Најекономично греење (затоплување)

Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.358
Поени од реакции
5.078
Еее баш со позиционирање клима проблематика.
Кај мене е стан во изградба. Чекаат да им кажам кај сум сакал штекерот за клима да биде. :P
Позиција 1 или Позиција 2 Со тоа што 1 е над тераса и има простор од 35cm. на висечки стуб.
 

Attachments

Член од
11 јануари 2011
Мислења
121
Поени од реакции
114
Позиција 1 е лоша, ќе дува во луѓето седнати во дневна цело време (поготово лошо во лето).
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.696
Поени од реакции
12.109
Еее баш со позиционирање клима проблематика.
Кај мене е стан во изградба. Чекаат да им кажам кај сум сакал штекерот за клима да биде. :P
Позиција 1 или Позиција 2 Со тоа што 1 е над тераса и има простор од 35cm. на висечки стуб.
Инвертерот кај мене е ставен на позиција 2, над седечката гарнитура. Можеше да се стави и спротивно од позиција 2 каде има ѕид со штекер за клима, но ќе дува директно каде што се седи.
 
Член од
15 мај 2008
Мислења
947
Поени од реакции
99
Здраво дечки.

Едно набрзинско прашање. Дали има некој искуство со овие уреди. Планирам да ставам по едно во спална и детска. Двете соби се по 20м2.

https://klimi.mk/product.php?id=169

Вака по спецификација ми изгледаат супер.
 
Член од
7 декември 2015
Мислења
195
Поени од реакции
544
Еве видео на тоа како звучи внатреша и надворешна единица а 18ка VIVAX AECI.

Знам надворешната дека нема гумици но демек другото било ОК монтирано така била бучна фабрички е муабетот од монтерот.

Druze, Vaka brci isto i mojata na ova vreme...istata e samo 12AECI i nema care...Na poladnoto e uste poglasna :)
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Здраво дечки.

Едно набрзинско прашање. Дали има некој искуство со овие уреди. Планирам да ставам по едно во спална и детска. Двете соби се по 20м2.

https://klimi.mk/product.php?id=169
Вака по спецификација ми изгледаат супер.
Mobilna klima e ova, On/OFF, ne e iverter, so namena pred se za vo dukjan(zaradi selidbi) i samo za ladenje, nema nadvoresna edinica (sve vo edno e) pa motorot bi ti bil vo spalna i detska sto bas i ne e prijatno zaradi bucava. Treba i otvor so dobra sirina kako za aspirator zaradi izduv.
 
Член од
7 октомври 2016
Мислења
4
Поени од реакции
1
Член од
26 септември 2016
Мислења
166
Поени од реакции
190
Здраво дечки.

Едно набрзинско прашање. Дали има некој искуство со овие уреди. Планирам да ставам по едно во спална и детска. Двете соби се по 20м2.

https://klimi.mk/product.php?id=169

Вака по спецификација ми изгледаат супер.
Скокни ги за дома, наводно изгледаат практични но не се баш. Послаби се, обични он/оф. За истата цена имаш VIVAX AEZI 3.5kW инвертер далеку помоќни и подобри. Или има и 9ки исто VIVAX AEZI за 19 000 пак подобро би поминал. Башка нема лагер од нив никаде во МК колку што имам инфо и нема да има до пролет.[DOUBLEPOST=1476134311][/DOUBLEPOST]
Druze, Vaka brci isto i mojata na ova vreme...istata e samo 12AECI i nema care...Na poladnoto e uste poglasna :)
Има, гумици кој скоро никој не ги става на монтажата, не коштаат скоро ич ама монтериве не сакаат да губат време.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Друже а што викаш за ДАИКИН FTX50GV/RX50GV ???????? има попуст 10 проценти??
I sto cena e so 10% popust ?
Ako prasuvas za ovoj model
Odnosno ako FTX50GV/RX50GV ima tocna oznaka na vnatresna FTX50GV1B i na nadvoresna RX50G3V1B (da si pobaras pismeno da ti gi napisat tocnite oznaki) t.e da vazi specifikacijata za ovoj model:
http://www.daikin.co.uk/products/specs.jsp?set=FTX-GV / RX-GV&lb=true
I ova servisno:
http://www.daikintech.co.uk/Data/Split-Sky-Air-Indoor/FTX/2014/RX-G3(4)V1B(8)/RX-G(3)V1B(8)_SM.pdf
togas po servisnoto ima kompresor 2YC36BXD sto po slikive (i mislam 2Y vo oznakata) e twin, so 1500gr freon i 47kg(ili 48kg) na nadvoresna klimava e sosema Ok izvedba, barem za nadvoresnata edinica nema zbor deka e jaka izvedba.
Edina mana na ovaa klima e mnogu jakiot minimalen izduv na vnatresnata edinica, duri 612m3/h sto e ednakvo na maksimalen izduv na klasicna 12ka klima od 12000btu.
Za tvojot prostor od 40~45m3 moze da bide prejaka odnosno da vi smeta izduvot, a toa sepak zavisi od prostorot i rasporedot na namestajot, dali ima otvoren prostor za da duva i da ne smeta nikomu i slicno. Za vo nekoi ~60m2 mislam deka pojse bi odgovarala bez da smeta.
A deka ke uspee go zagree prostorot od 45m2 ke go zagree sigurno, sepak mislam ke e prejaka za taa kvadratura so dobra izolacija.
@vedar ja ima istata mozes da go konsultiras za mislenje
Daikin compressor 2YC36BXD-2.jpg Daikin compressor 2YC36BXD-3.jpg Daikin compressor 2YC36BXD-4.jpg
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Edna od poeftinite inverter klimi Favorit za 20000den.
Nadvoresnata i vnatresnata na koj drug brend ve potseka?
P.s.Mojata on off bese so mitsu. motor
Еве на кого личела фаворитката


Ако е истата,тогаш разликата е во локална продавница за бела техника фаворит 20000 наспроти хидросет 25000.
5000 ден е голема разлика
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Скокни ги за дома, наводно изгледаат практични но не се баш. Послаби се, обични он/оф. За истата цена имаш VIVAX AEZI 3.5kW инвертер далеку помоќни и подобри. Или има и 9ки исто VIVAX AEZI за 19 000 пак подобро би поминал. Башка нема лагер од нив никаде во МК колку што имам инфо и нема да има до пролет.[DOUBLEPOST=1476134311][/DOUBLEPOST]
Има, гумици кој скоро никој не ги става на монтажата, не коштаат скоро ич ама монтериве не сакаат да губат време.
Gree Hansolot 12 kata kaj mene nema gumici ama nadvoresna spie ne se slusa koga raboti.
Na rabota ima Gree Change 24 ka I taa ne se slusa koga raboti. I taa nema gumici.
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
mojata Gree Change 9-ka se slusa kaj komsiite i toa ubavo ama ne e takva bucavata kako na toj Vivakso, inaku za potrosuvackata sega za sega sum zadovolen, na zadadeni 23 odrzuva 23.5c ama nikako da padne pod 450w
 
Член од
9 септември 2011
Мислења
16
Поени од реакции
6
Здраво дечки.

Едно набрзинско прашање. Дали има некој искуство со овие уреди. Планирам да ставам по едно во спална и детска. Двете соби се по 20м2.

https://klimi.mk/product.php?id=169

Вака по спецификација ми изгледаат супер.
Неподносливо бучи, ќе се чувствувате како да сте на работа во некоја хала.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.974
Поени од реакции
10.651
Скокни ги за дома, наводно изгледаат практични но не се баш. Послаби се, обични он/оф. За истата цена имаш VIVAX AEZI 3.5kW инвертер далеку помоќни и подобри. Или има и 9ки исто VIVAX AEZI за 19 000 пак подобро би поминал. Башка нема лагер од нив никаде во МК колку што имам инфо и нема да има до пролет.[DOUBLEPOST=1476134311][/DOUBLEPOST]
Има, гумици кој скоро никој не ги става на монтажата, не коштаат скоро ич ама монтериве не сакаат да губат време.
и кај мене бучеше вака Фуего он/оф, излезе дека дежачите слабо стегнати или разлабавени послем монтажа дека се, ги пристегнав и скроз се намали и вибрацијата и бучавата


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
26 септември 2016
Мислења
166
Поени од реакции
190
Еве на кого личела фаворитката


Ако е истата,тогаш разликата е во локална продавница за бела техника фаворит 20000 наспроти хидросет 25000.
5000 ден е голема разлика
Немора да значи дека се исти, може само да е искористена иста кутија и решетка, не се исплати за секој бренд за кој произведуваат да прават нови калапи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom