Најекономично греење (затоплување)

Член од
22 јули 2015
Мислења
30
Поени од реакции
40
Браво, фантастична бројка. Баш корисно зошто ретко кој има 18ки. Него да те прашам нешто, ако сакаш да подобјасниш како ја користиш? Не ми е за потрошњата, туку дали се чувствува ладно понекогаш, дали гаси вентилаторот внатрешен кога ќе постигне, дали е бучна за додека спиеш, дали ауто модот работи добро или мануелно си подесуваш брзина, дали менуваш температура и колку, и слично што ти текне. Дали нешто те нервира околу климата ме интересираше конкретно? :) Поздрав и со здравје да си ја користите.
Да вентилаторот се гасне кога ќе постигне (најверојатно е капилара вентил) за бучава не можам да кажам дека е бучна бидејќи е прилично голема собата и не сум до неа, а подесена е на 24 степени и фан на макс со тоа што мислам дека при постигнување на темп. јачината на вентилаторот се намалува. Нешто да ме нервира нема или можда не сум доволно присутен пидејќи рабори само 4h. od 8 до 12 и некогаш наутро околу 6 часот. Единствено имаше еден дефект на почетокот дисплејот за темп. изгуби една цртичка, но веднаш дојде сервисер и го промени без никаков проблем.Фала да си здрав и жив.Поздрав
П.С. Не спијам таму бидејќи е дневна соба.[DOUBLEPOST=1495111457][/DOUBLEPOST]
Што ти е ова „догревам“? Чисто да биде појано: грееш со климата до 18, па догреваш со „нешто“ до 23-24 степени?
Греам со "нешто" до 18 степени а догревам со климата. Поздрав
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Ништо по овие потрошувачки можеш да го исфрлиш micubisito fh35ve со А+++ на овај Вивакс 18 AECI може вода да му носи :).
Арно викаш, 5 месеци греење за 3000ден го шие Mitsubishito :D
Стварно је Невероватно Фантасично што со 4часа дневно 5 месеци може да грееш 40м2 :)
3648/854=4,27h...толку дневно има работено климава и тука нема ништо спектакуларно во однос на потрошувачката.

Единствено имаше еден дефект на почетокот дисплејот за темп. изгуби една цртичка, но веднаш дојде сервисер и го промени без никаков проблем.Фала да си здрав и жив.Поздрав
П.С. Не спијам таму бидејќи е дневна соба.[DOUBLEPOST=1495111457][/DOUBLEPOST]

Греам со "нешто" до 18 степени а догревам со климата. Поздрав
Благодарност до @Fatdog за искрениот приказ на мерењето...за да бидеш искрен докрај ме интересира што стана со проблемот и грешката P0 кај тој Вивакс AECI кој не го спомна а знаме дека го имаше.
Го имаше и во 2015 и во 2016 проблемот со грешката P0.
Дали ти го средива проблемот и дали сега го немаш тој P0 Error ?
Кажа дека дисплејот ти го замениле....но P0 е посложена грешка која е или до споевите на жиците или до електрониката во надворешната единица според видеово.

Истата P0 грешка на иста клима како твојата Vivax ACP-18CH50AECI ја имаше и друг член и добро би било да знаеме дали ви е решен тој проблем??
MideaP0error.jpg
 
Последно уредено:
Член од
22 јули 2015
Мислења
30
Поени од реакции
40
Арно викаш, 5 месеци греење за 3000ден го шие Mitsubishito :D
Стварно је Невероватно Фантасично што со 4часа дневно 5 месеци може да грееш 40м2 :)
3648/854=4,27h...толку дневно има работено климава и тука нема ништо спектакуларно во однос на потрошувачката.



Благодарност до @Fatdog за искрениот приказ на мерењето...за да бидеш искрен докрај ме интересира што стана со проблемот и грешката P0 кај тој Вивакс AECI кој не го спомна а знаме дека го имаше.
Го имаше и во 2015 и во 2016 проблемот со грешката P0.
Дали ти го средива проблемот и дали сега го немаш тој P0 Error ?
Кажа дека дисплејот ти го замениле....но P0 е посложена грешка која е или до споевите на жиците или до електрониката во надворешната единица според видеово.

Истата P0 грешка на иста клима како твојата Vivax ACP-18CH50AECI ја имаше и друг член и добро би било да знаеме дали ви е решен тој проблем??
Прегледај го приврзокот 171121
Да ти кажам искрено тогаш се распрашав и се јавив во сервис во Скопје неколку пати и ме убедија дека е до варирање на струјата, а викнав и сервисер, ги смени каблите од надворешната ед. до внатрешна и струјниот кабел, а и престанав да ставам дикат, мислам дека и дисплејот ја јавувше грешката, а и немам приметено дали јавува ама мислам дека се оправи зошто пред тоа јавуваше на секое уклучување (како што реков не работеше клмата нонстоп туку само навечер) ако приметам дека јавува повторно ке си кажам без гајле... :)
П.С. А што се однесува до потрошувачката само ги пренесов податоците од мерачот, не морам да се објаснувам, сакате верувајте сакате не верувајте тоа е ваше.
 
Последно уредено:
Член од
13 август 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
2.036
Арно викаш, 5 месеци греење за 3000ден го шие Mitsubishito :D
Стварно је Невероватно Фантасично што со 4часа дневно 5 месеци може да грееш 40м2 :)
3648/854=4,27h...толку дневно има работено климава и тука нема ништо спектакуларно во однос на потрошувачката.



Благодарност до @Fatdog за искрениот приказ на мерењето...за да бидеш искрен докрај ме интересира што стана со проблемот и грешката P0 кај тој Вивакс AECI кој не го спомна а знаме дека го имаше.
Го имаше и во 2015 и во 2016 проблемот со грешката P0.
Дали ти го средива проблемот и дали сега го немаш тој P0 Error ?
Кажа дека дисплејот ти го замениле....но P0 е посложена грешка која е или до споевите на жиците или до електрониката во надворешната единица според видеово.

Истата P0 грешка на иста клима како твојата Vivax ACP-18CH50AECI ја имаше и друг член и добро би било да знаеме дали ви е решен тој проблем??
Прегледај го приврзокот 171121[/QUOTE
TAPA si i za matematika.
Screenshot 100.png
Toa sto si presmetal e samo deka skoro cetvrtina od vremeto klimata rabotela, matematicki 100 deleno so 4.27 e 23.4 %. Bidejki denot e 24 casa, 24x23.4% = 5.61 casa.
Da ti objasnam i na drug nacin, posto gledam deka si epten bos !!
3648/24=152 tolku dena e uklucena klimata na meracot
854/152= 5.61 raboteno prosek na den, vidi cudo pak izleguva ist rezultat.
Ne si dostoen poveke ni za komentar !!
 
Член од
11 јануари 2011
Мислења
121
Поени од реакции
114
TAPA si i za matematika.
Прегледај го приврзокот 171142
Toa sto si presmetal e samo deka skoro cetvrtina od vremeto klimata rabotela, matematicki 100 deleno so 4.27 e 23.4 %. Bidejki denot e 24 casa, 24x23.4% = 5.61 casa.
Da ti objasnam i na drug nacin, posto gledam deka si epten bos !!
3648/24=152 tolku dena e uklucena klimata na meracot
854/152= 5.61 raboteno prosek na den, vidi cudo pak izleguva ist rezultat.
Ne si dostoen poveke ni za komentar !!
:bravobe:

Еве пак редовен трол, ништо не придонесува на дискусијата, само си го мери колкав му е... паметот.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
TAPA si i za matematika.
Прегледај го приврзокот 171142
Toa sto si presmetal e samo deka skoro cetvrtina od vremeto klimata rabotela, matematicki 100 deleno so 4.27 e 23.4 %. Bidejki denot e 24 casa, 24x23.4% = 5.61 casa.
Da ti objasnam i na drug nacin, posto gledam deka si epten bos !!
3648/24=152 tolku dena e uklucena klimata na meracot
854/152= 5.61 raboteno prosek na den, vidi cudo pak izleguva ist rezultat.
Ne si dostoen poveke ni za komentar !!
Aj nesto tocno i ti da kazes...Ok e...greska moja sto sum napisal "h"...
Ne po vrat po sija iskociva 5h dnevno....nebitno....bitno se gleda deka samo 800rabotela od vkupno 3600 sto e negde 1/4 od vremeto koga rabotela i najlogicno bese prasanjeto za dogrevanjeto!!
za nesrekja ima i beter matematicari ovde sto tie 5 casa gi napravija Fantasticni :)
 
Последно уредено:

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Член од
21 октомври 2016
Мислења
522
Поени од реакции
672
Која клима би ја земале за 22000, vivax aemi или gree lomo eco?

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.178
види ГРЕЕ-то имаа некоја промоција со 10 год. целосна гаранција (ама провери си под кои услови)
 
Член од
12 октомври 2015
Мислења
321
Поени од реакции
218
A ko daje garanciju u Makedoniji od 10 godina ? Vidim da u Hrvatskoj,Srbiji i nasem okruzenju niko ne daje takvu garanciju !!??
Dali tu garanciju od 10 godina daje proizvodjac Gree ili neki uvoznik,TRGOVAC za Makedoniju.[DOUBLEPOST=1495309870][/DOUBLEPOST]
Neverovatno.Pa ti @Strelec

Mogao bi malo da povedes racuna o kulturi i nivou diskusije , kada se obracas meni !!! Mnogo ti je dugacak taj jezik.Da ja tebe malo naucim,gde ti je mesto i da se meni obracas s' postovanjem ubuduce !!!![DOUBLEPOST=1494543448][/DOUBLEPOST]
Iskoristio malo slobodnog vremena i iscitao ovu temu.Fali malo ovde kulture i vaspitanja u diskusiji kod ovog vaseg AKADEMIKA @Strelec -- TRGOVCA ......
Neki ljudi totalno promase profesiju i neznaju gde je njihovo mesto.[DOUBLEPOST=1495318899][/DOUBLEPOST]@Strelec
 
Последно уредено:
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.178
еве читај на линков https://klimi.mk/product.php?id=183 а кој и под кои услови не знам, но велат дека е целосна гаранција за цел уред не само за одреден дел.
 
Член од
11 јануари 2011
Мислења
121
Поени од реакции
114
A ko daje garanciju u Makedoniji od 10 godina ? Vidim da u Hrvatskoj,Srbiji i nasem okruzenju niko ne daje takvu garanciju !!??
Dali tu garanciju od 10 godina daje proizvodjac Gree ili neki uvoznik,TRGOVAC za Makedoniju.[DOUBLEPOST=1495309870][/DOUBLEPOST]

Iskoristio malo slobodnog vremena i iscitao ovu temu.Fali malo ovde kulture i vaspitanja u diskusiji kod ovog vaseg AKADEMIKA @Strelec -- TRGOVCA ......
Neki ljudi totalno promase profesiju i neznaju gde je njihovo mesto.[DOUBLEPOST=1495318899][/DOUBLEPOST]@Strelec
Комшија, а ти да бидеш конструктивен и да не се замараш многу кој како ти се обраќа? Може?
 
Член од
25 септември 2015
Мислења
106
Поени од реакции
197
Налепниците идентични, едната со "бакарна" опашка а другата алуминиумска!?

Двете купени исто време во МК.

Не викам дека не чинат, ама ете имаат разлика. Тоа е од надвор што се гледа, а внатре од кај да знаеме?![DOUBLEPOST=1494850754][/DOUBLEPOST]

Сум ги пропуштил твоите постови за Хитачито. Сега ги гледав сликите, требало Зоки попуст за монтажата да ти даде, со седење ја наместил :)
Кај мене висеше низ прозор (9ти спрат)

Јас ја имам 35ката WPB и можат да ти кажам дека деф. нема фиксен дефрост. Зависи од надворешната температура/влага и колку ја форсираш, во просек неколку пати во денот (5-10 од прилика).

И тоа дека има опција да покаже температура на издув, нема таква опција. Тоа ти е температура од сензорот на далечинското. Ако го ставиш надвор и минус ќе покаже :)
Едната со бакарна другата со алуминиумска ???????????.....Колку си ти тоа сигурен дека е така?...Бидејќи точно знам за кои две клими станува збор (јас ги монтирав) , а сигурен сум дека и ти знаеш....ајде да отидеме на лице место кај што се монтирани...јас ќе ги демонтирам ...јас ќе ги растурам па да видиме дали едната е алуминиум а другата е бакар....Но што ако не излезе како што ти така кажуваш?.....Ќе се извиниш јавно овде пред сите ?...Ти и фирмата каде што работиш...едно големо извини што пропагираш и шириш невистини и го нарушуваш угледот на една фирма...Спремен си да се носиш со последиците од оваа твоја постапка ?....ГрееМак е спремен да интервенира доколку е така како што ти викаш......Или да ...."преку ноќ некој ги исфарба цевките на изменувачот...па како не ми текна на тоа..Никој не ви брани да ги кажете реалните аномалии доколку сте ги приметиле...едноставно климава не е добра ради ова и ова...ама бре да измислуваш глупости од типот ..едната 43кг другат 45кг и едната со алуминиумски цевки другата бакарни....НЕМОЈ ДОКОЛКУ НЕ СИ СИГУРЕН ВО ТОА......А јас знам точно за што зборувам.
Слободно овде јавно пиши кога сакаш да отидеме и да провериме дали се такви за какви зборуваш и да видиме кој е во право....НЕКОЈ ОЧИГЛЕДНО ПРЕМНОГУ ЛАЖЕ
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1

Kajgana Shop

На врв Bottom