Најекономично греење и ладење

Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
при купување на нова клима како битен момент би го навел да се гледа максималната потрошувачка на климата при греење.
ова за оние што планираат климата да им е примарно греење.

по тоа се гледа дали климата 12 е појачана 9 ка или 12 е 12 или 12 е ослабната 18.
последнава варјанта е реткост.
еве пример ако е 12ка и при максимално оптеретување има некои трошат 1,2kw 1.5kw do 2kw.
во зависност од влагата и надворешната температура зависи колку топлина даваат.исто зависи дали просторијата е изолирана или не...така да се е тоа релативна работа и да не го затупуваме кој што како.

пример мојата лг троши 1450 вати максимум,колку што пишува на налепницата.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
при купување на нова клима како битен момент би го навел да се гледа максималната потрошувачка на климата при греење.
ова за оние што планираат климата да им е примарно греење.

по тоа се гледа дали климата 12 е појачана 9 ка или 12 е 12 или 12 е ослабната 18.
последнава варјанта е реткост.
еве пример ако е 12ка и при максимално оптеретување има некои трошат 1,2kw 1.5kw do 2kw.
во зависност од влагата и надворешната температура зависи колку топлина даваат.исто зависи дали просторијата е изолирана или не...така да се е тоа релативна работа и да не го затупуваме кој што како.

пример мојата лг троши 1450 вати максимум,колку што пишува на налепницата.
Na +7 trosi mozebi 1450w. Pustena na turbo ili ne e ovaa potrosuvacka?

Hansolot tera do 2000w maksimum ( tolku go imam nacekano) na poladnoto ama toj e druga prikazna -Podobra (y)
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
при купување на нова клима како битен момент би го навел да се гледа максималната потрошувачка на климата при греење.
ова за оние што планираат климата да им е примарно греење.

по тоа се гледа дали климата 12 е појачана 9 ка или 12 е 12 или 12 е ослабната 18.
последнава варјанта е реткост.
еве пример ако е 12ка и при максимално оптеретување има некои трошат 1,2kw 1.5kw do 2kw.
во зависност од влагата и надворешната температура зависи колку топлина даваат.исто зависи дали просторијата е изолирана или не...така да се е тоа релативна работа и да не го затупуваме кој што како.

пример мојата лг троши 1450 вати максимум,колку што пишува на налепницата.
Pdesignh и добро димензионирање за просторот се многу коректна работа исто така. Јас би рекол дека Pdesignh и SCOP треба да се главни работи за една клима. А најдобро целосен Eurovent за да не ја бараме мачката во вреќата.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
при купување на нова клима како битен момент би го навел да се гледа максималната потрошувачка на климата при греење.
ова за оние што планираат климата да им е примарно греење.

по тоа се гледа дали климата 12 е појачана 9 ка или 12 е 12 или 12 е ослабната 18.
последнава варјанта е реткост.
еве пример ако е 12ка и при максимално оптеретување има некои трошат 1,2kw 1.5kw do 2kw.
во зависност од влагата и надворешната температура зависи колку топлина даваат.исто зависи дали просторијата е изолирана или не...така да се е тоа релативна работа и да не го затупуваме кој што како.

пример мојата лг троши 1450 вати максимум,колку што пишува на налепницата.
Podobro e da ima rezerva. Na -20 npr ako padne cop da ima seuste snaga da isporaca toplina.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Колку минути во годината ќе падне под -20 е реалното прашање.
Поважно според мене е да ги имаш сите 5 месеци со што е можно поголем COP и да се грееш буквално беспари. А за тие минути кога ќе треба да упалиш едно панелче на -20 за да догрее ќе се надополнат од добриот COP.
А некои зими како прошливе 5-6 ќе ти е беспари само на клима.
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Na +7 trosi mozebi 1450w. Pustena na turbo ili ne e ovaa potrosuvacka?

Hansolot tera do 2000w maksimum ( tolku go imam nacekano) na poladnoto ama toj e druga prikazna -Podobra (y)
на лг то 1450вати и е максимална потрошувачка што може да повлече.
ова е пробано во ладниот перод.
ај сликај или види што пишува на налепницата кај хансолт колку е максимална потрошувачка во вати на греење,па кажи
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.548
Поени од реакции
7.314
Врвните ТОП модели, јаките или Реалните 3,5ки кои се 3,5ки и на греење (а не само на ладење) можете да ги препознаете токму по високиот максимален инпут од околу 2000W. Но затоа овие клими и во најладното на -10 па и -15 ке испорачаат топлина од над 3KW, како пример Mitsu FH35VE ili Hansolot. Кај овие клими и PdesgnH e висок и околу 3,5.
FH35VE PdesignH=3,6
Hansol PdesignH =3,5
Двата модела имаат моќни TWIN компресори и тоа е причината заради која може да повлечат струја, имаат компресор кој може да ја претвори таа повлечена струја во топлина. Со вакви компресори-мотори внатре не е голема филозофија да се увиди дека јако ке греат во најладното и без ЕВтестот кој реално ретко кој просечен корисник знае да ги прочита и толкува.

Другите клими исто декларирани/рекламирани како "3,5ки" кои се и многу поефтини се со максимални инпути околу 1500W и тоа се оние средни/основни модели, на -7 стануваат 2,5ки, немаат моќни twin компресори како горните 2 врвни модела па и немаат причина да повлечат повеќе струја. Нивниот Pdesign е најчесто околу 3,0, на сметка на тоа што помалку може да повлечат и многу помалку топлина може да испорачаат па во ладното ке треба да се догрева.
 
Последно уредено:
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Врвните ТОП модели, јаките или Реалните 3,5ки кои се 3,5ки и на греење (а не само на ладење) можете да ги препознаете токму по високиот максимален инпут од околу 2000W. Но затоа овие клими и во најладното на -10 па и -15 ке испорачаат топлина од над 3KW, како пример Mitsu FH35VE ili Hansolot. Кај овие клими и PdesgnH e висок и околу 3,5.
FH35VE PdesignH=3,6
Hansol PdesignH =3,5
Двата модела имаат моќни TWIN компресори и тоа е причината заради која може да повлечат струја, имаат компресор кој може да ја претвори таа повлечена струја во топлина. Со вакви компресори-мотори внатре не е голема филозофија да се увиди дека јако ке греат во најладното и без ЕВтестот кој реално ретко кој просечен корисник знае да ги прочита и толкува.

Другите клими исто декларирани/рекламирани како "3,5ки" кои се и многу поефтини се со максимални инпути околу 1500W и тоа се оние средни/основни модели, на -7 стануваат 2,5ки, немаат моќни twin компресори како горните 2 врвни модела па и немаат причина да повлечат повеќе струја. Нивниот Pdesign е најчесто околу 3,0, на сметка на тоа што помалку може да повлечат и многу помалку топлина може да испорачаат па во ладното ке треба да се догрева.
Tocno taka. Podobro koga e ladno klimata da vlece 2kw pri cop npr 1.5-2 nego da uklucuvas paneli i slicno so ke zafakjaat mesto i vo sekoj slucaj ke trosat poveke. Koga nema potreba od tie 2kw klimata normalno po potreba si gi namaluva, ama dobra klima kako sto kazav ima rezerva da potegne 2kw ako zatreba, a poslabite nemaat., Realno tie klimi so moze da povlecat 2kw imaat fakticki vgradeni 6kw+ kompresori sto e odlicno.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Ќе си земеш VIVAX AERI 18ка со pdesignh 4.2kwh за 37000 денари со тошиба компресор со 13.5cm2.

Ако се користи во место со помали загуби со ќе е ефикасен слично како и врвните 3.5ки кои имаат 14кбту компресор како FH35VE.

Хансол 12ка за 50000 е со 9кбту компресор, а и ефикасноста му е како за 9кбту компресор според кинеските тестови по нетов. Тек хансол 18ка има 14кбту компресор кој може да се споредува во ефикасност со fh35ve и остала 14кбту багра.

Ако веќе морало да е Gree подобро нека е ломо 18ка со 14кбту компресор наместо исфорсирана 9ка во Хансолот. И онака се иста цена 12хансол и 18ломо.
 
Последно уредено:
Член од
18 април 2014
Мислења
373
Поени од реакции
678
Оукеј вака, пребарувајќи на нет да најдам нешто некој еуровент сертификат за Хансолот 12 кој се продава кај нас по цена од околу 50.000 денари. Најдов ова што верувам дека е валидна и веродостојна информација. Најпрвин хансолот што се продава кај нас е со ознака GWH12TB-S3DBA3E деклариран до -30, која носи компресор според истражувањата на @mdeni QXAT- B096zE070

При пребарувањата на кои клими го носат овој компресор налетав на Airwell климатизери кои имаат модел со истиот компресор. Еве го Service Manual на Airwell http://lh.airwell-res.com/sites/default/files/product_uploads/Service Manual HOD (Version 1).pdf
Airwell моделот кој го носи компресорот на Хансолот е AWSI-HOD012/YOD012 (AWAU-HOD12/YOD012)

Gree Hansол што се продава кај нас изгледа вака


При мало гуглање на Airwell YOD012 се добива оваа слика дури и неколку линкови



Во линкот од Service Manual што ви го постирав можете да ја видете истака слика на насловната страница. Што всушност ми кажува дека 99% се работи за иста клима само со различни натписи.

Еве го и процесорот и спецификации што носи Airwell от


И овде може да ги видете HOD моделите на Airwell http://www.pmcoppack.com/news/wp-content/uploads/2016/03/HOD.pdf


Е сега разлика од Хансолот кој нема еуровент сертификат и кои добиваме податоци од фински, или не ти знам какви бројки да не речам од ракав, овој модел на Airwell кој е освен буквите буквално = на Хансол, овој модел има еуровент.

И еве го еуровентот, something we've been looking for a looong time.
http://www.eurovent-certification.com/pdf/temp/1489082070.pdf

http://www.eurovent-certification.com/en/Certified_products/Access_by_trade_name.php?lg=en&rub=04&srub=03&select_prog=AC&select_partic=1400&select_marque=AIRWELL&select_class=AC1+/+A+/+S+/+R&tri_chp=champ_80&debut_affiche=54&indice_affiche=5




Резултатите од -7 оддава 3.1kw со COP 3 и -10 3.0kw со COP 2.16, се секако не толку лоши, но далеку од одличи или многу добри. Ако cop и kw на -10 се 3.0 и 2.16 баш ме интересира на -20 или како што е декларирана до -30 какви ќе бидат :) Во неколку поста назад во темата и во неколку наврати оваа клима се споредуваше со FH35VE се рамнеше рамо до рамо и дури се претставуваше како подобра и уште полошо е што се споредуваше со VEHZ. Ако се резултативе точни и не грешам а мислам дека се, Хансолот е добар колку FH околку колку што бабичка од 90 години и 23 годишна старлета се рамо до рамо исто добри во кревет (чест на исклучоци)
Јас, мое мислење е дека климава е можеби поблиску до AERI моделите од VIVAX.
Дали цената од 50.000 денари вреди... останува сами да си проценете.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Potpolno se slozuvam so gore navedenite mislenja okolu vivax klimive ja koristsm vivax aezi 18-ka neznam sto kompresor ima ama super e do sega moram da naznacam deka vivax imase super modeli i vo 2011 mislam bea geci serija eden prijatel ja ima taa geci ja zema 2011 i do dendenes super si raboti klimata bez nikakov problem ova moe iskustvo e od licno koristenje na vivax klimite ne dekase vrv ama za cenata i za performansite sto gi poseduvaat ovie uredi mislam deka dosta solidni.:)
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Potpolno se slozuvam so gore navedenite mislenja okolu vivax klimive ja koristsm vivax aezi 18-ka neznam sto kompresor ima ama super e do sega moram da naznacam deka vivax imase super modeli i vo 2011 mislam bea geci serija eden prijatel ja ima taa geci ja zema 2011 i do dendenes super si raboti klimata bez nikakov problem ova moe iskustvo e od licno koristenje na vivax klimite ne dekase vrv ama za cenata i za performansite sto gi poseduvaat ovie uredi mislam deka dosta solidni.:)
Кога веќе ја имаш кажи, гласна-тивка. Што и фали. Која температура вади на издув? Стварно ли 12 брзини има вентилаторот? Добро ли работи на ладно? Колкав простор грееше на -20 зимоска? Мрзнеше ли на -6 доле? Тропаше ли вентилаторот? Си работеше без проблеми? Потрошња како ти е? Изолација имаш ли? Стално упалена на 24 ли ја чуваш? Колку години ја користите?
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Ima tifka rabota defrosti koga imase mnogu magla na 60 min pravese inace okolu bukata koga bese -20 malku bese po bucna posso bese zamrznata vo dolniot del imase mraz a za greene super gream 45 kvadrata so stiiropor 5 santima i dupli dzidovi so 5 santima tervol i pvc prozori sega e na 22 vo soba 23 stepeni taka da sum prezadovolen i od klimata i ot potrosuvackata zatoa sto koga se greev na panelni grealki cenata bese dupla
 
Член од
15 јануари 2015
Мислења
452
Поени од реакции
424
Со Hansol 3,5 загревам околу 50 кв. отворен простор+се отвара врата на по некоја спална.Во најладно,врнежливо,магливо едвај на три часа ќе направеше defrost, некојпат не го правеше со денови,мраз никогаш.Издув секогаш Врел и кога седам на 1.5-2 метри од неа на 2ра-3та брзина вентилатор се осеќа топлиот воздух а не промаја.Во повисока брзина на вентилатор ја немам користено.
Многу тивка внатрешна,надворешна исто многу тивка која е монтирана на истите држачи од предходната 3.5ка split system без буфери итн.Во најладното користена во 3та брзина на вентилатор зададена 23-25 на iFeel опција.Во најладниот период (-20ноќе.-10дење) во просторијата постигнуваше 20-21° а знае и да повлече струја што е нормално за таков период.Така да не е во ред да кажувате дека Hansolot нечини а праксата покажува нешто друго.
 
Член од
23 септември 2009
Мислења
316
Поени од реакции
410
Здраво на сите.
Би ги замолил добрите познавачи кои постираат на темава да ми дадат предлог за инвертер клима која би ја користел првенствено за греење. Се работи за простор од 27 метри квадратни или 73 метри кубни, со ПВЦ столарија, Три ѕида се внатрешни,( едниот лепенка со комшијата, два внатрешни, и еден надворешен на западна страна).
Дали клима од 3.5KW ке врши работа? Буџетот ми е ограничен на максимум 500 евра. ве молам дајте некој совет
поздрав
 

Kajgana Shop

На врв Bottom