Најекономично греење и ладење

Член од
29 март 2012
Мислења
15
Поени од реакции
5
Каде има да се купи мерач за потрошувачка на електрична енергија ?:zloo:
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.725
Поени од реакции
4.068
Ova so filtrive, podberete gi zenite povece da cistat niz doma (taa sto e nocta dooooobro odaneta nautro odma za metla se faca) i ce nema potreba od cesto cistenje.
Bez sala jas moite gi cistam ednas pred sezona na ladenje i ednas pred sezona na greenje, pa i togas ne izleguva skoro nisto od niv.
 
Член од
25 септември 2015
Мислења
106
Поени од реакции
197
Ova so filtrive, podberete gi zenite povece da cistat niz doma (taa sto e nocta dooooobro odaneta nautro odma za metla se faca) i ce nema potreba od cesto cistenje.
Bez sala jas moite gi cistam ednas pred sezona na ladenje i ednas pred sezona na greenje, pa i togas ne izleguva skoro nisto od niv.
pa ti rabotis li navecer ???/ :) :):)
 
Член од
16 ноември 2005
Мислења
75
Поени од реакции
31
Дечки, ве молам за една препорака за еден разумно ефтин инвертер за у детска... што е best bang for the buck? Black friday варијанти ако има некои (мада јас не ги гледам), идам утре да пазарам :) Собата е 16м2, на југ, прописно изолирана, ок столарија
 
Член од
22 септември 2015
Мислења
17
Поени од реакции
39
Во Гостивар падна првиот снег, темпертура од нула до +3, прилично влажно е надвор, мојот Хансол изминатите неколку дена работи по 6 часа на ден (од 20 до 02 часот), дефрости овие неколку дена прави скоро секој час и траат по 10 минути (престанува да дува, еднаш испушта воздух нагло како да кашла :eek: , потоа пауза па почнува да дува и тоа ладно околу пола минута - минута па продолжува со топло дување). Немам искуство со греење со клима ама климава недува баш врело-немам мерач да мерам колкава е излезна температура, до моментов климава работи 2 часа на 5-та брзина зададена температура 25С во соба е 21С. Сеуште не ја чувам вклучена цело време и незнам дали тогаш ќе се однесува поинаку
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.548
Поени од реакции
7.314
Во Гостивар падна првиот снег, темпертура од нула до +3, прилично влажно е надвор, мојот Хансол изминатите неколку дена работи по 6 часа на ден (од 20 до 02 часот), дефрости овие неколку дена прави скоро секој час и траат по 10 минути (престанува да дува, еднаш испушта воздух нагло како да кашла :eek: , потоа пауза па почнува да дува и тоа ладно околу пола минута - минута па продолжува со топло дување). Немам искуство со греење со клима ама климава недува баш врело-немам мерач да мерам колкава е излезна температура, до моментов климава работи 2 часа на 5-та брзина зададена температура 25С во соба е 21С. Сеуште не ја чувам вклучена цело време и незнам дали тогаш ќе се однесува поинаку
Turbo, Auto i Timer...3 opcii sto treba da naucis da gi koristis, gi imas vo upatstvoto samo treba da go procitas.
Ako doagjas doma vo 20:00 casot i togas ja pustas klimata i sakas da te zagree brzo..pustas Turbo(turbo znaci ne samo max duvanje(6ta) tuku i max potrosuvacka na nadvoresnata). Jebi ga, cel den si go ladel stanot, mozes pola saat da potrosis malce i struja :)
Sekogas ventilatorot na Auto treba da ti stoi namesto vo 5ta brzina (zatoa imas cest defrost, ja siluvas klimata vo 5ta), menuvaj gi stepenite a ne brzinite, brzinite na auto always!
Timer....ako sakas vo 20:00 ko ke vlezes doma da ti e toplo i da duva u 2ra, namesti ja da se ukljuci cas/dva porano....izvni ama i u skopje greeme po 15casa na den na +6 nadvor i toa bez sneg.
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Значи зборуваме за клима од 1К евра која работи исто како мојата од 200 евра.
Не знам јас дали сте пробале вие да се греете на дрва со камин кој е предвиден за 70-80м2 да видите што значи греење.
ОВА ВАЖИ ЗА СИТЕ ЧЛЕНОВИ ТУКА, НЕ СЕ ОДНЕСУВА САМО ЗА скопјани
колку за ИНФО јас овие денови трошам по 3-3.5KW на мојата клима која ме фати со се монтажа околу 300 еура и без проблем можам во секое време која сакам Т да ја постигнам во соба од 20м2
значи надвор не е над 15С. да ви биде јасно
edit 2: ломото во ГВГ е 29К без монтажа најнова вест од пред 4-5 часа ја видов со мои очи и прашав за неа
кој го интересира може да се распрашам за точни ознаки
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.548
Поени од реакции
7.314
Значи зборуваме за клима од 1К евра која работи исто како мојата од 200 евра.
Не знам јас дали сте пробале вие да се греете на дрва со камин кој е предвиден за 70-80м2 да видите што значи греење.
ОВА ВАЖИ ЗА СИТЕ ЧЛЕНОВИ ТУКА, НЕ СЕ ОДНЕСУВА САМО ЗА скопјани
колку за ИНФО јас овие денови трошам по 3-3.5KW на мојата клима која ме фати со се монтажа околу 300 еура и без проблем можам во секое време која сакам Т да ја постигнам во соба од 20м2
значи надвор не е над 15С. да ви биде јасно
edit 2: ломото во ГВГ е 29К без монтажа најнова вест од пред 4-5 часа ја видов со мои очи и прашав за неа
кој го интересира може да се распрашам за точни ознаки
Alo Gevgelija...kako vinceto ? Klimi drva kamini sve izmesai ziv ostana...aj glej si tamu NEO-to na +14:)
Значи зборуваме за клима од 1К евра која работи исто како мојата од 200 евра.
I kako ti ke zboruvas kako raboti taa od 1k koga ja imas samo taa od 200 ?
Не знам јас дали сте пробале вие да се греете на дрва со камин кој е предвиден за 70-80м2 да видите што значи греење.
znaeme, +28 im e doma i arcat drva za bezveza...super eftino ;)
ОВА ВАЖИ ЗА СИТЕ ЧЛЕНОВИ ТУКА, НЕ СЕ ОДНЕСУВА САМО ЗА скопјани
колку за ИНФО јас овие денови трошам по 3-3.5KW
Ova vazi samo za Gevgelicani i toj region kaj sto si ti na +15, kolku trosis ne boli K ako nemas merac koj ke kaze kolku casa gree za tie 3,5KW druze....alooo po koj put isti gluposti ke slusame!
 
Последно уредено:
Член од
22 септември 2015
Мислења
17
Поени од реакции
39
Turbo, Auto i Timer...3 opcii sto treba da naucis da gi koristis, gi imas vo upatstvoto samo treba da go procitas.
Ako doagjas doma vo 20:00 casot i togas ja pustas klimata i sakas da te zagree brzo..pustas Turbo(turbo znaci ne samo max duvanje(6ta) tuku i max potrosuvacka na nadvoresnata). Jebi ga, cel den si go ladel stanot, mozes pola saat da potrosis malce i struja :)
Sekogas ventilatorot na Auto treba da ti stoi namesto vo 5ta brzina (zatoa imas cest defrost, ja siluvas klimata vo 5ta), menuvaj gi stepenite a ne brzinite, brzinite na auto always!
Timer....ako sakas vo 20:00 ko ke vlezes doma da ti e toplo i da duva u 2ra, namesti ja da se ukljuci cas/dva porano....izvni ama i u skopje greeme po 15casa na den na +6 nadvor i toa bez sneg.

Вчера беше на ауто и пак дефрости правеше... Ова за турбово не знаев мислев дува најсилно а не и најжешко ... Како и да е за кратко ќе ја чувам цело време уклучена па ќе видиме. Ќе дадам објективна оценка и мои искуства со климата, нели затоа е форумов да пренесеме искуства и од аспект на лаик како мене.
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Ova vazi samo za Gevgelicani i toj region kaj sto si ti na +15, kolku trosis ne boli K ako nemas merac koj ke kaze kolku casa gree za tie 3,5KW druze....alooo po koj put isti gluposti ke slusame!
па имам спомнато порано дека таа потрошувачка се однесува за внатрешна Т од 21с. а надвор просек не повеке од 7-8
инаку винцето добро беше ама и мастиката се погоди оваа година :D
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.117
Поени од реакции
8.187
Kaj mene za 300casa 160kw potroseno ama siluvanje maksimum cela baraka ja gream, premnogu e mokna 5.5kw.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.744
Поени од реакции
31.690
Alo Gevgelija...kako vinceto ?

Ova vazi samo za Gevgelicani i toj region kaj sto si ti na +15, kolku trosis ne boli K ako nemas merac koj ke kaze kolku casa gree za tie 3,5KW druze....alooo po koj put isti gluposti ke slusame!
Корисен е, од аспект дека сите разбравме колку предности има живеењето во Гевгелија.
Искрено, да не сум спречен со работата ја би отишол во гевгелија да му бидам комшија на Јамахаха, па заедно да ве троламе како се грееме со но-нејм уреди од 200евра - ДОДЕКА ДРМАМЕ МАСТИКА СО СВЕЖА САЛАТА (ВО ЗИМА). ;)
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Корисен е, од аспект дека сите разбравме колку предности има живеењето во Гевгелија.
Искрено, да не сум спречен со работата ја би отишол во гевгелија да му бидам комшија на Јамахаха, па заедно да ве троламе како се грееме со но-нејм уреди од 200евра - ДОДЕКА ДРМАМЕ МАСТИКА СО СВЕЖА САЛАТА (ВО ЗИМА). ;)
еее ова е ептен на место :D
шала на страна ама сите мои другари трошат по 7-8м3 дрва за соби од ~30м2, а јас кога им велам дека на најладното не трошам ни иљадарка на греење на соба од 20м2 никој не верува, а сите знаат дека е топло кај мене кога идат, значи не седат со јакни ни другарите ниту пак нивните измрзнати жени, сега кој како ќе го свати ова што го напишав не знам, ама тоа е тоа, кој не верува бујрум на гости ама со празни раце не :D
 
Член од
31 јануари 2012
Мислења
48
Поени од реакции
8
Некој да ми каже каде можам да најдам грејна мермерна плоча низ Ск ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom