Најекономично греење (затоплување)

Член од
7 март 2017
Мислења
101
Поени од реакции
112
За да не ти магли шофершајбната намести на греење и вклучи клима и да прима свеж воздух од надвор.
Кај поновите коли кога ќе го подесиш воздухот да дува во шофершајбна автоматски сама се вклучува климата и да сакаш не можеш да ја исклучиш.
Само и филтерот за полен треба да биде чист
razlichno e resheno kaj razlichni modeli na koli. kaj tebe ete e koga kje stavish da duva vo shofershajbna. kaj mene samo ako pushtam "max" (posebno kopche si e). togash duva korne i avtomatski pushta klima. ako ja isklucham klimata se gasi i "max" kopcheto. interesna rabota.. ako samo pokacuvam ventilator na maksimalna brzina NE se pushta klimata.. mora toa kopche MAX da se stisne. kaj poloto prethodno shto go imav ne ja pushtashe klimata. ama ako imam staveno da duva vo shofershajbna pak iskluchuvashe recirkulacija na vozduh od kabina tuku zemashe samo od nadvor.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
Vo vrska so vlažnosta kaj vozilata vo zima i maglenjeto na šoferšajbnata....
Do pred nekolku godini ne ni znaev kako e taka uspešno rešeno verojatno kaj site što poseduvaat klima.

Kaj postarite bez klima se znae dodeka ne zagree motorot maka živa, pa ušte ako se zatvori otvorot za regeneracija na vozduh od nadvor ako ima vozilo što zagaduva pred vas i na zagrean motor se magli...

Kaj vozilata so klima so izbor na ventilacija na krajno najdesno na simbolot za defrost, nie ja vklučuvame vo stvari klimata na ladenje i birame dviženje na vozduhot od kabinata i onoj od nadvor da bide usmeren prvin na ladenje, so što mu se odzema vlažnosta, pa kako takov posle odi na topliot radiator na greenje i isporaka vo kabinata. Na ovoj način epten brzo se čisti prednoto staklo.

Vo ovoj mod ne može da se sopre zemanje na nadvorešen vozduh, se koristi trikot so otvaranje na prozor za namaluvanje na vlažnosta doma so mešanje na suviot laden nadvorešen vozduh so vlažniot pd prostorijata.

Ako ne sakame klimata da ja eksploatirame treba da se izbere predposlednata krajna položba, kade se e isto samo što klimata nema da raboti i ako go zatvorite otvorot za svež vozduh ( koj sega raboti) pak brzo će se zamagli stakloto i na zagrean motor ako ima 3 ili 4 patnici vo kabinata.

@PticaSelica

Mnogu lesno se sobira voda vo filtri so ZEOLIT pa makar taa bila vo minimalni količini koga e studeno, plus može da nasobere koga e nad nula i da se ja čuva vo sebe, mislam deka konceptot ne e prevara i deka si funkcionira.
Баш ќе го пробам ова со климата…
Мада малку ми е чудно, оти меганот многу брзо загрева, па сумњам дека или греач има или грее со клима…
Стара Астра без клима, па маки живи е! 5км треба да поминеш додека почне топло да дува, сум стигнал :ROFLMAO:
(на татко ми колата е тоа, и плус нешто откажа, не дува од централните отвори. Како некоја клапна да е заглавена, мада пак осеќам и тоа ладно струење… ќе треба да ја носам некој да ја види, а сите “мајстори” бегаат како ѓавол од крст кога е греење, клапни, казанчиња во прашање:()

Бтв, уруруто не смее да чува и складира вода.
Жива опасност од легионела е тоа, па уште и на мод греење…
 
Член од
19 септември 2022
Мислења
212
Поени од реакции
287
Nema sto da se izvinuvam ama ajde izvini bato mojava kola nikogas ne magli a kompresor da vklucam sred zimo da raboti e smesna rabota ili ste napisale sekoja nova kola i klimata raboti znaci em lade od kompresorot em gree od vrelata voda . Kaj mene si ima greac dodeka da se stopli vodata za 10 20 sekundi toplo duva potoa toj isklucuvaneve ke ti pratam slika da vides a kompresor da se vkluce em i toj da ladi prv pat slusam ama ajde neka bide po vase kako kazete taka neka bide.
Изгледа немаш клецано во кола па не знаеш како брзо да ги одмаглиш стаклата.
Еве јас ти кажав како од искуство
 
Член од
20 јануари 2023
Мислења
316
Поени од реакции
408
razlichno e resheno kaj razlichni modeli na koli. kaj tebe ete e koga kje stavish da duva vo shofershajbna. kaj mene samo ako pushtam "max" (posebno kopche si e). togash duva korne i avtomatski pushta klima. ako ja isklucham klimata se gasi i "max" kopcheto. interesna rabota.. ako samo pokacuvam ventilator na maksimalna brzina NE se pushta klimata.. mora toa kopche MAX da se stisne. kaj poloto prethodno shto go imav ne ja pushtashe klimata. ama ako imam staveno da duva vo shofershajbna pak iskluchuvashe recirkulacija na vozduh od kabina tuku zemashe samo od nadvor.
Vaka raboti skoro kaj site avtomobili, za "defrost" odnosno brzo odmagluvanje i odmrznuvanje na staklata, ako nekoj ne go znae toa negov problem. I ne e nekoja novina, vaka funkcionira kaj kolite od pocetok na ovoj vek, najprvo kaj srednata klasa i nagore a sega kaj (skoro) site. Vo krajnata desna pozicija kako sto veli @tzlatko ili na najsilno duvanje ili na poseben prekidac se vklucuva se sto ima vo kolata za da odmagli (sega toa moderno ke go narecat AI :), i toa duvanje nasoceno na staklata, klimata, greenje na nadvoresnite retrovizori i greenje na sofersajbnata (kade sto e vgradeno) i greenje na zadnoto staklo. Za 10-15 sekundi se e odmrznato i odmagleno.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Баш ќе го пробам ова со климата…
Мада малку ми е чудно, оти меганот многу брзо загрева, па сумњам дека или греач има или грее со клима…
Стара Астра без клима, па маки живи е! 5км треба да поминеш додека почне топло да дува, сум стигнал :ROFLMAO:
(на татко ми колата е тоа, и плус нешто откажа, не дува од централните отвори. Како некоја клапна да е заглавена, мада пак осеќам и тоа ладно струење… ќе треба да ја носам некој да ја види, а сите “мајстори” бегаат како ѓавол од крст кога е греење, клапни, казанчиња во прашање:()

Бтв, уруруто не смее да чува и складира вода.
Жива опасност од легионела е тоа, па уште и на мод греење…
Mnogu jasno go objasniv kako funkcionira odmagluvanje il defrost na site stakleni površini, što e nejasno tuka neznam.... kakvo greenje so klima vo kola, toa NE POSTOI. Zošto, zatoa što energijata od naftata kaj dizelite edvaj 30% e iskoristena, duri 70% se gubi vo nepovrat kako toplina i greenje so klima bi bilo perverzija, greenje vo prvite minuti so el. greač toa da.
Mnogu lesno se proveruva dari se vklučuva klimata, se sluša zvuk koga spojkata ja uklučuva remenicata za pogon na kompresorot, ovoj glavučov nepismen može da si proveri dali mu ladi klimata vo zima, nekoj od vnatre neka ukluči odmagluvanje a drugiov glavata pod hauba!

Inače vodata mora da bide vi gasna sostojba kako para pa i da ima gadotii će bidat ubieni.....
Konceptot na Daikin e na mesto i kako takov funkcionira, ne razbiram zošto ne go prifaćaš?
Duri kako koncept i ima rešenie protiv mrznenje na vodata ako e potrebno, kompresorot e sekogaš vrel i e na raspolaganje negovata toplina.

Nešto drugo se setiv.
Ima mnogu slučaevi na defekti kaj klimive od pravenje na kolonii na insekti baš vo invertotskiot modul bidejći toj i vo zima e topol. Najpoznat insekt koj saka da izigruva elektroničar e tkn smrdibuba koj si pravi legla baš tamu. Može da ne se slučuva ništo iako ima legla, a može i da pravi golemi problemi od kratki spoevi do parazitski kapacitivni otpori i klimata da počne da baguva ili raboti neraboti.
 
Последно уредено:
Член од
16 април 2019
Мислења
373
Поени од реакции
523
UPDATE
Momentalno usis 24C, izduv 38C, nadvor -5.4C, vleče 640W od šteker, turbina vo treta najvisoka 550m3/h izleguva deka dava COP 4, učte podobro od včera, a toa bi trebelo po logikata na neštata da ne e taka.
Se uveruvam ušte poveće deka vaka računat COP e čisto samozalažuvanje, a tie što go koristat ovde na forumov treba da go svatat samo kako zabava, bidejći voopšto ne e verodostojno za donesuvanje na relevantni zaklučoci koja klima kakov COP ima. Zatoa si postoi EUROVENT i samo tie podatoci se verodostojni i upotreblivi za sporeduvanje.
Normalno i fabričkite testovi i tabeli, no za žal ne na site proizvoditeli....


Spored tvoite merenja se isti kako i moive i kaj tebe USISOTTTT e 24 i sto ne e jasno tuka ti me pravis i pisuvas deka sum glup sto sum go napisal toa vidi go postot deka od izmerenata temperatura vo dnevnata na usisot treba da e od 4-6 povisoka spored tebe znaci kaj tebe vo soba e 18-19 stepena i sakas da kazes deka se grees sramota be Zlate samo da se vrega kako ne ti e sram eve i tvojot usis e 24 a me narece deka sum glup Sramota... e be Zlate se po red a ne znae za sto glavucot mu se smee na negovite postove.
Автоматски споено мислење:

Ovde si samo ti glup kolku što gledam, se vide so T na vlez vo klimata.Vo cel svet samo kaj tebe e 2C poniska od T merena na 1m visina 5m od klimata, ( nad sekoja klima MORA da e bar od 4-6C povisoka), toa da go napišeš treba bogami mnogu mnogu da si zabegan da nerečam glup.

E sega koj e glup spored tebe mora nekoj da e poglup od drugiot ili glupi na kvadrat sme i dvajcata a glavata slobodno stavi si e pod haubata pa slusaj dali ke ukluci kompresorot zimno vreme koga site se grejat ti se lades defrosiras so klimata .
 
Последно уредено:
Член од
16 април 2019
Мислења
373
Поени од реакции
523
:boksix:
Nema so nenormalni da se raspravam, samo da si mi pri raka druga pesna će peeš!!!!!

A be cucla so ne odgovores za tvojot usis od 24 stepena cekame odgovor site ovde ama se gleda deka ti si poglup od mene i toa na kvadrat se zakanuvas so tepanje

Brises recenici od postot kade mi se zakanuvas . Ama eve stoe pogledni se kakva mizerija od covek si
 
Член од
7 март 2017
Мислења
101
Поени од реакции
112
Mnogu jasno go objasniv kako funkcionira odmagluvanje il defrost na site stakleni površini, što e nejasno tuka neznam.... kakvo greenje so klima vo kola, toa NE POSTOI. Zošto, zatoa što energijata od naftata kaj dizelite edvaj 30% e iskoristena, duri 70% se gubi vo nepovrat kako toplina i greenje so klima bi bilo perverzija, greenje vo prvite minuti so el. greač toa da.
Mnogu lesno se proveruva dari se vklučuva klimata, se sluša zvuk koga spojkata ja uklučuva remenicata za pogon na kompresorot, ovoj glavučov nepismen može da si proveri dali mu ladi klimata vo zima, nekoj od vnatre neka ukluči odmagluvanje a drugiov glavata pod hauba!
malku si greshka zlate. samo malku :)

da vo pravo si za iskoristenosta na gorivoto od motorot i navidum e beskorisno da gorish dizel pa da se pretvori vo mehanichka energija pa klima da se pushti za greenje ama kaj mercedes e bash taka resheno. nema elektrichen greach vo kanalite za da duva topol vozduh odma chim ja zapalish kolata tuku ja koristi klimata za taa rabota. (na zadnoto staklo si ima klasichno mrezest greach kako kaj site koli)

moze lapa premnogu struja na greachi pa sakale da optimiziraat..moze im bilo vishok del da stavaat greachi pa reshile vaka da bide.. ne znam.

poveli upatstvoto sam prochitaj si da ne mislish te lazam :)

 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
malku si greshka zlate. samo malku :)

da vo pravo si za iskoristenosta na gorivoto od motorot i navidum e beskorisno da gorish dizel pa da se pretvori vo mehanichka energija pa klima da se pushti za greenje ama kaj mercedes e bash taka resheno. nema elektrichen greach vo kanalite za da duva topol vozduh odma chim ja zapalish kolata tuku ja koristi klimata za taa rabota. (na zadnoto staklo si ima klasichno mrezest greach kako kaj site koli)

moze lapa premnogu struja na greachi pa sakale da optimiziraat..moze im bilo vishok del da stavaat greachi pa reshile vaka da bide.. ne znam.

poveli upatstvoto sam prochitaj si da ne mislish te lazam :)

Sekoja čest na Mercedes ama ko šo gledam ne pišuva ništo različno od toa što go kažuvam jas i Kosta pogore. Ne gledam kade pišuva deka klimata raboti na greenje.... baš e potrebno da ladi kako i sekoj ured koj služi za sušenje na vozduhot, a vo pozicija defrost ako gree tek togaš ništo ne se postiga.
Klimata go ladi baš vozduhot od kabinata koj poradi 2-3-4 luđe vo 2 m3 prostor e mnogu vlažen i na ladnoto staklo vednaš kondenzira vo parea. Znači klimata go vleče samo vozduhot od kabinata go suši i go meša so nadvoršniot koj veće e suv i se usmeruva na topliot radijator na uduvavanje vnatre vo kabinata. Normalno klapnata za rekuperacija e vo off za da vleguva laden no mnogu suv vozduh od nadvor.
E sega nekoi vozila pobrzo zagrevaat , dizelite se pospori, no nekoi imaat baš dobri rešenija dali so el. greači ili termostati i sistem od cevki za što pobrzo greenje na radijatorot, no so klima greenje nema logika koga taa e potrebna za ladenje baš vo tie prvi minuti, a posle ima toplina i za frlanje.
 
Член од
7 март 2017
Мислења
101
Поени од реакции
112
ne si chital vnimatelno, ne ladi..tuku bash "zeshko" duva

The climate control system switches to the following functions:
• high airflow • high temperature • air distribution to the windshield and front side windows

ne e samo odmagluvanjeto na dzamot tuku i ako ima mraz od nadvor da go istopi.

nebitno, kako raboti taka .. da ne ja trueme temava so nepotrebni podatoci za koli :)
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
ne si chital vnimatelno, ne ladi..tuku bash "zeshko" duva

The climate control system switches to the following functions:
• high airflow • high temperature • air distribution to the windshield and front side windows

ne e samo odmagluvanjeto na dzamot tuku i ako ima mraz od nadvor da go istopi.

nebitno, kako raboti taka .. da ne ja trueme temava so nepotrebni podatoci za koli :)
Da ne ja trueme ama ovde visoka T se odnesuva na ladenje, taka se aktivira kaj niv "odmagluvanjeto". No dobro,ne e bitno,me interesira dali i tebe te zbunuva ova so ladenjevo koga treba da se greeš kako i androidov ili misliš deka drobam gluposti? Vo pravo e toj jas sum glup što se ubeduvam ovde, što sakam malce da ja podignam teničkava kultura na narodecov ne mislam na tebe sekako, ima teški buzdovani, će mora vo idnina da se smanji doživljaj, što mene me boli kur uostalom dali e nekoj ne e vo vinkla, negova rabota, jas samo pri toa koga se nema argumenti kako nagrada dobivam navredi......
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.129
Поени од реакции
4.945
Барам предлог за 5.5 или 7, просторот е околу 35 квадрати.
5.5kw model za 35m2 ako e celosno otvoren prostor ( dnevna i kujna ) togas eden od ovie modeli



 

Kajgana Shop

На врв Bottom