Најекономично греење (затоплување)

Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Види што ми порачуваш и види што ти сам си напишал
А од термопечката лета стаклена волна на сите страни

Јас сум сиромав и се греам на клима, ама имам голема желба да си имам камин или убава печка. Па за празник или кога ќе ми дојдат гости или кога е многу ладно да си запалам оган и да си уживам
А вие слушајте ги Грујо и Зајко дека со дрва се загадувал воздухот
Eve jas ke ti pozelam za nova god dedo mraz da ti donese nekoja ubava pecka ili kamin na drva. Pa da vidis kolku ubavo e da se macis so drvata. Uste ako si vo zgrada pa da treba da gi vleces na sprat abe ubaina, besplaten fitnes.
Pecki imas novi za 100tina evra, 200e se malce poubavi i pogolemi. So ne si zemal pecka na drva nego si zel klima ako ti e tolku merak da se grees na drva. Matematikata e ista, moze so drva i malce poeftino ke projdes nego so klimata so ke potrosi struja. A vezbanjeto ti e gratis.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.099
Да бе, затоа сите се изнапикаа во станови со парно, оти било поубаво со дрва. Бтв, стан со парно е поскап од стан без парно па ете кој милува, шанса да се продаде стан со парно, да се купи куќичка на страна или стан без парно па дополнително да се заработи и на разлика во цена по м2.
Дрво е понепрактично, попрљаво, понеекономично, поштетно за здравјето, а со оглед на тоа што се троши и струја за догревање на други простории, тогаш е и поскапо.
 
Последно уредено:
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Za 300 evra ima pecki i kamini so vgradeni kotli prity 13-15kw so moze da se zakacat na parno i da gi great radiatorite, taka da cel stan-kuka ke e topol.
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.178
Види што ми порачуваш и види што ти сам си напишал
А од термопечката лета стаклена волна на сите страни

Јас сум сиромав и се греам на клима, ама имам голема желба да си имам камин или убава печка. Па за празник или кога ќе ми дојдат гости или кога е многу ладно да си запалам оган и да си уживам
А вие слушајте ги Грујо и Зајко дека со дрва се загадувал воздухот
Ај да те замолам да ми објасниш како лета стаклена волна на сите страни кога како;

прво во печката има камена или минерална тврдо пресувана изолација а не стаклена волна !,

а како фторо каналите низ кои струи воздухот немаат допирна точка со изолацијата туку воздухот мине низ канали покрај циглите и на тој начин го загрева воздухот а изолацијата стои од страните помеѓу циглите и лимот на ТА печка.

не дека на клима не е подобро ама и погоре кажаното не е сосема точно
 

Kutivce

Super Сasual Dating Actual Women
Член од
7 септември 2016
Мислења
42
Поени од реакции
13
ИТНО!
Прохромски бории за камин на пелети (ф 80мм) да не знаете кај има ( од Прилеп сум инаку), барав низ сите продавници во ПП што продаваат бории, ама продадени се. Во Бт или СК некој да не знае контакт од некоја.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Решение за греење на вашиот дом за само 100 евра!
Ручек може да се зготви со само една корпичка суви гранки!

повеќе на линкот:
http://skopjeinfo.mk/reshenie-za-greenje-na-vashiot-dom-za-samo-100-evra
Ама некаде во планина или на село
инаку, да! Греењето на цврсти горива (јаглен дрва) како и со мазут е најголем причинител за загадувањето во Скопје со учество во загадувањето од 32% (веројатно и некои топлани се во статистикава!?)... по цца 20% (плус-минус еден, два проценти) како причинители се: сообраќајот, прашината од градежништвото и улиците и индустријата у распад.... Тоа е! Од некои причини го следам загадувањето и вон грејната сезона, тогаш 99% во целата сезона - ПМ10 честичките се под 50, а AQI под 30-40... што е во некои дозволени граници! Инаку и тој период (од Април до Октомври-Ноември) нели имаме сообраќај, имаме прашина од градежна активност (уште поголема отколку сега) има загадување од индустријата... но сепак нема загадување! Секако и учмаениот воздух, маглата која често ја има, упропастената инфраструктура на СК, микроклимата, СК е во котлина нема многу голема циркулација на воздух... и тн сето тоа си има удел во загадувањето... Но во секој случај лесно може да се заклучи кој е најголемиот причинител за загадувањето! Погледнете ги и помалите градови сега: Кочани Кавадарци Куманово (мислам не моментално додека паѓа снег) туку следете во сезонава... а следете ги и вон грејната сезона! Во Србија прочитав дека во сезоната на греење најзагадени се два мали града Ужице и Ваљево... дури позагадени и од Београд!
Уште една информација која ја слушнав: Скопје е ЕДИНСТВЕНАТА метропола во Европа во која е дозволено греење на цврсти горива.

 
Член од
26 септември 2016
Мислења
166
Поени од реакции
190
Види што ми порачуваш и види што ти сам си напишал
А од термопечката лета стаклена волна на сите страни

Јас сум сиромав и се греам на клима, ама имам голема желба да си имам камин или убава печка. Па за празник или кога ќе ми дојдат гости или кога е многу ладно да си запалам оган и да си уживам
А вие слушајте ги Грујо и Зајко дека со дрва се загадувал воздухот
Ист начин се грејат и во светот, на плин, струја и слично. Имаат камини не дека немаат ама се ЛУКСУЗ не им се примарно средство за греење бидејќи дрвото е СКАПО и е строго органичено и оданочено за оној кој има и сака да плати.

Кај нас е обратно, дрвото е ефтино во споредба со европските земји ( полека поскапува ) и е примарно средство за греење на народот бидејќи поголем дел од нив ВЕЌЕ имаат печки, шпорети и слично и инвестицијата во нив е пониска.

Околу загадувањето, на времето се грееше една соба со 5м3 дрва годишно. Сега се пукаат парна и се грее цела куќа со 20-25м3 дрва годишно. Пак ке кажам не се проблем оние кој немаат пари. Проблем се оние кој имаат пари и тераат луксуз за ефини пари па прават камини и горат дрва како луди.
 
Член од
10 јануари 2013
Мислења
20
Поени од реакции
9

Малку помош, дали потрошувачката е ова од 210 w до 1480 w?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
Мислам дека не со во право. Какво цепење и сечење?
Дрвата во цел свет се продаваат исечени. изцепени, исушени, пакувани во торби или наредени на палети
Какво загадување од дрво? Кој ви го тоа рекол? Кој ве излажал? Од што дрвото може да го загади воздухот?
Луѓето користат дрво за затоплување од почетокот на историјата. Што има поубаво од огин од дрво, покрај камин, со чашка пијалок и во друштво, со муабет?
Тоа за загадувањето го слушате од Грујо и Зајко, кои велат дека од дрва се загадувал воздухот и треба да се топлиме на гас. Кој друг ви рекол дека од дрва се загадувал воздухот?

Ќе купите една клима од 200 евра или инвертор од 400 евра и мислите... да некажам што?
Ајде да ве видам извадете пари и платете 1700 долари за ваква печка

http://www.hayneedle.com/product/majesticdutchwestnoncatalyticwoodstove.cfm?redirect=false&source=channel_intelligence_nextag_hayneedle&ntclickid=-9078537747434527452
А ова не е ништо во однос што се може да се купи
А вие, бидејќи сте сиромаси и не можете вакво нешто да си дозволите ми зборувате - вака било, онака било на дрва - демек кисело било грозјето
Но нема бегање - ние сме сиромаси и ќе си се топлиме со клими - ноѕете ќе ни мрзнат, а богатите ќе се топлат на дрва и ќе си уживаат
Drugo e da teras keif i romantiki pokraj kamin, a drugo e da se grees na drva :) Se slozuvam deka e najubava toplina i najubav ambient so drvata, ama prvo treba da imas 10-15-20m3 prostor da gi skladiras, pa sekoj den da doneses do kaminot,pa cistenje na kaminot na 2-3 dena,a da ne zborime za prasinata sitna sto ja ima vo prostorijata. Sekoj saka 2-3 dena da sedi pokraj kamin vo planina,ama ti garantiram deka ako e ist trosokot struja-drva, 99% ke se prefrlat na struja (osven nostalgicarite kako tebe :) )[DOUBLEPOST=1483621956][/DOUBLEPOST]
Za 300 evra ima pecki i kamini so vgradeni kotli prity 13-15kw so moze da se zakacat na parno i da gi great radiatorite, taka da cel stan-kuka ke e topol.
Ne znam dali si gi videl i sporedil priti so ostanatite firmi sto nudat kamini vo MK, ama ti garantiram deka ke soberes uste nekoj denar i ke kupis poasalno nesto ( i kaminite imaat stepen na korisnost eta)
 
Последно уредено:
Член од
5 март 2014
Мислења
140
Поени од реакции
41
ај некој што се разбира ке го молам да ми каже што значи ова на сликава? значи инвертеров работел и на -15 без проблем, денеска e 1 степен надвор и неколку пати престанува да ми дува и ова ми се појавува на сликава. значи плава месечина што спие, zzz прави. :)

https://s27.postimg.org/8p5bsts1f/IMG_1148.jpg
 
Член од
18 мај 2012
Мислења
121
Поени од реакции
16
Кај мене климава пишува дека работи до -15,а за викендов гледам дека Т ќе падни и до -22 ! И да ве прашам што се случува после,климата ќе можи да работи или не и дали ќе треба да ја исклучувам навечер ?
 
Член од
11 јануари 2011
Мислења
121
Поени од реакции
114
ај некој што се разбира ке го молам да ми каже што значи ова на сликава? значи инвертеров работел и на -15 без проблем, денеска e 1 степен надвор и неколку пати престанува да ми дува и ова ми се појавува на сликава. значи плава месечина што спие, zzz прави. :)

https://s27.postimg.org/8p5bsts1f/IMG_1148.jpg
Веројатно на дефрост оди, поради гокемата влажност надор (снег).
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Кај мене климава пишува дека работи до -15,а за викендов гледам дека Т ќе падни и до -22 ! И да ве прашам што се случува после,климата ќе можи да работи или не и дали ќе треба да ја исклучувам навечер ?
Ke si raboti normalno no cop ke padne na 1 to est ke raboti kako obicna grealka i ke dava toplina kolku so ke trosi struja 1-1.5kw[DOUBLEPOST=1483648736][/DOUBLEPOST]
ај некој што се разбира ке го молам да ми каже што значи ова на сликава? значи инвертеров работел и на -15 без проблем, денеска e 1 степен надвор и неколку пати престанува да ми дува и ова ми се појавува на сликава. значи плава месечина што спие, zzz прави. :)

https://s27.postimg.org/8p5bsts1f/IMG_1148.jpg
Nastavi go na max 25c a poarno i pomalce ako ubavo zagreva, mnogu poretko ke pravi defrost ovaka.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom