Најекономично греење (затоплување)

Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
Ne razbiram šti se čudiš zošto treba da e vo Hz. Ednaš tebe specijalno ti objasniv deka kaj ovie višefazni i ednosmerni motori bez četkici toa e pravilno. Vratilata na motorite pravat vrteži toa da, no promenite na sostojbata na fazite mora vo Hz.
Inače poveće od jasno mi e daka ne si go razbral moeto pojasnuvanje, no dobro odime ponatamu......
No ne mora da znaci deka 1hz=1rps.Promenata na vrtezite go pravi naponot na DC strujata i ja kreva do 380V .PAM,pa naknadno se pegla preko razni tehniki I-PAM ,V-PAM zvisi od tehnikata syto se poseduva i kolkava e elktornikata sposobna.Znaci svati PROMENLIVOSTA NA NAPONOT NA DC STUJATA GI PROMENUVA VRTEZITE.
Bas onie skokovi sto gi gledame pri modulacijata paga na 100w pa kreva na 600w,kaj grafikonot na ZlatE primer kaj hansolot.fakticki nema asolna elktronka i pikoj nenormalni.
Ama znam deka i tebe ne ti e jasno deka promenta ja pravi DC naponot uste lani koga rece deka rabotat na 110v DC napon,mozi paga pod 110,ama i kreva kaj nekoj modeli do 380 kako kaj fujitisu,sum sretnal negde.
Eve proveri kaj Toshibata pisuva vo sevis manuel,ke sretnis bas kaj mojava do 340V ama DC napon.
Baska ti zboruvav za gubitocite a ti mislis deka se samo 2%,ama temava e sitoka i mnogu ke se razvrzime.
Kolku jas sto ke svatam jakost na materijali i termodinamika,tolku i ti od ovoj muabet,samo ke ja trupame of topik.
 
Последно уредено:
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
No ne mora da znaci deka 1hz=1rps.Promenata na vrtezite go pravi naponot na DC strujata i ja kreva do 380V .PAM,pa naknadno se pegla preko razni tehniki I-PAM ,V-PAM zvisi od tehnikata syto se poseduva i kolkava e elktornikata sposobna.Znaci svati NAPONOT NA DC STUJATA GI PROMENUVA VRTEZITE.
Bas onie skokovi sto gi gledame pri modulacijata paga na 100w pa kreva na 600w,kaj grafikonot na ZlatE primer kaj hansolot.fakticki nema asolna elktronka i pikoj nenormalni.
Ama znam deka i tebe ne ti e jasno deka promenta ja pravi DC naponot uste lani koga rece deka rabotat na 110v DC napon,mozi paga pod 110,ama i kreva kaj nekoj modeli do 380 kako kaj fujitisu,sum sretnal negde.
Eve proveri kaj Toshibata pisuva vo sevis manuel,ke sretnis bas kaj mojava do 340V ama DC napon.
Baska ti zboruvav za gubitocite a ti mislis deka se samo 2%,ama temava e sitoka i mnogu ke se razvrzime.
Kolku jas sto ke svatam jakost na materijali i termodinamika,tolku i ti od ovoj muamet,samo ke ja trupame of topik.
Baš kako što rekov, ne si razbral ama ni približno na koj način odi promenata na brojot na vrtežite!
Nema ama baš ništo da te razuveruvam samo da si znaeš vaka kako što si napišal pogore nikogo vo ništo nema da uveriš.
Imenjakov moj trebaše da se navredi što go ukoriv za upotreba na obrtai namesto Hz, ama vidiš on si znae deka vo osnova e isto i deka ovde kaj ovie invertorski sklopovi pulsiranje na PWM modulatorot od 49 pati vo sek ili f=49 Hz će predizvika vrtenje na motorot so 49 vr/sek. Voobičaeno e kaj regulacija na promena na vrteži na motori so pulsiračko ili lmpulsna modulacija da se izrazuva vo Hz..... Plus nemaše merna edinica samo brojki i čovekot ne se navredi.
A ti pred da se ubeduvaš so mene otvori malce Yotube kako rabotat ovie 3 i 4 fazni istosmerni motori so toa prekidačkite tranzistori na fiksen ispraven napon, ne e bitno kolkav e može i 110 V može i 380V , a može i dva da ima za TURBO MOD.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
Baš kako što rekov, ne si razbral ama ni približno na koj način odi promenata na brojot na vrtežite!
Nema ama baš ništo da te razuveruvam samo da si znaeš vaka kako što si napišal pogore nikogo vo ništo nema da uveriš.
Imenjakov moj trebaše da se navredi što go ukoriv za upotreba na obrtai namesto Hz, ama vidiš on si znae deka vo osnova e isto i deka ovde kaj ovie invertorski sklopovi pulsiranje na PWM modulatorot od 49 pati vo sek ili f=49 Hz će predizvika vrtenje na motorot so 49 vr/sek. Voobičaeno e kaj regulacija na promena na vrteži na motori so pulsiračko ili lmpulsna modulacija da se izrazuva vo Hz..... Plus nemaše merna edinica samo brojki i čovekot ne se navredi.
A ti pred da se ubeduvaš so mene otvori malce Yotube kako rabotat ovie 3 i 4 fazni istosmerni motori so toa prekidačkite tranzistori na fiksen ispraven napon, ne e bitno kolkav e može i 110 V može i 380V , a može i dva da ima za TURBO MOD.
Tocno.
Znaci za fikisiran broj na vrezi treba fiksiran napon,ama ako sakame da gi promenime vrteezie mora da primi komanda od tranzistort,a tranzistorot ke ja promeni komandata od varjabilnosta na naponot,pomala ili pogolema.
Znaci kompresorot e varjabilen,vrz baza na varjabilniot napon.
I do sto dojdovme?
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.127
Поени од реакции
4.941
Може ли да предложите економична инвертер клима до 22/23000ден. за просторија од 16м2 во стан со изолација и пвц прозори?
Odlicna klima

 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Tocno.
Znaci za fikisiran broj na vrezi treba fiksiran napon,ama ako sakame da gi promenime vrteezie mora da primi komanda od tranzistort,a tranzistorot ke ja promeni komandata od varjabilnosta na naponot,pomala ili pogolema.
Znaci kompresorot e varjabilen,vrz baza na varjabilniot napon.
I do sto dojdovme?
GLUPOSTI PIŠUVAŠ!!!!!! Gledaj toa što ti rekov, će se začudiš kolku pogrešno pišuvaš!!!!!
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
GLUPOSTI PIŠUVAŠ!!!!!! Gledaj toa što ti rekov, će se začudiš kolku pogrešno pišuvaš!!!!!
Eve eden izvaden citat.
Бидејќи херцот стана примарна мерна единица прифатена од општата популација за одредување на перформансите многу експерти го критикуваа овој пристап, за кој тврдат дека е лесно манипулативen репер.
Zatoa nekoj i ne go spomnuvaat.Kaj toshiba,fugitisu i mnogu drugi e rps.
Merka za impuls Hz. Hmmmmm
A sto ako e impulsot na 3min.
Ednostavno nekoj firmi si go odomakinile.
Ama aj, postar si ke popustam.
PS.
Znaj gubitocite kaj ponekvalitetnite inverteri se mnogu pogolemi od 2%,samo taa e druga tema na razgovor.
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.710
Поени од реакции
6.855
Гледам на реклама клима инвертер, 24000 btu, scop 4, 5 години гаранција, за 35000 денари. Вреди ли тоа или да одам на малку послаба клима, од попроверен бренд, за слични пари?
Потребно ми е да загрева 60м² во куќа без термоизолација, со дебели ѕидови
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.294
Гледам на реклама клима инвертер, 24000 btu, scop 4, 5 години гаранција, за 35000 денари. Вреди ли тоа или да одам на малку послаба клима, од попроверен бренд, за слични пари?
Потребно ми е да загрева 60м² во куќа без термоизолација, со дебели ѕидови
Многу ефтино тоа за 7kw клима!?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom