Најекономично греење (затоплување)

Член од
29 октомври 2011
Мислења
28
Поени од реакции
5
za tie pari zemisi BEKO vo neptun I si teraj rabotu kako vikav kumanovci.


Здраво!
Веќе некој период ја пратам темава, со цел да димензионирам и одберам оптимално греење за престојната зима. Како и поголемиот дел од вас, планирам да се греам на клима инвертер, во дневна просторија со отворена кујна од 39м2. Сите надворешни ѕидови во станот, летово ги изолирав со камена волна и гипс картон, а ги променив и прозорите се со цел да немам загуби на енергија. Согласно со некои пресметки што ги правев на интернет за термоспроводливост, за таа квадратура, висина на плафон и површина на прозори, за оптимална температура од 22ц или со разлика до кај 30ц, потребни би ми биле 3.5 - 3.9kW!

Искрено, бев решен да го купам моделот Toshiba AvAnt RAS-137, меѓутоа се предомислив кога ги видов капацитетите на греење на истата при -10 па и повеќе (<2.5kW греење). Мислам нема да заврши работа, ќе треба цел месец да се догревам со термо или некоја др опција.

Можете ли да ми препорачате некој модел на инвертер грубо до кај 38000-40000ден (без монтажа)?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Добро е што имаш јасна представа колку киловати сила ти треба за твојата потреба.
Мој совет ти е ако не мораш да НЕ ја димензионираш јачината на инвертор климата според апсолутните најниски температури. Такви исклучително ладни денови кај нас ретко има повеќе од 20 (некоја страна поназад имаш табели со годишните температури во Скопје). За толку малку денови повеќе ти се исплати да се догреваш со било што. Предимензионирана клима кошта повеќе и троши повеќе во минимален режим на работа.
Точно е тоа за ладните денови дека се 20 или помалку но треба да се има предвид и колку денови во текот на зимата се со влажност над 85% т.е со дожд, магли, снегови, денови кога се јавува мраз на надворешната единица а со тоа и почест дефрост на климата. На weatherunderground имаат history информации и пример за дек/јанури прошлата зима такви се побајаги негде околу 35 за 2 месеца. Мислам дека за наши климатски услови кога имаме мал број на екстремно ладни денови со температури под -10 а доста голем број влажни денови дека битно е да не мрзне надворешната единица и влага често во дефрост ради влажноста отколку да се опрчат пари за клима која има тех. податок дека грее јако и на -15. Сакам да кажам што ми вреди сервисен податок дека пример климата на нула или -1 грее со 100% или 120% од снагата кога не ја есапи влажноста туку само температурата на воздухот, а низ прозор само магла гледам цела недела и климава обелена стои пола ден. Затоа мислам дека греачине на тацна се одлична работа доколку се подесени за одмрзнување на надворешната на температури околку нула.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
472
Поени од реакции
292
Екипа што мислите за панелните греалки, се мислам да земам панелна греалка за соба од 16 м2 , се двоумам помеѓу Thermor и Vaillant.
 

Keepitreal

И сега ?....
Член од
18 септември 2012
Мислења
386
Поени од реакции
371
Екипа што мислите за панелните греалки, се мислам да земам панелна греалка за соба од 16 м2 , се двоумам помеѓу Thermor и Vaillant.
Thermor дефинитвно. Врврн квалите сеа малку по скап али како викат „ ако не знаеш што е убаво прашај што е скапо “. Кога сме веќе кај начинот на греење, не би ти препорачал панел. Од проста причина дека затоплува само додека е вклучен. Земиси ти старата добра четири и полка на акумулирање. Ем на ефтина ја акомулираш ем цел ден држи топлина. ;)
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
472
Поени од реакции
292
Thermor дефинитвно. Врврн квалите сеа малку по скап али како викат „ ако не знаеш што е убаво прашај што е скапо “. Кога сме веќе кај начинот на греење, не би ти препорачал панел. Од проста причина дека затоплува само додека е вклучен. Земиси ти старата добра четири и полка на акумулирање. Ем на ефтина ја акомулираш ем цел ден држи топлина. ;)
За која 4.5 -полка мислиш, и пиши ми линк ако можеш :)
А иначе Thermor 2Kw e 5200 ден а Vailland 5700 денари, и е поефтина.
 

Keepitreal

И сега ?....
Член од
18 септември 2012
Мислења
386
Поени од реакции
371
За која 4.5 -полка мислиш, и пиши ми линк ако можеш :)
А иначе Thermor 2Kw e 5200 ден а Vailland 5700 денари, и е поефтина.
Да го еб.м кај нас обратно се цените....



КЛАСИКА друже..
 
Член од
28 октомври 2013
Мислења
9
Поени од реакции
6
Фала на препораките. Јас искрено бев многу залетан по LG CS12AF Hero моделот, поради оптималната моќност на греење и нискиот COP (сооднос со цена нормално), ама од пред 2 недели тој модел може да се најде никаде. Се преориентирав на Тoshiba RAS 137, ама како што кажав, на температура од -10 нема да врши работа (се намалува капацитетот до кај 60%), па барав алтернативи.

Сега размислувам за моделот на Panasonic CS/CU-RE 12PKE-3 греење до кај 4.25kW (на -10 до кај 3.2kW), што е ОК за 90% од грејна сезона. Евентуално, во предвид може да дојде Vivax GEXI или GREE Hansol (ако најдам). Некој во претходните постови прочитав дека има купено GREE Hansol, или грешам?
 
A

AnFem

Гостин
Јас малку лаички ќе пристапам... Има ли некој подетални информации за греење на камин/ќумбе, на дрва, што ќе биде поврзано со цевки и радијатори низ цела куќа?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.826
Поени од реакции
21.284
Јас малку лаички ќе пристапам... Има ли некој подетални информации за греење на камин/ќумбе, на дрва, што ќе биде поврзано со цевки и радијатори низ цела куќа?
Колкава куќа како на пример ?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Hansol зема членот ogledaloogledalo вчера ја намести така да тазе e со климава. Инаку за Хансолот ogledalo ми прати пдф со тех.податоци и графици ако те интересира разгледај ги. На графикот стои на -10 дека има повеке од 90% моќност (за споредба мојата Change18ka има едвај 65%) а дали е стварно така се надевам ке ни каже самиот кога ке залади.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.362
Поени од реакции
29.835
На графикот стои на -10 дека има повеке од 90% моќност (за споредба мојата Change18ka има едвај 65%) а дали е стварно така се надевам ке ни каже самиот кога ке залади.
Податоците од брошурите/материјалите на произведувачот не се секогаш... искрени. :)

Еуровент сертификат (ако го има) е веќе друга работа.
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
2.036
Грее хансол е најдобриот модел на грее, па со тоа сигурно е најскап. И јас лично не верувам на овие податоци дека има 90% моќ на -10, бидејки сум гледал кај многу спецификации и никаде нема таква искористеност. Одличен цоп и еер, добар мин. од 180-190 вати, одлична тежина на над. единица од 33кг., одлична количина на фреон од 1.3 кг ( можеби и најбитен момент), одлично ниво на бучава од мин. 22, како што гледам 7 брзини, се на се совршенство. Ова би требало да оди кај нас околу 1000 евра, пошто гледав сега у Грција се околу 800 евра 12-ка, мада веќе и слабо ги има, во бугарија нема во продажба, зошто не ми е јасно.
Инаку само да кажам дека Грее е веќе фузиран со Даикин и произведува у Кина клими под нивниот бренд кој изгледа носи повеќе пари и можеби е најголемата причина што слабо ги има како грее на пазарот у европа.
 
Член од
12 септември 2013
Мислења
222
Поени од реакции
184
Екипа што мислите за панелните греалки, се мислам да земам панелна греалка за соба од 16 м2 , се двоумам помеѓу Thermor и Vaillant.


Podobra opcijati e TA, najdobra inverter, no dokolku ne mozes da ja postavish i/ili nemash mesto, kako i da e ednostavno sakash panel. Valiant imam jas vo ista soba od 16m2 i zatopluva sosem dovolno, Valiant imaat odlicni greaci, edinstvena mana im se termostatite. Otkazuvaat cesto. Jas imam doma dve paneli Valiant i na dvete im se smeneti termostatite. Inace great super i lapaat struja olalalaaaaaaaaaaaaaa
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Nadvoresna edinica 43 a ne 33kg, i malku od malku ako razbirate sto znaci toa, podatocite i mozat da bidat iskreni.
I malku prosurfajte i ke vidite deka gree hansol (low ambient heating) e pobajagi zastapena na nordiskiot pazar i redovno testirana rame do rame so drugi nordic klimi.
I mislam deka ne treba da se pisuva so skepticizam za nesto ako nemate bilo kakvo iskustvo so toa, izuzev ako sakate da gi opravdate parite za nesto sto ste gi potrosile, da se tesite deka ne ste se zeznale.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Јас малку лаички ќе пристапам... Има ли некој подетални информации за греење на камин/ќумбе, на дрва, што ќе биде поврзано со цевки и радијатори низ цела куќа?
Mислам дека котел ќе ти треба...едно 40 киловати.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom