Најекономично греење (затоплување)

Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Како беше таа формулата за прорачун на COP на климите
сега мерев кај мене ама не знам како се рачуна да видам колку топлина дава
на усис горе 30с. на издув 50с. потрошувачка стабилна 1150w, дува во прва брзина според упатството 250м3/h.
и да сето ова е на -3с. надвор измерено
ќе се цитирам сам оти ја најдов формулата :D
0.34 x 250 x 20 = 1700w топлина дава моето НЕО на -3 и има COP 1.47
јака клима е нема што :P
 

SpiderWeb

ја заменува титулата под името во вашите мислења.
Член од
12 мај 2008
Мислења
632
Поени од реакции
622
Здраво дечки,

Подолго време ја читам темата, и морам да ве пофалам за одличните сугестии кои ги давате. Ми треба помош во изборот на инвертер, за греење/ладење на 35-40м2 (дневна, трпезарија, кујна + ходник) во Битола на 7ми спрат, станот е север/исток со добра изолација. Немам уште прошетано по продавници, но од она што можев да го видам на интернет, а и базирано на сугестиите во групата, око ми фати оваа клима: http://technomarket.com.mk/products/09147017/gree-gwh18qd-k3dna1g . Дали ќе може мислење, а и сугестија во кои продавници (освен техномаркет/нептун/сетек/амц кои што веќе видов што нудат на нет) да видам нешто друго?
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2016
Мислења
35
Поени од реакции
44
Здраво дечки,

Подолго време ја читам темата, и морам да ве пофалам за одличните сугестии кои ги давате. Ми треба помош во изборот на инвертер, за греење/ладење на 35-40м2 (дневна, трпезарија, кујна + ходник) во Битола на 7ми спрат, станот е север/исток со добра изолација. Немам уште прошетано по продавници, но од она што можев да го видам на интернет, а и базирано на сугестиите во групата, око ми фати оваа клима: http://technomarket.com.mk/products/09147017/gree-gwh18qd-k3dna1g . Дали ќе може мислење, а и сугестија во кои продавници (освен техномаркет/нептун/сетек/амц кои што веќе видов што нудат на нет) да видам нешто друго?
http://technomarket.com.mk/products/09147017/gree-gwh18qd-k3dna1g
Do koja suma i dali mislis da se grees samo na nea ? Jas sum zapoznaen so ponudata mnogu dobro na site firmi..

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Kako e kaj nas so ponuda na toplotni pumpi vazduh voda za priklucuvanje na centralno? Ima li neso interesno za 3 bona sose montaza? Normalno da gree i sanitarna voda. Na zapad masovno se salta na ovaa tehnologija, ubedlivo najekonomicno greenje. Ima sistemi so COP 3+ na -15c i okolu 5 na 7c.
 

SpiderWeb

ја заменува титулата под името во вашите мислења.
Член од
12 мај 2008
Мислења
632
Поени од реакции
622
Do koja suma i dali mislis da se grees samo na nea ? Jas sum zapoznaen so ponudata mnogu dobro na site firmi..

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
Лимитот би бил некаде 50-55 000, и која би била сумата ако сакам да се греам само на климата, а која би била сумата доколку би припуштал панел во поладни денови?
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.731
Поени од реакции
2.548
На кој начин IFeel далечинското комуницира со климата?

@SpiderWeb Според мене таа клима го има најдобриот однос перформанси/цена, заедно со Hitachi RAC-50WPB / RAK-50PPB.
Разгледај ги и понудите на фирмите што занимаваат со климатизација, а за жал онлајн немаат никаква понуда. (Енергија, техноклима, енергосистеми, хидросет...) Ако земаш од Грција друг е муабетот.
 

SpiderWeb

ја заменува титулата под името во вашите мислења.
Член од
12 мај 2008
Мислења
632
Поени од реакции
622
На кој начин IFeel далечинското комуницира со климата?

@SpiderWeb Според мене таа клима го има најдобриот однос перформанси/цена, заедно со Hitachi RAC-50WPB / RAK-50PPB.
Разгледај ги и понудите на фирмите што занимаваат со климатизација, а за жал онлајн немаат никаква понуда. (Енергија, техноклима, енергосистеми, хидросет...) Ако земаш од Грција друг е муабетот.
Техноклима мислам дека знам каде е во Битола, овие другите ги немам видено... ти од Битола си? Не ми се прават екскурзии до други градови или до грција, па да се маткам по граници ова она, така да засега сум фокусиран на тоа што се нуди тука.
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.731
Поени од реакции
2.548
Техноклима мислам дека знам каде е во Битола, овие другите ги немам видено... ти од Битола си? Не ми се прават екскурзии до други градови или до грција, па да се маткам по граници ова она, така да засега сум фокусиран на тоа што се нуди тука.
Не, од Скопје сум. Наназад на темава се спомнуваа и препорачуваа фирми од Битола, побарај.
 
Член од
18 декември 2015
Мислења
96
Поени од реакции
235
Здраво дечки,

Подолго време ја читам темата, и морам да ве пофалам за одличните сугестии кои ги давате. Ми треба помош во изборот на инвертер, за греење/ладење на 35-40м2 (дневна, трпезарија, кујна + ходник) во Битола на 7ми спрат, станот е север/исток со добра изолација. Немам уште прошетано по продавници, но од она што можев да го видам на интернет, а и базирано на сугестиите во групата, око ми фати оваа клима: http://technomarket.com.mk/products/09147017/gree-gwh18qd-k3dna1g . Дали ќе може мислење, а и сугестија во кои продавници (освен техномаркет/нептун/сетек/амц кои што веќе видов што нудат на нет) да видам нешто друго?
Euro klima pod Crn Most vidi I tamu mislam ima Toshiba, Carrier, Gree I Mitchubushi, pozdrav
 
Член од
9 февруари 2013
Мислења
42
Поени од реакции
18
Zdravo na site. Ve pratam celo vreme i mozam da vi kazam deka ste prava enciklopedija za ekonomicno greenje.
Moeto prasanje bi bilo... kolku ke trosi klimava 1610 ili 1015 w? Mi treba za greenje vo potoplite denovi da ne morm da potpaluvam ogan.
 

Attachments

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.541
Поени од реакции
7.297
Zdravo na site. Ve pratam celo vreme i mozam da vi kazam deka ste prava enciklopedija za ekonomicno greenje.
Moeto prasanje bi bilo... kolku ke trosi klimava 1610 ili 1015 w? Mi treba za greenje vo potoplite denovi da ne morm da potpaluvam ogan.
Ke trosi 1015 sredno, a maksimalno klimata moze da povlece 7A ili 1610W (7A*230V=1610W).
Maksimalno moze da potrosi u ekstremni uslovi, najladno nadvor, golema razlika u vnatresna/zadadena T i slicno.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.771
Поени од реакции
30.443
Kako e kaj nas so ponuda na toplotni pumpi vazduh voda za priklucuvanje na centralno? Ima li neso interesno za 3 bona sose montaza? Normalno da gree i sanitarna voda. Na zapad masovno se salta na ovaa tehnologija, ubedlivo najekonomicno greenje. Ima sistemi so COP 3+ na -15c i okolu 5 na 7c.
Мислам дека Тошиба Естија почнува некаде од 5-6 илјадарки. Но мора да имаш подна хидропонска инсталација (подно греење за топла вода), се друго е глупост (фенкојлери, или радијатори, или слични ствари).
Некои велат дека и ѕидна варијанта е можна...
 
Член од
5 декември 2015
Мислења
216
Поени од реакции
266
Kako e kaj nas so ponuda na toplotni pumpi vazduh voda za priklucuvanje na centralno? Ima li neso interesno za 3 bona sose montaza? Normalno da gree i sanitarna voda. Na zapad masovno se salta na ovaa tehnologija, ubedlivo najekonomicno greenje. Ima sistemi so COP 3+ na -15c i okolu 5 na 7c.
Мислам дека Тошиба Естија почнува некаде од 5-6 илјадарки. Но мора да имаш подна хидропонска инсталација (подно греење за топла вода), се друго е глупост (фенкојлери, или радијатори, или слични ствари).
Некои велат дека и ѕидна варијанта е можна...
Ili pa ko ovoj uradi sam shizikov (na koj alal da mu e btw) modificiraj nekoja solidna 24ka koja ke ja zemes za za okolu 2 bona i zavrsi rabota :icon_mrgr::icon_mrgr::icon_mrgr:
https://harizanov.com/2012/03/hacking-daikin-split-type-air-conditioner-into-air-to-water-type-heat-pump/
P.S Ovoj post mu e isto mnogu interesen vredi da se procita:
https://harizanov.com/2012/02/defrost/
 

Kajgana Shop

На врв Bottom