Најекономично греење (затоплување)

Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Е тоа не ми текна. Немора да ја ставам на најако, секако дека во тој момент беше на фул вентилаторот.

Ај да претпоставиме дека било 25-26, колку би бил цоп-от?
COP 5,5 ако дувала на најјако и ти трошела 1200w
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.965
Поени од реакции
1.240
Член од
22 јануари 2008
Мислења
102
Поени од реакции
110
@mt07485 da prasam kolku kvadrata grees so Hitachito tvoe, so kakva izolacija i dali e vo kukja ili stan?
Еве и јас да споделам позитивно инфо за греење со инвертер.
После долго читање и барање земав Hitachi RAK-35RPB/RAC-35WPB од Техноклима. Ме фати 41000 ден., плус монтажа 4300. Монтирана (од мајстор Зоки) во нов стан (прва зима) со еден надворешен ѕид, свртен на запад, греен од сите други страни (мада под мене нема никој вселено), со 10цм стиропор и пвц прозори со 3 стакла. Греам 50м2, распоредот во аттач, внатрешната е монтирана во дневна над прозорот (дува накај влезна врата). Од кога ја монтирав ( пред нова година) работи 24/7 (со пауза од 15 дена кога ни пуштија пробно парно). Подесена од 8 сабајле до полноќ на 23-26 степена додека навечер ја ставам на 20-21, вентилаторот на ауто. За сега сум презадоволен, успева да го згрее цел стан (врати од спални цело време отворени, кон купатило чат пат), во најодалечената спална е 22Ц а во детската 23Ц. Во дневна не е претопло (22-24) бидејќи перките ги кревам нагоре и вертикалните ги усмерувам према спалните. Потрошувачката не кренала над 350W, освен кога ја пуштивме првиот ден ама тогаш станот беше 8 степена а и тогаш над 1500W не отиде. Дефрости има ама се занемарливи, едно време ги приметував, од прилика на секој сат по 3-5 минути (ваљда програмирани) а сега не се замарам со нив пошто си брка работа солидно.
Интересно е што кога не работи компресорот троши 4-5W (сликата во атач) и исто толку кога е на офф, во стендбај. За жал сабајле по грешка ја избришав сликата со акумулирана потрошувачка, ќе сликам па ќе ја пуштам, ама потрошувачката за последниве 4 дена е неполни 17kWh, што значи во просек по 4,25kWh на ден. За компарација, во погорниот пост пишав за Дормео проточната чешма, нејзе да ја оставам саат и кусур време да работи ќе потроши колку климата што грее 50м2 за цел ден.

Надворешната единица е екстремно тивка, нема никаква бучава ниту вибрации а и внатрешната исто, го нема она крцкање на пластика. (Само ме јаде јанза што се држи на 2 штрафа и тоа само напред, никако неможеа да протнат рака да стават уште еден најмалце). Ако има некој предлог како би ставил би му бил многу благодарен. Ќе сликам и тоа да видите.

Како мана сега за сега би навел во одредени ситуации е малку трома. На пример ако промениш температура од 24 на 25 и одма потоа кликнеш да смениш брзина на вентилатор или да смениш позиција на перка, не реагира. На далечинското стои дека си кликнал ама перката не мрда. Треба да почекаш едно минута-две па и три па потоа проработува.
Исто и со инфо копчето имам проблем, каде што јавува моментална температура (не сум сигурен дали чита од сензор во самото даљинско или од внатрешната) и потрошената струја. Температурата е ок, секогаш дава вредност ама потрошња некогаш јавува а некогаш не.

И за на крај, тоа дувањето се осеќа, кој неможе да го трпи нека не зима ваков тип на инвертер нека зема воздух-вода па на радијатори да тера. За среќа моја, мене не ми смета и на жена ми исто а децата се мали па не се жалат :)
Исто така заклучив дека империтив за евтино греење-ладење е да имаш топ изолација. Во тој случај, што се вика и со свеќи можеш да се грееш :) Ама убедливо најевтино би било со инвертер.

Ако нешто сум испуштил слободно прашувајте, стојам на располагање.
 
Член од
5 декември 2015
Мислења
216
Поени од реакции
266
@mt07485 bravo za temelniot star post koj go imav citnato ama nemozev da go najdam..
Te prasav za goleminata zasto me zaintrigira so potrosuvackata od kako sto velis prosek dneven vo potoploto 5KW a vo poladnoto 8-9KW a pamtev nekoj 50m2 deka imas kazano sto eve i mi potvrdi i e fantasticno malce iako pa ti imas super toplo komsisko opkruzuvanje, ima super izolacija i najmala mozna nadvoresna izlozenost na prostorot i kaj tebe zagubata e epten minimalna. Grubo i okruglo gledano ti kaj tebe vo najladnite denovi mozes da zagrevas so eden kalorifer so okolu 1300W jacina bez problem.. Bi te doprasal da ne ima nekoi cevki parno da pominuvaat po vertikala?[DOUBLEPOST=1476379455][/DOUBLEPOST]
Sabajlevo cela zamrzna defrost ne pravi sto moze da bide
Vikaj gi da proverat so drugo moze da bide.. Osven ako ne ja tepas na max T zadadena na daljinsko i full izduv brzina ama pak na ovie blagi T da izmrzne vaka ne ke e na arno..
 
Последно уредено:
Член од
20 септември 2016
Мислења
21
Поени од реакции
9
@mt07485 bravo za temelniot star post koj go imav citnato ama nemozev da go najdam..
Te prasav za goleminata zasto me zaintrigira so potrosuvackata od kako sto velis prosek dneven vo potoploto 5KW a vo poladnoto 8-9KW a pamtev nekoj 50m2 deka imas kazano sto eve i mi potvrdi i e fantasticno malce iako pa ti imas super toplo komsisko opkruzuvanje, ima super izolacija i najmala mozna nadvoresna izlozenost na prostorot i kaj tebe zagubata e epten minimalna. Grubo i okruglo gledano ti kaj tebe vo najladnite denovi mozes da zagrevas so eden kalorifer so okolu 1300W jacina bez problem.. Bi te doprasal da ne ima nekoi cevki parno da pominuvaat po vertikala?[DOUBLEPOST=1476379455][/DOUBLEPOST]
Vikaj gi da proverat so drugo moze da bide.. Osven ako ne ja tepas na max T zadadena na daljinsko i full izduv brzina ama pak na ovie blagi T da izmrzne vaka ne ke e na arno..

Na vtora brzina na 25 stepeni me cudi zasto ne pravi defrost
 
Член од
27 септември 2016
Мислења
6
Поени од реакции
0
GREE GEH12AA-K3DNA1Cкај може да се најде . во ГРЕЕ ја нема, ако нема да барам некја друга
страшна неодговорност и непрофисеионалност од ГРЕЕ[DOUBLEPOST=1476386759][/DOUBLEPOST]
еве еуровент од мицубишито и даикинот па нека си види што е подобро, а воедно види и ти и кажи ми која е подобра клима според тебе
Прегледај го приврзокот 157845
Прегледај го приврзокот 157852

а кога му препорачуваш да земе вивакс и гри, дај ваква информација да видам јас а и другите членови тука колку топлина ќе дава на одредена Т
еве да ставам и за хитачито да се види колку е појако од другите две клими, кој не знае да ја прочита таблицата ќе објаснам
Прегледај го приврзокот 157854
ќе и ја објаснис ли таблицава
вреди ли MSZ-HJ35VA/ MUZ-HJ35VA за наши услови
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
GREE GEH12AA-K3DNA1Cкај може да се најде . во ГРЕЕ ја нема, ако нема да барам некја друга
страшна неодговорност и непрофисеионалност од ГРЕЕ
Не ти е точна информацијата, сигурно има GEH12AA-K3DNA1C зошто баш мој пријател зема вчера и имаше количини доста, незнам кај си ја барал ти ама во Грее ги има, а ти кај си ја барал па ти рекле нема ти си знаеш...
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
ќе и ја објаснис ли таблицава
вреди ли MSZ-HJ35VA/ MUZ-HJ35VA за наши услови
па пишува убаво на -10с. дава 2.4 киловати топлина со ефикасност од 2.4, значи климата троши 1kw струја а грее како панелка од 2.5kw
секако дека вреди за парите освен ако не си во Битола и сакаш да грееш 40-50м2
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
па пишува убаво на -10с. дава 2.4 киловати топлина со ефикасност од 2.4, значи климата троши 1kw струја а грее како панелка од 2.5kw
секако дека вреди за парите освен ако не си во Битола и сакаш да грееш 40-50м2
Nie vo Bitola poveke sme specijalizirani za Gree Hansol mozi potamu I UCrown, Amber, Nordic modeli I slicno :)
 
Член од
1 март 2007
Мислења
110
Поени од реакции
13
Sabajlevo cela zamrzna defrost ne pravi sto moze da bide
.. не си сам

Доле (под климата) може да се види и колкава беше надворешната температура _околу 8 сабајле
Ја одмрзна за помалку од 3 мин.
Samsung 5.5ка (12год. стара)

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
ќе и ја објаснис ли таблицава
вреди ли MSZ-HJ35VA/ MUZ-HJ35VA за наши услови
Za skoro 35000den nema da dobies 3,5ka za greeenje tuku samo 2,5ka na greenje ili ~9000btu klima.
Klimata se vodi kako 3,5ka AMA toj kapacitet go ima samo pri LADENJE....toa i ti kazuva tablicata.
za parite tolku muzika...na greenje so PdesignH=2,4Kw e 9ka klimava.. bidejki 2,4Kw=8200Btu/h
http://erp.mitsubishielectric.eu/files/library/files/erpdocs/lot10/M-078.pdf
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
.. не си сам

Доле (под климата) може да се види и колкава беше надворешната температура _околу 8 сабајле
Ја одмрзна за помалку од 3 мин.
Samsung 5.5ка (12год. стара)

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
Според мене тоа значи дека имаш многу јака клима за мала просторија. Климата е со голема моќност , а просторијата која ја загреваш е мала или ја загреваш на ниска температура.
Sabajlevo cela zamrzna defrost ne pravi sto moze da bide
Те молам пиши колкава е моќноста на климата , колкава е површината на загреаната просторија и на која температура ја загреваш
 
Член од
1 март 2007
Мислења
110
Поени од реакции
13
Според мене тоа значи дека имаш многу јака клима за мала просторија. Климата е со голема моќност , а просторијата која ја загреваш е мала или ја загреваш на ниска температура.
Другар,
Дневната соба (со трепезарија и кујна_се е отворено) цца 55 М2 на 3м висина + со отворени врати да оди топлината и накај другите соби ! За овој меѓупериод брка работа, повеќе од солидно а ко ќе "доде времето" го пуштам 24KW котлето, си наоѓам по дома некое ќоше и си ^плачам^(сметки) до април ...инаку, ми препорачуваа да земам меѓу 6-7 kW за истиот простор (голема кубикажа на воздух) па и сега, кога размислувам за инвертер

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom