Најекономично греење (затоплување)

y2k

Член од
4 октомври 2022
Мислења
667
Поени од реакции
1.105
Samobendisan, Gree klimite greeat, ne mlacat prostorija.
Idi vidi kako gree Amber Nordic, lugeto se prezadovolni. Zarem mislis deka Gree ke bide broj eden vo svetot zatoa sto necini….
60’000’000 klimi godisno ne e detska igracka, broj 1 vo svet 10 godini po red e seriozna potvrda za kvalitet. Zatoa ne se glupirajte, toa vazi za site hejteri na Gree.
Каде тоа 10 пати со ред број еден во светот? Од каде ти е изворот?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.290
Поени од реакции
4.695
Sigurno ne si upaten dobro ova ne e centralno greenje ovde sekoja vnatresna edinica si ima daljnsko i vo sekoja soba kolku sakas na tolku ja namestis temperaturata vo dnevna 24 vo spalna detska 22 ne e ova eden sistem i da bua sekade ist topol vazduh se steluva isto kako i kaj fenkojlerite sto si imaat termostat na samiot ured. E sega kolku mu go prodavaat toa e druga rabota pa kolku ke go kosta mestenjeto i toa e druga rabota a i mene ne mi se dopaga eden kvar na nadvoresnata nema da ima toplenje nikade podobro e poedinecni klimi sekade da si stave.
Јас не реков дека не може да подесиш, реков дека не ги препорачуваат една надворешна да ти одржува различни температури. Затоа ги форсираат во објекти каде постојано ќе бараш иста температура секаде (малтене централно греење)
Плус демек поради тоа шти имаш внатрешни кои може да ги работиш во различни модови итн демек биле помалку ефективни (не толку економични). Колку е тоа точно не знам и не ме интересира, затоа само прокоментирав што ми рекле тука кога прашав за таква опција.

Дополнително тоа што кажа дека ако нешто е проблем со надворешната сите 5 нема да ти работат.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Ako kaj tvoite rodnini amberot ne uklucuva po eden saat ne znaci deka sekade e taka. Eve jas ti kazuvam deka
odrzuva vo ramkite na +-1 stepen.
Да да знаам.... со оффсет +3 одржува +-1 степен.
Свесен си што е тоа оффсетот во позадина?

Se dodeka trosi kako so trosi za da odrzi postojani 23/24 stepeni ne mi e gajle dali ima COP 3.5 kako so tvrdis ti ili ima COP 5 kako so navistina e. Sliki vo attachment.
I na krajot 57000 za amber i 100000 za toj tvojot mitsubishi ne e isto neli?
Ја не викам дека има 3.5 COP.... швеѓаните во VTT тестовите така измериле. Не ги цртав јас графиконине :vozbud:
Бар едно 10 пати до сега се шеровани тие тестови на форумов од Стрелчо himself... ваљда потврдуваат со тоа...

btw. Споредбата со цените беше 50к спрема 72к пред 2години.... бар јас толку платив кога ја земав...
Сеа што таа разлика се зголемила ваљда ќе да има нешто.... или добра реклама сум им напраил или стварно си вреди климичката xD

Samobendisan, Gree klimite greeat, ne mlacat prostorija.
Idi vidi kako gree Amber Nordic, lugeto se prezadovolni. Zarem mislis deka Gree ke bide broj eden vo svetot zatoa sto necini….
60’000’000 klimi godisno ne e detska igracka, broj 1 vo svet 10 godini po red e seriozna potvrda za kvalitet. Zatoa ne se glupirajte, toa vazi za site hejteri na Gree.
Колкав офсет имаш на перепетната? +5С?

Uste rezervni delovi da cuvavte , onaka da moze covek da si kupi ko covek :(
Хах во Ноември 2018 ја купив Хансолот... следната пролет веќе немаа резервни делови за тоа што драпаше греачот на тацна ми рекоа треба нова матична ама нема... ќе треба да чекаш некоја кај некој друг од друга причина да откажи па да се расходова од неа матичната за кај тебе...
Арно мрзливчиња што имаа... па не сум го вклучил греачот на тацна од тогаш xD

Каде тоа 10 пати со ред број еден во светот? Од каде ти е изворот?
Кај @Sv B во канцеларија веќе 10 години им носат нов календар со слика од клима на сред зелена ливада и натпис Грее No.1
 
Член од
23 септември 2009
Мислења
316
Поени од реакции
410
На +10С Амбер-от со COP 3.5 и потрошувачка од 200w би испорачал 700w топлина.... малку а?
На +10С Мицу-то со COP 6 и потрошувачка од 200w би испорачал 1200w топлина.... епа одма друго се осеќа....
ova e bas primer koga se preteruva.
ako Amberot na +10 ima cop 3.5 togas kolku ke ima na -10? cop 0 mozebi? ili ke pocne da ladi?
ne ti drzi mesto teorijata, konkretno za ova. eve koga ne isklucuvase, na autofan vo prva brzina vlecese i 600-650w na nekoi -3,-4 stepeni nadvor. ako go odbieme greacot, koj patem ima svoja funkcija bidejki defrostot na amberot trae 4-5 minuti (vidi cudo, majkata!!), togas imame 650-120=530. ajde neka ima cop 3 ne poveke. imame 1590w isporacana toplina. Kaj tebe bi bila poveke od dovolno a kaj mene e malku. Znaci ostanuva, sto?
PROSTOROT
Автоматски споено мислење:

btw. Споредбата со цените беше 50к спрема 72к пред 2години.... бар јас толку платив кога ја земав...
Сеа што таа разлика се зголемила ваљда ќе да има нешто.... или добра реклама сум им напраил или стварно си вреди климичката xD
deka si vredi, si vredi, za 72000 Ama i deka ima obidi za sisanje na klientelata i bricenje na suvo i toa drzi.
Автоматски споено мислење:

Хах во Ноември 2018 ја купив Хансолот... следната пролет веќе немаа резервни делови за тоа што драпаше греачот на тацна ми рекоа треба нова матична ама нема... ќе треба да чекаш некоја кај некој друг од друга причина да откажи па да се расходова од неа матичната за кај тебе...
Арно мрзливчиња што имаа... па не сум го вклучил греачот на тацна од тогаш xD
znaci ne si gi znaes pravata. Proizvoditelot e dolzen da obezbedi rezervni delovi za proizvodot najmalku 5 godini od denot na proizvodstvo ili najmalku dve godini od denot na prodazba. Taka pisuva vo zakonot, ne sum go izmislil jas.
Slabo se educiras ;)
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
ova e bas primer koga se preteruva.
ako Amberot na +10 ima cop 3.5 togas kolku ke ima na -10? cop 0 mozebi? ili ke pocne da ladi?
ne ti drzi mesto teorijata, konkretno za ova. eve koga ne isklucuvase, na autofan vo prva brzina vlecese i 600-650w na nekoi -3,-4 stepeni nadvor. ako go odbieme greacot, koj patem ima svoja funkcija bidejki defrostot na amberot trae 4-5 minuti (vidi cudo, majkata!!), togas imame 650-120=530. ajde neka ima cop 3 ne poveke. imame 1590w isporacana toplina. Kaj tebe bi bila poveke od dovolno a kaj mene e malku. Znaci ostanuva, sto?
PROSTOROT
Автоматски споено мислење:


deka si vredi, si vredi. Ama i deka ima obidi za sisanje na klientelata i bricenje na suvo i toa drzi.
Дал држи не те убедувам... те убедиле тебе штом си зел 3 од No.1

Претерување или не Швеѓаните така измериле а јас само просто помножив две бројки и си викам не е претераното од моја страна.
А на Швеѓаните слободно пиши им дека претерале...

Ете и за на поладно измериле да не прајме на празно муабети, стрелчо лажи VTT тестовине не лажат!
Не знаеш да си прочиташ? На колку поладно сакаш да знаеш COP на Амберката? За 2.5ката е тестот додуша...
На 0С => COP 3.2
На -5С => COP 2.7
На -10С => COP 2.2
На -15С => COP 2.0
На -20С => COP 1.8
На -25С => COP 1.6
На -30С => COP 1.3

Просторот? Кој мери простор? Швеѓаните? Еуровент?

За бричење воопшто не сумњам... ама и No.1 доста добро бричат последниве 3 години.


znaci ne si gi znaes pravata. Proizvoditelot e dolzen da obezbedi rezervni delovi za proizvodot najmalku 5 godini od denot na proizvodstvo ili najmalku dve godini od denot na prodazba. Taka pisuva vo zakonot, ne sum go izmislil jas.
Slabo se educiras ;)
Си ги знам правата, не ми беа скратени за тоа си беа коректни (бар на муабет) ми рекоа може замена со друг модел или пари назад.
Ама тоа веќе фати есен и ми требаше грејно тело....па за еден бескорисен греач на тацна прифатив мрзливче и 2 години градис гаранција.
 
Член од
20 јануари 2023
Мислења
316
Поени од реакции
408
Samobendisan, Gree klimite greeat, ne mlacat prostorija.
Idi vidi kako gree Amber Nordic, lugeto se prezadovolni. Zarem mislis deka Gree ke bide broj eden vo svetot zatoa sto necini….
60’000’000 klimi godisno ne e detska igracka, broj 1 vo svet 10 godini po red e seriozna potvrda za kvalitet. Zatoa ne se glupirajte, toa vazi za site hejteri na Gree.
Ај сега и ти ГРЕЕ биле најголеми, а Хисенс кај се, па Мидеа уште поголеми, Хајер... И се тоа не е битно, големината никогаш не го одредувала квалитетот, баш обратно. Па не е ова к... па големината е пресудна:) Кој е подобар, Свач или Ролекс, Мерц или Дачиа, а оваа е најпродавана во Европа...
 
Член од
23 септември 2009
Мислења
316
Поени од реакции
410
Просторот? Кој мери простор? Швеѓаните? Еуровент?
ne mesaj sega babi i zabi, znes dobor so zboruvam.
За бричење воопшто не сумњам... ама и No.1 доста добро бричат последниве 3 години.
tuka si prav

Си ги знам правата, не ми беа скратени за тоа си беа коректни (бар на муабет) ми рекоа може замена со друг модел или пари назад.
Ама тоа веќе фати есен и ми требаше грејно тело....па за еден бескорисен греач на тацна прифатив мрзливче и 2 години градис гаранција.
pa taka kazi. Nemoj polovicni info da davas. vadis od kontekst
Не знаеш да си прочиташ? На колку поладно сакаш да знаеш COP на Амберката? За 2.5ката е тестот додуша..
ke da ima razlika. so pricina e devetka, ili mislis deka toa oznakite se samo prazni brojki? ili mozebi i ti ke kazes deka moze da gree X KVADRATI i tolku? znaes ti podobro, siguren sum ;)
Дал држи не те убедувам... те убедиле тебе штом си зел 3 од No.1
Kolku pari tolku muzika. mene mi odgovara taa muzika.
siguren sum i deka kaj orkestarot Mitsubishi ima po nekoj rastiman instrument
 
Член од
23 септември 2009
Мислења
316
Поени од реакции
410
Да да знаам.... со оффсет +3 одржува +-1 степен.
Свесен си што е тоа оффсетот во позадина?
zaboraviv na ova mnogu raboti si napisal :)
tvojeto Mitsu nema ofset? Ako nema, ti prodale model so los softver. Dzabe si platil 72000.
ofsetot e staven so pricina, zaradi razlikite vo ambientalnata T koi se pojavuvaat na razlicna visocina. Ako gresam koregiraj me.
Tvojata klima da ne e namestena na ofset 0?
ako e taka ke se stoplis sigurno
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Ај сега и ти ГРЕЕ биле најголеми, а Хисенс кај се, па Мидеа уште поголеми, Хајер... И се тоа не е битно, големината никогаш не го одредувала квалитетот, баш обратно. Па не е ова к... па големината е пресудна:) Кој е подобар, Свач или Ролекс, Мерц или Дачиа, а оваа е најпродавана во Европа...
Кога се збори најголеми незначи дека се брои по највисоки луѓе туку по нешто друго.
Европа е прво најмал пазар за Кинезите, тоа ке го сватиш по број на население по континети.... Европа е мала популација ако го земеш предид цел свет, тоа не е баш голем таргет наспрем Америка, Азија (Кина Индија Пакистан...и други) , Русија, Канада....
Daikin е најдобар пример зашто склучи JoinVenture договор со ГРЕЕ и им ја продаде технологијата...
Еве ја неможам да најдам пример Тошиба у Америка кој модели ги има , која е нивна веб страна и кој е застапник на Тошиба за Амерички пазар.
За пазар збориме зашто и Јапан многу често се спомнува овде на темава ама у Јапан моделите на Тошиби, Митсу, Даикин немаат врска со овдешниве ако си читал тоа е првиот заклучок.
Тоа лесно се заклучува ако напишеш domein da e .jp a ne klimi ili .mk ili od kade crpis informacii, neznam :)
Hisens u Amerika moze da prodava samo Televizori a od klimi ponekoja prozorska i mobilna klima...i togas nemoze da se prvi u Svet ;)
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
pa taka kazi. Nemoj polovicni info da davas. vadis od kontekst
Не давам ништо половично. Реално малку се исмевав затоа што 6 месеца после купување на климата немаат залиха на резервни делови и одговорт не беше ќе почекаш да дојде делот, туку ќе почекаш кај некој друг да се расипие иста клима за да извадиме дел.
А на разглас продаваат 10години гаранција хахах

ke da ima razlika. so pricina e devetka, ili mislis deka toa oznakite se samo prazni brojki? ili mozebi i ti ke kazes deka moze da gree X KVADRATI i tolku? znaes ti podobro, siguren sum ;)
Знаам подобро. Двата споредени модели се 9ки... 9ките вадат најдобри COP-ови па затоа нив ги тестираат.

siguren sum i deka kaj orkestarot Mitsubishi ima po nekoj rastiman instrument
Нормално дека има полоши модели и кај Мицу....
Aма тука се споредени двата врвни модели од Грее и од Мицубиши така да споредбата си е коректна
Небитно тоа Sv B пак ќе каже Грее No.1 xD

zaboraviv na ova mnogu raboti si napisal :)
tvojeto Mitsu nema ofset? Ako nema, ti prodale model so los softver. Dzabe si platil 72000.
ofsetot e staven so pricina, zaradi razlikata vo ambientalnata T koi se pojavuvaat na razlicna visocina. Ako gresam korigiraj me.
Tvojata klima da ne e namestena na ofset 0?
ako e taka ke se stoplis sigurno
Ме заебале овие Мицу без офсет клима ми продале :pos: измрзнаав у пи*ку матер.
Блазе вас со Грее климиве со офсет местите +3 и топло убајна ви е а на дајлинско само 23С подесена.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Се плука како последица.... ите како заслужена!

Ете затоа лепи Амберот на греење не симиња под 450w ... а Мицуто може и со 100w да грее.
Оттука и твојот заклучок дека не греат климите при ниска модулација.

Хансолот од грее ја прави таа грешка и симнува 100w на греење... еве како изгледаше тоа:
Исто греат како што глеам , и двете со 100W и не те сваќам зашто е грешката кај Хансолот, дали тоа што Хансолот си го платил 36к е грешка? или рекламираш дека другата Митсуто од 80к исто мудолира со 100W а треба да се плати x3 поскапо?
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom