Најекономично греење (затоплување)

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
@GT1 Pdizajn sto go davaat samite proizvoditeli mozebi si trebal da razmislis deka vivaxot malu porealno go prikazuvaat, ama ne sakas taka da razmisluvas.
Moeto Gree change greese cela zima ama po koja cena? Po cena na TA so toa sto TA raboti samo na evtina a klimata I na skapa, cak I bi trosela I povece ako bi ja ostavil da mi topli 24h na 22-23c a ne kako sto ja ostavam preku den na realni 18c. Kaj TA peckata e nonstop 24-21c za isti pari. TA trosi duplo povece kw ama samo vo evtina a klimata trosi 15h vo skapa tarifa, matematikata e realna
So termo pecka se imam topleno I mozam da ti kazam otkako ja ukinaja evtina tarifa denski ne e toa toa zosto denski koga ke treba da se dopolnuva odi se na skapa. Ovaa godina eve na primer kaj moite so Hansolot em sto e potoplo 2-3 stepeni plus vo odnos na termoto I pomali smetki idat vo odnos na drugite godini.
Znaci problemot najgolem kaj termo peckata e sto se ukina evtina tarifa denski.
A vo odnos na pdizajn h kaj vivaksot vo odnos na Gree mislam deka energetskata nalepnica e najvaliden dokaz ako se drugo isfrlime od igra.
A vo vrska so vivaks Midea se gleda po pdizajn deka majka mu e Toshiba.[DOUBLEPOST=1485199974][/DOUBLEPOST]
I koga bese -20 niti ednas ne proba da ja stavis na 25c? Pa I moeto change da go ostaviv na 20c sigurno ce bese 16.5c zatoa I go ostavam na 26c do den denes. Samo na pocetokot bese precizno zadadena/postignata dodeka zidovite ne bea izladeni.

Nego lomoto koga ne postignuva gree fanovite cutat http://forum.kajgana.com/threads/Најекономично-греење-затоплување.39011/page-781#post-7950070
Ako se sporeduva 12 kvadrati so vivaksot kaj @ante1 I LomotoLCLH kaj drugarot vo 25 -30 kvadrati moze da pravime muabet. dali moze realno da postigne ili ne.
 
Член од
5 декември 2015
Мислења
216
Поени од реакции
266
Dali e ova normalno da bide tolku zamrznata klimata. Прегледај го приврзокот 164014
Daleku od normalno, pod hitno treba da ja odledis nekako.. Citav na es forumot nekoi preporacuvaat ako imas uslovi koga nema nikoj doma na primer da ja stavis na full na ladenje na daljinsko i taka da ja odledis..
Sledno koga ke ja odledis ti e toa crevoto sto e dole na tacnata odma da go izvadis sose luleto (vnimatelno poleka plasticni se tie, bez da napravis steta), toa znae da se podzapusi i posle nema kaj da odi kondenzatot i pocinja da se siri ledot nagore i mislam deka toa e pricinata sto tolku zaledila..
Klimava kako da e navalena nanapred baagi ili telefonot krivi sliki ti vadi???
 
Член од
26 септември 2016
Мислења
166
Поени од реакции
190
Daleku od normalno, pod hitno treba da ja odledis nekako.. Citav na es forumot nekoi preporacuvaat ako imas uslovi koga nema nikoj doma na primer da ja stavis na full na ladenje na daljinsko i taka da ja odledis..
Sledno koga ke ja odledis ti e toa crevoto sto e dole na tacnata odma da go izvadis sose luleto (vnimatelno poleka plasticni se tie, bez da napravis steta), toa znae da se podzapusi i posle nema kaj da odi kondenzatot i pocinja da se siri ledot nagore i mislam deka toa e pricinata sto tolku zaledila..
Klimava kako da e navalena nanapred baagi ili telefonot krivi sliki ti vadi???
На ладење ако ја стави 4-5 саати поле оди стопли ја собата. Не само што ке излади воздух туку и мебел и околината, после нема да се стопли 2 недели поготово на овие температури и пак бидејќи ке работи на МАКС снага и пак ке насобери мраз. Треба некое друго решение, штознам тука сега може да проба со сол ама потоа да го измие некако со топла вода во некој потопол ден она што ке остане да не ја носи на авто лимар :)
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
5 декември 2015
Мислења
216
Поени од реакции
266
На ладење ако ја стави 4-5 саати поле оди стопли ја собата. Не само што ке излади воздух туку и мебел и околината, после нема да се стопли 2 недели поготово на овие температури и пак бидејќи ке работи на МАКС снага и пак ке насобери мраз. Треба некое друго решение, штознам тука сега може да проба со сол ама потоа да го измие некако со топла вода во некој потопол ден она што ке остане да не ја носи на авто лимар :)
Nema potopli denovi sve ladni kamen se narednive.. solta neznam kolku vreme bi i trebalo a so topla voda mozda ima rizik da raspuka nesto..mozda nekoe sredstvo specijalno za brzo odmrznuvanje sto ne ostetuva ima negde soznam..Neka kazat kolegive ima nekoe chare sigurno...
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Nema potopli denovi sve ladni kamen se narednive.. solta neznam kolku vreme bi i trebalo a so topla voda mozda ima rizik da raspuka nesto..mozda nekoe sredstvo specijalno za brzo odmrznuvanje sto ne ostetuva ima negde soznam..Neka kazat kolegive ima nekoe chare sigurno...
Nema gajle so topla voda ne da e vrela.
Difrost koga ke pravi klimata fatija na izmenuvacot ke vidis kolku e mlak izmenuvacot.[DOUBLEPOST=1485203736][/DOUBLEPOST]
Pred nekoja godina prasuvav i mislam dali Baneair dali Kontakt 2000 mi dadoa ponuda za ova, so i bez termostat, mislam deka bese okolu 50evra.
Spodeli tuka ako najdes nesto okolu ova, bidejki korisno e ova
Ne mi e mene jasno zosto na slikava ima greac na izmenuvacot.? ako dobro go odraboti klimata defrostot samo na dolniot lim e potreben greacot za da ne zamrzni kondenzantot koga klimata pravi defrost a i togas samo raboti greacot.
Kolku sto gledam na upatstvoto za Hansolot ima opcija za prinuden defrost. :)
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Klimava kako da e navalena nanapred baagi ili telefonot krivi sliki ti vadi???
Ne da e navalena tuku izgleda kako da ke padne klimava....verovatno vaservagata monterot ja zaboravil doma koga ja montiral....kaj site klimi glavniot otvor za odvod na kondenz od nadvoresnata e vo zadniot del na klimata obicno pod izmenuvacot, zadniot del od tavata i e najnisko napraven a kon kompresorot e najvisok za da ne odi kondenzot vo toj del (tavata ne e ramna ploca,so vdlabnatini i kanalcinja e). Predniot del e sekogas povisok i sluzi da vodata se nasoci prema zadniot del i otvorot za kondenz. Ovdeka glavno zaradi losa nivelacija vodata mu se zadrzuva vo predniot del zosto nema priroden pad kon zadniot del, vodata mu mrzne i mrazot so sekoj defrost samo se talozi i se siri po izmenuvacot.
@mdeni Tаkvite greaci za tacna (награватели) vo Bugarija se po 10~15evra zavisno od dolzinata i se so termostat koj uklucuva pod +3a isklucuva na +5C...ceni po 7000 se preterani.
 
Член од
5 декември 2015
Мислења
216
Поени од реакции
266
Ne da e navalena tuku izgleda kako da ke padne klimava....verovatno vaservagata monterot ja zaboravil doma koga ja montiral.....
Apropo muabetov denovive sve popatno zagleduvam klimi zalepeni skroz do zid do fasada znaci bukvalno od zadna strana nemoze da vleguva vozduh i si vikam do tolku li ne im sece be...
 
Член од
5 јануари 2010
Мислења
195
Поени од реакции
154
Inace klimava e vivax montirana e kaj moj najdobar drugar ja pratam kako raboti odnosno kako gree posto jas sakam da zemam ili vivax aeri ili gree lomo. (inace i pratam edno lomo kaj kumot :) kako gree). Imam i ponuda za toplotna pumpa od midea so dve vnatresni edinici pa kje vidime. Inace od forumov stanav polu ekspert za klimi. Utre idam kaj drugarcevo da ja odmrzneme nekako i da ja ispravime klimava, epten e kriva :) pa kje pisam sto kako.
 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
So termo pecka se imam topleno I mozam da ti kazam otkako ja ukinaja evtina tarifa denski ne e toa toa zosto denski koga ke treba da se dopolnuva odi se na skapa. Ovaa godina eve na primer kaj moite so Hansolot em sto e potoplo 2-3 stepeni plus vo odnos na termoto I pomali smetki idat vo odnos na drugite godini.
Znaci problemot najgolem kaj termo peckata e sto se ukina evtina tarifa denski.
A vo odnos na pdizajn h kaj vivaksot vo odnos na Gree mislam deka energetskata nalepnica e najvaliden dokaz ako se drugo isfrlime od igra.
A vo vrska so vivaks Midea se gleda po pdizajn deka majka mu e Toshiba.[DOUBLEPOST=1485199974][/DOUBLEPOST]
Ako se sporeduva 12 kvadrati so vivaksot kaj @ante1 I LomotoLCLH kaj drugarot vo 25 -30 kvadrati moze da pravime muabet. dali moze realno da postigne ili ne.
Za nekoja sreca kaj mene nemam potreba od densko dopolnuvanje na termoto ama I termoto e 40g staro I e top so vertikalni greaci, po mene 10x pokvalitetno nego li srpskive sto se prodavaja do skoro. Kupiv dve 3.5kw od srpskite pred 8 godini I katastrofa se, niti drzat toplina, ko ceramidi za cigli da imaat niti sasija jaka imaat, ako probas da go izguras ce se udubi limot a staroto 4kw aeg e top. Uste koga ke stavam pvc prozor ce bide uste po top
Za vivaxot I gree lomo tocno deka e razlika vo kvadratura ama cekaj? greeto lomo gree vo 25m2 I ne postignuva a vie toplo go preporacuvate za taa kvadratura, neli? Zaklucok znaci dvete ne gi biva[DOUBLEPOST=1485211640][/DOUBLEPOST]
Ne da e navalena tuku izgleda kako da ke padne klimava....verovatno vaservagata monterot ja zaboravil doma koga ja montiral....kaj site klimi glavniot otvor za odvod na kondenz od nadvoresnata e vo zadniot del na klimata obicno pod izmenuvacot, zadniot del od tavata i e najnisko napraven a kon kompresorot e najvisok za da ne odi kondenzot vo toj del (tavata ne e ramna ploca,so vdlabnatini i kanalcinja e). Predniot del e sekogas povisok i sluzi da vodata se nasoci prema zadniot del i otvorot za kondenz. Ovdeka glavno zaradi losa nivelacija vodata mu se zadrzuva vo predniot del zosto nema priroden pad kon zadniot del, vodata mu mrzne i mrazot so sekoj defrost samo se talozi i se siri po izmenuvacot.
@mdeni Tаkvite greaci za tacna (награватели) vo Bugarija se po 10~15evra zavisno od dolzinata i se so termostat koj uklucuva pod +3a isklucuva na +5C...ceni po 7000 se preterani.
Zgradata e navalena ili zemjata klimata e OK :D

@all nego vecerva pak dobar minus stegna eve uste ne e polnoc a vo Tetovo e vece -8
 
Член од
21 декември 2015
Мислења
10
Поени од реакции
7
20170123_215437.jpg Faka i kaj mene ama ne do tolku gi imam izvadeno site tapi inaku sum zadovolen od klimata vtora godina dobra se pokaza i vo najladnoto vo Bitola na ja izgasnav samo sto so zadadena 25 od 21 ne krevase poveke e sto znae vo vlazno vreme na 2 sati defrosti pravi i se bucni nemam merac za potrosuvacka zemeno za dekemvri 5900 mi dojde smetka sve komplet i so radijator maslen povremeno kaj decata. Se plasev deka kineska ama dosega e dobra
 
Член од
23 октомври 2015
Мислења
70
Поени од реакции
48
Ja ne znam sto e so lugjevo?
Baraat so 12-ka da zagreat 25-30m2 kaj sto i e maksimum isto kako fico da go brkas 120h,abe stavi si 18-ka i Gospod da te vidi,ke stavev i ja 18-ka u ducan Lomo,ama po gabariti na nadvoresnata ne ja sobirase,trebase da se navednuvam koga ke vleguvam :) A sega ke se zaebavam so Vivax... :(
 

Kajgana Shop

На врв Bottom