Најекономично греење (затоплување)

Член од
26 септември 2016
Мислења
166
Поени од реакции
190
За уредот внатре зборувам, престанува да дува кога ќе постигне температура. Првпат користам клима за греење и не ми е јасно многу многу како функционира инвертер, јас мислев дека кога ќе постигне температура ќе продолжи да дува на најтивко, односно само ќе циркулира воздух без да го затоплува. Останува отворен уредот, не покажува дека е исклучен ама не реагира.
Не знам дали се вклучува сам подоцна, кога ќе приметев дека не работи, по едно 15 минути ја вклучував.
Баш остави го нареден пат дали ке тргне. Случано дане е влезен во defrost mode. Макар да не е толку ладно за такво нешто.
 
Член од
14 јули 2016
Мислења
105
Поени од реакции
61
Баш остави го нареден пат дали ке тргне. Случано дане е влезен во defrost mode. Макар да не е толку ладно за такво нешто.
Фала друже. За чудо немам ни термометар по дома, ќе купам утре некој дигитален и ќе следам како и дали реагира климава.
Инаку на даљинското од климата има опција I feel, ама не покажува надворешна температура и температура во собата. Е сега не знам ни тоа дали е до моделот, Gree Lomo e, 30.990 ја земав летово, и не мислев дека толку зафрканции ќе има :)
 
Член од
26 септември 2016
Мислења
166
Поени од реакции
190
Фала друже. За чудо немам ни термометар по дома, ќе купам утре некој дигитален и ќе следам како и дали реагира климава.
Инаку на даљинското од климата има опција I feel, ама не покажува надворешна температура и температура во собата. Е сега не знам ни тоа дали е до моделот, Gree Lomo e, 30.990 ја земав летово, и не мислев дека толку зафрканции ќе има :)
Надворешна може да не покажува ама внатрешна далечинското треба да покаже, мислам дека се стискаше копче ако не се лажам, баш ке го проверам утре го имам во канецларија истиот модел само 5.5kW .
 
Член од
14 јули 2016
Мислења
105
Поени од реакции
61
Надворешна може да не покажува ама внатрешна далечинското треба да покаже, мислам дека се стискаше копче ако не се лажам, баш ке го проверам утре го имам во канецларија истиот модел само 5.5kW .
Баш погледни. Има копче temp, стискам на него, ама ја покажува само зададената температура.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Фала друже. За чудо немам ни термометар по дома, ќе купам утре некој дигитален и ќе следам како и дали реагира климава.
Инаку на даљинското од климата има опција I feel, ама не покажува надворешна температура и температура во собата. Е сега не знам ни тоа дали е до моделот, Gree Lomo e, 30.990 ја земав летово, и не мислев дека толку зафрканции ќе има :)
Ako i zadades povissoka T nema da ti gasi...prvo resenie :)
Primer....kaj mene isto cesto gasi na 23zadadena, na 24 zadadena gasenjeto e mnogu retko...no sepak zavisi i od nadvoresnata temperatura....do pred nekoj den bese poladno, sea so dozdov pak nad 15C e T nadvor i pocesto ke gasat klimite....ama koga prosecna T ke bide 10 i pomalku sve ke si dojde na svoe mesto i nema da ima gasenja.
Na 23 mi gasi zasto i bez greenje vnatre ne mi padnala T pod 22C....nadvor e toplo pa nema gubitoci vo zidovite i prozorite i samo 1 stepen klimata brzo go postignuva.
Procitaj go servisnoto i nema da imas zafrkancii.....pokazuva vnatresna T na dipleyot od panelot(ne na daljinskoto), IFEEL e T senzor vo daljinskoto koj go zamenuva toj od panelot(vnatresnata)...itn itn zboruvano e cesto na temava i za IFEEL i za TEMP dugmeto. Imas i SaveECO mod...toj bara kombinacija od 2 tipki...sve ti pisuva vo servisnoto, i vo dokumentacijata so klimata
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Баш погледни. Има копче temp, стискам на него, ама ја покажува само зададената температура.
Ukluci go ifeel I stiskaj na temp. kopceto vsusnost na displejot na vnatresnata ke ti ja pokazuva temperatura kaj sto e dalecinskoto.
Za da si siguren namestija klimata na 18 stepeni da stoi na displejot na klimata ifeel uklucen I ke ti pokaze temperatura kaj dalecinskoto. Iskluci ifeel ke ti pokaze temperatura kaj vnatresnata.

Vsusnost ne ti treba da kupuvas termometar Gree ti ja dava taa opcija gratis da dalecinskoto ja izmeri temperatura kade sto e staveno.
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Баш погледни. Има копче temp, стискам на него, ама ја покажува само зададената температура.
Ili zadadi i 30 so daljinskoto.....stiskaj Temp, i ko ke se pojavi ikonceto so Termometar vnatre vo kukjickata pogledni vo panelot....ke ti ispise primer 25, ke postoi na 25 2-3sekundi, i pak ke se vrati na 30.
 
Член од
26 септември 2016
Мислења
166
Поени од реакции
190
Ukluci go ifeel I stiskaj na temp. kopceto vsusnost na displejot na vnatresnata ke ti ja pokazuva temperatura kaj sto e dalecinskoto.
Za da si siguren namestija klimata na 18 stepeni da stoi na displejot na klimata ifeel uklucen I ke ti pokaze temperatura kaj dalecinskoto. Iskluci ifeel ke ti pokaze temperatura kaj vnatresnata.
Само што се сетив дека така функционираше gree и сакав да го пишам истово, ги помешав со виваксот, кај нив покажува на далечинското.
 
Член од
5 декември 2015
Мислења
216
Поени од реакции
266
Член од
14 јули 2016
Мислења
105
Поени од реакции
61
Ukluci go ifeel I stiskaj na temp. kopceto vsusnost na displejot na vnatresnata ke ti ja pokazuva temperatura kaj sto e dalecinskoto.
Za da si siguren namestija klimata na 18 stepeni da stoi na displejot na klimata ifeel uklucen I ke ti pokaze temperatura kaj dalecinskoto. Iskluci ifeel ke ti pokaze temperatura kaj vnatresnata.
Фала друже, е ова конечно заврши работа. Јас мислев дека на далечинското ќе покаже температура, не сум ни погледнал накај дисплејот на внатрешната :)
@Strelec , упатство со климата имаше само на англиски, две owner's manual, едно за внатрешна друго за надворешна. Тоа е сервисно упатство? Климата ја купив од Греесторе позади Буњаковец и стварно не знам зошто немаат упатство и на македонски, или барем на српски.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Само што се сетив дека така функционираше gree и сакав да го пишам истово, ги помешав со виваксот, кај нив покажува на далечинското.
Kaj Mitsubishi FH nepokazuva nikade temperatura....prvo sto nema TEMP dugme a vtoro nema ni dipsplay kaj da go pokaze, ima samo led sijalicki, a nema ni X-Fan za ladenje :)[DOUBLEPOST=1476224784][/DOUBLEPOST]
Фала друже, е ова конечно заврши работа. Јас мислев дека на далечинското ќе покаже температура, не сум ни погледнал накај дисплејот на внатрешната :)
@Strelec , упатство со климата имаше само на англиски, две owner's manual, едно за внатрешна друго за надворешна. Тоа е сервисно упатство? Климата ја купив од Греесторе позади Буњаковец и стварно не знам зошто немаат упатство и на македонски, или барем на српски.
Servisni po netov ima ama ako ti e problem so angliskiot imase i na srpski nekoe User manuelce za Hansol ama isti se funkciite moze toa ke ti pomogne, ke go najdam pa ke ti pisam link
 
Последно уредено:
Член од
5 декември 2015
Мислења
216
Поени од реакции
266
Nego u vrska so GUMICITE pod strafovite kaj ponovive invertori se mislam i me interesira dali nekoj znae koj e oficijalniot stav na proizvoditelite da se montiraat ili ne??? Kaj mene ja montiraa bez gumici so objasnuvanje deka veke ne se montira i deka so vreme se abele i posle straf na straf udaral labavo a vaka so shajbnicki metalni samo i stegnuvanje ne mrdalo i deka imaat takvi instrukcii od rabotodavcite. Nemav vise nervi toj den so ubeduvanje pocnuvajki od dolzina na cevkite za freon i nekoi drugi sitnici taka da gumicite gi ostaviv a sepak mislam deka e podobro da ima. Edna stara on-off koga ja premontirav vo eden drug stan i se stavija novi gumici i ona zdrmuvanje sto go imase koga se vklucuvase kompresorot totalno se izgubi. Pa i da se izabat kroz 5-6-10god ke se stavat novi i gotovo..[DOUBLEPOST=1476226304][/DOUBLEPOST]
Ova na edna tarifa e? Nema skapa eftina?
Ima i skapa i eftina i nedela cel den eftina da namestis odnosno nedelen program, ima se..
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
За просторија како во мојот случај каде што би поминала јака 3,5KW клима(на пр. Hansol) или нормална 5,5KW, дали доколку поставам 5,5KW би значело и поголема потрошувачка на ел.енергија од 3,5-та за загревање на истата просторија. Доколку е тоа така колку отприлика би требало да очекувам зголемување.
A ako mislis deka 12 kata ti e slaba eve edna dobra 18 ka I za cena mnogu dobra

https://klimi.mk/product.php?id=138[DOUBLEPOST=1476226985][/DOUBLEPOST]
Nego u vrska so GUMICITE pod strafovite kaj ponovive invertori se mislam i me interesira dali nekoj znae koj e oficijalniot stav na proizvoditelite da se montiraat ili ne??? Kaj mene ja montiraa bez gumici so objasnuvanje deka veke ne se montira i deka so vreme se abele i posle straf na straf udaral labavo a vaka so shajbnicki metalni samo i stegnuvanje ne mrdalo i deka imaat takvi instrukcii od rabotodavcite. Nemav vise nervi toj den so ubeduvanje pocnuvajki od dolzina na cevkite za freon i nekoi drugi sitnici taka da gumicite gi ostaviv a sepak mislam deka e podobro da ima. Edna stara on-off koga ja premontirav vo eden drug stan i se stavija novi gumici i ona zdrmuvanje sto go imase koga se vklucuvase kompresorot totalno se izgubi. Pa i da se izabat kroz 5-6-10god ke se stavat novi i gotovo..[DOUBLEPOST=1476226304][/DOUBLEPOST]
Ima i skapa i eftina i nedela cel den eftina da namestis odnosno nedelen program, ima se..
Kaj mene na lg-to fabricki odea gumici vo kompletot pa pak e pobucen od Hansolot bez gumici.
 
Последно уредено:
Член од
5 декември 2015
Мислења
216
Поени од реакции
266
A ako mislis deka 12 kata ti e slaba eve edna dobra 18 ka I za cena mnogu dobra

https://klimi.mk/product.php?id=138[DOUBLEPOST=1476226985][/DOUBLEPOST]
Kaj mene na lg-to fabricki odea gumici vo kompletot pa pak e pobucen od Hansolot bez gumici.
Jasno druze sepak mene me interesira oficijalen stav na proizvoditelite toa me maci a ne naogjam nekoj post po netov za toa..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom