Најекономично греење (затоплување)

Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.055
Поени од реакции
1.177
Аманте со тролањево.

Стрелец и да го фали Гри, бар дава информации, и тоа од прва рака. Вие само тролате. Еве @Сабазиј, прашува, други членови се обидуваат да му помогнат, вие само тролате.

Гледате дека ви е џабе, Стрелец не се откажува од форумов, и после цела година тролање максимално од 4-5 луѓе (повеќе акаунти се, но сигурен сум дека се истите 4-5 луѓе).

Човекот си има пристрасност кон Гри, и тоа е ОК. Некој ги сака Панасоник, некој Тошиба... Што к** ве боли. Најспремен технички да одговори, со табели, со упатства, со слики - е само Стрелец!

Ако мрчите за Стрелец, мрчете малку и за себе. На секој негов пост има 5 поста со АПСОЛУТНО НИКАКВА корисна информација. Нејќам бре да читам тролање!

ОТКАЧЕТЕ СЕ од темава ако толку ви смета Стрелец, бидејќи едно треба да ви е јасно - Стрелец не си оди.

Значи не е проблемот во тоа што членот го форсира и рекламира брендот тоа го прави-прават и друга-и фирма-и која е преставена како што е ред со полно име и дополнително дава и предлози за други брендови. и никогаш не се однесувала со оние кои мислат спротивно на нив со недолични однесувања.
Она што лично мене ми нервира а од она што сум го прочитал претпоставувам и останатите кои се на контра со членот е тоа што ако било кој престави и понуди нешто друго освен грее која воопшто не е лоша клима (тоа се потврдува и со полната 10 год. гаранција на целиот уред нешто што никој друг моментално не го нуди) следува канонада од навреди и омаловажувања кон членот.
Ова е форум и секој има право на свое мислење па макар и погрешно, и добро е да има несогласување но не и навреди и употреба на несоодветни зборови.
Ако членот ја промени таа негова особина и другите ќе смират и дискусијата ќе си продолжи во потребната насока како што беше претходно.
 
Член од
12 октомври 2015
Мислења
321
Поени од реакции
218
Стрелец и да го фали Гри, бар дава информации,.
Koje informacije ???

-- Klime Gree , koje se prodaju u Norveskoj,Svedskoj,Danskoj to nisu informacije.Potrebne su informacije za klime Gree koje se prodaju u Makedoniji.Ljudima u Makedoniji su potrebne informacije sta se nalazi unutra u klimu koju oni kupe u Makedoniji( kompresor,elektronika,energetska efikasnost,tacna oznaka modela)
-- Gree je isto sto i Daikin , to nije informacija .To je cista manipulacija.
-- Eurovent sertifikat je glupost i nije dobar za kupce u Makedoniji.To je manipulacija.Eurovent je dobar za sve razvijene i civilizovane drzave ,samo za Makedoniju nije dobar.

Ovde se informacije svode na manipulaciju.
Ja sam ovde postavio informacije da Kineska Midea ima Eurovent sertifikat ali kazem da bih voleo da i Gree dobije sertifikat.Gree je solidan proizvodjac klima uredjaja koji ima pristupacnu cenu u Makedoniji.
Ali kada ovaj @Strelec , pocne da lupeta i manipulise , mene glava zaboli i vredja inteligenciju svakog normalnog coveka.Ko je njega postavio za marketig , kada covek ima sirov i los pristup bilo kakvoj ozbiljnoj prodaji ?Ovde na temi ima i @klimi.mk , koji vodi umereniju i razumnu i pristojnu atmosferu za diskusiju , pitanja-odgovore o klimatizaciji.
Ovaj @Strelec se osilio i nastupa arogatno u diskusiji.
Licno on donosi vise loseg za Gree nego dobrog.Zato sto nastupa arogatno i nece da uvazava sagovornike i drugacija misljenja.
Kupcima u Makedoniji su potrebne prave informacije a ne manipulacija.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.531
Поени од реакции
7.269
Koje informacije ???

-- Klime Gree , koje se prodaju u Norveskoj,Svedskoj,Danskoj to nisu informacije.Potrebne su informacije za klime Gree koje se prodaju u Makedoniji.Ljudima u Makedoniji su potrebne informacije sta se nalazi unutra u klimu koju oni kupe u Makedoniji( kompresor,elektronika,energetska efikasnost,tacna oznaka modela)
@dastan sea na koja strana ke fatis na negova ili na moja ?

Srbine koje su to informacije koje ti trazis da bi bili jednaki i da tebe zadovolje ?
Sta i da napisem tebi nedovoljno al ipak cu da napisem, mozda neko i logicno razmislja ovde.

Da ih otvaramo i uporedimo, da idemo do Finsku i nazad ? :)
Pa na tvojim Japancima koje reklamises kao Japance sa sertifikatom pise Made in PRC....jel si ti to uporegjivao i putovao do Japana i nazad i uporegjivao sa onim koje se prodaju u Srbiji ? :) Jel Eurovent testirao one Japanske za EU trziste ili ove za Balkan MadeInPRC ?

Gree i Daikin su 51%/49%....bar tako kaze Daikin a ti samo Japance priznajes pa treba da priznas i ovo sto je ovde napisano:
https://www.daikin.com/press/2009/090218/index.html
5) Investment ratio : Gree Electric Appliances, Inc. of Zhuhai 51%, Daikin Industries 49%
Za tvoje Manipulacije Japanac ulozio 49% a finalni proizvod je za tebe Kinez koji nevredi nista, a po tebi sad vredi neka Midea samo zbog sertifikata za koju nigde nepise da je ni 4,9% Toshina ili nesto drugo.
Pa nije valjda Daikin ulozio 49% da proizvodi smece i zaradi 0% za ulozenih 49%, te manipulacije samo ti prodajes naivnjacima koje na kraju krajeva i nekupe Japanca sa sertifikatom nego neki skupi Wirpul bez sertikata. To je rezultat tvojih manipulacija ovde.

A dali su iste:
kupac u Finskoj kupio Hansola sa ovom etiketom na spolljasnoj
S3DNA1D finska.jpg
A neki Makedonac isti Hansol model sa ovom etiketom ?
MK Hansol S3DNA1D.jpg
Serija potpuno ista 6 3 2 6 0 0 0 1 6 0 8, oznake modela iste, sto znaci da su klime jednake !

Kad se u nesto nerazumes bolje zacepi jezicinu, ispadas i naivan i smesan....drzi se bolje tvojih japanaca i euroventa, a o Gree i Midei pojma nemas!
 
Последно уредено:
Член од
12 октомври 2015
Мислења
321
Поени од реакции
218
[QUOTE="Strelec,


Pa nije valjda Daikin ulozio 49% da proizvodi smece i zaradi 0% za ulozenih 49%, te manipulacije samo ti prodajes naivnjacima koje na kraju krajeva i nekupe

[AT[/QUOTE]

xaxaxaxa.............bas se nasmejem lepo zbog tvojih manipulacija..Naravno da Daikin zaradi na prodaji , samo su klime Daikin skuplje-*imaju visu cenu.Daikin kreira svoj uredjaj i ugraduje kvalitetne ostale komponente za svoj brend.Drzi pod kontrolom proivodnju tih komponenti koji se potrebi za ugradnju u klimu Daikin..Kada sve to zavrsi odlazi na testiranje Euroven i dobije sertifikat.
A klime gree posto u startu znaju da nece niko ozbiljan da kontrolise a i nemogu da dobiju Eurovent sertifikat ugradjuju sta stignu i vrlo losu ELEKTRONIKU,.NAPISU NA PAPIRU SPECIFIKACIJE KOJE NIJE NIKO PROVERIO I DAJU VELIKU MARZU-ZARADU TRGOVCIMA DA PROGURAJU NJIHOVE KLIME..
To je sustina, jer da TRGOVCI nemaju ogromnu zaradu, TAKVE KLIMEGREE U MAKEDONIJI BI IMALE CENU OD 200 - 250 Eura.I to je dobro za kupca ---kupis klimu Gree za 250 Eura koja nema sertifikat,odnosbo kopiju klime si kupio i ti zadovoljan.Ali ovde su problem trgovci koji zarade oi 200 -250 Eura po klimi i prodaju bajke kako je Eurovenr sertifikat los i nije vazan...
Trgovci se obogatise na kINESKE KLIME KOJE SE PRODAJU NA KILO I STIZU U KONTEJNERE.

