Најекономично греење (затоплување)

Член од
12 февруари 2016
Мислења
313
Поени од реакции
381
Iljada pati um pišuval zošto e poekonomično greenje so pogolem protok- ama koj da čita, čim će se spomne termodinamika ne se ni čita ponatamu. Nakratko so odzemanje na poveće toplina od izmenuvačot so pogolem protok, pađa pritisokot vo sistemot, kompresorot se rasteretuva i normalno potrošuvačkata pađa, pađa T na izduv no i na usis, no vo konečen skor se dobiva povisok COP.
Objasnuvanjata od pogore skoro istoto go kažuvaat ama se dobieni od praksa i merenja, no ne ja dopiraat suštinata zošto e taka.
Nemoj da mislite deka proektantot taka samo gi zadava min i max protok, toa se složeni presmetki kade varijabli se protok na freon, T na podladenje i pregrevanje na freonot, preopteretuvanje na komresorot, se se vo međusebna zavisnost.
Ова што го напиша е речиси точно за митсу фх35ве ама ако хаиер тундра го ставиш од помала во поголема брзина температура на издув ќе се зголеми и потрошувачка ќе се зголеми на ист начин работат тошиба даисеикаи тошиба едге 13. Овие три клими немаат фиксен фан како што има митцу фх35ве.Значи не е исто кај сите клими.
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Znaci vaka,

ja zemav RAK-DJ50PHAE/RAC-DJ50PHAE vo cetvrtokot ja ukluciv raboti bez prestan, denes sme nedela. 60m2 provilen prostor plus kupatiloto 5-6 kvadrata (zatvorena/otvorena vrata isto e posto e u sredina tri zida se prema prostorijata).
vo prostorijata drzi temp perfekcija vo tekot na denot varira 22.1c-22.3c

auto modot ne mi se svigja... izglea deka sum naucen na toshiba so pogolema vnatresna i osum brzini na auto i recisi nikogas ne se slusa... i tretata brzina mi e bucna. a koa raboti na auto salta meghu vtora i treta. vtora 413m3 dB31 e prifatlivo tivka za moj vkus. treta 528m3 dB37 mi e bucna. dadov fora do vcera cel den za stabilizacija na prostorot i temp ama auto uste taka si terase vtora/treta vtora/treta. od tamu i prasuvav pred nekoj post za potroshnja/fiksni brzini prema auto.

denes ja testiram fiksno na dvojka fan 413m3 dB31 pa ke vidam sto ke pokaze, zasega stabilna temp a potroshnja nemozam da vidam posto na nejzinata aplikacija pokazuva samo na dnevno nivo. nema podeleno po saati.

vcera 00-24, ne se sekavam tocno kolku bea temperaturite u sk, ama kje zememe maks +5 min -2 so toa sto pogolemiot del od denot bese okolu nula. prosek ima izvadeno 670w. denes do 13h so ogled na toa sto utrinskive denes be28a uste poniski mi pokaza prosek 750w.


toa e se sea za sea :)
Другарче ти со 660м3 проток на воздух не можеш да грееш 60м2 на овие температури,може на 21степен Али повеќе не..значи со тој проток само 40м2..
А 413 и 528м3 може само шпајз да загрееш..
Автоматски споено мислење:

Не сакам да ме сфатиш погрешно,само сакам да бидам реален..Ако си во куќа заборави да добро греење у 60м2
Со здравје да се служиш..
 
Член од
12 февруари 2016
Мислења
313
Поени од реакции
381
Другарче ти со 660м3 проток на воздух не можеш да грееш 60м2 на овие температури,може на 21степен Али повеќе не..значи со тој проток само 40м2..
А 413 и 528м3 може само шпајз да загрееш..
Не му го знаеш станот затоа не биди толку сигурен.Има станови во кои воопшто не приклучиле греенје оваа година сезона
 
Член од
12 февруари 2016
Мислења
313
Поени од реакции
381
Другарче затоа велам ако си во куќа..
И во куќа другарче ги бломбираат како заби и во штекерите за струја во тие цревата ставаат силикон зошто и низ нив влегувал ладен воздух:)
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.296
И во куќа другарче ги бломбираат како заби и во штекерите за струја во тие цревата ставаат силикон зошто и низ нив влегувал ладен воздух:)
Не е проблемот да спречиш да влезе воздух! Херметички да ја затвориш куќата!
Проблемот е да го извадиш воздухот, без да изгубиш од топлината!
Ама оди објасни му на народецов!
 
Член од
12 февруари 2016
Мислења
313
Поени од реакции
381
Не е проблемот да спречиш да влезе воздух! Херметички да ја затвориш куќата!
Проблемот е да го извадиш воздухот, без да изгубиш од топлината!
Ама оди објасни му на народецов!
Голема разлика е да загреваш простор во кој темп.паѓа на 5ц и простор во кој темп. Не паѓа под 19ц
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.688
Поени од реакции
3.988
Ова што го напиша е речиси точно за митсу фх35ве ама ако хаиер тундра го ставиш од помала во поголема брзина температура на издув ќе се зголеми и потрошувачка ќе се зголеми на ист начин работат тошиба даисеикаи тошиба едге 13. Овие три клими немаат фиксен фан како што има митцу фх35ве.Значи не е исто кај сите клими.
Da će se zgolemi, ama i iduvot se zgolemuva kako i isporačanata energija, pa vo konečen zbir imaš poefikasna rabota.... i koga će se postigne zadadenata T klimata će modulira so pomala snaga za istiot efekt na greenje.
Drugarče ne mora da mi veruvaš, ne vodam čaršisko- monterski muabeti, sepak treba malce poznavanja od fizika.
 
Член од
4 мај 2007
Мислења
230
Поени од реакции
186
Vo kukja sum, sum kazal nekolku pati. Skopje. Dva stana od po 105m2 eden vrz drug. Ovoj del sto go zboram e del od suterenot kaj garazite. Grafiten stiropor 10ka i baumit fasada na cela kukja. Rehau geneo profili so 4 sezoni troslojni stakla. Gornite stanovi gi gream so suzumi plus 22ki vo dnevnite veke treta godina. Vo spalnite imam multi 5ka dva tri pati u sezona po nekoj saat ako gi upalam… 99% ne se vo upotreba. Pisav i pred da ja zemam za dole koga prasuvav ovde… deka temp tamu bez nikakvo greenje ne pagja pod 14c. Coek ke spodeli iskustvo vie zapinjate za gluposti kako ke sum ja smenel ili nema sansi da grees, sumljiv si itn… :) :) :) no hard feelings ;)

eve i edna fotka u prilog
IMG_8359.jpeg
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.296
Голема разлика е да загреваш простор во кој темп.паѓа на 5ц и простор во кој темп. Не паѓа под 19ц
Епа тоа е тоа Пдизајн што го викаат!
..и нема врска со промена на воздух, регулирање на влажност, или било што друго а го зборувавме баш за тие што херметички си ги затвараат објектите!

Јас луфтирам на два саата по 4-5мин! Зависи дали/колку има промаја. Постојано на шпоретот има лонче со вода. После луфтирање треба да ја зголемам влагата на бар 40%, идеално 50-60% релативна влажност кога ќе се загрее воздухот на 21-23ц.
Алишта се сушат внатре, ама никогаш не сум имал проблем со конденз или мувла.

А знам луѓе што сериозно такви проблеми имаат(дури и на здравје утиче тоа). Ги затворија куќите со пластики, стиропори, ламинати,силикони. Па мувла, па конденз, едвај да научат да проветруваат.
Па ако се греат на клими, климата не е ќумбе па одма да надомести температура.. па пак жалби, колби… де климите не им чинат, де стакло пакетот не бил добар, де ова де она…
И пак суштината ја испуштаат..
Автоматски споено мислење:

Vo kukja sum, sum kazal nekolku pati. Skopje. Dva stana od po 105m2 eden vrz drug. Ovoj del sto go zboram e del od suterenot kaj garazite. Grafiten stiropor 10ka i baumit fasada na cela kukja. Rehau geneo profili so 4 sezoni troslojni stakla. Gornite stanovi gi gream so suzumi plus 22ki vo dnevnite veke treta godina. Vo spalnite imam multi 5ka dva tri pati u sezona po nekoj saat ako gi upalam… 99% ne se vo upotreba. Pisav i pred da ja zemam za dole koga prasuvav ovde… deka temp tamu bez nikakvo greenje ne pagja pod 14c. Coek ke spodeli iskustvo vie zapinjate za gluposti kako ke sum ja smenel ili nema sansi da grees, sumljiv si itn… :) :) :) no hard feelings ;)

eve i edna fotka u prilog
Прегледај го приврзокот 404371
Без хард филингс..
Ама и ја стварно не можам да памтам кој што има, кај живее, или што грее.. :D
Со здравје служи си ја!
 
Последно уредено:
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Vo kukja sum, sum kazal nekolku pati. Skopje. Dva stana od po 105m2 eden vrz drug. Ovoj del sto go zboram e del od suterenot kaj garazite. Grafiten stiropor 10ka i baumit fasada na cela kukja. Rehau geneo profili so 4 sezoni troslojni stakla. Gornite stanovi gi gream so suzumi plus 22ki vo dnevnite veke treta godina. Vo spalnite imam multi 5ka dva tri pati u sezona po nekoj saat ako gi upalam… 99% ne se vo upotreba. Pisav i pred da ja zemam za dole koga prasuvav ovde… deka temp tamu bez nikakvo greenje ne pagja pod 14c. Coek ke spodeli iskustvo vie zapinjate za gluposti kako ke sum ja smenel ili nema sansi da grees, sumljiv si itn… :) :) :) no hard feelings ;)

eve i edna fotka u prilog
Прегледај го приврзокот 404371
Така е се си во право..и кај мене не паѓа температурата испод 14степени..но првата година го кркаш со авто фан од 630м и сетинг на далински од 25-27степени и не вреди..пак гарантирам оти со тој фан не може да се грееш квалитетно мислам бар како кај мене сетинг 23.5 а температура во просторот на 11м од климата 25-25.5степени..
А за модулација пошто ти е од 500вати нагоре,незнам што ќе правиш кога ќе биде температурата околу 7степени..
Али ќе пишеш ..искуство само брат фер без она имам хитачи и најдобра е..
 
Член од
12 февруари 2016
Мислења
313
Поени од реакции
381
Епа тоа е тоа Пдизајн што го викаат!
..и нема врска со промена на воздух, регулирање на влажност, или било што друго а го зборувавме баш за тие што херметички си ги затвараат објектите!

Јас луфтирам на два саата по 4-5мин! Зависи дали/колку има промаја. Постојано на шпоретот има лонче со вода. После луфтирање треба да ја зголемам влагата на бар 40%, идеално 50-60% релативна влажност кога ќе се загрее воздухот на 21-23ц.
Алишта се сушат внатре, ама никогаш не сум имал проблем со конденз или мувла.

А знам луѓе што сериозно такви проблеми имаат(дури и на здравје утиче тоа). Ги затворија куќите со пластики, стиропори, ламинати,силикони. Па мувла, па конденз, едвај да научат да проветруваат.
Па ако се греат на клими, климата не е ќумбе па одма да надомести температура.. па пак жалби, колби… де климите не им чинат, де стакло пакетот не бил добар, де ова де она…
И пак суштината ја испуштаат..
Автоматски споено мислење:


Без хард филингс..
Ама и ја стварно не можам да памтам кој што има, кај живее, или што грее.. :D
Со здравје служи си ја!
За пдизајнот незнам ти напиша дека филипинец ќе ни објасни зошто е важен ама досега никакво објаснување:)
За другово што напиша така е има многу домаќинства со такви проблеми.Ако е куќата немалтерена проблем ако е малтерена и добро изолирана пак проблем.Пдизајнот не знам како ќе ни помогне останува да видиме ако некој разјасни .
Засега ни змија ни магаре:)
Автоматски споено мислење:

Така е се си во право..и кај мене не паѓа температурата испод 14степени..но првата година го кркаш со авто фан од 630м и сетинг на далински од 25-27степени и не вреди..пак гарантирам оти со тој фан не може да се грееш квалитетно мислам бар како кај мене сетинг 23.5 а температура во просторот на 11м од климата 25-25.5степени..
А за модулација пошто ти е од 500вати нагоре,незнам што ќе правиш кога ќе биде температурата околу 7степени..
Али ќе пишеш ..искуство само брат фер без она имам хитачи и најдобра е..
Ако температура на 11м од климата ти е 25.5 колку ти е на 6м. Од климата Температура ?
На толку високи температури некои климите на ладење ги пуштаат :)
 
Последно уредено:
Член од
4 мај 2007
Мислења
230
Поени од реакции
186
@ROBERT 11 neam ja takov problem. Gledas deka u start sum napisal sto mi se svigja a sto ne vo sporedba so toshibata. Izolacijata na prostorot e najbitna rabota. 22 stepena vo dobro izoliran prostor i 22 vo loso izoliran ne e isto! Imas delovi kaj sto e poladno, loso dihtuvanje, negde potoplo itn. Uste edna rab za hitachito so ja zaboraiv e zadadenata temp. Na klima e zadena 20 a vo prostorot e 22.1-22.3c. Mene licno toa nisto ne mi znaci se dodeka temp vo prostorijata e stabilna. Mene za komfort najbitno mi e sa e tivka i da drzi kontantna temp. Da ne postigase da si veze vo vtora 413m3 na vakvo vreme seriozno ke razmislev da ja menjam za fujitsu.
Автоматски споено мислење:

Ubavo se objasni pred nekoj post. Pdesgin e proektirani toplinski zagubi vo objekt. Toa se meri i se racuna. Ne znam ni ja kako. Ama znam deka na zapad kupuvas nov stan i ti dava energetski elaborat so pdesign i toplinski zagubi i spored toa si ides si kupuvas klima. A poso kaj nas ne postoi toa. Pdesign moze da go koristime koa sporeduvame klimi od ist rang a razlicna firma, pa kao da vidime koja ima pogolem kapacitet. Taka nesto u kratki crti:)
 
Последно уредено:
Член од
12 февруари 2016
Мислења
313
Поени од реакции
381
@ROBERT 11 neam ja takov problem. Gledas deka u start sum napisal sto mi se svigja a sto ne vo sporedba so toshibata. Izolacijata na prostorot e najbitna rabota. 22 stepena vo dobro izoliran prostor i 22 vo loso izoliran ne e isto! Imas delovi kaj sto e poladno, loso dihtuvanje, negde potoplo itn. Uste edna rab za hitachito so ja zaboraiv e zadadenata temp. Na klima e zadena 20 a vo prostorot e 22.1-22.3c. Mene licno toa nisto ne mi znaci se dodeka temp vo prostorijata e stabilna. Mene za komfort najbitno mi e sa e tivka i da drzi kontantna temp. Da ne postigase da si veze vo vtora 413m3 na vakvo vreme seriozno ke razmislev da ja menjam za fujitsu.
Автоматски споено мислење:

Ubavo se objasni pred nekoj post. Pdesgin e proektirani toplinski zagubi vo objekt. Toa se meri i se racuna. Ne znam ni ja kako. Ama znam deka na zapad kupuvas nov stan i ti dava energetski elaborat so pdesign i toplinski zagubi i spored toa si ides si kupuvas klima. A poso kaj nas ne postoi toa. Pdesign moze da go koristime koa sporeduvame klimi od ist rang a razlicna firma, pa kao da vidime koja ima pogolem kapacitet. Taka nesto u kratki crti:)
Не сум го прочитал претходниот пост во кој било објаснето за пдизајн сега више знам на што се мисли.Значи ако се купи климата према пдизајн меѓудругите поволности од изборот на клима према пдизајн ќе се реши и проблемот со мувлата и влагата во просторот?
Со здравје да си ја служите климата уште многу години
 
Последно уредено:
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
@ROBERT 11 neam ja takov problem. Gledas deka u start sum napisal sto mi se svigja a sto ne vo sporedba so toshibata. Izolacijata na prostorot e najbitna rabota. 22 stepena vo dobro izoliran prostor i 22 vo loso izoliran ne e isto! Imas delovi kaj sto e poladno, loso dihtuvanje, negde potoplo itn. Uste edna rab za hitachito so ja zaboraiv e zadadenata temp. Na klima e zadena 20 a vo prostorot e 22.1-22.3c. Mene licno toa nisto ne mi znaci se dodeka temp vo prostorijata e stabilna. Mene za komfort najbitno mi e sa e tivka i da drzi kontantna temp. Da ne postigase da si veze vo vtora 413m3 na vakvo vreme seriozno ke razmislev da ja menjam za fujitsu.
Автоматски споено мислење:

Ubavo se objasni pred nekoj post. Pdesgin e proektirani toplinski zagubi vo objekt. Toa se meri i se racuna. Ne znam ni ja kako. Ama znam deka na zapad kupuvas nov stan i ti dava energetski elaborat so pdesign i toplinski zagubi i spored toa si ides si kupuvas klima. A poso kaj nas ne postoi toa. Pdesign moze da go koristime koa sporeduvame klimi od ist rang a razlicna firma, pa kao da vidime koja ima pogolem kapacitet. Taka nesto u kratki crti:)
Другарче не ме разбираш..
Кај мене имаш екстра изолација со сендвич ѕидови,помеѓу сендвичот најлон и тервол од 5см,малтерисано и плус стиропор 20килски,десет сантима кошулица со стиропор и најлон,пвс прозорци,и од повеќето страни е со котлара,библиотека,купатило,така да кон надвор директни ѕидови имам 12м.. на приземје, горе спрат со таван со кара таван даски и терпапир и сеее..но на 20степени на климата не може да се греам ладно е испод 23..
Ама со фан од 413м3 нема шанси простор од 60м2.оти
60*2.7=162 метри 3
162х5=810м3 минимум фан во спротивно рушиш закон физике.,а снагата на климата нека ти е и 10кw не може да го загрееш тој простор ..
Ти другарче имаш со 428фан 2.обртаи на час..
На 20степени е ладно..
Автоматски споено мислење:

Инаку кога ќе ти ја сменат за Фујитсу јави се..
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom