Најекономично греење (затоплување)

Член од
19 септември 2022
Мислења
212
Поени од реакции
285
За зголемување влажност, нема начин, освен посебен уред или лонче да врие на шпорет :)
Така да контрола на влажност нит има, нит може да има….
Дури и кај Уруру Сарара (кај што всушност и самото име значи ururu-овлажнување, sarara-одвлажнување), е само ефтин маркетиншки трик ;)
Да! Дајкин лажат буквално!
Може Уруру Сарара да зголеми влажност и функционира слично како примерот со лончето полно вода кое врие на шпорет.
Си има дополнителен вентилатор на надворешната кој повлекува свеж влажен воздух и го спроведува низ посебен филтер каде што таа влага се задржува.
Кога во просторијата што се загрева влажноста ќе опадне тогаш во надворешната се активираат греачи. Изгледаат како танки спирали и го загреваат воздухот кој поминува низ нив. Потоа тој топол воздух поминува низ филтерот на кој претходно има собрано влага, испарува таа влага и се внесува внатре во просторијата.

 
Член од
29 ноември 2023
Мислења
46
Поени од реакции
59
Кога сме на темава со влажност, дали https://setec.mk/index.php?route=product/product&path=10267&product_id=20473&mfp=manufacturers[224] ова ќе ми помогне? Го имам во подрум, брат ми го користел, но веќе не. Го нервирало дека кога му работел му се зголемувала "загаденоста" што му покажувал дисплејот на прочистувачот, но ми кажа дека он му ставал чешмовача вода, а можеби требало дестилирана, па можеби и тоа да е причината. Два пати го употребил и го спакувал во подрум. :icon_lol:
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
Може Уруру Сарара да зголеми влажност и функционира слично како примерот со лончето полно вода кое врие на шпорет.
Си има дополнителен вентилатор на надворешната кој повлекува свеж влажен воздух и го спроведува низ посебен филтер каде што таа влага се задржува.
Кога во просторијата што се загрева влажноста ќе опадне тогаш во надворешната се активираат греачи. Изгледаат како танки спирали и го загреваат воздухот кој поминува низ нив. Потоа тој топол воздух поминува низ филтерот на кој претходно има собрано влага, испарува таа влага и се внесува внатре во просторијата.

Друже, чист маркетинг… ;)
Триста анимации у секунда, ама објаснување нула!
А и како да има објаснување, кога ќе се фатат со физиката во костец, и ќе им испадне лагата…
Еве сам велиш цитирам:
повлекува свеж влажен воздух
Свесен си дека ова е парадокс? Дека не бива?! Не постои..?
Физика 101! Капацитетот на задржување вода опаѓа со температурата!

Тоа што надвор е -7, како резултат дава низок капацитет, а според тој капацитет исполнетоста е рецимо Rh70%
Што звучи многу, ама забораваш дека е релативна вредност во однос на максималниот капацитет на задржување на таа и таа температура!

Релативна влажност внатре на 30-40% е всушност многу повеќе вода во воздухот! Само што релативно е малку во однос на максималниот капацитет што воздухот го има на 22-23c!

Второ, филтри-милтри…
Од каде вода за испарување во тие филтри?!
Си се прашал?!
(Да точно, кај испарувачите има такви капиларни “филтри”, амс исто така и посуда кај што се дотура вода за да можат да зимаат од негде! Урруто го нема тоа..)

Летно време да, ова ќе функционира со топол надворешен воздух од 35-40ц
Ама чиста лага и превара е дека Уруру Сарара може да овлажнува зимно време!
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Ама чиста лага и превара е дека Уруру Сарара може да овлажнува зимно време!
Па на промо видеоно е баш за зимно време...
Што знам јас за онаков премиум уред што лично не го поседувам не би тврдел со толкава сигурност дека е лага и превара!

30% vlaznost mi izglea nekako malce. Poise luftiraj :) mene okolu 50% mi e vo momentov
Аммм обратно малку е зимно време.... појче навлажнувачот/лончето треба да работи за да зголемиш внатре влажност.
Јас коа ќе разотворам да луфтирам денски влажноста по дома паѓа од 50% на испод 30% во 5 минути.
После тоа 3 саати навлаќнувачот на максимум работи да крени до кај 45%.

Мислам ради тоа што касно почнав да го користам навлажнувачот изгледа паркетот пак ми настрада..... лани лето беше шлајфан и лакиран и зимово пак на едно место баш пред врата од балкон гледам почнал да двои меѓу штичките :(

@LudPetel слободно можеш да го користиш навлажнувачот.
Веројатно е ултрасоничен па прочистувачот на воздух тие ситните капки во воздухот ги гледал како честички на загаденост :)
Иначе и јас ставам чешмовача, само ја прецедувам во бокал со филтер за да не го сјебам навлажнувачот пошо знае во Прилеп чешмовачата и песок да има.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
Па на промо видеоно е баш за зимно време...
Што знам јас за онаков премиум уред што лично не го поседувам не би тврдел со толкава сигурност дека е лага и превара!


Аммм обратно малку е зимно време.... појче навлажнувачот/лончето треба да работи за да зголемиш внатре влажност.
Јас коа ќе разотворам да луфтирам денски влажноста по дома паѓа од 50% на испод 30% во 5 минути.
После тоа 3 саати навлаќнувачот на максимум работи да крени до кај 45%.

Мислам ради тоа што касно почнав да го користам навлажнувачот изгледа паркетот пак ми настрада..... лани лето беше шлајфан и лакиран и зимово пак на едно место баш пред врата од балкон гледам почнал да двои меѓу штичките :(

@LudPetel слободно можеш да го користиш навлажнувачот.
Веројатно е ултрасоничен па прочистувачот на воздух тие ситните капки во воздухот ги гледал како честички на загаденост :)
Иначе и јас ставам чешмовача, само ја прецедувам во бокал со филтер за да не го сјебам навлажнувачот пошо знае во Прилеп чешмовачата и песок да има.
Ете, убаво знаеш како функционира влажноста, и пак се сомневаш во физиката, а веруваш во маркетинг департаментот на Дајкин!
Инаку јас не користам навлажнувач, јер на дрва, и постојано има лонче ставено. Алишта исто се сушат внатре често…
Вишок влага, лесно се решава. Мањак е потешко да надокнадиш. Ама тоа и сам веќе го знаеш.
Имам слушнато за оние ултрасонични распршувачи, дека треба да користат не филтрирана, туку деминерализирана вода.
Во спротивно по темни ствари, се таложело како прашина, што уствари било бигор(просто кажано). Дали и колку е вистина не знам, ама ми има логика…
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Vo vrska so vlažnosta kaj vozilata vo zima i maglenjeto na šoferšajbnata....
Do pred nekolku godini ne ni znaev kako e taka uspešno rešeno verojatno kaj site što poseduvaat klima.

Kaj postarite bez klima se znae dodeka ne zagree motorot maka živa, pa ušte ako se zatvori otvorot za regeneracija na vozduh od nadvor ako ima vozilo što zagaduva pred vas i na zagrean motor se magli...

Kaj vozilata so klima so izbor na ventilacija na krajno najdesno na simbolot za defrost, nie ja vklučuvame vo stvari klimata na ladenje i birame dviženje na vozduhot od kabinata i onoj od nadvor da bide usmeren prvin na ladenje, so što mu se odzema vlažnosta, pa kako takov posle odi na topliot radiator na greenje i isporaka vo kabinata. Na ovoj način epten brzo se čisti prednoto staklo.

Vo ovoj mod ne može da se sopre zemanje na nadvorešen vozduh, se koristi trikot so otvaranje na prozor za namaluvanje na vlažnosta doma so mešanje na suviot laden nadvorešen vozduh so vlažniot pd prostorijata.

Ako ne sakame klimata da ja eksploatirame treba da se izbere predposlednata krajna položba, kade se e isto samo što klimata nema da raboti i ako go zatvorite otvorot za svež vozduh ( koj sega raboti) pak brzo će se zamagli stakloto i na zagrean motor ako ima 3 ili 4 patnici vo kabinata.

@PticaSelica
Второ, филтри-милтри…
Од каде вода за испарување во тие филтри?!
Си се прашал?!
(Да точно, кај испарувачите има такви капиларни “филтри”, амс исто така и посуда кај што се дотура вода за да можат да зимаат од негде! Урруто го нема тоа..)
Mnogu lesno se sobira voda vo filtri so ZEOLIT pa makar taa bila vo minimalni količini koga e studeno, plus može da nasobere koga e nad nula i da se ja čuva vo sebe, mislam deka konceptot ne e prevara i deka si funkcionira.
 
Последно уредено:
Член од
19 септември 2022
Мислења
212
Поени од реакции
285
Vo vrska so vlažnosta kaj vozilata vo zima i maglenjeto na šoferšajbnata....
Do pred nekolku godini ne ni znaev kako e taka uspešno rešeno verojatno kaj site što poseduvaat klima.

Kaj postarite bez klima se znae dodeka ne zagree motorot maka živa, pa ušte ako se zatvori otvorot za regeneracija na vozduh od nadvor ako ima vozilo što zagaduva pred vas i na zagrean motor se magli...

Kaj vozilata so klima so izbor na ventilacija na krajno najdesno na simbolot za defrost, nie ja vklučuvame vo stvari klimata na ladenje i birame dviženje na vozduhot od kabinata i onoj od nadvor da bide usmeren prvin na ladenje, so što mu se odzema vlažnosta, pa kako takov posle odi na topliot radiator na greenje i isporaka vo kabinata. Na ovoj način epten brzo se čisti prednoto staklo.

Vo ovoj mod ne može da se sopre zemanje na nadvorešen vozduh, se koristi trikot so otvaranje na prozor za namaluvanje na vlažnosta doma so mešanje na suviot laden nadvorešen vozduh so vlažniot pd prostorijata.

Ako ne sakame klimata da ja eksploatirame treba da se izbere predposlednata krajna položba, kade se e isto samo što klimata nema da raboti i ako go zatvorite otvorot za svež vozduh ( koj sega raboti) pak brzo će se zamagli stakloto i na zagrean motor ako ima 3 ili 4 patnici vo kabinata.

@PticaSelica

Mnogu lesno se sobira voda vo filtri so ZEOLIT pa makar taa bila vo minimalni količini koga e studeno, plus može da nasobere koga e nad nula i da se ja čuva vo sebe, mislam deka konceptot ne e prevara i deka si funkcionira.
За да не ти магли шофершајбната намести на греење и вклучи клима и да прима свеж воздух од надвор.
Кај поновите коли кога ќе го подесиш воздухот да дува во шофершајбна автоматски сама се вклучува климата и да сакаш не можеш да ја исклучиш.
Само и филтерот за полен треба да биде чист
 
Член од
16 април 2019
Мислења
373
Поени од реакции
523
За да не ти магли шофершајбната намести на греење и вклучи клима и да прима свеж воздух од надвор.
Кај поновите коли кога ќе го подесиш воздухот да дува во шофершајбна автоматски сама се вклучува климата и да сакаш не можеш да ја исклучиш.
Само и филтерот за полен треба да биде чист

Zimno vreme uklucuvam na greenje vo kola eve imam dvoozonska klima ured levo desno digitalna namestis na 25 stepena levo desno i za 10 sekundi pocnuva da duva toplo bidejki ima grejac dodeka da se zatopli vodata vo motorot posle grejacot isklucuva i si gree samo od vrelata voda od motorot koja kruzi vo radijatoror za vrela voda se raboti za peugeot 607 2.7 biturbo
Ova prv pat slusam deka i klimata se vklucuva da duva ladno mislis na kompresorot pocnuva da raboti i duva ladno ova e nevidena ne procitana glupost sto sum videl vo posledno vreme .
 
Член од
19 септември 2022
Мислења
212
Поени од реакции
285
Zimno vreme uklucuvam na greenje vo kola eve imam dvoozonska klima ured levo desno digitalna namestis na 25 stepena levo desno i za 10 sekundi pocnuva da duva toplo bidejki ima grejac dodeka da se zatopli vodata vo motorot posle grejacot isklucuva i si gree samo od vrelata voda od motorot koja kruzi vo radijatoror za vrela voda se raboti za peugeot 607 2.7 biturbo
Ova prv pat slusam deka i klimata se vklucuva da duva ladno mislis na kompresorot pocnuva da raboti i duva ladno ova e nevidena ne procitana glupost sto sum videl vo posledno vreme .
Не е глупост незнам шо не ти е јасно.
Незначи дека климата можеш да ја користиш само на ладење. И на греење можеш. Посебно кога ти маглат стакла, пример возиш низ сињак магла...
Пробај па види.да не се докажуваме
Топло дува не ладно. Го освежува воздухот а топло дува
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Ova prv pat slusam deka i klimata se vklucuva da duva ladno mislis na kompresorot pocnuva da raboti i duva ladno ova e nevidena ne procitana glupost sto sum videl vo posledno vreme .
Gleam me nareče glup, fala ti.
Ovde si samo ti glup kolku što gledam, se vide so T na vlez vo klimata.Vo cel svet samo kaj tebe e 2C poniska od T merena na 1m visina 5m od klimata, ( nad sekoja klima MORA da e bar od 4-6C povisoka), toa da go napišeš treba bogami mnogu mnogu da si zabegan da nerečam glup.
Автоматски споено мислење:

За да не ти магли шофершајбната намести на греење и вклучи клима и да прима свеж воздух од надвор.
Кај поновите коли кога ќе го подесиш воздухот да дува во шофершајбна автоматски сама се вклучува климата и да сакаш не можеш да ја исклучиш.
Само и филтерот за полен треба да биде чист
Sama se vklučuva skoro kaj site što imaat klimi na greenje i na defrost, ne ni treba sam da ja vkličiš.....
Se dokažuva deka rabotela klimata najlesno po kondenzot pod kolata koga će se parkiraš....
 
Последно уредено:
Член од
16 април 2019
Мислења
373
Поени од реакции
523
Gleam me nareče glup, fala ti.
Ovde si samo ti glup kolku što gledam, se vide so T na vlez vo klimata.Vo cel svet samo kaj tebe e 2C poniska od T merena na 1m visina 5m od klimata, ( nad sekoja klima MORA da e bar od 4-6C povisoka), toa da go napišeš treba bogami mnogu mnogu da si zabegan da nerečam glup.
Автоматски споено мислење:


Sama se vklučuva skoro kaj site što imaat klimi na greenje i na defrost, ne ni treba sam da ja vkličiš.....
Se dokažuva deka rabotela klimata najlesno po kondenzot pod kolata koga će se parkiraš....

Ne znam sto ne ti e jasno na tebe star prc be eve ti me narekuvas glup zosto sto kazav loso be Kazi kade te spomnav i navrediv jas vo postot. Ova e cudo nevideno i klima na ladenje da ladi no radijatorot na vrela voda da gree i kade go ima toa be supelko edna eve i jas te navreduvam bidejki mislam deka gresis.
Klimava tvoja dali zraci toplina ili duva dole napred levo desno pa kaj mene taka e golem dolg prostor znaci toplinata e duva vo dolzina od 8 metri ako e kvarcna grealica togas ke bide toplo nad klimata.

Pa imalo i koli sto imaat klima a i defrost sto pravat hahahahaha zabegana rabota napi se apaurin i razmisli malku sto pisuvas ovde gluposti.
 
Член од
19 септември 2022
Мислења
212
Поени од реакции
285
Ne znam sto ne ti e jasno na tebe star prc be eve ti me narekuvas glup zosto sto kazav loso be Kazi kade te spomnav i navrediv jas vo postot. Ova e cudo nevideno i klima na ladenje da ladi no radijatorot na vrela voda da gree i kade go ima toa be supelko edna eve i jas te navreduvam bidejki mislam deka gresis.
Klimava tvoja dali zraci toplina ili duva dole napred levo desno pa kaj mene taka e golem dolg prostor znaci toplinata e duva vo dolzina od 8 metri ako e kvarcna grealica togas ke bide toplo nad klimata.

Pa imalo i koli sto imaat klima a i defrost sto pravat hahahahaha zabegana rabota napi se apaurin i razmisli malku sto pisuvas ovde gluposti.
Значи не мора да се прајш многу паметен. Пробај и види самиот увери се па дојди извинисе за тоа што вреѓаш
 
Член од
7 март 2017
Мислења
101
Поени од реакции
112
moze e malku offtopic ama vlaznosta kaj nas vo stanot si ja regulira akvariumot :) so toa shto letno vreme (kolku i da deluva chudno) na tie zheshtini gubam pomalku voda od zimno koga edvaj uspeva da se zagree akvariumot.

zimno vreme vo stan od 45kvadrati (akvariumot e so povrshina 120x40cm i cel pokrien za da se namali isparuvanjeto) se ubat okolu 2cm voden stolb nedelno ili vo prevod fazla od 9l (skoro 10) a vlaznosta e edvaj 40%
 
Член од
16 април 2019
Мислења
373
Поени од реакции
523
Значи не мора да се прајш многу паметен. Пробај и види самиот увери се па дојди извинисе за тоа што вреѓаш

Nema sto da se izvinuvam ama ajde izvini bato mojava kola nikogas ne magli a kompresor da vklucam sred zimo da raboti e smesna rabota ili ste napisale sekoja nova kola i klimata raboti znaci em lade od kompresorot em gree od vrelata voda . Kaj mene si ima greac dodeka da se stopli vodata za 10 20 sekundi toplo duva potoa toj isklucuvaneve ke ti pratam slika da vides a kompresor da se vkluce em i toj da ladi prv pat slusam ama ajde neka bide po vase kako kazete taka neka bide.
 

Attachments

Kajgana Shop

На врв Bottom