Најекономично греење (затоплување)

Член од
22 јануари 2008
Мислења
102
Поени од реакции
110
Едната со бакарна другата со алуминиумска ???????????.....Колку си ти тоа сигурен дека е така?...Бидејќи точно знам за кои две клими станува збор (јас ги монтирав) , а сигурен сум дека и ти знаеш....ајде да отидеме на лице место кај што се монтирани...јас ќе ги демонтирам ...јас ќе ги растурам па да видиме дали едната е алуминиум а другата е бакар....Но што ако не излезе како што ти така кажуваш?.....Ќе се извиниш јавно овде пред сите ?...Ти и фирмата каде што работиш...едно големо извини што пропагираш и шириш невистини и го нарушуваш угледот на една фирма...Спремен си да се носиш со последиците од оваа твоја постапка ?....ГрееМак е спремен да интервенира доколку е така како што ти викаш......Или да ...."преку ноќ некој ги исфарба цевките на изменувачот...па како не ми текна на тоа..Никој не ви брани да ги кажете реалните аномалии доколку сте ги приметиле...едноставно климава не е добра ради ова и ова...ама бре да измислуваш глупости од типот ..едната 43кг другат 45кг и едната со алуминиумски цевки другата бакарни....НЕМОЈ ДОКОЛКУ НЕ СИ СИГУРЕН ВО ТОА......А јас знам точно за што зборувам.
Слободно овде јавно пиши кога сакаш да отидеме и да провериме дали се такви за какви зборуваш и да видиме кој е во право....НЕКОЈ ОЧИГЛЕДНО ПРЕМНОГУ ЛАЖЕ
Почитуван Кодус,

Јас никого не нападнав и не невредив, само го искоментирав тоа што се гледа. Постирав слика,на која се гледа разлика во боја на цевките! Зошто не пробавте да ни објасните на што се должи разликата во боја на мене како неупатен и на членовите на темава, туку веднаш почнавте со напади?

Можеби има некое логично објаснување за разликата во боја што ние лаиците не ја знаеме. Логиката вели дека два идентични производа би требало да се идентични во секој поглед. Атачирав слика на која се гледа истата разлика што ја има на сликата со двете клими.

Побарав мислење на форумов на 10 Јануари годинава (без да закачам слика), зошто тогаш не објаснивте или искоментиравте на моето општо прашање?

"Едно прашање до поупатените.

Кога ќе се каже Aluminum Fin-copper Tube, дали се мисли дека само опашките се од бакар а остатокот што е внатре во радијаторот е челична цевка? Или внушност се работи за челична цевка обложена со бакар (steel tube coated with copper)? или третата опција цевката е целосна изработена од бакар?

mt07485, 10 јануари 2017"


И за на крај, никаде не ја спомнав Вашата компанија ниту спомнав дека климата нечини (напротив!) и не спомнав никакви тежини.


Поздрав,
 

Attachments

Член од
25 мај 2017
Мислења
9
Поени од реакции
1
Vo faza na razmisluvanje sum dali da kupam MICIBUSI MSZ FH35 ili MICIBUSI MSZ EF35. Dilemata e poradi senzorot, neznam kako deluva toj senzor vrz zdravjeto na ljugeto, decata? Inaku klimata ke ja koristam samo za greenje. Vase mislenje?[DOUBLEPOST=1495704416][/DOUBLEPOST]Vo faza na razmisluvanje sum dali da kupam MICIBUSI MSZ FH35 ili MICIBUSI MSZ EF35. Dilemata e poradi senzorot, neznam kako deluva toj senzor vrz zdravjeto na ljugeto, decata? FH e so senzor i e malku nesto pojako vo greanjeto, pomalku trosi, a EF e bez senzor i e malku poslaba i pogolema potrosuvacka. Inaku klimata ke ja koristam samo za greenje. Vase mislenje FH ili EF?[DOUBLEPOST=1495706611][/DOUBLEPOST]Toj senzorot na MICIBUSI MSZ FH35 kako raboti i dali e steten po zdravjeto na lugeto, bidejki vo sobata klimata ke raboti 24 casa i toj senzor nema li da zraci vo sobata?
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Сензорот не зрачи. Нормално. Тој детектира, иско како сензорот за даљинско на телевизорот. Нема апсолутно никакво зрачење, ниту има можност да има некакво зрачење.

FH е каде-каде подобра клима од EF. Неспоредливи се меѓусебно. Особено што се слична цена. Ем појака ем поекономична!
 
Член од
25 септември 2015
Мислења
106
Поени од реакции
197
Почитуван Кодус,

Јас никого не нападнав и не невредив, само го искоментирав тоа што се гледа. Постирав слика,на која се гледа разлика во боја на цевките! Зошто не пробавте да ни објасните на што се должи разликата во боја на мене како неупатен и на членовите на темава, туку веднаш почнавте со напади?

Можеби има некое логично објаснување за разликата во боја што ние лаиците не ја знаеме. Логиката вели дека два идентични производа би требало да се идентични во секој поглед. Атачирав слика на која се гледа истата разлика што ја има на сликата со двете клими.

Побарав мислење на форумов на 10 Јануари годинава (без да закачам слика), зошто тогаш не објаснивте или искоментиравте на моето општо прашање?

"Едно прашање до поупатените.

Кога ќе се каже Aluminum Fin-copper Tube, дали се мисли дека само опашките се од бакар а остатокот што е внатре во радијаторот е челична цевка? Или внушност се работи за челична цевка обложена со бакар (steel tube coated with copper)? или третата опција цевката е целосна изработена од бакар?
Значи вака: нема што да се објаснуваме или препукуваме повекје...еве ги сликите од двете клими намонтирани.....(првата слика е од ЛГ со алуминиумски изменувач)...се надевам ја приметуваш разликата.....сеуште стојам на располагање...да ги демонтирам и да ги расклопам климите и да видиме дали се од бакар или не се... и сеуште мислам дека не е касно овде јавно да се извиниш.... Ме немаше на форумов долго време затоа што ми е преку глава од објаснувања....паметувања и клеветење,.......ако незнаеш.....прашај. На твоите матни слики скоро и ништо да не се гледа...а изведовте 300 заклучоци...(среќа што прочитав и го познав местото и климите каде се монтирани)....некои овде со душа чекаат да ликуваат иако знаат точно за какви клими станува збор....Сум монтирал и монтирам не само GREE...него и се што постои на пазаров.......А за GREE....секоја пофалба....има таму клими за секој вкус и за секој џеб...колку и да не им се допаѓа тоа на некој овде...така е

mt07485, 10 јануари 2017"


И за на крај, никаде не ја спомнав Вашата компанија ниту спомнав дека климата нечини (напротив!) и не спомнав никакви тежини.


Поздрав,
[DOUBLEPOST=1495725803][/DOUBLEPOST]mt07485

Значи вака: нема што да се објаснуваме или препукуваме повекје...еве ги сликите од двете клими намонтирани.....(првата слика е од ЛГ со алуминиумски изменувач)...се надевам ја приметуваш разликата.....сеуште стојам на располагање...да ги демонтирам и да ги расклопам климите и да видиме дали се од бакар или не се... и сеуште мислам дека не е касно овде јавно да се извиниш.... Ме немаше на форумов долго време затоа што ми е преку глава од објаснувања....паметувања и клеветење,.......ако незнаеш.....прашај. На твоите матни слики скоро и ништо да не се гледа...а изведовте 300 заклучоци...(среќа што прочитав и го познав местото и климите каде се монтирани)....некои овде со душа чекаат да ликуваат иако знаат точно за какви клими станува збор....Сум монтирал и монтирам не само GREE...него и се што постои на пазаров.......А за GREE....секоја пофалба....има таму клими за секој вкус и за секој џеб...колку и да не им се допаѓа тоа на некој овде...така е
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
12 октомври 2015
Мислења
321
Поени од реакции
218
Tabela za Toplotnu PROVODLJIVOST razlicitih materijala.Nauka kaze ovako.

https://sr.wikipedia.org/sr/Топлотна_проводљивост

Najjeftiniji model klime Fujitsu na stranici br. 5 , kaze da su cevi od BAKRA.

http://www.fujitsuklime.com/wf-doc/fujitsu-klima-uredjaj-zidni-inverter-asyg07llcc-aoyg07llcc-technical-manual.pdf

Najskuplji model 12 LT koji pripada premijum klasi , na stranici br. 5 , kaze da su cevi od BAKRA.

http://www.frigotrade.hu/webshop/letoltesek/Fujitsu ASYG LTCA 09-12 sevice technical manual (4,7 MB).pdf

Sliku najjeftinijeg modela klime Daikin sam vec postavljao i nema potrebe da ponavljam .Isto je BAKAR.
Ako se pogleda tabela o provodljivosti razlika je skoro dupla izmedju Bakra i Aluminijuma.
Bakar je jako skup materijal ali i izuzetno kvalitetan i trajan.[DOUBLEPOST=1495726421][/DOUBLEPOST]Bakar ima duplo vecu provodljivost u odnosu na Aluminijum.[DOUBLEPOST=1495726528][/DOUBLEPOST]@kodus
Ova klima 18 btu , ima jednoredni izmenjivac ?
 
Последно уредено:
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.178
[DOUBLEPOST=1495725803][/DOUBLEPOST]mt07485

Значи вака: нема што да се објаснуваме или препукуваме повекје...еве ги сликите од двете клими намонтирани.....(првата слика е од ЛГ со алуминиумски изменувач)...се надевам ја приметуваш разликата.....сеуште стојам на располагање...да ги демонтирам и да ги расклопам климите и да видиме дали се од бакар или не се... и сеуште мислам дека не е касно овде јавно да се извиниш.... Ме немаше на форумов долго време затоа што ми е преку глава од објаснувања....паметувања и клеветење,.......ако незнаеш.....прашај. На твоите матни слики скоро и ништо да не се гледа...а изведовте 300 заклучоци...(среќа што прочитав и го познав местото и климите каде се монтирани)....некои овде со душа чекаат да ликуваат иако знаат точно за какви клими станува збор....Сум монтирал и монтирам не само GREE...него и се што постои на пазаров.......А за GREE....секоја пофалба....има таму клими за секој вкус и за секој џеб...колку и да не им се допаѓа тоа на некој овде...така е
мислам дека знам каде лежи зајакот
корисникот не знае (затоа што не гледа) дека цевката е бакарна цела а не само на местата каде се врти во наредниот ред под 180 степени а саќето е алуминско и за да се обезбеди контакт помеѓу бакарот и алуминот на саќето има направено вдлабнатини кои на изменувачот се толку големи колку да се допрат до наредниот ред за да се зголеми допирната површина а со тоа и оддавањето-примањето на топлина и да ја покријат целата бакарна цевка .
заклучок цевките се бакарни саќето-изменувачот е алумински
 
Член од
12 октомври 2015
Мислења
321
Поени од реакции
218
Tabela za Toplotnu PROVODLJIVOST razlicitih materijala.Nauka kaze ovako.

https://sr.wikipedia.org/sr/Топлотна_проводљивост
Klima Gree Hansol , pise podatak " copper Tube ".Ali ima i visoku cenu.

https://www.airconditioningsalesuk.co.uk/wp-content/uploads/2015/07/Hansol-Technical-Manual-9k-and-12k.pdf[DOUBLEPOST=1495781342][/DOUBLEPOST]
Значи вака: нема што да се објаснуваме или препукуваме повекје...
Ti si verovatno montirao ovaj model , pa mozes da potvrdis ovaj podatak ?
Ovog akademika foruma @Strelec niko pametan nece shvatiti ozbiljno bilo sta da napise, jer zbog njegove arogancije i inteligencije nikako da shvati gde mu je mesto.
Od jedne solidne klime Gree , napravi najvecu stetu i svako ko cuje za ime Gree , odmah mu je muka i seti se akademika @Strelec .[DOUBLEPOST=1495782157][/DOUBLEPOST]Ja sam vise puta to i ponovio ali njemu je nemoguce objasniti, zbog njegove arogancije.
A ti @kodus kao monter mozes da najbolje potvrdis podatak " copper tube ".
 
Последно уредено:
Член од
25 мај 2017
Мислења
9
Поени од реакции
1
Сензорот не зрачи. Нормално. Тој детектира, иско како сензорот за даљинско на телевизорот. Нема апсолутно никакво зрачење, ниту има можност да има некакво зрачење.

FH е каде-каде подобра клима од EF. Неспоредливи се меѓусебно. Особено што се слична цена. Ем појака ем поекономична!
Dali ima opcija da se iskluci senzorot?
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Не. Нема логика да се гаси.
 
Член од
18 април 2014
Мислења
373
Поени од реакции
678
Може.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Klima Gree Hansol , pise podatak " copper Tube ".Ali ima i visoku cenu.

https://www.airconditioningsalesuk.co.uk/wp-content/uploads/2015/07/Hansol-Technical-Manual-9k-and-12k.pdf[DOUBLEPOST=1495781342][/DOUBLEPOST]

Ti si verovatno montirao ovaj model , pa mozes da potvrdis ovaj podatak ?
Ovog akademika foruma @Strelec niko pametan nece shvatiti ozbiljno bilo sta da napise, jer zbog njegove arogancije i inteligencije nikako da shvati gde mu je mesto.
Od jedne solidne klime Gree , napravi najvecu stetu i svako ko cuje za ime Gree , odmah mu je muka i seti se akademika @Strelec .[DOUBLEPOST=1495782157][/DOUBLEPOST]Ja sam vise puta to i ponovio ali njemu je nemoguce objasniti, zbog njegove arogancije.
A ti @kodus kao monter mozes da najbolje potvrdis podatak " copper tube ".
Ima visoku cenu ali i visoki kvalitet ima Gree Hansol -tuka lezi zajakot
 
Член од
17 март 2017
Мислења
93
Поени од реакции
176
Na svakoj klimi koja ima senzor, isti može da se isključi. Tj "default mode" je bez senzora, a senzor se uključuje preko daljinskog upravljača.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom