Најекономично греење (затоплување)

Член од
1 ноември 2016
Мислења
6
Поени од реакции
8
Пробај со нови батерии во даљинското,за почеток.
Thank you! Сменети батерии и се' е ок. И јас прво помислив да не се батериите, ама си викам нема шанси да се потрошат за само два месеца :)
 
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Тргнати се коментари во кои некој кенка и го навредува форумов.

Темата е најекономично греење и затоплување, дискутирајте си слободно. На наредна таква навреда ќе бидете банирани перманентно.[DOUBLEPOST=1471613574][/DOUBLEPOST]
Не ми го оставил татко ми во наследство, сам сум го создал. Бришам навреди, ова ти е прва и последна опомена.

Види, разбираме дека фирми сакаат бесплатно да се изрекламираат на темава и тоа го толерираме долго време затоа што сметаме дека е сосема во ред доколку не е нападно и е направено на соодветен начин. Секогаш кога сметаме дека ја поминале границата на оваа ненападност, дека губат усул и почнуваат да ја претвораат темава во нешто друго, си го задржуваме правото да интервенираме.

Оние кои сметаат дека бесплатната суптилна реклама не им е доволно, секогаш може да си закупат рекламен простор и да си се рекламираат колку сакаат.

Продолжете си со дискусија.
Sega go procitav ova :гомце::гомце::гомце::гомце::гомце:
Barajki podatoci i informacii za Amber na semokjniot Gree, nemoze da se utne forumov.
Ali ova sto go citam ovde, slobodno ban na site osven strelec, GT1 i slicnite profili.
Moze i da se prekrsti temava vo "zagrevanje so Gree klimi".
Neznam kolku vreme ke ostane postov neizbrisan, a mene slobodno ban stavaj mi.
 
Член од
1 ноември 2016
Мислења
6
Поени од реакции
8
Кога веќе сум логирана, ајде и јас да споделам искуство, можеби некому ќе биде од корист. Прва сезона со Vivax 18 AEVI, за досега незагреван простор, во еден дел е високо поткровје, со добра
изолација. Грееме отворен салон, со трпезарија и кујна од околу 40-тина квадрати, два ходника и спална од околу 20 и нешто квадрати заедно. Вклучена нон-стоп, обично на 22-23 С, а на најладното 24-25 С, на fan 3 (тоа е кај овој модел најголема брзина) и ептен ретко на турбо. Дома ни е 20-21 С, а во спална 19 С. Сметка за јануари 4400 ден., со напомена дека четири дена во неделата, по околу 1,5 саат уклучуваме и калорифер во друга помала соба, која инаку не ја оставаме отворена да се затоплува со климава. Единствено негативно нешто: мноооогу бучи, преку ден во салонот не се осеќа, ама ноќе и во надворешниот ходник, дури и вибрации како да се пренесуваат. Значи, мислам дека направивме добар избор, настрана тоа што сите ни го пофалија дизајнот ;)
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Кога веќе сум логирана, ајде и јас да споделам искуство, можеби некому ќе биде од корист. Прва сезона со Vivax 18 AEVI, за досега незагреван простор, во еден дел е високо поткровје, со добра
изолација. Грееме отворен салон, со трпезарија и кујна од околу 40-тина квадрати, два ходника и спална од околу 20 и нешто квадрати заедно. Вклучена нон-стоп, обично на 22-23 С, а на најладното 24-25 С, на fan 3 (тоа е кај овој модел најголема брзина) и ептен ретко на турбо. Дома ни е 20-21 С, а во спална 19 С. Сметка за јануари 4400 ден., со напомена дека четири дена во неделата, по околу 1,5 саат уклучуваме и калорифер во друга помала соба, која инаку не ја оставаме отворена да се затоплува со климава. Единствено негативно нешто: мноооогу бучи, преку ден во салонот не се осеќа, ама ноќе и во надворешниот ходник, дури и вибрации како да се пренесуваат. Значи, мислам дека направивме добар избор, настрана тоа што сите ни го пофалија дизајнот ;)
Е тоа е она за кое треба да се дискутира. FH35VE е комплетно нечујна надворешната единица и без вибрации. Јас морав да видам за да поверувам, и еве ја кај мене дома сега ставена. Ама муабетот ми е да се открие и од поефтиниве која е таква за да не вибрира и да не бучи?

Дали вибрациите доаѓаат од единечен компресор кој што уствари е небалансиран?
Кај компресорите кои се со две како тошибава на видеово колената се контра едно од друго и имаат улога на контратег. И нема дисбаланс на осовината за да вибрира. Мене ова ми е логиката за вибрациите? Има некоја друга работа која треба да се бара за да не вибрира?
 
Член од
26 септември 2016
Мислења
166
Поени од реакции
190
Ja ne znam sto e so lugjevo?
Baraat so 12-ka da zagreat 25-30m2 kaj sto i e maksimum isto kako fico da go brkas 120h,abe stavi si 18-ka i Gospod da te vidi,ke stavev i ja 18-ka u ducan Lomo,ama po gabariti na nadvoresnata ne ja sobirase,trebase da se navednuvam koga ke vleguvam :) A sega ke se zaebavam so Vivax... :(
Ако 25-30м2 со солидна клима неможе да се стоплиш не е проблем во климата, проблем е во изолацијата на просторијата.
 
Член од
5 март 2014
Мислења
140
Поени од реакции
41
ме интересира дали може тие топлотни пумпи да се стават на зграда на 5-ти кат? бидејки ко што гледам се некако у куќи ги местат и нешто ко демек требало под земја да се стави и сл....?
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.178
oни ти нудат топлотна пумпа принцип воздух - вода а ти мислам дека мислиш на геотрмално греење кое треба за да се користи топлината на земјата преку изменувачи кои влегуваат под земја ( земи го со резерва ова што го кажувам не сум сигурен ). А овие топлотна пумпа принцип воздух - вода може и на 100 кат ако има доволно пристапно место за монтажа.
 
Член од
5 март 2014
Мислења
140
Поени од реакции
41
а немам поима, зборам за она што е така скапо за купување и монтирање некаде околу 5-6 илјади евра што кошта ама после тоа па што имаш многу ниски сметки за струја.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
а немам поима, зборам за она што е така скапо за купување и монтирање некаде околу 5-6 илјади евра што кошта ама после тоа па што имаш многу ниски сметки за струја.
Imas toplotni pumpi vozduh-voda, toa se fakticki klimi so zagrevaat voda, toa e za tebe i za nas standard. Imas geotermalni toplotni pumpi zemja voda, tie se preterano skapi, prvo mora da imas kuka so dvor, kade sto vo dvorot se kopa prilicno dlaboka dupka i tamu se postavuvaat cefki sto potoa ja vlecat temperaturata od zemjata koja ne pagja pod 12-13c i koga e najladno. Ovakva investicija e minimu 10+ iljadi evra, ama ima najvisok stepen na iskoristenost COP a so toa i stedivost pri poniski temperaturi. Ima geotermalni pumpi sto postignuvaat COP pogolem od 4 pri -30c. Za stanovi znaci ne ne se. Tebe ti treba nekoja 10-12kw toplotna pumpa, taa em ke gi gre radijatorite em ke zagreva sanitarna voda. Vo Kina veke ima i kvalitetni toplotni pumpi 10-15kw pod 2000e, so znaci kaj i da e ke dojdat tuka so mnogu poniski ceni nego sto sega se nudat.
Eve gledaj gi ovie kineski meeting ama mnogu se kvalitetni so mitsubishi kompresori:
https://www.alibaba.com/product-detail/11kw-20kw-split-air-to-water_60564572691.html
Samo da pocnat kaj nas da se uvezuvaat i prodavaat so garancija i montaza. Kaj i da e sigurno nekoj ke pocne.
 
Член од
17 август 2014
Мислења
17
Поени од реакции
0
Dechki, me interesira ushte kako mozham da ja vklucham klimata vo maksimalen rezhim na rabota t.e. da isporacha maksimum toplina shto mozhe ?
 
Член од
17 август 2014
Мислења
17
Поени од реакции
0
Ako nema turbo mode togas podesija na maksimalna temperatura i fan.
Toa turbo valjda doagja isto kako opcijata "Powerfull" shto ja ima DAIKIN, spored upatstvoto togash fanot odi na max i temperaturniot set point na 31 C.
Megjutoa potroshuvachkata na struja na klimava ne se menuva .... mnogu mi e chudno ne mrda od 1.3kWh
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Toa turbo valjda doagja isto kako opcijata "Powerfull" shto ja ima DAIKIN, spored upatstvoto togash fanot odi na max i temperaturniot set point na 31 C.
Megjutoa potroshuvachkata na struja na klimava ne se menuva .... mnogu mi e chudno ne mrda od 1.3kWh
I koga bese dosta poladno isto trosese 1.3 kw na power mode.?
Inace po servisnoto sto @Strelec go postirase maksimum potrosuvacka e 1320 w
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Taa nadvoresnata sto bese zamrznata,so prviot difrost ke odmrzne se.nisto ne i e.
Inaku imam pisano lani mislam deka eden serviser od agrotehna montiral grejaci,cenata bese 2400.
Inaki ako nekoj najde silikonski grejaci neka kaze,sakam da kupam pa ke montiram kaj mene.
Valvoline i jas sum za monoblok toplotna pimpa.



Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom