Најекономично греење (затоплување)

Член од
9 февруари 2023
Мислења
106
Поени од реакции
259
Ok verujem ti.... Onda u najmanju ruku ispada da ------------ neki isti modeli rade ok ali i kako ne treba. Sto se opet svodi na losu kontrolu kvaliteta.................
//// Posto niko od marketing strucnjaka za Gree ovde ----- nije nasao za shodno da ubedi normalnim video snimkom ostale clanove u to sto tvrde , kako rade Gree klime----- a svaku prituzbu i zalbu nazivaju demagogijom, pljuju i vredjaju ljude koji se pozale -------------- bicu slobodan da na vrlo slican nacin snimim Gree gtech (imam mogucnost za to uskoro kada jedan stan bude slobodan na 2 dana) ----- isto kao sto je to uradio @zlatko_ti412 za LN --------- te da postavim i prodiskutujemo njen rad........ Ali nece znaci da bude marketinski trik od 10s video snimka ------- nego najmanje sat vremena..... Bice snimljeno bez prekida prostorija i spolja i unutra, ulazak u zgradu-ulazak u stan ----- radi se o dnevnom boravku 38m2 u dobro izolovanom objektu (zgrada).
Nisu to klime iz istog ranga - toga smo svi svesni ------- ali ajde da konacno u duzem i neprekidnom snimku vidimo kako radi cuveni Gree. Eto ------- uradicu to besplatno za njih ----- posto njihov marketinski tim nema vremena za to..................
 
Последно уредено:
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Ok verujem ti.... Onda u najmanju ruku ispada da ------------ neki isti modeli rade ok ali i kako ne treba. Sto se opet svodi na losu kontrolu kvaliteta.................
//// Posto niko od marketing strucnjaka za Gree ovde ----- nije nasao za shodno da ubedi normalnim video snimkom ostale clanove u to sto tvrde , kako rade Gree klime----- a svaku prituzbu i zalbu nazivaju demagogijom, pljuju i vredjaju ljude koji se pozale -------------- bicu slobodan da na vrlo slican nacin snimim Gree gtech (imam mogucnost za to uskoro kada jedan stan bude slobodan na 2 dana) ----- isto kao sto je to uradio @zlatko_ti412 za LN --------- te da postavim i prodiskutujemo njen rad........ Ali nece znaci da bude marketinski trik od 10s video snimka ------- nego najmanje sat vremena..... Bice snimljeno bez prekida prostorija i spolja i unutra, ulazak u zgradu-ulazak u stan ----- radi se o dnevnom boravku 38m2 u dobro izolovanom objektu (zgrada).
Nisu to klime iz istog ranga - toga smo svi svesni ------- ali ajde da konacno u duzem i neprekidnom snimku vidimo kako radi cuveni Gree. Eto ------- uradicu to besplatno za njih ----- posto njihov marketinski tim nema vremena za to..................
Ti mislis da su svi glupi, a ti najpametniji.
Daj ne tresi i ne glupiraj se .
 
Член од
23 септември 2009
Мислења
316
Поени од реакции
410
Ok verujem ti.... Onda u najmanju ruku ispada da ------------ neki isti modeli rade ok ali i kako ne treba. Sto se opet svodi na losu kontrolu kvaliteta.................
//// Posto niko od marketing strucnjaka za Gree ovde ----- nije nasao za shodno da ubedi normalnim video snimkom ostale clanove u to sto tvrde , kako rade Gree klime----- a svaku prituzbu i zalbu nazivaju demagogijom, pljuju i vredjaju ljude koji se pozale -------------- bicu slobodan da na vrlo slican nacin snimim Gree gtech (imam mogucnost za to uskoro kada jedan stan bude slobodan na 2 dana) ----- isto kao sto je to uradio @zlatko_ti412 za LN --------- te da postavim i prodiskutujemo njen rad........ Ali nece znaci da bude marketinski trik od 10s video snimka ------- nego najmanje sat vremena..... Bice snimljeno bez prekida prostorija i spolja i unutra, ulazak u zgradu-ulazak u stan ----- radi se o dnevnom boravku 38m2 u dobro izolovanom objektu (zgrada).
Nisu to klime iz istog ranga - toga smo svi svesni ------- ali ajde da konacno u duzem i neprekidnom snimku vidimo kako radi cuveni Gree. Eto ------- uradicu to besplatno za njih ----- posto njihov marketinski tim nema vremena za to..................
Ubavo sonl ke snimis ama taa snimka nema da ti bide validna. So ke vidime od eden saat snimka. Pa eve jas ti garantiram deka i amber nordik vo mojot prostor ke go nateram cel saat da ne iskluci a samo na 23 ke go postavam. Ama ne e toa verodostojno.
Sakam drugo da ti kazam. Zlate dava verodostojni podatoci za prostorot, klimite, uslovite i nacinot na greenje i setiranje na klimite. Pa zatoa moze i da mu se veruva i da ne postavi video snimki i slicno. Toa so e postaveno od nego ednostavno pie voda. Se sovpagja edno so drugo.
Ako veke pravime muabet za top brendovi spored mene toa se
1. Toshiba
2. Mitsubishi
3 Daikin
Po toj redosled . E sega pri sporedbi treba da se sporeduvaat soodvetnite modeli na sekoj proizvoditel.
A Fujitsu, hitachi i ostala boranija ide zad niv vo vecna borba vo taa sredna klasa so goooolemi promasuvanja od vreme na vreme.
Vivax, vox, favorit,... ne gi komentiram. Ima situacii koga i tie zavrsuvaat rabota i ne se za frlanje sekako, dokolku cenata e soodvetna. Pa eve i lani vo ladniot period na -10 i podolu, ne me ostavija na cedilo. Ajde amberot ke receme mrcina, ama pularot? Pa potapa model od pularot Gree nema. Znaci pravam muabet za topli prostorii, 23,24 stepeni.
Samo mislam deka se preteruva so plukanjeto. Sum kazal i prethodno, niskata modulacija e odlicna rabota no ne sekogas. So pravime vo prostorii koi ne se dobro ili voopsto ne se izolirani? Pa takvi se 2/3 od objektite vo koi ziveeme.
I jas sum samo zadovolen korisnik na gree klimi, nitu gi reklamiram nitu gi prodavam
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
amo mislam deka se preteruva so plukanjeto. Sum kazal i prethodno, niskata modulacija e odlicna rabota no ne sekogas. So pravime vo prostorii koi ne se dobro ili voopsto ne se izolirani? Pa takvi se 2/3 od objektite vo koi ziveeme.
I jas sum samo zadovolen korisnik na gree klimi, nitu gi reklamiram nitu gi prodavam
Колку и да се неизолирани објектите, на олку топло време како оваа сезона секој минимум поголем од 1-1.5kw топлина е многу...
Еве до сега зимово само некои 2 недели беше доволно ладно за да нема потреба од толку ниска модулација.
Што правиме со останатите 5 месеци грејна сезона?
Мислам дека нема кинез што не работеше 80% он-офф зимово!

Кинезите не можат за мало прсте да се фатат на комфорот од јапанците без ниска модулација.... крај на приказната!

Од друга страна.... друг проблем...

Pa neli e podobro da iskluci otkolku da duva so modulacija od nekoi 200w i samo da go prevrtuva vozduhot? Nemoj da mi kazes deka i togas gree
А ако уште мислиш дека со ниска модулација јапанците не греат и подобро е да работат он-офф еве ти графикони од шведските VTT тестови за да имаш добра споредба и да пресметаш колку топлина дава кинезот а колку јапанецот... а воедно и ќе ти стане јасно зошто кинезите "не можат" ниско да модулираат :)
А еве ти и графикони со споредба на топлотен коефициент за Амбер 9ка и Митсу 25ка
Црвената линија е измерен топлотен коефициент
Плавата е заокружена вредност

VTT GWH09YD.png
VTT LN25VGHZ.png
 
Член од
9 февруари 2023
Мислења
106
Поени од реакции
259
Ti mislis da su svi glupi, a ti najpametniji.
Daj ne tresi i ne glupiraj se .
Niti ja tresem-----niti se glupiram, a ponajmanje mislim da sam najpametniji........
Posto vi uvek dajete poluinformacije, kratke isecke ---- nikakve video snimke, ----- ne verujete zasta se ljudi zale ------- evo resio sam da pomognem besplatno svima----samo da se pripremim kako treba ovih dana/////
@riker
//// Ne sekiraj se. Bice sve relevantno i trasparentno ------- sa skupljim meracima i temperature i daljine, sa svim podacima o objektu (prikazani i na video snimku). ----------Cak cu se potruditi da ako mogu jos transparentnije sve snimim nego Zlatko _-------- bar se nadam. //// Hocu i ja da se uverim da ta klima pravi problem i u prelaznim periodima i nece da sidje ispod 650-700w i da uspe da se zaustavi tek na preko 2C od zadate i to u skoro 40m2 !!!////// Jer mi tako stric (stari masinski inzenjer) vec dve godine trabunja i davi me !!! ///// Ja mu ne verujem ---- zato cu i da uradim merenja ---- pa kom opanci----kom obojci !!!

...

Кинезите не можат за мало прсте да се фатат на комфорот од јапанците без ниска модулација.... крај на приказната!

...
Amin ............
 
Член од
20 јануари 2023
Мислења
316
Поени од реакции
408
Deka gree klimite se vrv, ne se. Deka se dobra sredna klasa, toa e fakt. Imam tri gree klimi, svesno kupiv gree. Vo uslovi na samo nekakva izolacija na prostoriite, odlicno great. Osven modulacijata koja ne pagja nisko, na amber nordik ne saka pod 450, na pularot pod 400, a na pular premium ne odi pod 350, nitu eden od tie problemi koi si gi spomnal nemam. Nitu pregrevanje, nitu neuklucuvanje po eden saat, nisto od toa. Fantasticno great. Od vivax haier, hisense, midea... i ostanati takvi, koga ke sporedime soodvetni modeli se za klasa podobri. Ako imame odlicno izolirani objekti togas prikaznata se menuva. Odredeni clenovi tropate gluposti i samo plukate i kade so nema ni mesto ni potreba
И ти сеа малку ја претера, имаш 3 Грее дома, ама затоа интуитивно заклучуваш и знаеш дека се ЗА КЛАСА подобри од сите други кинески „vivax haier, hisense, midea...“ :) Немој бар и ти „секој својот коњ си го фали“.
 
Член од
23 септември 2009
Мислења
316
Поени од реакции
410
Колку и да се неизолирани објектите, на олку топло време како оваа сезона секој минимум поголем од 1-1.5kw топлина е многу...
Еве до сега зимово само некои 2 недели беше доволно ладно за да нема потреба од толку ниска модулација.
Што правиме со останатите 5 месеци грејна сезона?
Мислам дека нема кинез што не работеше 80% он-офф зимово!

Кинезите не можат за мало прсте да се фатат на комфорот од јапанците без ниска модулација.... крај на приказната!

Од друга страна.... друг проблем...



А ако уште мислиш дека со ниска модулација јапанците не греат и подобро е да работат он-офф еве ти графикони од шведските VTT тестови за да имаш добра споредба и да пресметаш колку топлина дава кинезот а колку јапанецот... а воедно и ќе ти стане јасно зошто кинезите "не можат" ниско да модулираат :)
Samo premnogu se pluka bez potreba, premnogu. Se razbira deka e komocijata pogolema ako prostorot e dobro izoliran. Vo sprotivno taa niska modulacija ne e dovolna. Isto yaka ste zapnale deka ne uklucuvaat dolgo vreme. Epa eve ne e taka. Razlika vo T okoli eden stepen ima kaj mene. Tolku za toa
Автоматски споено мислење:

И ти сеа малку ја претера, имаш 3 Грее дома, ама затоа интуитивно заклучуваш и знаеш дека се ЗА КЛАСА подобри од сите други кинески „vivax haier, hisense, midea...“ :) Немој бар и ти „секој својот коњ си го фали“.
Hahahah vo pravo si ama do nekade. Ne zaklucuvam intuitivno, imam na rabota vox i vivax.
 
Член од
11 декември 2009
Мислења
292
Поени од реакции
103
Здраво дечки,ве молам за совет/помош од тие кои разбираат и се поискусни,ми нудат 2год користен Toshiba multi split систем со една надворешна и 5 внатрешни единици по прифатлива цена. Системот е исправен се само поради нивно реновирање го продаваат.
Надворешната единица е овој модел: RAS-5M34S3AV-E
5те внатрешни единици се овој модел сите 5: RAS-B10N3KV2-E1
Внатрешните се со капацитет ладење/греење 2.5/3.2kw

Ќе ве молам ако некој повеќе се разбира да ми даде совет дали да ги купам. Бидејќи дневната соба ми е поголема (околу 40-45м2) доколку би ги купил би поставил 2 внатрешни единици во дневната а останатите 3 во другите соби.
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Samo premnogu se pluka bez potreba, premnogu.
Се плука како последица.... ите како заслужена!
Грее клан тука ги правеа будали луѓето што имале и дале некој денар плус за да купат нешто подобро/поквалитетно.
Ако не веруваш... читај наназад постови од Sv B (главниот) и Стрелчо :)

Vo sprotivno taa niska modulacija ne e dovolna.
Таа ниска модулација е потребна кога е доволна!
Немој сеа генерално да тврдиш дека кога е поладно не можат да згреат оти имаат ниска модалација...

И сеа сакаш да кажиш дека деновиве топли 20С преку ден а кај тебе Амберот не работи он-офф?

Ете графиконите што ги пратив вчера... имаш крива со COP... ајде да пресметаме испорачана топлина за на +10С надворешни...
Ако имаме ниска модулација од 200w множи по COPот и ќе добиеш испорачана топлина....

Пресметуваме по полиморфната линија (плавата со средните вредности).... не мора по црвената пошо Мицуто многу ќе избега :)
На +10С Амбер-от со COP 3.5 и потрошувачка од 200w би испорачал 700w топлина.... малку а?
На +10С Мицу-то со COP 6 и потрошувачка од 200w би испорачал 1200w топлина.... епа одма друго се осеќа....

Ете затоа лепи Амберот на греење не симиња под 450w ... а Мицуто може и со 100w да грее.
Оттука и твојот заклучок дека не греат климите при ниска модулација.

Хансолот од грее ја прави таа грешка и симнува 100w на греење... еве како изгледаше тоа:
 
Последно уредено:
Член од
11 април 2012
Мислења
4.290
Поени од реакции
4.695
Здраво дечки,ве молам за совет/помош од тие кои разбираат и се поискусни,ми нудат 2год користен Toshiba multi split систем со една надворешна и 5 внатрешни единици по прифатлива цена. Системот е исправен се само поради нивно реновирање го продаваат.
Надворешната единица е овој модел: RAS-5M34S3AV-E
5те внатрешни единици се овој модел сите 5: RAS-B10N3KV2-E1
Внатрешните се со капацитет ладење/греење 2.5/3.2kw

Ќе ве молам ако некој повеќе се разбира да ми даде совет дали да ги купам. Бидејќи дневната соба ми е поголема (околу 40-45м2) доколку би ги купил би поставил 2 внатрешни единици во дневната а останатите 3 во другите соби.
Da ti spodelam sto me sovetuvaa mene koga prasav za vakov sistem i domasna upotreba (ova zborime za Svedska) i od daikin a i toshiba ednoglasno vikaa deka za domasna upotreba ne ja preporacuvaat, za kancelarii/trgovski da ok zasto sekade se ocekuva primer da bide 20 stepeni, ama za domasna upotreba osobeno ako sakas da imas razlicni temperaturi primer u spalna i dnevna begaj od vakvi resenija.
 
Член од
23 септември 2009
Мислења
316
Поени од реакции
410
Се плука како последица.... ите како заслужена!
Грее клан тука ги правеа будали луѓето што имале и дале некој денар плус за да купат нешто подобро/поквалитетно.
Ако не веруваш... читај наназад постови од Sv B (главниот) и Стрелчо :)


Таа ниска модулација е потребна кога е доволна!
Немој сеа генерално да тврдиш дека кога е поладно не можат да згреат оти имаат ниска модалација...

И сеа сакаш да кажиш дека деновиве топли 20С преку ден а кај тебе Амберот не работи он-офф?

Ете графиконите што ги пратив вчера... имаш крива со COP... ајде да пресметаме испорачана топлина за на +10С надворешни...
Ако имаме ниска модулација од 200w множи по COPот и ќе добиеш испорачана топлина....

Пресметуваме по полиморфната линија (плавата со средните вредности).... не мора по црвената пошо Мицуто многу ќе избега :)
На +10С Амбер-от со COP 3.5 и потрошувачка од 200w би испорачал 700w топлина.... малку а?
На +10С Мицу-то со COP 6 и потрошувачка од 200w би испорачал 1200w топлина.... епа одма друго се осеќа....

Ете затоа лепи Амберот на греење не симиња под 450w ... а Мицуто може и со 100w да грее.
Оттука и твојот заклучок дека не греат климите при ниска модулација.

Хансолот од грее ја прави таа грешка и симнува 100w на греење... еве како изгледаше тоа:
Za gree klanot t.e kjumbe majstorite ne sakam da diskutiram, ne vredat.
Nikade ne napisav deka amberot ne raboti on/off. Ne rabotese on/off samo koga bese ova najladnovo.
Samo kazuvam deka kolku imaat maani gree tolku plus im se natura bez veza.
Ako kaj tvoite rodnini amberot ne uklucuva po eden saat ne znaci deka sekade e taka. Eve jas ti kazuvam deka
odrzuva vo ramkite na +-1 stepen.
Se dodeka trosi kako so trosi za da odrzi postojani 23/24 stepeni ne mi e gajle dali ima COP 3.5 kako so tvrdis ti ili ima COP 5 kako so navistina e. Sliki vo attachment.
I na krajot 57000 za amber i 100000 za toj tvojot mitsubishi ne e isto neli?
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
16 април 2019
Мислења
373
Поени од реакции
523
Da ti spodelam sto me sovetuvaa mene koga prasav za vakov sistem i domasna upotreba (ova zborime za Svedska) i od daikin a i toshiba ednoglasno vikaa deka za domasna upotreba ne ja preporacuvaat, za kancelarii/trgovski da ok zasto sekade se ocekuva primer da bide 20 stepeni, ama za domasna upotreba osobeno ako sakas da imas razlicni temperaturi primer u spalna i dnevna begaj od vakvi resenija.

Sigurno ne si upaten dobro ova ne e centralno greenje ovde sekoja vnatresna edinica si ima daljnsko i vo sekoja soba kolku sakas na tolku ja namestis temperaturata vo dnevna 24 vo spalna detska 22 ne e ova eden sistem i da bua sekade ist topol vazduh se steluva isto kako i kaj fenkojlerite sto si imaat termostat na samiot ured. E sega kolku mu go prodavaat toa e druga rabota pa kolku ke go kosta mestenjeto i toa e druga rabota a i mene ne mi se dopaga eden kvar na nadvoresnata nema da ima toplenje nikade podobro e poedinecni klimi sekade da si stave.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Се плука како последица.... ите како заслужена!
Грее клан тука ги правеа будали луѓето што имале и дале некој денар плус за да купат нешто подобро/поквалитетно.
Ако не веруваш... читај наназад постови од Sv B (главниот) и Стрелчо :)


Таа ниска модулација е потребна кога е доволна!
Немој сеа генерално да тврдиш дека кога е поладно не можат да згреат оти имаат ниска модалација...

И сеа сакаш да кажиш дека деновиве топли 20С преку ден а кај тебе Амберот не работи он-офф?

Ете графиконите што ги пратив вчера... имаш крива со COP... ајде да пресметаме испорачана топлина за на +10С надворешни...
Ако имаме ниска модулација од 200w множи по COPот и ќе добиеш испорачана топлина....

Пресметуваме по полиморфната линија (плавата со средните вредности).... не мора по црвената пошо Мицуто многу ќе избега :)
На +10С Амбер-от со COP 3.5 и потрошувачка од 200w би испорачал 700w топлина.... малку а?
На +10С Мицу-то со COP 6 и потрошувачка од 200w би испорачал 1200w топлина.... епа одма друго се осеќа....

Ете затоа лепи Амберот на греење не симиња под 450w ... а Мицуто може и со 100w да грее.
Оттука и твојот заклучок дека не греат климите при ниска модулација.

Хансолот од грее ја прави таа грешка и симнува 100w на греење... еве како изгледаше тоа:
Samobendisan, Gree klimite greeat, ne mlacat prostorija.
Idi vidi kako gree Amber Nordic, lugeto se prezadovolni. Zarem mislis deka Gree ke bide broj eden vo svetot zatoa sto necini….
60’000’000 klimi godisno ne e detska igracka, broj 1 vo svet 10 godini po red e seriozna potvrda za kvalitet. Zatoa ne se glupirajte, toa vazi za site hejteri na Gree.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.794
Поени од реакции
21.205
Samobendisan, Gree klimite greeat, ne mlacat prostorija.
Idi vidi kako gree Amber Nordic, lugeto se prezadovolni. Zarem mislis deka Gree ke bide broj eden vo svetot zatoa sto necini….
60’000’000 klimi godisno ne e detska igracka, broj 1 vo svet 10 godini po red e seriozna potvrda za kvalitet. Zatoa ne se glupirajte, toa vazi za site hejteri na Gree.
Uste rezervni delovi da cuvavte , onaka da moze covek da si kupi ko covek :(
 

Kajgana Shop

На врв Bottom