Најекономично греење (затоплување)

Член од
17 март 2015
Мислења
203
Поени од реакции
324
Utrinava bas primetiv i merev kolku trae defrost,negde okolu sedum minuti,ne deka dosega nepravela nego ne sum zaprimetil.inace posle defrost pocnuva da si duva topol vozduh.klimava ne e ugasena od prvi i odlicno gree.
 
Член од
18 август 2015
Мислења
212
Поени од реакции
417
Во Гостивар падна првиот снег, темпертура од нула до +3, прилично влажно е надвор, мојот Хансол изминатите неколку дена работи по 6 часа на ден (од 20 до 02 часот), дефрости овие неколку дена прави скоро секој час и траат по 10 минути (престанува да дува, еднаш испушта воздух нагло како да кашла :eek: , потоа пауза па почнува да дува и тоа ладно околу пола минута - минута па продолжува со топло дување). Немам искуство со греење со клима ама климава недува баш врело-немам мерач да мерам колкава е излезна температура, до моментов климава работи 2 часа на 5-та брзина зададена температура 25С во соба е 21С. Сеуште не ја чувам вклучена цело време и незнам дали тогаш ќе се однесува поинаку
Ја силиш климата и со тоа не мозеж да го почуствуваш целиот конфор кој што може истата да ја даде. Препрочитај го упатството за употреба. Информирај се малку за вклучување на тајмерот ( Наместо на пример да се вклучува во 17,30, да се исклучува во 02 со температура на пример 22 Ц.). Климата ќе работи помирно, ќе имаш повоедначена и попријатна температура во просторијата. Сепак мој скромен совет од некое мое искуство е климата на работи 24 часа со температура 21-23 Ц со евентуално намалување за време додека се спие во просторијата. Потрошувачката нема многу да се разкликува, а ќе имаш пријатна и воедначена температура во прсторијата. Уредот ќе работи помирно и поекономично, а во тоа и предноста на инвертерот во однос на обичните клими.
 
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Вчера беше на ауто и пак дефрости правеше... Ова за турбово не знаев мислев дува најсилно а не и најжешко ... Како и да е за кратко ќе ја чувам цело време уклучена па ќе видиме. Ќе дадам објективна оценка и мои искуства со климата, нели затоа е форумов да пренесеме искуства и од аспект на лаик како мене.
Defrost treba da pravi samo ako e temperaturata pod 0. Vo Skopje proslata nedela nemase minusni temperaturi, pretpostavuvam vo GV idele pod 0.
Turbo jas nikogas nemam koristeno, isklucivo na Auto fan. So manuelno menuvanje na brzinata na duvanje skoro i da ne se menuva temperaturata na izduvot. Toa se postignuva so menuvanje na zadadenata temperatura.
Jas sega ja rabotam bez iFeel i podesuvam na 23 ili 24 ako sakam potoplo. A na 24 koga mi e namestena e stvarno toplo. Prethodno koga koristev iFeel ja mestev na 21 ili 22 sto korespondira so sega 23-24. Nikogas ja nemam poveke podeseno, duri i koga poveke denovi ne sme bile doma.
A defrosti na saat vreme pravi samo ako ima jaka magla, inace minusni temperaturi (bez magla) na 3 saati. Koga vrne sneg i se nafaka na nadvoresnata isto se pocesti defrostite.
Sega, kaj tebe vikas ja uklucuvas samo okolu 6 saati dnevno, normalno deka nemozes da pocuvstvuvas odma toplo. Zavisi kako ti e temperaturata doma, odnosno kakva e izolacijata, ama barem 2-3 saati ke i treba dodeka da zagree na temperaturi okolu i blisku do 0. Zatoa tajmerot i barem saat-saatipol pred da se priberete neka uklucuva. Mislam deka rece kaj i da e, deveti mesec ke da ste veke. Koga ke raboti non-stop ke bide podrugo, i podesuvanjata na temperaturata probaj dali ke funkcioniraat za tebe kako sto ti pisav.[DOUBLEPOST=1448880393][/DOUBLEPOST]Imam pisano i prethodno deka za tie sto im treba greenje po 6-8 saati dnevno (a ima i takvi koi i pomalku od 6 saati se doma), klima ne e vistinsko resenie. Vo preodni periodi, Okt-Noe i Mart-Apr e vo red no koga ke fati jaka zima nema sansi da se zagree za tie nekolku saati. Osven ako ne se predimenzionira klimata.
 
Последно уредено:
Член од
18 август 2015
Мислења
212
Поени од реакции
417
Без многу да мудрувам, би сакал да споделам некое мое искуство од 1 годишно гористење на клима уред инвертер како главно греење на површина од 26 м2 ( за овие два месеца со постојано отворена врата кон други простории со вкупна површина од 14 м2. Значи за овој период вкупно загреван простор од 40 м2). Се работи за уредот Fujitsu ASYG 12 LUCA 3.5 kw. Работи 24 часа на температура од 21-22 Ц од почетокот на Октомври. Во текот на споменатиот месец и месец Ноември просечно трошеше ( во просек по 350 вати по час, Ноември беше топол скоро целиот месец ). Во дефрост влегуваше само последниве денови од месец Ноември, кога влагата во воздухот беше голема, а температурата блиску 0 Ц . Во однос на влегувањето во дефрост од мое скромно корисничко искуство можам да кажам дека влегувањето во дефрост (т.е. колку често ќе влегува ) пред се зависи: 1.Со кој капацитет работи климата, т.е. која температура треба да постигне во просторијата ( помал капацитет-помала зададена внатрешна температура -поредок дефрост ). 2. Влажноста на воздухот-што поголема влажност- почест дефрост. 3. Надворешната температура-помала температура во комбинација со голема влажност и поголем капацитет со кој работи климата-почест дефрост.
Како Fujitsu ASYG 12 LUCA прави дефрост :
Прастанува со дување, ги дига крилцата нагоре. Индикатор лампичка сигнализира дека во тект е оваа операција. Оваа операција трае од 7-15 минути во зависност од горенаведените претпоставки. За време на оваа операција потрошувачката максимално достигна до 600 вати ( тоа е највисоката потрошувачка која во текот на операцијата на одмрзнување ја достигнува и трае кратко па постепно паѓа.) Потоа мала тишина, компресорот забрзува, потрошувачката постепено се зголемува и оди и до 1,1 киловати, а кога е пуштен eco мод до 550-600 вати ( околу 10-20 секунди ) и потоа постепено се спушта до 300 вати каде се стабилизира, крилцата се спуштаат на позиција која бил пред одмрзнувањето, почнува да дува силно и топло ( надоместува изгубена темепратура во просторијата) тоа трае кратко време и потоа се стабилизира на потивко дување, а потрошувачката се стабилизира на околу 270-300 вати ( Сето ова се однесува за периодот за споменатите два месеца).
Се надевам дека сето ова мое скромно искуство ќе биде од корист за учесниците на овој форум, кои сега започнуваат да се греаат со клима уред-инвертер како примарно греење, за тоа што отприлика можа да оцекуваат за време на операцијата- одмрзнување.
 
Член од
5 април 2014
Мислења
53
Поени од реакции
27
Дечки вака, денес одкога ме маткаат од шуми веќе со месеци за дрва и тоа бука не даб решив да си повлечам парите и да терам на инвертер, ми треба совет за инвертер до 65 000, сакам да греам простор од 36м3. со оглед дека сум во количка (слаба циркулација) и претежно сум дома потребна ми е прилично топла атмосфера. трошев 2 кубика месечно или 100 е дрва. колку би ми доаѓала сметка, која температура можам да ја очекувам во најладното и најважно која клима и каде. фала однапред
 

SpiderWeb

ја заменува титулата под името во вашите мислења.
Член од
12 мај 2008
Мислења
632
Поени од реакции
622
Едно прашање... дали фреонот игра улога во греењето на климата? Поточно, дали отсуството на фреон доведува до поголема потрошувачка при греење, и неможност климата да ја постигне бараната температура со тоа што би дувала по-млако?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Дечки вака, денес одкога ме маткаат од шуми веќе со месеци за дрва и тоа бука не даб решив да си повлечам парите и да терам на инвертер, ми треба совет за инвертер до 65 000, сакам да греам простор од 36м3. со оглед дека сум во количка (слаба циркулација) и претежно сум дома потребна ми е прилично топла атмосфера. трошев 2 кубика месечно или 100 е дрва. колку би ми доаѓала сметка, која температура можам да ја очекувам во најладното и најважно која клима и каде. фала однапред
Претпоставувам она "м3" е грешка и се работи за 36м2....за таа квадратура потребен ти е инвертер што ке даде сигурни 3KW во најладното т.е и на -15. Од понудата на инвертери кај нас оваа сезона, воглавно овие неколку клими би ги покриле твоите потреби за греење.
Mitsubishi Electric FH35VE, 3.20Kw na -15....cena 60000den, (Енергосистем скопје)
Daikin RX50GV / FTX50GV, 3.24Kw na -15....okolu 58000den (ICS Group skopje)
Hitachi RAC-50WPA / RAK-50PPA, 3.80KW na -15....64000den (Tehnoklima skopje|)
Toshiba RAS-16N3AV2-E/RAS-B16N3KV2-E1, 2.73Kw na -15,....okolu 60000den (Airkon i Energija skopje)
Gree LOMO GWH18QD-K3DNA1G, 4.1KW na -15 (bez eurovent test)....okolu 45000 (Greemak skopje)
Garancijata e voglavnom 2 ili 3 godini, osven za Gree davaat 5god garancija.
 
Последно уредено:
Член од
5 април 2014
Мислења
53
Поени од реакции
27
Претпоставувам она "м3" е грешка и се работи за 36м2....за таа квадратура потребен ти е инвертер што ке даде сигурни 3KW во најладното т.е и на -15. Од понудата на инвертери кај нас оваа сезона, воглавно овие неколку клими би ги покриле твоите потреби за греење.
Mitsubishi Electric FH35VE, 3.20Kw na -15....cena 60000den, (Енергосистем скопје)
Daikin RX50GV / FTX50GV, 3.24Kw na -15....okolu 58000den (ICS Group skopje)
Hitachi RAC-50WPA / RAK-50PPA, 3.80KW na -15....64000den (Tehnoklima skopje|)
Toshiba RAS-16N3AV2-E/RAS-B16N3KV2-E1, 2.73Kw na -15,....okolu 60000den (Airkon i Energija skopje)
Gree LOMO GWH18QD-K3DNA1G, 4.1KW na -15 (bez eurovent test)....okolu 45000 (Greemak skopje)
Garancijata e voglavnom 2 ili 3 godini, osven za Gree davaat 5god garancija.

Од овие како би ги рангирал, т.е. од најдобро надолу, и ќе ми извиниш се ми е ова шпанско село. што претставува 3.20kw и како би му дошле овие клими 3ка 5ка 6ка и има ли тоа некаква врска. дека јас ко дете шо незнае глеам сите бројки шо поголеми да се
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Од овие како би ги рангирал, т.е. од најдобро надолу, и ќе ми извиниш се ми е ова шпанско село. што претставува 3.20kw и како би му дошле овие клими 3ка 5ка 6ка и има ли тоа некаква врска. дека јас ко дете шо незнае глеам сите бројки шо поголеми да се
1Kw=3412Btu, od sto se dobiva deka 12000btu =3,5Kw ili 18000btu=5,5KW....se misli na maksimalnata toplinskata energija sto mozat da ja isporacaat i toa na nadvoresni T od +7 i poveke. No toa neznaci deka sekoja klima od 3,5Kw moze da isporaca 3,5Kw i na nadvoresna temperatura megju nula i -15. Zatoa i cenite ne se isti i redovno mokjnosta im pagja so padot na temperaturite nadvor. Zatoa ti davam modeli na 5.5ki koi i na -15 ke dadat 3Kw sto za tvojot prostor e dovolna snaga i za vo najladnoto.
Toj model FH35VE na Mitsubishi sto ti go navedov kako prv e redok (ako ne i edinstven) sllucaj na klima sto mokjnosta ja zadrzuva i na -15 od prosta pricina sto taa klima ima kompresor od 18000btu i izduv na vnatresnata edinica od 800m3/h i iskaca deka samo po imeto e 3,5ka a po toa sto e vgradeno vo nea e cista 5.5ka.
 
Член од
5 април 2014
Мислења
53
Поени од реакции
27
1Kw=3412Btu, od sto se dobiva deka 12000btu =3,5Kw ili 18000btu=5,5KW....se misli na maksimalnata toplinskata energija sto mozat da ja isporacaat i toa na nadvoresni T od +7 i poveke. No toa neznaci deka sekoja klima od 3,5Kw moze da isporaca 3,5Kw i na nadvoresna temperatura megju nula i -15. Zatoa i cenite ne se isti i redovno mokjnosta im pagja so padot na temperaturite nadvor. Zatoa ti davam modeli na 5.5ki koi i na -15 ke dadat 3Kw sto za tvojot prostor e dovolna snaga i za vo najladnoto.
Toj model FH35VE na Mitsubishi sto ti go navedov kako prv e redok (ako ne i edinstven) sllucaj na klima sto mokjnosta ja zadrzuva i na -15 od prosta pricina sto taa klima ima kompresor od 18000btu i izduv na vnatresnata edinica od 800m3/h i iskaca deka samo po imeto e 3,5ka a po toa sto e vgradeno vo nea e cista 5.5ka.
фала ти многу утре зимам послкедно прашње која и зашто, таа ја зиман =]
 
Член од
18 август 2015
Мислења
212
Поени од реакции
417
Дечки вака, денес одкога ме маткаат од шуми веќе со месеци за дрва и тоа бука не даб решив да си повлечам парите и да терам на инвертер, ми треба совет за инвертер до 65 000, сакам да греам простор од 36м3. со оглед дека сум во количка (слаба циркулација) и претежно сум дома потребна ми е прилично топла атмосфера. трошев 2 кубика месечно или 100 е дрва. колку би ми доаѓала сметка, која температура можам да ја очекувам во најладното и најважно која клима и каде. фала однапред
Сепак за порелевантно мислење, потребно е да дадеш податоци за просторот кој ќе го загреваш. Дали се работи за стан или куќа, дали има изолација или не, ако е стан дали има станови под и над станот, дали тие постојано се греаат, колку надворешни ѕидови има, каква столарија има, дали добро дихтува, на која страна е изложен просторот и сл. За сумата што ја спомнуваш можеш да набавиш солиден уред-инвертер и тоа од познатите јапански брендови ( Mitsubishi, Fujitsu, Daikin, Toshiba ). Strelec ти посочи некои модели, Mitsubishi е познат и признат бренд во климатизацијата, како и Fujitsu, Daikin, Toshiba. Но се сомневам дека 3,5 Киловати уред би ти завршил работа, се зависи од распоредот на просторот-просториите кои сакаш да ги загрееш, како и од она што како податок би требало да се има за да се даде еден релевантен одговор. Можеби ако распоредот не е правилен, може би било подобро и поконфорно да одиш со 2 клими-инвертери со помала јачина ( на пример две 9-ки или 9-ка + 7 -ца) ) што сметам дека за сумата која ја планираш да ја потрошиш можеби и нешто сосема малку повеќе би добил повоедначена температура во целиот простор, а со тоа и поголем комфор. Ова е мое мислење од некое мое скромно познавање во врска со прашањето кое го постави. Поискусните и подобро технички поткованите форумџии сигурно ќе ти дадат уште некој корисен совет како одговор на твоето прашање, а со тоа и ќе ти помогнат за една квалитетна одлука при набавката на уред.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.299
Поени од реакции
4.705
Дечки знам дека не е баш соодветно моево прашање за темата ама сигурно ќе се најде некој упатен да ми одговори.
Заинтересиран сум за ставање на соларен бојлер па да не знаете која цена се движат, да препорачате некоја компанија што ја врши оваа услуга исто и ако некој знае како идело тоа за повраток на некој дел од средствата.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
фала ти многу утре зимам послкедно прашње која и зашто, таа ја зиман =]
Прашај утре по фирмиве што има или нема на лагер од овие што ти ги напишав па од тоа што ке ти кажат ке праиме муабет пак утре. Реално како што ти кажа и @Kandilce просторот не го опиша доволно, но бидејки спомна дека треба да ти е потопло како посигурна варијанта ми е да идеш на 5,5ка. Компромисот сепак ке треба сам да го направиш во зависност дали топлината или сметката за струја ти е побитна. Ова го кажувам заради фактот што 5,5Kw клима неможе да има минимална потрошувачка како 3,5ка, што значи дека и во најтопли денови ке троши повеќе. Но затоа па и во најладните денови нема да имаш потреба да пушташ термо печки за да достоплиш па тука со сметката ке ги престигнеш оние што имаат 3,5ка а догреваат. Две убавини нема :)
По 15часа да грееш со 5,5ка и да троши 1000W у просек би ти потрошила до 3000ден и евентуално 4000ден во најладниот месец.
Топ листа која прва која втора не би правел зашто одма ке бидам обвинет за велеиздаја и заработувам процент за некоја фирма ;)
Бидејки си во специфична ситуација па неможеш многу да шеташ и разгледуваш ке го додадам и ова мое лично размислување чисто како информација, пример Даикин може ке ти кажат дека го нема на лагер и ке треба да го платиш па да чекаш 15-20дена, Hitachi PPA (ne PPB ponoviot модел) е може најдобар избор по спецификација(само да не е made in Spain), најмногу топлина дава и твин ротари компресор, но досега го нема купено никој Hitachito и незнаеме како работи, прашање и тој дали го има на лагер. На крај доаѓаме до Грее Ломо или Хансол(овој не го спомнав) кој сигурно го има на лагер, најевтин е и за ден два ке ти биде намонтиран. Секоја од овие клими има свои + и свои минуси и не се купува вака набрзина ама ете пак ке мораш да избереш нешто. Со добри прозори и ако си во стан вероватно и Mitsubishito ке ти заврши работа, ако е куќа и слабо изолирана мора 5,5ка.
 
Последно уредено:
Член од
5 април 2014
Мислења
53
Поени од реакции
27
Прашај утре по фирмиве што има или нема на лагер од овие што ти ги напишав па од тоа што ке ти кажат ке праиме муабет пак утре. Реално како што ти кажа и @Kandilce просторот не го опиша доволно, но бидејки спомна дека треба да ти е потопло како посигурна варијанта ми е да идеш на 5,5ка. Компромисот сепак ке треба сам да го направиш во зависност дали топлината или сметката за струја ти е побитна. Ова го кажувам заради фактот што 5,5Kw клима неможе да има минимална потрошувачка како 3,5ка, што значи дека и во најтопли денови ке троши повеќе. Но затоа па и во најладните денови нема да имаш потреба да пушташ термо печки за да достоплиш па тука со сметката ке ги престигнеш оние што имаат 3,5ка а догреваат. Две убавини нема :)
По 15часа да грееш со 5,5ка и да троши 1000W у просек би ти потрошила до 3000ден и евентуално 4000ден во најладниот месец.
Топ листа која прва која втора не би правел зашто одма ке бидам обвинет за велеиздаја и заработувам процент за некоја фирма ;)
Бидејки си во специфична ситуација па неможеш многу да шеташ и разгледуваш ке го додадам и ова мое лично размислување чисто како информација, пример Даикин може ке ти кажат дека го нема на лагер и ке треба да го платиш па да чекаш 15-20дена, Hitachi PPA (ne PPB ponoviot модел) е може најдобар избор по спецификација(само да не е made in Spain), најмногу топлина дава и твин ротари компресор, но досега го нема купено никој Hitachito и незнаеме како работи, прашање и тој дали го има на лагер. На крај доаѓаме до Грее Ломо или Хансол(овој не го спомнав) кој сигурно го има на лагер, најевтин е и за ден два ке ти биде намонтиран. Секоја од овие клими има свои + и свои минуси и не се купува вака набрзина ама ете пак ке мораш да избереш нешто. Со добри прозори и ако си во стан вероватно и Mitsubishito ке ти заврши работа, ако е куќа и слабо изолирана мора 5,5ка.
4000 ден ми е живо џабе у споредба со дрвава. куќа е у прашање само дневната е 36м2 затворена и само за таму ми е климата правоаголен простор без некои ќошиња кривини. у моментов има 2.5ка ко шо ми кажаа фонко лг. обична. внатре е некои 21 степен. ќе ми извиниш али пак не сваќам која е 5,5ка. дека на пример за 3,5 ка вика од 1,0kw do 6,3kw. топлината ми е најбитна. не би штедел. и која темпераура би била собава? извини ептен вака што те измалтретирав
 

Kajgana Shop

На врв Bottom