е втор модел во рангот оздола!
Со >100w/m2 дефинитивно добар избор ти направиле, бар што е до јачината.
Имаш солиден буџет и избор. Јас лично би ги земал во предвид и Панасоник z35tke од етереа серијата или Митсу Хеви srk35zs-w. Веројатно одлучувачки би ми било дали фирмата има сопствени монтери и сервис! Да не ги бркаш утре(не дај боже!) ако ти затребаат.
Panasonikot z35tka e odlicen predlog,go ima drugar moj vo 30m2,i odlicno se snaoga vo taa kvadratura,ama mislam go nema veke na zaliha,postaar model.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
10годишната гаранција на Гри која за да биде активна мора секоја година да ги викаш на редовен сервис која патем чини 800ден бараем така беше до годинава, сеа нешто се сменила фирма или што ти знам па почнале да наплаќаат по 1000ден ама на нас не ни наплатиле зашто сме им биле редовни муштерии бла бла
Некој ке рече еј за 200ден си ама па другата година може 500 ке се…


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ne e nisto smeneto, samo sto e 800+ddv i si dobivas i fiskalna.
Ke dojde i so montazite taka kaj i da e, eur 80 +ddv.
Treba red da se stavi na se.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom