Најекономично греење (затоплување)

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.817
ОК, уште еден пост од тебе што изобилува со знаење. Фала за трудот.
Кажи само уште, како прошлава зима помина со Тошибата, од аспект на формирање на лед? Имаше потреба од грејачи и тацна?

Од моја страна јас само пишувам како јас гледам на работите, и останувам на тоа дека моментално најисплатлива понуда на пазарот е Тошиба Сузуми плус, и тоа моделот од 12кБТУ. Можеби е сингл ротари компресорот (а не дупли како следниот Тошиба во серијата, но дали се и тие на конкурентите), можеби не е најтивкиот уред на пазарот, можеби даљинското не свети навечер ( ;)), ама квалитетот и работите што ги нуди за парите што ги бара, мислам дека се таман.

На крајот на краиштата ќе кажеш какви ќе бидат твоите искуства по оваа зима. Мене муабетот ми беше дека двете клими ти се во две различни простории, и се со различна јачина... споредувањето секако нема да биде емпириско.
Иако ќе биде интересно да се види како ќе се држи Виваксот на јаки минуси (колкава просторија ќе грее?).


... Odnosno laicki kazano nivna cel e da ne potrosat struja a ne da te zgreat, slikovito kazano koga e mnogu ladno ne go opteretuva kompresorot vo full mode bidejki togas trosi struja, tuku go opteretuvaat vo taa mera da go odrzuvaat Cop-ot. Nie sepak sme juzna zemja so surovi zimi i zatoa mislam deka Toshibaata ne dobra opcija za celosno greenje so klima ured (izuzev nordic verziite).
Мене ми звучи добро, со задршка дека јас во најладните денови планирам да догревам со дрва и/или со термо печка. Така да сосема ми одговара уред што е програмиран да работи конзервативно, и да го штеди компресорот (и струјата).
Сега за тие што сакаат да се греат само и исклчиво со клима, дури и во тие дваестина дена кога е под -15с... мислам дека нив не ги вади ниедна не-нордик клима што нема да се предимензионира на следната јачина модел од серијата.

Пак да подсетам дека порано на темава поставив извештаи за климатските услови и температурите во Македонија и Скопје конкретно. Се работи за накај дваестина дена во годината, кога температурата е под -15с. За толку малку денови, се исплати и со кварцни греалки да се догрева.
 
Член од
9 ноември 2005
Мислења
39
Поени од реакции
0
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
fiberoptic

Ne, za vakva
http://technomarket.com.mk/products/09127792/panasonic-cs-cu-e15pke
samo 12ka. mislam i deka 12nke-3 e ok

Za suzumito vo odnos na mrzneje mozam da kazam deka , ova zimo nemase problem, bidejki bese i topla zima, no minatata godina koga bese ladno defrost pravese mnogu cesto. i mnogu se nakalemuvase mraz na tacnata, pa so topla voda go odmrznuvav. Od servis vikaat nemaj gajle za mrazot, ali koga imav pomalku mraz poretko odese vo defrost.
E sega kolku toj mraz vlijae na defrostot (intelegent defrosting), ne znam i naidov na mnogu prepiranje na toa sto i kolku vlijae na defrostingot.
Inaku grejam so suzumito16 okolu 40m2, kuka so termopan prozori i gips karton + 10cm tervol na nadvoresni zidovi. Koga ke zaladi pod nula mnogu tesko zatopluva. Ako e skroz ladno 15-16C, treba mnogu vreme da zatopli na 21-22C, i toa mora da raboti so ventilator vo 4 ili 5ta brzina sto pravi pogolema buka i ne e prijatno. ako padne -10C, togas moram da zagream so parno pa da go isklucam parnoto, pa odrzuva (kolku tolku) so klimata ili paga mnogu sporo temp.

Deka daljinskoto sveti ne go napisav tek taka tuku so akcent deka na ovaa klima ne e stedeno na pari, tuku deka ima sansa da i ne e tolku losa iako e ckart brend.
Jas koga ja zimav nemase vakvi popusti na toshibata pa taka da razlikata sigurno mi bese pogolema, mislam deka suzumi 12ka bese okolu 60000 so montaza (cenovnikot od proletva ne mi e tuka za da napravam sporedba), a mene me cinese vivaxot so montaza okolu 43500.
Koj saka kompletno greenje so klima ured mislam deka najdobra e mitsubishi (VEHZ) zubadan tehnologija koja ima koncepciska razlika vo delot za ladenje na kompresorot vo extreni ladni denovi i se razlikuva od ostanatite klimi (izuzev Panasonic va12nke i nekoj drugi)
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.817
Тоа е тоа, треба секој да е свесен за лимитите на технологијата на топлотната пумпа воздух-воздух. Се зависи од надворешната температура (и од влажноста), но кај нас во земјава генерално немаме толку оштра зима: Таквите екстра ладни денови се окулу дваестина дена, и тоа рачунај дека најголемите студови се навечер кога генерално се спие а дење обично температурите се накај нула и нагоре.
Муабетот ми е дека, комбинацијата со догревање е најисплатлива а кој има пари и желба може да иде на 100% и исклучиво греење со клима.

Како што напиша порано:
Po eurovent Toshiba Suzumi+ 13 na -15C, Q=2.37kw, COP=2.10
-7C, Q=2.65KW, COP=2.56
Уредот на -15 ефективно грее со 2.37kw јачина и има СОР 2.56 (наместо СОР 4+ и јачина 3.5-4KW, но на идеална температура од некои +5 степени и погоре).
Останува тие дваестина дена во годината или да догреваш со било што друго (најисплатливо) или да ја предимензионираш климата (неисплатливо), или да купиш нордик верзии од климите како тие што ги наведуваш... но тие се навистина скапи и мислам дека за кај нас не се исплати големата разлика во пари само за тие дваестина дена во годината кога имаме такви јаки студови.


Inaku grejam so suzumito16 okolu 40m2, kuka so termopan prozori i gips karton + 10cm tervol na nadvoresni zidovi. Koga ke zaladi pod nula mnogu tesko zatopluva. Ako e skroz ladno 15-16C, treba mnogu vreme da zatopli na 21-22C, i toa mora da raboti so ventilator vo 4 ili 5ta brzina sto pravi pogolema buka i ne e prijatno. ako padne -10C, togas moram da zagream so parno pa da go isklucam parnoto, pa odrzuva (kolku tolku) so klimata ili paga mnogu sporo temp.
Теоријата и праксата велат дека не се исплати да се гаси климата. Така да реално ако не се гаси климата нема да се има потреба потоа одново да се загрева собната температура од од 15-16с па нагоре до 22-24с.
Но морам да признаам дека ме чуди дека 16000БТУ Сузуми Плус не може да загрее 40м2 со таква солидна изолација како што ја напиша. Можеби од некоја причина имаш некакви температурни загуби и покрај наведената изолација?



Koj saka kompletno greenje so klima ured mislam deka najdobra e mitsubishi (VEHZ) zubadan tehnologija koja ima koncepciska razlika vo delot za ladenje na kompresorot vo extreni ladni denovi i se razlikuva od ostanatite klimi (izuzev Panasonic va12nke i nekoj drugi)
Ги има ли во Македонија, и колку пари коштаат?
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Klimata sekako deka ne ja gasam, no na sekoe utrinsko provetruvanje od temperaturata paga do 16C (preku nok ja ostavam, na 19), pa od 16 do 22 pri nadv temp od -5 - -10C, mnogu tesko ili mnogu sporo postignuva, bidejki togas pri max. izduv Q=3kw treba vreme da se zagree do 22 (45m2). A vo taa situacija pravi golema buka sto i ne e taka prijatno, pa mora da se vkuci radijator od parno vo taa prostorija kako bi se zagrealo do 22, a posle samo da se odrzava, ali odrzavanje na prva brzina na ventilator pri taa nadv. temp -7, pridonesuva pad na temperaturata za 1C na sekoj saat ili dva.
Mits. FH12VEHZ ja ima (po naracka) vo uni24 i cenata na 12ka e okolu 1700- 1800 eur (sto e mnogu podobra nego li daiseikai) a FH12VE koja e deklarirana do -15 (VEHZ DO -25c) e za okolu 150-200evra poevtina, a panasonicot po naracka is to taka go ima (ne mi teknuva firmata, go imam katalogot doma ke ja napisam podocna mislam Valmor) i e extrem skapa okolu 2000-3000eur, vo defrosting mede prodolzuva da duva toplo.
Isto taka Lg Athena i Lg athena extreme gi ima vo tehnomarket bugarija i ne se skapi, prvata mi ja nudea vo skopje za 1200eur.
Po moe mislenje najeftini spored odnos pari-kvalitet na pazarot e Fujitsu Asyg12LTCA so taa razlika deka sekade vo oklinata e okolu 900-950eur, samo kaj nas e bezobrazno skapa i cini kolku eden Mitc, VEHZ, a ne se sporedlivi, bar spored mene.
E sega da se nadovrzam pokraj 12LTCA postoi i 12LTCB koja nordic varijanta na prvata i ne se prodava ovde.

http://lampopumput.info/foorumi/index.php?action=dlattach;topic=17803.0;attach=33827;image
--- надополнето: 22 октомври 2013 во 14:38 ---
Da se nadovrzam, Zubadan Mits. VEHZ koncepciski e reseno ladenjeto na kompresorot pri extremno niski temp. sto go nema kaj ne nordic Daiseikai, a po cena se tuka negde, pa zatoa gree i na -25C
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.817
Да се пофалам и јас, само што пазарив Toshiba RAS-B13N3KV2-E Suzumi Plus. Тек следната година ќе ја монтирам ама не ми се пропушташе приликава со акциска цена.


Иначе некој ако го интересира, еве подетално за Toshiba RAS-B13N3KV2-E Suzumi Plus, на различни надворешни температури.
Toshiba RAS-B13N3KV2-E Suzumi Plus

Параметри на климатизатора при 7°С в'ншна температура (20° в помештението)
Отоплителна моштност:
4.2 kW (0.9 ~ 5.6), 14335 BTU (3072 ~ 19113)
Консумирана електроенергија:
1080 W (150 ~ 1800)
COP: 3.89 (коефициент на преобразуване – енергијна ефективност)
SCOP:3.90 (сезонен коефициент за енергијна ефективност)
Energy efficiency class: A+


Параметри на климатизатора при 2°С в'ншна температура (20° в помештението)
Отоплителна моштност: 3.043 kW, 10386 BTU
Консумирана електроенергија: 955 W


Параметри на климатизатора при -7°С в'ншна температура (20° в помештението)
Отоплителна моштност: 2.595 kW, 8857 BTU


Параметри на климатизатора при 35°C в'ншна температура (27° в помештението)
Охлаждашта моштност: 3.5 kW (0.8 ~ 4.1), 11946 BTU (2730 ~ 13993)
Консумирана електроенергија: 1000 W (150 ~ 1250)
EER: 3.50 (коефициент на преобразуване – енергијна ефективност)
SEER: 6.20 (сезонен коефициент за енергијна ефективност)
Energy efficiency class: A++


FH12VEHZ ja ima (po naracka) vo uni24 i cenata na 12ka e okolu 1700- 1800 eur (sto e mnogu podobra nego li daiseikai)
Премногу пари се ова за клима уред во земја со клима како нашава. Да бевме на Скандинавскиот полуостов, тогаш можеби и би било исплатливо. Можеби би се исплатело и тука, но мислам дека ќе требаат барем 10 години или така некако.

Еве зошто мислам дека не треба оволку ефикасен (и прилично скап) нордиски модел на клима уред тука кај нас:



... ваквите ниски температури во Скопје се ретки, и најчесто се касно навечер кога се спие и кога не би требало да се загрева на висока тепература (17-18с се сосема ОК за пријатно спиење, не мора 26 да биде цело време).
Еве табели со просечните и најниските температури:
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Vanlok
Bravo za postot

Eve nesto od mene, paralela na nordic i obicni klimi
Paradoksot e vo toa sto razlikata e 100-150evra, a se dobiva mnogu plus
http://www.toshibavarmepumper.no/Om-varmepumper/Luft-luft-varmepumper/Ytelsesdata_Toshiba_varmepumper/

Konkretno kaj mene Suzumi+16,

Но морам да признаам дека ме чуди дека 16000БТУ Сузуми Плус не може да загрее 40м2 со таква солидна изолација како што ја напиша. Можеби од некоја причина имаш некакви температурни загуби и покрај наведената изолација?

Koga ke padne t na -10, Q=3kw.
Dali mozete da zagreete (odrzuvate toplina) so 3kw panelka 45m2, pri nadv, t od -10C.
E bas poradi ova jas bi dal 100-150evra plus za na -10C imam poveke Q za da ne kupuvam dopolnitelni panelki, koi treba da gi platam, a isto taka i rosat poveke struja.
Pak ke kazam, se e individualno i sekoj razlicno gleda na ova.
Tuka sme na forumov vrz baza na argumenti da dojdeme do nekoi zaklucoci so cel da pomogneme kolku mozeme.
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
2.036
Sass, мислам дека 16-ка од старт ти е малку за 45 кв. ја земав 13-ка за 20-25кв, и мислам дека и да падне 2кв да дава топлина на -15 дека ќе биде доволно. 45квад. и со термо печка од 6кв. нема шанси да згрееш на -10. -15 и тоа цело време да полни и да дува. А дрва ќе истрошиш 2 кубика за 15-20 дена. Климата е вредна за мали простории и тука има добар цоп. Тебе реално ти треба 22-ка за да ја грееш таа квадратура на -15, ако веќе збориме да биде само клима.
Дали тошиба, дали грее, мислам дека секогаш квалитетот го прати и цената, не ти дава никој нешто екстра за безпари. Еден од најголемите фактори за квалитетна клима не е само цопот туку и софтверски колку е минимумот на работа без да исклучи и потрошувачката на струја во тој момент. Јас лично се уверив дека на брзина 2-ка при одржување на температурата, тошибата влече 212 вати, а ако се одземе дека во стенд бај кога исклучува има некаде околу 10-14 вати потрошувачка, значи реално е многу блиску до фабрички зададениот минимум од 150 вати. Панасоник 12-ка пке има 250 вати мин. а за грее не најдов никаде колку е. Со тој минимум во ова малце од малце ладно време, тошибата потроши 6 кв. за 24 часа.
Гледав пред да ја земам мојата клима, еден нео инвертер 12-ка во техномаркет, номинал 1 , минимум 600 вати, цена 24.000 и се ми стана јасно.
--- надополнето: 22 октомври 2013 во 20:59 ---
еве го неото
http://www.tehnomarket.com.mk/products/09119451/neo-acv-inv-12led-r410a
можда вреди за тие пари најмногу поради декларираните -15 ст. на работа али е сепак ризик, кој сака нека проба.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.817
Koga ke padne t na -10, Q=3kw.
Dali mozete da zagreete (odrzuvate toplina) so 3kw panelka 45m2, pri nadv, t od -10C.
E bas poradi ova jas bi dal 100-150evra plus za na -10C imam poveke Q za da ne kupuvam dopolnitelni panelki, koi treba da gi platam, a isto taka i rosat poveke struja.
Pak ke kazam, se e individualno i sekoj razlicno gleda na ova.
Tuka sme na forumov vrz baza na argumenti da dojdeme do nekoi zaklucoci so cel da pomogneme kolku mozeme.
Апсолутно, целта на сите ни е економично греење а тоа мора да се аргументира.
Проблемот е само што не може лесно да се измери коефициентот на топлинска загуба на објектот, па кога ќе кажеме овој или оној уред не успева да не загрее, тоа е субјективна изјава.
Еве во мојот случај јас пресметав (со онлајн калкулатори) дека оптимално за мене е 12000БТУ, истото ме советуваа и во сите продавници каде прашував... но факт е дека само праксата може да покаже дали тоа е навистина така.

100-150 евра е разлика која веднаш би ја дал за нордик варијанта од модел на климата што ја пазарив, но во пракса никој тука не ни нуди такво нешто, нити не верувам би нудел такво нешто за таква разлика во парите.
100-150 евра е прифатлива разлика за уредот да задржи добар СОР и поголема моќност на греење на пониски температури. Но цената на уредите како Митцибуши FH12VEHZ од 1700-1800евра ми е неприфатлива за нашава релативно блага зима.
Навистина за мене поедноставно е да се догрева со било што за тие 20тина дена кога е најладно. Најчесто сите веќе имаме нешто по дома: греалки/ТА печки/панелки/печки за дрва/итн... за 20тина дена било што ќе врши работа. Јас на пример за такво догревање ќе имам на располагање: термо-акумулациона печка, Термор панелка, од кеиф сакам и печка/камин на дрва да ставам кога ќе можам...


Јас би сакал да можев да поминам со помалку пари, ама не ми одат математиките некако. Еве конкретно:
- Фикс спид климите се тотално неефикасни кога температурата паѓа под нулата... пак се поекономични од греалки/панелки, но не многу, а конфорот е сериозно загрозен. Е сега ако се грееш на панелки а веќе имаш и фикс спид клима тогаш нема зошто да не ги комбинираш и пак да заштедиш нешто. Но да ги купуваш со цел да се грееш на нив е погрешна инвестиција, зошто со инвертор ќе заштедиш повеќе, и со тоа ќе ги извадиш парите колку што била разликата во пари.
- Поевтиниве кинески брендови на инвертор клими како GREE и VIVAX некако кај нас во Македонија не се доволно поевтини за да ме примамат да се одлучам на нив. Дури и BEKO инверторите не се нешто многу поевтини, LG има еден интересен модел за интересна цена, но последново паѓање на ценава на Тошиба беше доволно за да ме одлучи.
 
Член од
9 ноември 2005
Мислења
39
Поени од реакции
0
LG има еден интересен модел за интересна цена, но последново паѓање на ценава на Тошиба беше доволно за да ме одлучи.

За кој модел на LG?
--- надополнето: 23 октомври 2013 во 00:03 ---
Кои се предностите и негативностите да се оди со мулти-сплит решение, особено ако треба да се покријат 3 соби. Претпоставувам дека ќе ме чини слично како да земам 3 посебни уреди а и ако откаже компресорот секаде прекинува греењето/ладењето но има предности - пр. една надворешна единица вклопена во балконот е покомпактно решение, не ја нагрдува фасадата, не капе врз луѓето долу. Кога во другите соби нема никој може да се спушти температурата на 18 и поголем дел од моќноста да преземе дневната соба.

Ја гледам спецификацијата на http://www.pakom.com.mk/Portals/24/MAK_Vivax cool katalog_2013_mk.pdf страна 29 и гледам дека со 24kBTU може да се комбинираат 2 внатрешни единици од 2.1 kw за мали соби од 10-13 м2 и една од 3.5kw за 30м2 што одговара на моето сценарио. Заеднички кога ќе ги сумираш збирот им е поголем од моќноста на 24000 БТУ единицата но прави некое балансирање на моќта.

Прашање е колку побучна е надврорешната единица и како што реков дали има предности и негативности. Не навлегувам во брендот овој го земав како најпристапен пример. Гледав на странски сајт за некои производители вкупната моќност на внатрешните единици мора да е помала или еднаква со надворешната единица но овој случај тоа не е така.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.817
За кој модел на LG?
--- надополнето: 23 октомври 2013 во 00:03 ---
Кои се предностите и негативностите да се оди со мулти-сплит решение, особено ако треба да се покријат 3 соби. Претпоставувам дека ќе ме чини слично како да земам 3 посебни уреди а и ако откаже компресорот секаде прекинува греењето/ладењето но има предности - пр. една надворешна единица вклопена во балконот е покомпактно решение, не ја нагрдува фасадата, не капе врз луѓето долу. Кога во другите соби нема никој може да се спушти температурата на 18 и поголем дел од моќноста да преземе дневната соба.
Отприлика ова што го напиша, со една додавка во листата на негативности: Локацијата на надворешната и внатрешните единици е многу незгоден проблем освен ако немаш идеален распоред на просториите за ваква скаламерија. Должината на цревата кон внатрешните единици е лимитирана, а тука се и естетските реперкусии (многу неповолен ТШМДСС фактор).

Сериозно, мислам дека мулти сплит е лошо решение. Дури и естетскиот момент со фасадата е потепан од нагрдувањето на внатрешноста со цревата, колку и да ги криеш во пластични каналници, пак нема да изгледа убаво.
Ако веќе инсистираш на една надворешна единица, тогаш зошто не воздух-вода варијанта од топлотна пумпа. Цените почињаат од 3-4к еура па нагоре.
Еве пример за таков уред:
http://www.toshiba-estia.rs/index.html


За LG моделот, сега проверив го немаат токму тој модел веќе во Нептун, ама овој со слична цена би требало да има слични перформанси:
http://www.neptun.mk/index.php?route=product/product&path=28_56_144&product_id=205872

Пребарај ја темава, некаде во мај-јуни зборевме за тој модел од ЛГ, човек од форумов (Виндфакер) ја има и беше задоволен. Но конкретно за сегашниов модел ќе мораш да побараш ревјуа на нет.
--- надополнето: 23 октомври 2013 во 00:45 ---





Гледав пред да ја земам мојата клима, еден нео инвертер 12-ка во техномаркет, номинал 1 , минимум 600 вати, цена 24.000 и се ми стана јасно.
--- надополнето: 22 октомври 2013 во 20:59 ---
еве го неото
http://www.tehnomarket.com.mk/products/09119451/neo-acv-inv-12led-r410a
можда вреди за тие пари најмногу поради декларираните -15 ст. на работа али е сепак ризик, кој сака нека проба.
Уф, спецификациите на било што од Нео/Кварт/Шит се исто толку егзактни колку и содржината расказ со слободен состав (ова изгледа не испадна толку смешно колку што се надевав ;) ).

Милион пати подобро Беко за само 100евра повеќе, или GREE за уште малку повеќе. Така барем ќе имаш уред, наместо да ги фрлиш парите за ѓубре. :)
 
Член од
22 ноември 2008
Мислења
10
Поени од реакции
3
zdravo, mi treba malku pomos okolu izbor na inverter. Se mislam za eden od ovie: 1. toshiba avant 137 od aircon kje me kosta okolu 44000 so montaza 2. toshiba suzumi+ 13 vo energija 51500 isto taka so montaza 3. panasonic cs/cu -e12pke vo tehnomarket 57000 so montaza.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.817
1. toshiba avant
2. toshiba suzumi+ 13
3. panasonic cs/cu -e12pke
Авант е послабата серија од Тошиба, разликата во пари до Сузуми+ вреди за подобрите перформанси.
За Панасоникот не знам, нека кажат други.

Многу важна е монтажата и потоа гаранцијата/сервисот. Секогаш фирмите кои работат исклучиво со фриготехника имаат поквалитетен сервис, и монтажа по пропис. За разлика од супермаркети и големи продавници за сешто како Техномаркет/Нептун, кои анганажираат трети странки за сервис. Не знам кој сервис монтира за Техномаркет, не сакам да грешам душа да кажам дека не ги бива, само сакам да истакнам дека за мене секогаш поквалитетна услуга има во сервис кој работи исклучиво со фриготехника.

Како и да е, поназад во темата има детали за процесот на монтажа, на кои се работи треба да се внимава, па и да се распрашаш убаво пред купување. Како пример, ако не ти потврдат дека се вакумира внатрешната единица со специјална за таа намена вакуум пумпа, бегај од таму.
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
gigovit


Znam deka 12ka e mala za taa kvadratura, ali i 22ka ne zavrsuva rabota poradi disipacijata na vozduhot (mnogu krivini)
Vo plan mi bese 16ka (sto veke ja imam) i na drugiot kraj parapetna 12ka, ali poradi ekonomskata makropolitika i globalna fiskalizacija:(, kaj mene doma, se uste ne sum ja kupil, a i nekako ovie parapetnive mi se mnogu skapi, a nemam mesto za na zid gore za druga da obesam.
Planot bese da gream samo so suzumito edno 70-80% od zimata, a ponataka da ja pustav ovaa drgata (da receme od 20/12 do 30/01, zavisno od temp.)

neno.alek

Po specifikacija Panasonicot ti e podobar (toa e visoka klasa od panasonik), e sega taa mala razlika za 100evra plus
Neka pise nekoj so panasonic etherea po doma
 

Kajgana Shop

На врв Bottom