Најекономично греење (затоплување)

Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.055
Поени од реакции
1.177
ама многу е тешка околу 3 тона што ја нрави недостапна за многу места, пр. стан, куќа без плочи моѓу спратеви...
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Eve rezultati od denesnо merenje na mojata on off favorit
Nadvoresnata ja znaete kakva e preku den,jas sum vo Gjorce Petrov
Meram so obicen termostat
Porosuvacka 1100w,na sredna brzina na fan
Vlezna 23 C temperatura so termostatot staven na klimata


Dobiv okolu 48 stepeni

Momentalno dve sobi po 16m2=32m2+ hodnik 12m2.
Vkupno 44m2

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.273
@macci
Med Airflow e kolku 300m3 ?
Daj modelot da go vidime so klima e taa
I zaboravi da kazes na kolku vreme pravi Defrost, so vakva zadadena od 28C od tepka bi rekol na sekoj 30~45min.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Drugo e da teras keif i romantiki pokraj kamin, a drugo e da se grees na drva :) Se slozuvam deka e najubava toplina i najubav ambient so drvata, ama prvo treba da imas 10-15-20m3 prostor da gi skladiras, pa sekoj den da doneses do kaminot,pa cistenje na kaminot na 2-3 dena,a da ne zborime za prasinata sitna sto ja ima vo prostorijata. Sekoj saka 2-3 dena da sedi pokraj kamin vo planina,ama ti garantiram deka ako e ist trosokot struja-drva, 99% ke se prefrlat na struja (osven nostalgicarite kako tebe :)
Дрвото е кај нас огин скапо
Во Софија кубик е 65 лева ( 30 евра )
Во Србија е 40 евра
Само кај нас е огин скапо
Најефтино греење е на клими - тоа сите го знаат
А дрвото е скапо, посебно кај нас е скапо
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
@macci
Med Airflow e kolku 300m3 ?
Daj modelot da go vidime so klima e taa
I zaboravi da kazes na kolku vreme pravi Defrost, so vakva zadadena od 28C od tepka bi rekol na sekoj 30~45min.
Eve go prviot df na 1 saat i 40min
Na aparatot se gleda
Klimata mi e Favorit so Mits. Kompresor,t i imam prateno slika porano


DF trae 6 min i ne e tocno deka koga ke startuva vlece mnogu,kaj mene okolu 800w startuva pa zgolemuva do 1100

Eve ja posle DF na 1:46 zavrsi
1:52

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 
Последно уредено:
Член од
28 мај 2016
Мислења
56
Поени од реакции
80
aux e markata eve slika koj model e tocno


[DOUBLEPOST=1483656687][/DOUBLEPOST]@klimi.mk eve druze za ovakvi raboti da ne mi se slucuvaat i da ne se zamaram sakam da platam 1000 pa ako treba i povekje evra za dobar invertor, a ne srede greenje da mu tekne da "spie" oti nadvor imalo vlaga ili bilo ladno ili sneg pagjalo i so ti ja znam.
http://www.aircon.panasonic.eu/GB_en/happening/598/
Izvini ali ako sakash takvo nesto nema da ti se dovolno 1000 tuku 3500 gore dolu za panasonic HHC
Google malku pa ke vidish sto e ova[DOUBLEPOST=1483711975][/DOUBLEPOST]
pa ne znam, za toa i prasam ubavo i sobiram informacii za na kraj da znam sto da napravam i da investiram. inace ne zboram za klima tuku za invertori, i toa planiram sega za sega da stavam 3 komada, vajda eden so drug ke se krepat i nema da vleguvaat u defrost? ili vrska nema....?

p.s. @tomi_z parno na struja imas iskustvo kolku ke me kosta mesecno strujata za 80 kvadrata da gream?
http://www.aircon.panasonic.eu/GB_en/happening/598/
Ovaa klima i koga vleguva vo DF ne prestanuva da duva toplo
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.273
@macci
Druze izduvot me interesira pri merenjevo(zasto go izbegnuvas? ;) )....i postiraj video za isotovo poso si prevarant po default.
Na tvoive sliki ama ic ne se napaliv a eve i zosto.
Ja primer ovde gledam sledno:
Gledam slika deka vo nekoj X moment na kuznae koja zadadena Temperatura i koznae kakvi nadvoresni T Termometarot ti pokazuva 22 i meracot 1105W baska i ne gledam sto meris.
Ovde vo nekoj X den X mesec i X godina Macci go slikal daljinskoto deka pokazuva 28C...koga toa ? denes ili na leto ? A i vremeto ti brza na daljinskovo e 2:29 a si gi postiral slikive vo 2:23 :D
Podrzi go uste malku na grealkata i 50C ke dobies :D
Dobiv okolu 48 stepeni
Jaka ti bese forava so Aliexpres za termometarot sto ke stigne na prolet
 
Последно уредено:
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
@macci
Druze izduvot me interesira pri merenjevo(zasto go izbegnuvas? ;) )....i postiraj video za isotovo poso si prevarant po default.
Na tvoive sliki ama ic ne se napaliv a eve i zosto.
Ja primer ovde gledam sledno:
Gledam slika deka vo nekoj X moment na kuznae koja zadadena Temperatura i koznae kakvi nadvoresni T Termometarot ti pokazuva 22 i meracot 1105W baska i ne gledam sto meris.

Ovde vo nekoj X den X mesec i X godina Macci go slikal daljinskoto deka pokazuva 28C...koga toa ? denes ili na leto ? A i vremeto ti brza na daljinskovo e 2:29 a si gi postiral slikive vo 2:23 :D

Podrzi go uste malku na grealkata i 50C ke dobies :D

Jaka ti bese forava so Aliexpres za termometarot sto ke stigne na prolet
Strelec dojdi na gosti i ke se uveris.
Saatot na daljinskoto mi e ponapred.
Izgasena mi bese klimata i resetiran meracot.
Sto fajde imam da lazam?
I te molam nemoj mene prevarant,samo sakav da spodelam so vas.
Za LG to ke postiram...
Eve kako mi e postaven

Vlez 24
Eve kako stoi na izlez

Na taa slika e slikano od gore da se gleda dobro,precizno
Neznam sto ne ti e jasno?
Koja grealka,koja prevara?
Resetiran bese meracot i tocno na 1:40 vleze vo DF,izleze vo 1:46
Eve go termometarot sto go cekam.

Order time 11.16.16...
I sega?
Ti vikam nema zosto da lazam,samo sakav da spodelam

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 
Последно уредено:
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
@macci
Druze izduvot me interesira pri merenjevo(zasto go izbegnuvas? ;) )....i postiraj video za isotovo poso si prevarant po default.
Na tvoive sliki ama ic ne se napaliv a eve i zosto.
Ja primer ovde gledam sledno:
Gledam slika deka vo nekoj X moment na kuznae koja zadadena Temperatura i koznae kakvi nadvoresni T Termometarot ti pokazuva 22 i meracot 1105W baska i ne gledam sto meris.

Ovde vo nekoj X den X mesec i X godina Macci go slikal daljinskoto deka pokazuva 28C...koga toa ? denes ili na leto ? A i vremeto ti brza na daljinskovo e 2:29 a si gi postiral slikive vo 2:23 :D

Podrzi go uste malku na grealkata i 50C ke dobies :D

Jaka ti bese forava so Aliexpres za termometarot sto ke stigne na prolet
So se tice potrosuvackata donekade i realno e za 12ka, na poladno koga i inverterite rabotat skoro nonstop pod polna parea nema razlika vo potrosuvacka megu inverter i obicna klima. Inverterite stedat 20-30% vo poblagi denovi koga odrzuvaat temperatura, poso kompresorot konstantno go prilagoduva BTU sprema potrebata.[DOUBLEPOST=1483716311][/DOUBLEPOST]
Дрвото е кај нас огин скапо
Во Софија кубик е 65 лева ( 30 евра )
Во Србија е 40 евра
Само кај нас е огин скапо
Најефтино греење е на клими - тоа сите го знаат
А дрвото е скапо, посебно кај нас е скапо
Toa za cenata da, skapo e drvoto ako zememe vo predvid kolku e kaj komsiite. Ama eve i kaj niv i pokraj toa sto se dosta poeftini drvata narodot gleda da gi otkaci to est da se spasi, i sekoja godina se poveke se orientiraat na klimi. Verojatno prethodno ne si se greel na drva i ne znaes koja ti e toa zaebancija. Koga ednas ke probas (za nekoj podolg vremenski period) klimata posle toa zlatna ke ti se gleda, veruj mi. :)
A i ne ti e nekoja filozofija da probas, zemi od nekoj na zaem za proba ili kupi nekoja mala peckicka, nekoj kubik drva i probaj. garantiram posle mesec dena ke plukas po drvata .:icon_mrgr::icon_lol:
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.273
So se tice potrosuvackata donekade i realno e za 12ka, na poladno koga i inverterite rabotat skoro nonstop pod polna parea nema razlika vo potrosuvacka megu inverter i obicna klima. Inverterite stedat 20-30% vo poblagi denovi koga odrzuvaat temperatura, poso kompresorot konstantno go prilagoduva BTU sprema potrebata.
Koja 12ka ? So koj izduv? Koga @macci ke ti go kaze izduvot ke svatis deka taa tvoja zamislena 12ka e edvaj 6ka na greenje, trosi 1KW ama dava 1,5Kw....so 300m3/h nemozes da zeagrees 30m2 kolku sto ti e tebe matematikata deka sekoja 12ka gree 30m2....moze da ladi 30m2 Da, ama ke gree upola kvadratura t.e 15m2...bidi mi pozdraven.
Mitsu FH vlece nad 1,9Kw za da dade izduv od 50C....ke dobies i video za istotvo, sto mislis zasto vlece 1900 a negovava Favoritka e so maximum so 1200w potrosuvacka i nemoze da povlece povekje struja za da dade i povekje toplina? Vidi gi limitite za pritisocite i ke ti stane jasno 2,45 so 0,7Mpa, R22 freon ima ovaa klima i toa edvaj 750grama, ....kaj R410 se 4,3 so 2.5Mpa pritisocite.
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Koja 12ka ? So koj izduv? Koga @macci ke ti go kaze izduvot ke svatis deka taa tvoja zamislena 12ka e edvaj 6ka na greenje, trosi 1KW ama dava 1,5Kw....so 300m3/h nemozes da zeagrees 30m2 kolku sto ti e tebe matematikata deka sekoja 12ka gree 30m2....moze da ladi 30m2 Da, ama ke gree upola kvadratura t.e 15m2...bidi mi pozdraven.
Mitsu FH vlece nad 1,9Kw za da dade izduv od 50C....ke dobies i video za istotvo, sto mislis zasto vlece 1900 a negovava Favoritka e so maximum so 1200w potrosuvacka i nemoze da povlece povekje struja za da dade i povekje toplina? Vidi gi limitite za pritisocite i ke ti stane jasno 2,45 so 0,7Mpa, R22 freon ima ovaa klima i toa edvaj 750grama, ....kaj R410 se 4,3 so 2.5Mpa pritisocite.
Strelec imam low,mid,high.
Iskreno neznam so kolku m3 duva vo mid.
70% ja pustam na najjako 30% ja pustam sredno preku den.
A navecer ja ostavam auto.
Auto pretezno e mid.
Koga ke stoplam vo 32m2 otvaram vrata kon hodnik.koga ke stoplam i hodnik otvaram uste edna soba od 15m2.
No taa moza da ja zagree do 19 C.
Strelec imam termo fasada so plasticen full abrib.termo pan prozori i vlezna pvc vrata so vodootporen mediapan.
Na zidovite imam plus vnatresna izolacija od 5sm tervol so gips karton....
Neznam sto se bunis,sto ti bode oci?

Ps.bidejki nemam grejac na tacna,stavam krupna sol za topenje na ledot koj se talozi posle DF.




Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.273
Strelec imam low,mid,high.
Iskreno neznam so kolku m3 duva vo mid.
70% ja pustam na najjako 30% ja pustam sredno preku den.
A navecer ja ostavam auto.
Auto pretezno e mid.
Koga ke stoplam vo 32m2 otvaram vrata kon hodnik.koga ke stoplam i hodnik otvaram uste edna soba od 15m2.
No taa moza da ja zagree do 19 C.


Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
Ti i nakaj balkon otvaraj za sira publika ama nema da zgree nad 18c :D
500 m3/h e maximum izduvot spored nalepnicata....zamisli si sto e Mid izduv a iznad 300m3/h ne e sigurno. Baska se prasuva nekoj kolku dolgo ke izdrzi klimava so takva rabota 28c zadadena i 48 na izduv ? MAci kolku brci nadvoresnava ? :)
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Ti i nakaj balkon otvaraj za sira publika ama nema da zgree nad 18c :D
500 m3/h e maximum izduvot spored nalepnicata....zamisli si sto e Mid izduv a iznad 300m3/h ne e sigurno. Baska se prasuva nekoj kolku dolgo ke izdrzi klimava so takva rabota 28c zadadena i 48 na izduv ? MAci kolku brci nadvoresnava ? :)
Zaboraviv da ti kazam.
Pred dve nedeli napraviv dopolnitelna izolacija na motorot.
Vo delot kaj sto e smesten vo nadvoresnata,go obloziv so izolacija cel toj del i plus motorot taka da,tivko e :)


Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Koja 12ka ? So koj izduv? Koga @macci ke ti go kaze izduvot ke svatis deka taa tvoja zamislena 12ka e edvaj 6ka na greenje, trosi 1KW ama dava 1,5Kw....so 300m3/h nemozes da zeagrees 30m2 kolku sto ti e tebe matematikata deka sekoja 12ka gree 30m2....moze da ladi 30m2 Da, ama ke gree upola kvadratura t.e 15m2...bidi mi pozdraven.
Mitsu FH vlece nad 1,9Kw za da dade izduv od 50C....ke dobies i video za istotvo, sto mislis zasto vlece 1900 a negovava Favoritka e so maximum so 1200w potrosuvacka i nemoze da povlece povekje struja za da dade i povekje toplina? Vidi gi limitite za pritisocite i ke ti stane jasno 2,45 so 0,7Mpa, R22 freon ima ovaa klima i toa edvaj 750grama, ....kaj R410 se 4,3 so 2.5Mpa pritisocite.
Toa e tocno, normalno sega e ladno deka nema da dava 3.5kw ni pola nema da dava. Ama potrosuvacka na struja taa e, tolku se deklarirani. Nekoi inverteri, poveketo novi verojatno imaat rezerva i jaki kompresori za da isporacaat toplina i na poniski temperaturi, zatoa i taka ko so so napisal 1.9kw cepa, tolku si e deklarirana.
Kaj mene tosibata isto maksimalna potrosuvacka ima deklarirana 1150w na saat i tolku e, realno ni do 1100ne stiga i na 30 c koga ke ja stavam to est nonstop na maksimum. I mojata verojatno ne dava povece od 1.5kw toplina pri ovie temperaturi. Ama nie pravime muabet za potrosuvacka na struja. Ubavo tie ponovite inverteri so imaat rezerva, pa taka iako ke se zgolemi potrosuvackata na struja i pokraj smaleniot cop ima snaga da isporaca barem 2.5- 3kw toplina ako ima potreba.
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
шо е panasonic HHC? гугл ми јавува дека не некој џебен комп. :)

значи и 3500 евра ке платам ако ми гарантираат дека ке ме грее цело зимо во било кој и каков период.

http://www.aircon.panasonic.eu/GB_en/happening/598/
Izvini ali ako sakash takvo nesto nema da ti se dovolno 1000 tuku 3500 gore dolu za panasonic HHC
Google malku pa ke vidish sto e ova[DOUBLEPOST=1483711975][/DOUBLEPOST]
http://www.aircon.panasonic.eu/GB_en/happening/598/
Ovaa klima i koga vleguva vo DF ne prestanuva da duva toplo
 

Kajgana Shop

На врв Bottom