.
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.055
Поени од реакции
1.177
@Strelec не ми е целта да заземам страна (па не сте ми род па да ве бранам, коментарите мои ги образложив погоре, па кој како си разбрал негово си е) само сакам дискусии како што ги имаше пред годинаипол две и кога ќе се приклучам на форумот да видам дека има многу нови и квалитетни мислења а не како сега безвезални препукувања и навреди а ти мисли си замене што сакаш...
 
Член од
6 април 2014
Мислења
132
Поени од реакции
164
Едно не ми е јасно, што ви смета ако @Strelec ги фали Gree? Секогаш кога некој ќе побара мислење за некоја клима човекот му помага со некое мислење, а вие одма @Strelec манипулира, продава и незнам уште што, стварно сте досадни поготово турбофолкерот (банираниот) со новиот ник. Немам Gree или Vivaks клима, но не значи дека нема да земам за поткровјето, ако се добри како што ги фалат дел од корисниците кои ги имаат. Дајте доста замарате со глупости него извадете ги вашите пресметки за вашите клими (кои дел ги немаат), а тупите само како Gree нечинеле. Тука сме да ги споделуваме искуствата како што и јас колку толку ги споделив моите за Hitachi, кое ќе кажам пак без да лажам дека имаааат голема мана што одат во програмиран defrost секој саат, но за греење си е екстра климата. Тука има членови кои не се искрени и само позитивните работи ги кажуваат како трошеле колку една сијалица нивните клими, но нема никогаш да пишат за негативните,туку ќе прашуваат по други членови и форуми дали некој Vivaks или Gree климите имале бучна надворешна, дали често оделе во дефрост, дали се чувствуваат вибрации, а истите имаат Mitsibushi (не е @Strelec ) (бидејќи нивните клими ги имаат истите мани). Еднаш пишав и пак ќе пишам, дајте ако сакате соберете се неколку луѓе кои се разбирате од клими и бујрум на тест кај мене и кај другите членови од форумов и напрајте наш кајгански eurovent на Hitachivo, па потоа кај некој друг член што има друг бренд на клима како и простор за да секој нов член кој сака да купи клима да има колку толку претстава што купува. Поздрав
 
Член од
22 јануари 2008
Мислења
102
Поени од реакции
110
@dastan sea na koja strana ke fatis na negova ili na moja ?

Srbine koje su to informacije koje ti trazis da bi bili jednaki i da tebe zadovolje ?
Sta i da napisem tebi nedovoljno al ipak cu da napisem, mozda neko i logicno razmislja ovde.

Da ih otvaramo i uporedimo, da idemo do Finsku i nazad ? :)
Pa na tvojim Japancima koje reklamises kao Japance sa sertifikatom pise Made in PRC....jel si ti to uporegjivao i putovao do Japana i nazad i uporegjivao sa onim koje se prodaju u Srbiji ? :) Jel Eurovent testirao one Japanske za EU trziste ili ove za Balkan MadeInPRC ?

Gree i Daikin su 51%/49%....bar tako kaze Daikin a ti samo Japance priznajes pa treba da priznas i ovo sto je ovde napisano:
https://www.daikin.com/press/2009/090218/index.html
5) Investment ratio : Gree Electric Appliances, Inc. of Zhuhai 51%, Daikin Industries 49%
Za tvoje Manipulacije Japanac ulozio 49% a finalni proizvod je za tebe Kinez koji nevredi nista, a po tebi sad vredi neka Midea samo zbog sertifikata za koju nigde nepise da je ni 4,9% Toshina ili nesto drugo.
Pa nije valjda Daikin ulozio 49% da proizvodi smece i zaradi 0% za ulozenih 49%, te manipulacije samo ti prodajes naivnjacima koje na kraju krajeva i nekupe Japanca sa sertifikatom nego neki skupi Wirpul bez sertikata. To je rezultat tvojih manipulacija ovde.

A dali su iste:
kupac u Finskoj kupio Hansola sa ovom etiketom na spolljasnoj
Прегледај го приврзокот 170720
A neki Makedonac isti Hansol model sa ovom etiketom ?
Прегледај го приврзокот 170721
Serija potpuno ista 6 3 2 6 0 0 0 1 6 0 8, oznake modela iste, sto znaci da su klime jednake !

Kad se u nesto nerazumes bolje zacepi jezicinu, ispadas i naivan i smesan....drzi se bolje tvojih japanaca i euroventa, a o Gree i Midei pojma nemas!
Едно прашање до поупатените.

Кога ќе се каже Aluminum Fin-copper Tube, дали се мисли дека само опашките се од бакар а остатокот што е внатре во радијаторот е челична цевка? Или внушност се работи за челична цевка обложена со бакар (steel tube coated with copper)? или третата опција цевката е целосна изработена од бакар?
Налепниците идентични, едната со "бакарна" опашка а другата алуминиумска!?

Двете купени исто време во МК.

Не викам дека не чинат, ама ете имаат разлика. Тоа е од надвор што се гледа, а внатре од кај да знаеме?![DOUBLEPOST=1494850754][/DOUBLEPOST]
Едно не ми е јасно, што ви смета ако @Strelec ги фали Gree? Секогаш кога некој ќе побара мислење за некоја клима човекот му помага со некое мислење, а вие одма @Strelec манипулира, продава и незнам уште што, стварно сте досадни поготово турбофолкерот (банираниот) со новиот ник. Немам Gree или Vivaks клима, но не значи дека нема да земам за поткровјето, ако се добри како што ги фалат дел од корисниците кои ги имаат. Дајте доста замарате со глупости него извадете ги вашите пресметки за вашите клими (кои дел ги немаат), а тупите само како Gree нечинеле. Тука сме да ги споделуваме искуствата како што и јас колку толку ги споделив моите за Hitachi, кое ќе кажам пак без да лажам дека имаааат голема мана што одат во програмиран defrost секој саат, но за греење си е екстра климата. Тука има членови кои не се искрени и само позитивните работи ги кажуваат како трошеле колку една сијалица нивните клими, но нема никогаш да пишат за негативните,туку ќе прашуваат по други членови и форуми дали некој Vivaks или Gree климите имале бучна надворешна, дали често оделе во дефрост, дали се чувствуваат вибрации, а истите имаат Mitsibushi (не е @Strelec ) (бидејќи нивните клими ги имаат истите мани). Еднаш пишав и пак ќе пишам, дајте ако сакате соберете се неколку луѓе кои се разбирате од клими и бујрум на тест кај мене и кај другите членови од форумов и напрајте наш кајгански eurovent на Hitachivo, па потоа кај некој друг член што има друг бренд на клима како и простор за да секој нов член кој сака да купи клима да има колку толку претстава што купува. Поздрав
Сум ги пропуштил твоите постови за Хитачито. Сега ги гледав сликите, требало Зоки попуст за монтажата да ти даде, со седење ја наместил :)
Кај мене висеше низ прозор (9ти спрат)

Јас ја имам 35ката WPB и можат да ти кажам дека деф. нема фиксен дефрост. Зависи од надворешната температура/влага и колку ја форсираш, во просек неколку пати во денот (5-10 од прилика).

И тоа дека има опција да покаже температура на издув, нема таква опција. Тоа ти е температура од сензорот на далечинското. Ако го ставиш надвор и минус ќе покаже :)
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
12 октомври 2015
Мислења
321
Поени од реакции
218
Налепниците идентични, едната со "бакарна" опашка а другата алуминиумска!?

Двете купени исто време во МК.

Не викам дека не чинат, ама ете имаат разлика. Тоа е од надвор што се гледа, а внатре од кај да знаеме?![DOUBLEPOST=1494850754][/DOUBLEPOST]
Ako sam ja dobro razumeo, ovo je model klime sa razlicitim vanjskim jedinicama .Izmenjivac je izradjen od razlicitog materija ????[DOUBLEPOST=1494969220][/DOUBLEPOST]ISTI MODEL KLIMA UREDJAJA A IZMENJIVACI IZRADJENI OD RAZLICITOG MATERIJALA ?[DOUBLEPOST=1494969284][/DOUBLEPOST]Ako sam dobro razumeo ?
 
Член од
22 јануари 2008
Мислења
102
Поени од реакции
110
Ako sam ja dobro razumeo, ovo je model klime sa razlicitim vanjskim jedinicama .Izmenjivac je izradjen od razlicitog materija ????[DOUBLEPOST=1494969220][/DOUBLEPOST]ISTI MODEL KLIMA UREDJAJA A IZMENJIVACI IZRADJENI OD RAZLICITOG MATERIJALA ?[DOUBLEPOST=1494969284][/DOUBLEPOST]Ako sam dobro razumeo ?
Двете клими се идентични, барем според налепниците.

Мислам дека јасно се гледа на сликата, таа лево е со алуминиумска цевка а таа десно е исто алуминиумска цевка само опашката е офарбана, да личи дека е бакарна!

Во упатството пишува "aluminum fin-copper tube", затоа и прашав како е кај другите клими. Ако имате слики пуштете да видиме.

Ако треба цевката да е бакарна од почеток до крај, тогаш е класична превара, плаќаш нешто што не го добиваш!
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
30
Поени од реакции
40
Vivax ACP-18CH50AECI
Вклучена во струја: 3648h (од Јануари месец)
Активна работа: 854h
Потрошено:695.3 kw/h или 3192 ден.
Мерење извршено со мерач од Anhoch. Просторија во куќа од 40 м/кв со надворешни ѕидови на југ и исток без никаква изолација и ПВЦ прозори со 6 комори. 2 година ја имам и сум сосема задоволен. Поздрав!

П.С. Догревам од 18ц до 23-24ц
 
Последно уредено:
Член од
12 октомври 2015
Мислења
321
Поени од реакции
218
Strasno, ovo je ludilo.
Двете клими се идентични, барем според налепниците.

Мислам дека јасно се гледа на сликата, таа лево е со алуминиумска цевка а таа десно е исто алуминиумска цевка само опашката е офарбана, да личи дека е бакарна!

Во упатството пишува "aluminum fin-copper tube", затоа и прашав како е кај другите клими. Ако имате слики пуштете да видиме.

Ако треба цевката да е бакарна од почеток до крај, тогаш е класична превара, плаќаш нешто што не го добиваш!
Strasno.To je verovatno neka kopija , neke klime.Falcifikat.Kakvo ludilo.
Najjeftiniji Daikin ima izmenjivac ( cevi ) od BAKRA.Bakar je jako skup materijal ali je i jako dugovecan .To ovako izgleda model FTXB35C ,ima i dvoredni izmenjivac.Ove slike sam postavljao ovde na forumu odavno.[DOUBLEPOST=1495034283][/DOUBLEPOST]Slika. daikin izmenjivac.jpg [DOUBLEPOST=1495034427][/DOUBLEPOST]Cevi su od Bakra.Zato je Daikin i skup.Ima vecu cenu.
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Vivax ACP-18CH50AECI
Вклучена во струја: 3648h (од Јануари месец)
Активна работа: 854h
Потрошено:695.3 kw/h или 3192 ден.
Мерење извршено со мерач од Anhoch. Просторија во куќа од 40 м/кв со надворешни ѕидови на југ и исток без никаква изолација и ПВЦ прозори со 6 комори. 2 година ја имам и сум сосема задоволен. Поздрав!

П.С. Догревам од 18ц до 23-24ц
Браво, фантастична бројка. Баш корисно зошто ретко кој има 18ки. Него да те прашам нешто, ако сакаш да подобјасниш како ја користиш? Не ми е за потрошњата, туку дали се чувствува ладно понекогаш, дали гаси вентилаторот внатрешен кога ќе постигне, дали е бучна за додека спиеш, дали ауто модот работи добро или мануелно си подесуваш брзина, дали менуваш температура и колку, и слично што ти текне. Дали нешто те нервира околу климата ме интересираше конкретно? :) Поздрав и со здравје да си ја користите.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Браво, фантастична бројка. Баш корисно зошто ретко кој има 18ки. Него да те прашам нешто, ако сакаш да подобјасниш како ја користиш? Не ми е за потрошњата, туку дали се чувствува ладно понекогаш, дали гаси вентилаторот внатрешен кога ќе постигне, дали е бучна за додека спиеш, дали ауто модот работи добро или мануелно си подесуваш брзина, дали менуваш температура и колку, и слично што ти текне. Дали нешто те нервира околу климата ме интересираше конкретно? :) Поздрав и со здравје да си ја користите.
Ништо по овие потрошувачки можеш да го исфрлиш micubisito fh35ve со А+++ на овај Вивакс 18 AECI може вода да му носи :).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom