Најекономично греење (затоплување)

Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.060
Поени од реакции
1.178
неколку страни изнапишавме се и сешто ама за ова #11660 одговор не се доби ниту пак се поби обвинителот
 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
Leleee ama go tupiteee!!!!

Sent from my Redmi 3S using Tapatalk
Nekolku dena go citam srpskiot ES, milina, ja biva klimata ne ja biva, potrosuvacka vakva onakva, kakva klima da zemam i slicno, a ovde, ovde inzinjerite od gree ne ja tupa olku. @tzlatko e kriv za se :D
 
Последно уредено:
Член од
1 декември 2010
Мислења
31
Поени од реакции
32
Decki mene mi e mnogu somnitelno, GREE LOMO ECO GWH12QB-K3DNC4D ja ima na google samo vo mk, i nikade na drugo mesto, se javiv vo tim kompjuters, garancija 1 godina i plus 4 ne znaeseda mi objasnat ili jas ne gi sfativ, ima na kompresor pa nema i taka, kakrakteristiki na -7, -10 ne davaat itn. Sto mislite?
 
Член од
17 август 2014
Мислења
17
Поени од реакции
0
Toa e gustina i se meri vo [kg/m3]
taka da imas protok na vozduh [m3/h], gustina [kg/m3] i temperatura vo [C]
I se dobiva [m3/h]*[kg/m3]*[C], m3 se kratat i dobivas [kg/h*C] sto nema vrska so toplina izrazena vo KW.

W=J/s (Dzul vrz sekunna), kade Dzul e edinica za rabota koja se definira kako sila na edinica povrsina ili [N*m], Njutn po metar, od kade sto silata e masa po zabrzuvanje F=m*a

Taka da Cp (vo ovoj slucaj) e specificen toplinski kapacitet koj e izrazen vo J/kg*K [Dzul vrz kilogram po kelvin]

I na kraj se dobiva;
Q[W] = m [kg] * Cp [J/kg*K] * (T2-T10 [K], kade koga ke se skratat [K] i [kg]
se dobiva Q[W] = J (Dzul) i ke go podelime so 3600s (sekundi) i dobivame W (Vat) za 1h,

No prasanjeto e dali generiranata toplina se meri preku vozduhot (kade e mnogu tesko da se opredeli poradi x faktori kako vlaga, pritisok ...... ili preku temperaturnata promena na freonot pred i posle izmenuvacot vo vnatresnata edinica, kade imamme vlezna i izlezna tempratura, masa na struenje na fluidot kako i negov specificen topl. kapacitet, koj se naoga vo eden zatvoren sistem so pomalku nadvoresni vlijanija.
И мене баш ова ме интересира, квантифицирана да биде ефикасноста на климата. Дали со мерење на температурата на издув при константа брзина на фанот може да се извади нешто за генерираната топлина на час ?
Sass дали ти можеш да ми ги протолкуваш резултатите од мерењава ? Конкретно ме интересира дали климава вреди за парите или има подобра за истите пари. Фала :)
 

Attachments

Член од
26 септември 2016
Мислења
166
Поени од реакции
190
Decki mene mi e mnogu somnitelno, GREE LOMO ECO GWH12QB-K3DNC4D ja ima na google samo vo mk, i nikade na drugo mesto, se javiv vo tim kompjuters, garancija 1 godina i plus 4 ne znaeseda mi objasnat ili jas ne gi sfativ, ima na kompresor pa nema i taka, kakrakteristiki na -7, -10 ne davaat itn. Sto mislite?
Гаранцијата е 1+4 т.е после првата година имаш задолжителен сервис и се продолжува за плус 4 години со што добиваш вкупно 5години, се работи на гаранција на целата клима не само на компресорот.
За -7, -10 ако мислиш за работна температура истата е до -15 ( пишува скоро секаде ), ако пак бараш работни карктеристики кој се на -7, -10 за жал нема еуровент податоци за овој модел.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
убаво што си забележал вакви нелогични работи.браво
еве стрелец нека објасни како доби 58 степани издуф :)
јас затоа пишав амберот 50 степени,слабо :)
јас со мојата канта(од13к) добив 48 С на -12
-12 In Your Dreams....ili samo na tvojot telefon...eve u momentov koja razlika ima vo temperaturata izmerena virtuelno od rukav na Acuweather(-11) i realno izmereni temperaturi na WeatherUnderground(-3) koj ima i realno postaveni PWS stanici na terenot niz celo Skopje, i za WU -10 vo momentov e samo na Aerodrom Petrovec.
TempWU.jpg TempAcuweather.jpg
U isto vreme kaj mene mereno na krov od klima..
2.jpg 3.jpg
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
не знам како мераат овие од УХМР ама оваа зима најладно кажаа за Гевгелија -12, а јас никогаш не видов на мојот повеќе од -10 и тоа едниот дигитален на северна страна поставен на надворешни влијанија закачен позади Неото, другиот аналоген Pliva-Zagreb, бев буден цело време пратев убаво, ќе кажат -6 кај мене -4 пример давам секој ден така е, грешат најмалку со 2-3с.
Во лето е обратно, кај мене 43-44с а Наташа на МРТ1 кажува 39 :D
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
не знам како мераат овие од УХМР ама оваа зима најладно кажаа за Гевгелија -12, а јас никогаш не видов на мојот повеќе од -10 и тоа едниот дигитален на северна страна поставен на надворешни влијанија закачен позади Неото, другиот аналоген Pliva-Zagreb, бев буден цело време пратев убаво, ќе кажат -6 кај мене -4 пример давам секој ден така е, грешат најмалку со 2-3с.
Во лето е обратно, кај мене 43-44с а Наташа на МРТ1 кажува 39 :D
Neznam kako merat vo УХМР ama znam @macci kako meri....meri 48 na izduv so slika od telefon deka u momentot nadvor e -8C ama i ne e sigurno -8C...mozda e -4 ili -5 i ke go citiram "Na telefonot ne veruvam deka e tolku -8 ama sigurno e okolku -4-5" ....a posle nekolku strani toa -4 do -8 ke si go zaokruzi na -12C :D
a lesno ke go resese so slika od termometarot nadvor neli ;)
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
И мене баш ова ме интересира, квантифицирана да биде ефикасноста на климата. Дали со мерење на температурата на издув при константа брзина на фанот може да се извади нешто за генерираната топлина на час ?
Sass дали ти можеш да ми ги протолкуваш резултатите од мерењава ? Конкретно ме интересира дали климава вреди за парите или има подобра за истите пари. Фала :)
Okolu ova dali klimava vredi ili ne za parive, stvarno ne znam, bidejki eden podolg period ne gi pratam klimite podetalno, niti cenovno znam kako se dvizat.

A za toa dali moze da so merenje na temperatura na izduv da ce odredi cop ili generirana toplina, teoretski moze, no deka so termometri postavuvanje gore i dole pod klimata ne odi toa bas taka.
Kako sto napisav prethodno, mislam deka najrelevantno moze da se dobie rezultat vrz osnova na promenite na varijablite na freonot pred i posle izmenuvacot (citaj Vnatresna edinica)
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Neznam kako merat vo УХМР ama znam @macci kako meri....meri 48 na izduv so slika od telefon deka u momentot nadvor e -8C ama i ne e sigurno -8C...mozda e -4 ili -5 i ke go citiram "Na telefonot ne veruvam deka e tolku -8 ama sigurno e okolku -4-5" ....a posle nekolku strani toa -4 do -8 ke si go zaokruzi na -12C :D
a lesno ke go resese so slika od termometarot nadvor neli ;)
па убаво си напишал човекот МОЖДА ::D
и мојата обична вади 48 ама до кај -2-3с, затоа и ја земав таа станицата од логинг да знам до кога да ја малтретирам, сензорот надворешен е баш на неото закачен позади на северна страна и кажува секогаш 2 степени помалку него ли на југ на покриената тераса кај што е change-to
 
Член од
1 декември 2010
Мислења
31
Поени од реакции
32
Гаранцијата е 1+4 т.е после првата година имаш задолжителен сервис и се продолжува за плус 4 години со што добиваш вкупно 5години, се работи на гаранција на целата клима не само на компресорот.
За -7, -10 ако мислиш за работна температура истата е до -15 ( пишува скоро секаде ), ако пак бараш работни карктеристики кој се на -7, -10 за жал нема еуровент податоци за овој модел.
Да имав пари за клима со еуровент, ќе купев, туку ме итересира колку снага може да има оваа клима на -7 или -10 дали ке задоволи и ќе загрее на овие температури, бидејки знаеме декаи паѓа снагата на климата со пад на надворешната температура, Ме интересира дали на -7 снагата би била барем 2,5кW, или ќе земам поголема или подобра.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Да имав пари за клима со еуровент, ќе купев, туку ме итересира колку снага може да има оваа клима на -7 или -10 дали ке задоволи и ќе загрее на овие температури, бидејки знаеме декаи паѓа снагата на климата со пад на надворешната температура, Ме интересира дали на -7 снагата би била барем 2,5кW, или ќе земам поголема или подобра.
Види си некој просек според тебе на Еуровент за инвертори и ете ти груби резултати.
Инаку еве најпросто ќе ти кажам дека ако не ти смета бучава од дување на поголема внатрешна единица слободно да земеш поголема клима.
 
Член од
1 декември 2010
Мислења
31
Поени од реакции
32
Види си некој просек според тебе на Еуровент за инвертори и ете ти груби резултати.
Инаку еве најпросто ќе ти кажам дека ако не ти смета бучава од дување на поголема внатрешна единица слободно да земеш поголема клима.
Муабетот е дека треба да знам што купувам, за дадената клима gree lomo eco gwh12qb-k3dnc4d ако ја побараш на гугл, нема да најдеш ништо за неа освен на клими.мк или на тим компјутерс, или на овој форум овде. Не постои таков модел на за друг пазар освен за МК, не постои упатсво за употреба, не постојат карактеристики или сл. Се плашам дека е некоја кованица направена само да се постигне добра цена, или грешам. Дали ќе се заебам ако ја купам или не. Вивакс кои мислам дека се послаби кавлитет и карактеристики, и имаат достапна документација и повеке информации за моделите.[/quote]
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Оваа година беше одличен тест за клими. Имаше сув мраз, а имаше и 100% влажен студ.
Луѓево со виваксите многу ги фалат со оглед на цената. А од грее ете Ломо (не еко) до -20 со греач на плех можеш да го земеш. Околу 30.000 е види некако попуст да начекаш таа цена да те фати сосе монтажа или блиску до тоа и ставај ја.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom