Најекономично греење (затоплување)

Член од
16 април 2019
Мислења
373
Поени од реакции
523
A sto deka ke postiram.Zar ke veruvate.Ovde ima i ucesnici sto nisto ne postirale pa slobodno si davaat izjavi.Vidovme deka bez post Tundrata gi jadi site so COP 4,7 na -4c,lajkoj eden kup.
Zatoa kandisuj go Zlateta.Samo so svedoci,i normalno bazdirani meracina kaj Strelco od 500evra.Od Alibaba ne se prifakaat.
Zlate i grafika vo milisekunda ke vi izvadi vo HD rezolucija.

Da se nadevame ,si stojam na zborot.

NA TEBE NIKOJ NE TI VERUVA I DOSTA SO COP MOP ZABOLE NE NAS ZA TOA BITNO DA SME SROPLENI EKONOMICNO.
Ti ubavo si pisa pogore deka na -7 i so potrosuvacka od 2420w ke dala 8 kw znaci minatata nedela tolku ti e trosila hahahaha aj so zdravje da si e sluzea ekonomicno na 50% rabota si e koristi.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
NA TEBE NIKOJ NE TI VERUVA I DOSTA SO COP MOP ZABOLE NE NAS ZA TOA BITNO DA SME SROPLENI EKONOMICNO.
Ti ubavo si pisa pogore deka na -7 i so potrosuvacka od 2420w ke dala 8 kw znaci minatata nedela tolku ti e trosila hahahaha aj so zdravje da si e sluzea ekonomicno na 50% rabota si e koristi.
Da te potsetam na -6,9c
Rekapitulacija:
(51,7-28,5)x1,2x1135/3600=8,777Kw/h predadena toplina vo traenje od 45 min.
8,777/2420=3,62 COP vrednost.
Izmeri i ti nesto vakvo kaj tvojata,na bilo koja temperatura i slobodno prezentiraja,nemora video ili sliki da spodeluvas.Kakvi saka neka se rezultatite i na bilo kakva nadvoresna temperatura.
E taka najdobro ke imame relevantna sostojba za uredite,a taka ke pridoneses za temava.
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Bravo za Zlate.
Se gree cel sprt od okolu 65-70m2 kuka,sredno izoliranasam delimicno od vnatresna starana,bez nadvoresna izolaciaja.
Neka vidat site kako niskata modulacija,maloto operetuvanje na kompresorot dava visok COP i confor vo prostorot so namaleni vrtezi na ventilatorot na vnatresnata edinica.
Kako COP zavisi od opteretuvaneto na klimata i kompresorot, poglednete dolu na str 41 od link.
Zemete ja za primer 7c na 24 btu.
Na minimalno opteretuvanje odi skoro duplo povisoko a na povisoki temperaturi i preku 6 COP kaj vrvnite inverteri.
Pogolemi dokazi od ova nema.
Doagame do zaklucok deka modulacijata i te kako e znacajna za efikasnosta i eftino greenje.
Филипинац go gledam ova servisnovo sto si gi stavil ama mnogu me interesirase koi kompresori gi imaat vgradeno vo Shorai i so prosto prebaruvvanje Ctrl+F на зборот Compressor во сервисното ја добивам оваа таблица компресор по модел и Бту иако во основната Таблица со спецификации забошотиле и не го напишале моделот на компресорот, ама кој бара ке си најде ;)
Shorai22 i 18.jpg

Shorai kompresori.jpg
Од овде се гледа дека компресорот кој е вграден во 13ките е истиот што е вграден и во 18ките ПА и во 22јките и тоа Маде ин Чина GMCC со цена 88$.
compresor.jpg
Може да ни објасниш со кој капацитет се овие компресори и за колку м2 се препорачани овие 18ки и 22јки со бајаги солени цени, очигледно моторот-компресорот им е истиот со 13ките ;)
 
Последно уредено:
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
Филипинац go gledam ova servisnovo sto si gi stavil ama mnogu me interesirase koi kompresori gi imaat vgradeno vo Shorai i so prosto prebaruvvanje Ctrl+F на зборот Compressor во сервисното ја добивам оваа таблица компресор по модел и Бту иако во основната Таблица со спецификации забошотиле и не го напишале моделот на компресорот, ама кој бара ке си најде ;)
Прегледај го приврзокот 368414

Прегледај го приврзокот 368413
Од овде се гледа дека компресорот кој е вграден во 13ките е истиот што е вграден и во 18ките ПА и во 22јките и тоа Маде ин Чина GMCC со цена 88$.
Прегледај го приврзокот 368417
Може да ни објасниш со кој капацитет се овие компресори и за колку м2 се препорачани овие 18ки и 22јки со бајаги солени цени?
18btu i 22 btu treba 13cm twin kompresor da nosat kaj Shoraj,proveri gi servisnite,da ne ti gi vadam.
A od vlezniot model Seija samo 24btu nosi dvoen cilinder i toa 15cm od Daiseikaj 16btu i13 btu .I toa proveri si.
E vide kolku e skap kompresorot,88$ za Shoraj 13btu, kolku cela kineska klima po nabavna cena od ALIBABA.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
18btu i 22 btu treba 13cm twin kompresor da nosat kaj Shoraj,proveri gi servisnite,da ne ti gi vadam.
A od vlezniot model Seija samo 24btu nosi dvoen cilinder i toa 15cm od Daiseikaj 16btu i13 btu .I toa proveri si.
E vide kolku e skap kompresorot,88$ za Shoraj 13btu, kolku cela kineska klima po nabavna cena od ALIBABA.
Ti go imas postirano linkov kako golem poznavac :tapp: , a tamu pisuva kako sto kazav, nema sto ja da ti proveruvam dokumentacija ete ti pisav kako pisuva vo dokumentot od Toshiba ;)
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
Ti go imas postirano linkov kako golem poznavac :tapp: , a tamu pisuva kako sto kazav, nema sto ja da ti proveruvam dokumentacija ete ti pisav kako pisuva vo dokumentot od Toshiba ;)
Vo 16btu ima Singl.10,8cm a vo 18-22BTU Twin 13cm.Vidi servisno ti postirav pogore.
Tamu e greska zele slika od 13 btu.
Nekoja tetkica gresno go sostavila pdf.(kliknala od 13btu)
Ama si dobar odma voocuvas nesto,za da ja unistis konkurencijata,da iskoristis nekoja pecatna greska.
I mene ne mi proveruvas dokumentacija ,na Toshiba proveri i.
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Vo 16btu ima Singl.10,8cm a vo 18-22BTU Twin 13cm.Vidi servisno ti postirav pogore.
Tamu e greska zele slika od 13 btu.
Nekoja tetkica gresno go sostavila pdf.(kliknala od 13btu)
Ama si dobar odma voocuvas nesto,za da ja unistis konkurencijata,da iskoristis nekoja pecatna greska.
I mene ne mi proveruvas dokumentacija ,na Toshiba proveri i.
Znaci za 108 koga zborev ne zborev za badijala....eve da ti pokazam 108ca kompresor za 34.000, toj kompresor ide u Fairy ama nekosta 75000 tuku 34.000 i plus toa WiFito ne se doplakja 5000 tuku e u cenata...ti sto bi mi preporacal da zemam edna klima Japanka so 108mica kompresor za 75.000den ili dve 108mici po 34.000 za vkupno 68.000 ?
108.jpg
 
Последно уредено:
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
Pa redno e tetkicite od Japan da se naucat da negresat ;)
Normalno deka GOAT ke voocuva i detali, ne sum od vcera da mi sitkas klima so 108 kompresor za 75.000den...takvi ima i za dokaj 40k
Tie kompresori se samo za Toshiba,gi nema vo Mideja i nivnite oem brendovi.
https://www.elipso.mk/kupi/toshiba-inverter-klima-ured-shorai-edge-ras-b16j2kvsg-e/ 67 bona,
A eve uste poevtino so toj kompresor 55 bona
Neka kupuvaat lugeto od kaj so e poevtino.
Vo Grcija eden Japanec po cena na eden Kinez kaj nas + 50% subvencija drzavata dava staro za novo so vauceri.So da prajme najskapa bela tehnika imame vo svetot:toe:.
Автоматски споено мислење:

Znaci za 108 koga zborev ne zborev za badijala....eve da ti pokazam 108ca kompresor za 34.000, toj kompresor ide u Fairy ama nekosta 75000 tuku 34.000 i plus toa WiFito ne se doplakja 5000 tuku e u cenata...ti sto bi mi preporacal da zemam edna klima Japanka so 108mica kompresor za 75.000den ili dve 108mici po 34.000 za vkupno 68.000 ?
Прегледај го приврзокот 368453
Ne be zosto da zborvas napamet.Jas ti veruvam.Ama ovie kompresori za Toshiba se specijalni so nominalna 120rps ,gi nema vo drugi kimi samo vo Toshiba. https://www.manualslib.com/manual/1802932/Toshiba-Ras-B07j2kvsg-E.html?page=9#manual
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
A ako ne e tocno toa sto go napisav jas duplo ge mu platam trosocite na Zlate .Sekako sofrata ,pijackata od mene za Zlateta,bez razlika koj ke mu ja plati nadnicata.Ajde mazina.
Пази се поскап од еуровент сум ;)

ti sto bi mi preporacal da zemam edna klima Japanka so 108mica kompresor za 75.000den ili dve 108mici po 34.000 za vkupno 68.000 ?
Зависи што сакаш да грееш.... дневна соба или механичарска работилница
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.290
Поени од реакции
4.695
Ne be zosto da zborvas napamet.Jas ti veruvam.Ama ovie kompresori za Toshiba se specijalni so nominalna 120rps ,gi nema vo drugi kimi samo vo Toshiba. https://www.manualslib.com/manual/1802932/Toshiba-Ras-B07j2kvsg-E.html?page=9#manual
И ние ти веруваме дека тошиба дува 52 степени кај тебе дома во траење од 45 минути и температурата во собата не мрда стабилни 28 на 50%, еве мозокот не ми дава да спијам ме мачи дали на 100% снага излезната температура ќе ти стане константна од 104 степени или влезната ќе падне од 28 на 14 и пак ќе виде константа
Само тоа ме мачи а не кои компресори каде ги има.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Пази се поскап од еуровент сум ;)


Зависи што сакаш да грееш.... дневна соба или механичарска работилница
Механичарската работилница е во Берово, а дневната е во Лептокарија....
Автоматски споено мислење:

И ние ти веруваме дека тошиба дува 52 степени кај тебе дома во траење од 45 минути и температурата во собата не мрда стабилни 28 на 50%, еве мозокот не ми дава да спијам ме мачи дали на 100% снага излезната температура ќе ти стане константна од 104 степени или влезната ќе падне од 28 на 14 и пак ќе виде константа
Само тоа ме мачи а не кои компресори каде ги има.
I ovoj pa zakljucoci nosi nepismeniov
Автоматски споено мислење:

Ne be zosto da zborvas napamet.Jas ti veruvam.Ama ovie kompresori za Toshiba se specijalni so nominalna 120rps ,gi nema vo drugi kimi samo vo Toshiba. https://www.manualslib.com/manual/1802932/Toshiba-Ras-B07j2kvsg-E.html?page=9#manual
120rps za kompresor e maximum A ne nominala snaga alo....nominala e 60rps ili da raboti na 50% snaga (Part Load ti teknua?) a ne na max od 120rps, 120rps ako raboti e On/Off klima
Imas uste burek da jades ti druze, nesto si ucel cital ama ne si docital a za docituvanje vreme treba, tamu negde za 2-3godini moze i da se najdeme
Frequency.jpg
 
Последно уредено:
Член од
21 декември 2022
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo na site sakam da mi kaze nekoj sto koristi toplinska pumpa kolku ke trosi struja za da zatopli sprat od 150 kvadrati
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
Пази се поскап од еуровент сум ;)
Jas ne gubam,mi ostanuva samo pijackata i sofrata,neka mu ja mislata tie
И ние ти веруваме дека тошиба дува 52 степени кај тебе дома во траење од 45 минути и температурата во собата не мрда стабилни 28 на 50%, еве мозокот не ми дава да спијам ме мачи дали на 100% снага излезната температура ќе ти стане константна од 104 степени или влезната ќе падне од 28 на 14 и пак ќе виде константа
Само тоа ме мачи а не кои компресори каде ги има.
Druze ti prvin preprocitaj go teksot bez skokanje,setnem komentiraj.
Ako nesto ne ti e jasno opitaj.
Механичарската работилница е во Берово, а дневната е во Лептокарија....
Автоматски споено мислење:


I ovoj pa zakljucoci nosi nepismeniov
Автоматски споено мислење:


120rps za kompresor e maximum A ne nominala snaga alo....nominala e 60rps ili da raboti na 50% snaga (Part Load ti teknua?) a ne na max od 120rps, 120rps ako raboti e On/Off klima
Imas uste burek da jades ti druze, nesto si ucel cital ama ne si docital a za docituvanje vreme treba, tamu negde za 2-3godini moze i da se najdeme
Прегледај го приврзокот 368455
Nekoj jadi burek na temava 8-9 god,ama kako sto gledam ne koristi jogurt.
Sekoj proizvoditel na DC varjabilni kompresori vo svojata paleta ima razni kompresori so razlicen kvalitet.
Kvalitetot zavisi od cementacija(hemisko-termicki proces) na zidovite na lezistata na klipovite i osnovata.
Vrz baza na toa utvrduva dali ke bidi 60.90,120 ili poveke rps nom.vrednost.Dali ke go koristi maksium od nominalnata vrednost ili ke odi nad taa vrednost toa e odluka na toj sto go konstruira uredot.Koj kakov kompresor koristi sekoj proizvoditel si znaj. Ne se site kompresori isti kvalitet.A ti ponatamu prodolzi i uci............ pa ksni burece,napi se jogurtce.
Koj razbra razbra.
 
Последно уредено:
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Jas ne gubam,mi ostanuva samo pijackata i sofrata,neka mu ja mislata tie

Druze ti prvin preprocitaj go teksot bez skokanje,setnem komentiraj.
Ako nesto ne ti e jasno opitaj.

Nekoj jadi burek na temava 8-9 god,ama kako sto gledam ne koristi jogurt.
Sekoj proizvoditel na DC varjabilni kompresori vo svojata paleta ima razni kompresori so razlicen kvalitet.
Kvalitetot zavisi od cementacija(hemisko-termicki proces) na zidovite na lezistata na klipovite i osnovata.
Vrz baza na toa utvrduva dali ke bidi 60.90,120 ili poveke rps nom.vrednost.Dali ke go koristi maksium od nominalnata vrednost ili ke odi nad taa vrednost toa e odluka na toj sto go konstruira uredot.Koj kakov kompresor koristi sekoj proizvoditel si znaj. Ne se site kompresori isti kvalitet.A ti ponatamu prodolzi i uci............ pa ksni burece,napi se jogurtce.
Koj razbra razbra.
Te sjeba Strelec “ko beba zvechku”….hahahaa.
Aj lazete se so japankive Made in China, moze ke zaebete nekoj da plati duplo za nisto.
Автоматски споено мислење:

Zdravo na site sakam da mi kaze nekoj sto koristi toplinska pumpa kolku ke trosi struja za da zatopli sprat od 150 kvadrati
Zavisi od mnogu raboti, prvo izloacija, vtoro radijatori ili podno…..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom