Најекономично греење (затоплување)

Член од
29 август 2019
Мислења
1.189
Поени од реакции
2.862
Моја грешка што бт ги мислев за стари модели..
Ама и твоја, што мислиш дека се нешто подобри од дм,хр.
Еве ти еуровент..
За 50% поголема цена, ваљда ви-фи само даваат :rolleyes:
Автоматски споено мислење:

А еве ти еуровенти и од сф и еф. И уште како можеш да ги едначиш! ;)
Арно ти вика @filipinec само бројки споредуваш.... значи ако на еуровент тестовите извадиле скоро па исти резултати и исти се...
Еве ти сервисни од SF и EF... jас мислам има разлика од 4.6 до 5.5 максимален капацитет...и 4кг плус тежина од кои 350грама се во фреон (скоро 1/3 повеќе)
Во COP исто доста разлика...

Screenshot 2024-01-20 at 20.42.02.png Screenshot 2024-01-20 at 20.41.53.png
Автоматски споено мислење:

Јас кога купував, баш го гледав, и не ми се веруваше… :toe:
Дупло поскапа е од мојава! Што ли толку ја прецениле, што ли тракаташки има за таа цена… никако не сфаќам.
BT-то ти е Thiland Made... верувам и тоа крева малу на цена....
Башка што има малку поќе фреон и чинам поголем изменувач во надворешната споредено со HR.
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.296
Арно ти вика @filipinec само бројки споредуваш.... значи ако на еуровент тестовите извадиле скоро па исти резултати и исти се...
Еве ти сервисни од SF и EF... jас мислам има разлика од 4.6 до 5.5 максимален капацитет...и 4кг плус тежина од кои 350грама се во фреон (скоро 1/3 повеќе)

Прегледај го приврзокот 404316 Прегледај го приврзокот 404317
Автоматски споено мислење:


BT-то ти е Thiland Made... верувам и тоа крева малу на цена....
Башка што има малку поќе фреон и чинам поголем изменувач во надворешната споредено со HR.
Зборуваме за две клими што одамна не се произведуваат, па не можат ни да се најдат..
Ама нејсе, чисто ради техникалии..
Ако и двете имаат пдизајн од 2.9kw (нормално дека поскапата е и малку поефикасна), тогаш за сите практични побарувања се идентични! Бар кај нас во умерена зона…
Може во Прага, Минхен или негде по на север да има предност тоа… ама ние што сме на граница накај топла зона не!

едит: ако ме држи сеќавањето, за цената на EF се купуваше FH! Кој имаше далеку подобри перформанси…
 
Последно уредено:
Член од
23 септември 2009
Мислења
316
Поени од реакции
410
Aj dok stignat tie odogovori drugo prasanje. Posto nemam nikakvo iskustvo so koristenje fiksni brzini pa ne sum ni razmisluval na taa tema. Klima sto na auto cepa u treta (od pet) brzina 528m3, ako ja teram na fix vtora 413m3 bi mozelo toa drasticno da ima uloga vo potrosuvavka? Naviknat sum na potivki pa glasnosta na tretava me nervira. Cisto od taa pricina prasuvam?
Ke ti trosi isto kako na autofan. Spored toa sto go napisa, vo treta brzina ke ti trosi pomalku no ke bide pobucna a moze da se pojavi i provev vo prostorijata, zavisno od goleminata.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.328
Поени од реакции
4.753
Подредено по класи би биле:
entri
DM, HЈ, HR
mid
SF, BT
high
EF, AP, AY
premium
FH, LN, LN2

Болдираните се понови модели и се на R32 гас.
и како сега да го тешам јас rw-то што у ниедна класификација го нема :Р
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.189
Поени од реакции
2.862
sega isto ke trosi ili pomalku?:) ili pa i ne mora da znaci ili mora?:/
Не мора да значи....
Претежно со поголема брзина економичноста е зголемена на сметка на буката... ама тоа не значи дека ако во 2ра брзина троши 300w дека во 3та брзина ќе троши помалку... туку значи дека во 3та брзина иако можеби малку повеќе ќе троши ќе испорача доста повеќе топлина и кога тоа ќе го пресметаш иди поекономично.
Од друга страна, ако ја ставиш на тивко/ноќно ќе работи со најмал проток и воедно ќе предава најмалку топлина па кога ќе пресметаш тоа иди најмалце економично...

Испробај секако и ќе си видиш како највеќе ти одговара...
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
sega isto ke trosi ili pomalku?:) ili pa i ne mora da znaci ili mora?:/
Тоа зависи од просторот..доколку имаш имаш поголем простор на мал фан од 400м3 ќе ти потроши 2-3пати и
-фанот е мал име може да го постигне потребниот обврт на воздух во просторијата
-Поради слаб фан не може да се направи поголем статички притисок во просторијата за да се придвижи воздухот и топлиот воздух останува на таванот..-па затоа потрошувачката оди двојно,-а комфорот е никаков и треба да ја зголемуваш температурата на далинското оти во долните длови има голема разлика на температура во однос на таванот.
-Најголемиот фан дава многу помала потрошувачка на енергија, кај мене од фан 880 до фан 4 1020 разлика 10%-15% а кога е поладно и повеќе,а комфорот е далеку подобар,поради рамномерно загреаниот воздух во секој агол од просторијата..
-Буџавата поголема,затоа како Филипинец избери клима со голема внатрешна единица..
 
Член од
20 јануари 2023
Мислења
332
Поени од реакции
436
Не мора да значи....
Претежно со поголема брзина економичноста е зголемена на сметка на буката... ама тоа не значи дека ако во 2ра брзина троши 300w дека во 3та брзина ќе троши помалку... туку значи дека во 3та брзина иако можеби малку повеќе ќе троши ќе испорача доста повеќе топлина и кога тоа ќе го пресметаш иди поекономично.
Од друга страна, ако ја ставиш на тивко/ноќно ќе работи со најмал проток и воедно ќе предава најмалку топлина па кога ќе пресметаш тоа иди најмалце економично...

Испробај секако и ќе си видиш како највеќе ти одговара...
Aj bas da probam nekolku dena na brzina 2 da vidam kako ke bide so potrosuvackata, inaku cel zivot sum se greel/ladel vo prva brzina.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.687
Поени од реакции
3.986
Iljada pati um pišuval zošto e poekonomično greenje so pogolem protok- ama koj da čita, čim će se spomne termodinamika ne se ni čita ponatamu. Nakratko so odzemanje na poveće toplina od izmenuvačot so pogolem protok, pađa pritisokot vo sistemot, kompresorot se rasteretuva i normalno potrošuvačkata pađa, pađa T na izduv no i na usis, no vo konečen skor se dobiva povisok COP.
Objasnuvanjata od pogore skoro istoto go kažuvaat ama se dobieni od praksa i merenja, no ne ja dopiraat suštinata zošto e taka.
Nemoj da mislite deka proektantot taka samo gi zadava min i max protok, toa se složeni presmetki kade varijabli se protok na freon, T na podladenje i pregrevanje na freonot, preopteretuvanje na komresorot, se se vo međusebna zavisnost.
 
Член од
4 мај 2007
Мислења
230
Поени од реакции
186
Znaci vaka,

ja zemav RAK-DJ50PHAE/RAC-DJ50PHAE vo cetvrtokot ja ukluciv raboti bez prestan, denes sme nedela. 60m2 provilen prostor plus kupatiloto 5-6 kvadrata (zatvorena/otvorena vrata isto e posto e u sredina tri zida se prema prostorijata).
vo prostorijata drzi temp perfekcija vo tekot na denot varira 22.1c-22.3c

auto modot ne mi se svigja... izglea deka sum naucen na toshiba so pogolema vnatresna i osum brzini na auto i recisi nikogas ne se slusa... i tretata brzina mi e bucna. a koa raboti na auto salta meghu vtora i treta. vtora 413m3 dB31 e prifatlivo tivka za moj vkus. treta 528m3 dB37 mi e bucna. dadov fora do vcera cel den za stabilizacija na prostorot i temp ama auto uste taka si terase vtora/treta vtora/treta. od tamu i prasuvav pred nekoj post za potroshnja/fiksni brzini prema auto.

denes ja testiram fiksno na dvojka fan 413m3 dB31 pa ke vidam sto ke pokaze, zasega stabilna temp a potroshnja nemozam da vidam posto na nejzinata aplikacija pokazuva samo na dnevno nivo. nema podeleno po saati.

vcera 00-24, ne se sekavam tocno kolku bea temperaturite u sk, ama kje zememe maks +5 min -2 so toa sto pogolemiot del od denot bese okolu nula. prosek ima izvadeno 670w. denes do 13h so ogled na toa sto utrinskive denes bea uste poniski mi pokaza prosek 750w.


toa e se sea za sea :)
 
Член од
16 април 2019
Мислења
374
Поени од реакции
524
Znaci vaka,

ja zemav RAK-DJ50PHAE/RAC-DJ50PHAE vo cetvrtokot ja ukluciv raboti bez prestan, denes sme nedela. 60m2 provilen prostor plus kupatiloto 5-6 kvadrata (zatvorena/otvorena vrata isto e posto e u sredina tri zida se prema prostorijata).
vo prostorijata drzi temp perfekcija vo tekot na denot varira 22.1c-22.3c

auto modot ne mi se svigja... izglea deka sum naucen na toshiba so pogolema vnatresna i osum brzini na auto i recisi nikogas ne se slusa... i tretata brzina mi e bucna. a koa raboti na auto salta meghu vtora i treta. vtora 413m3 dB31 e prifatlivo tivka za moj vkus. treta 528m3 dB37 mi e bucna. dadov fora do vcera cel den za stabilizacija na prostorot i temp ama auto uste taka si terase vtora/treta vtora/treta. od tamu i prasuvav pred nekoj post za potroshnja/fiksni brzini prema auto.

denes ja testiram fiksno na dvojka fan 413m3 dB31 pa ke vidam sto ke pokaze, zasega stabilna temp a potroshnja nemozam da vidam posto na nejzinata aplikacija pokazuva samo na dnevno nivo. nema podeleno po saati.

vcera 00-24, ne se sekavam tocno kolku bea temperaturite u sk, ama kje zememe maks +5 min -2 so toa sto pogolemiot del od denot bese okolu nula. prosek ima izvadeno 670w. denes do 13h so ogled na toa sto utrinskive denes bea uste poniski mi pokaza prosek 750w.


toa e se sea za sea :)

Malku si gi smesal loncinjata pred nekoj den vikase za treta brzina ne ti se dopaga deka e bucna i deka se raboti za Fugicu 18 btu a sega prakas link od Hitac 18 btu i sega koja klima e imas slika nekoja da spodelis sto vika najubav kako e namestena da dademe oce ka ovde
 
Член од
4 мај 2007
Мислења
230
Поени од реакции
186
Niso ne sum izmesal ja prasuev za fujitsu kako rabotat a ne deka imam… ti gresno si procital nesto ;) iam opcija sa da ja smenam so toa sto ovaa e 60 iljadi taa e 80 iljadi pa na mene e da si odlucam. Zatoa i za dvete imam prasuvano za iskustva tuka… a eve za ednava i ja spodeliv iskustvo posle nekoj den od montazata
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.296
Niso ne sum izmesal ja prasuev za fujitsu kako rabotat a ne deka imam… ti gresno si procital nesto ;) iam opcija sa da ja smenam so toa sto ovaa e 60 iljadi taa e 80 iljadi pa na mene e da si odlucam. Zatoa i za dvete imam prasuvano za iskustva tuka… a eve za ednava i ja spodeliv iskustvo posle nekoj den od montazata
Со здравје да си ја служиш..
Само малку ме буни ова “опцијава” да си ја смениш, божем ова телевизор е. Па дури и за телевизор тешко дека ќе ти го сменат ако нема некој дефект..
 
Член од
16 април 2019
Мислења
374
Поени од реакции
524
Niso ne sum izmesal ja prasuev za fujitsu kako rabotat a ne deka imam… ti gresno si procital nesto ;) iam opcija sa da ja smenam so toa sto ovaa e 60 iljadi taa e 80 iljadi pa na mene e da si odlucam. Zatoa i za dvete imam prasuvano za iskustva tuka… a eve za ednava i ja spodeliv iskustvo posle nekoj den od montazata

Trebal si da si zemes tosiba pa ko te siba bas te briga i bes toa starata ti e bila tosiba naviknat na nea i super bi ti bilo a sega ova ne e kvarcna pa ke e zamenam malku smesno ispaga sto si napisla ke e zamenes za fugicu podobro zameni e za tosiba i mnrna ti glava neli taka e ako e taka kako sto velis cudna e rabotava malku
 

Kajgana Shop

На врв Bottom