Најекономично греење (затоплување)

Член од
23 септември 2009
Мислења
316
Поени од реакции
410
И јас зборам од искуство, ако е помалку од 14 дена помеѓу купување и враќање за сервис не се поправа треба одма да ти го заменат
Што ќе прават после они со него не е твој проблем

ајде депилатор ќе помине и месец дена без него, ама климата ти грее стан и рикне што правиме?
Или како програмер фриленсер ти рикне лаптопот па да се расправаш со месеци мислиш клиентот ќе те чека ?
Автоматски споено мислење:


@Sv B хммм друже види тука нешто те бараат, што се деси со 10 години гаранцијата за другар прашувам
Автоматски споено мислење:


Зарем нема во @Gree info
Климата треба да ти е под гаранција треба да имаат резервен дел да ти ја оправат
Tocno. Toa potpagha pod pravoto na kupuvacot vo rok od 14 dena da go vrati proizvodot dokolku e nezadovolen od nesto ili pak dokolku se predomislil. Ili dokolku eve kako sega, e neispracen
 
Член од
16 април 2019
Мислења
373
Поени од реакции
523
So kakov merac meris 4 200w ?
Mene na 3 950w mi rikna vakov

Прегледај го приврзокот 366708


Eve mi tekna sega za tebe deka so ist merac meram i jas i eve 3 godina go koristam ne e riknal a eve ovoj mesec najveke kacil 4162w ke vides na slikava sega e slikav a defrosto go prave za 2 do 3 miniti. Volku nakacuva0 koga pravi defrost a toa se slucuva mnogu retko koga imase magla pred 2 nedeli a ovaa nedela na minusnite temperaturi ne prave defros a ni voda ne kape.
Pozdrav do @filipinec pa ajde drugar stavi nekoja slika da videme ako go slimas meracot ne se navleguva vo privatnosta.
Pa zadovolen sum od Inventor Nemesis Pro 7kw me gree ubavo ekonomicna a grejam golem prostor bitno sum stoplen na 24-25 stepena a si trose okolu 1000w koga bea minusnite kacuvase 1200-1300w.
 

Attachments

Член од
21 април 2008
Мислења
262
Поени од реакции
127
@filipinec тој еко мод од 50/75/100 посто има ли некоја функција или е само као некој граничник за највисока снага?

освен што намалува бучавата на надворешната на скоро па нечујно не знам што би било друго. Исто си грее и троши
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
@filipinec тој еко мод од 50/75/100 посто има ли некоја функција или е само као некој граничник за највисока снага?

освен што намалува бучавата на надворешната на скоро па нечујно не знам што би било друго. Исто си грее и троши
Tocno taka.POW-SEL kopceto 50-75-100% pa SILENT so )) i so ) ,pet operacii ima kopceto POW-SEL.
Se ogranicuva kompresorot da ne zalumfa,a so SILEN )) e ogranicen kompresor na 75% i na potivok ventilator na nadvoresnata edinici,a so SILENT ) uste potivok ventilator na nadvoresnata edinica so ogranicen compresor na 50%. Imas poveke kombinacii,Mozis da ja skrotis celata klima.
Jas mojava mozam da ja skrotam da od 24 btu da ja napravam na 9 ili 12btu,i nadvoresniot i vnatresniot ventilator.
Ti pak tvojata od 13btu,mozes da ja skrotis kako da imas 7btu,da ja prepolovis.
Dodeka kopceto ECO e sosema drugo.
Eve procitaj si servis manuel za tvojata od linkov.
 
Последно уредено:
Член од
21 април 2008
Мислења
262
Поени од реакции
127
И јас тоа гледам , секако немам потреба од многу, али е доста добро за преку вечер да не ја слушам од спалната која ми е наспроти дневната а надворешната на средина на балконот. Во дневна секако не ја слушам али за спиење кога е тишина се осеќа . Со ова ептен се минимизира.
 
Член од
23 септември 2009
Мислења
316
Поени од реакции
410
Vetiv deka ke postiram za potrosuvackata na toplinska pumpa postavena so sistem od radijatori i fenkojleri vo 100m2. Vo studenive denovi vlecese 50kw/h na den i toa samo pumpata i toj delot kade se zagreva vodata. Tamu T na vodata bese okolu 45 a vo baferot okolu 36. Potrosuvackata na pumpite za kontrola na protokot na voda i fenkojlerite se vrzani na dr broilo i se plus na ovaa potrosuvavka. Postavena T 22.5.
Okolu 400 denari na den.
E sega druga takva pumpa, 24kw, kaj drug prijatel postavena potrosi skoro isto ama za 230m2. Instalacijata e postavena vo podot. Odrzuva 21 a navecer vo polovina od prostorot go reducira greenjeto na nekoi 18. Sum bil kaj nego i mozam da kazam deka komocijata e odlicna iako na 1m mereno od podot T e dvaesetina stepeni. Toplo e kako kaj mene koga pokazuva 23-24, duri i poprijatno e za prestoj.
I dvata objekti se sporedlivi bidejki imaat pumpa od istiot brend samo razlicna moknost a izolacijata e skoro pa odlicna i na dvata objekti.
Izgleda deka zaklucokot bi bil deka toplinskava pumpa ima najgilema ekonomija ako e sparena so instalacija vo podot. Zaboravuv da napomenam deka ovoj vtoriov ima i fenkojleri postaveno.
 
Член од
1 февруари 2009
Мислења
278
Поени од реакции
221
A za da se izvedi seta taa rabota i da ti brka rbota do -7 stepeni so udobni domasni 23c ambientalna i koristenje na topla voda vo domakinstvoto ,a pritoa da ne koristis dopolnitelni grejaci direkno na 220v vo baferot .
Do koja cena bi bil zadovolen i bi se odlucil da ti ja izvedat za 150 m2.
Автоматски споено мислење:


Ajde,malce po malce do vlezen model na japonec ke stignime:).
Eve bi bil zadovolen 6500e minus geff. Tuka normalno ako edna e poekonomicna od druga moze i plus da se investira.

Sent from my SM-A715F using Tapatalk
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
Eve mi tekna sega za tebe deka so ist merac meram i jas i eve 3 godina go koristam ne e riknal a eve ovoj mesec najveke kacil 4162w ke vides na slikava sega e slikav a defrosto go prave za 2 do 3 miniti. Volku nakacuva0 koga pravi defrost a toa se slucuva mnogu retko koga imase magla pred 2 nedeli a ovaa nedela na minusnite temperaturi ne prave defros a ni voda ne kape.
Pozdrav do @filipinec pa ajde drugar stavi nekoja slika da videme ako go slimas meracot ne se navleguva vo privatnosta.
Pa zadovolen sum od Inventor Nemesis Pro 7kw me gree ubavo ekonomicna a grejam golem prostor bitno sum stoplen na 24-25 stepena a si trose okolu 1000w koga bea minusnite kacuvase 1200-1300w.
Eve koga ke se spustat minusni temperaturi javno go pokanuvam Zlate od Prilep kako neutralna licnost da izvrsi merenje na mojava 24btuTosiba Shirai Edge deka na -7c vadi 8,8kw so 2420W,a seto toa javno prku video da go prezentira.Vie tamu taborot dogovoerte se kolku ke vi naplati.A ako ne e tocno toa sto go napisav jas duplo ge mu platam trosocite na Zlate .Sekako sofrata ,pijackata od mene za Zlateta,bez razlika koj ke mu ja plati nadnicata.Ajde mazina.
Eve bi bil zadovolen 6500e minus geff. Tuka normalno ako edna e poekonomicna od druga moze i plus da se investira.

Sent from my SM-A715F using Tapatalk
Znaci so okolu 5000 evra.
Pa sega ako ponudata e dobra ke si napises deka sakas so okolu 5000 evra da ti instalitaat pumpa za 150m2.
Ama pocekaj kolku izveduvaci ke ti se javat vo PP,ama da ti garantiraat deka ke se stoplis na -7c.celiot prostor,za cena i poveke od 5000,eve neka bide i 7000evra.A baska seto toa nema voopsto da bide ekonomucno,bez podno greenje.
Procitaj go pogore napisaniot post na nikot RIKER.
Cekame da dajs povratni informacii od ponudite i izvedbata.
Ima edna poslovica veli:
Ne e zlato sve sto sveti!
 
Последно уредено:
Член од
6 април 2014
Мислења
4.950
Поени од реакции
6.146
Eve koga ke se spustat minusni temperaturi javno go pokanuvam Zlate od Prilep kako neutralna licnost da izvrsi merenje na mojava 24btuTosiba Shirai Edge deka na -7c vadi 8,8kw so 2420W,a seto toa javno prku video da go prezenti
2429.23.34 wati ako ti trosi klimata zemi frli ja. Plus nikoj ne ja nitu videl tvojava klima nitu slika si stavil kako meras, ni nisto. Tvoite muabeti ovde se bezvezalni neizdrzani zatoa ostaj ja temava na raat lugeto od t oive gluposti nemoze da procitat eden kvaliteten sovet.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
2429.23.34 wati ako ti trosi klimata zemi frli ja. Plus nikoj ne ja nitu videl tvojava klima nitu slika si stavil kako meras, ni nisto. Tvoite muabeti ovde se bezvezalni neizdrzani zatoa ostaj ja temava na raat lugeto od t oive gluposti nemoze da procitat eden kvaliteten sovet.
Pa eto de ke ja vidite site,i Zlate ke izvrsi merenje.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Pa eto de ke ja vidite site,i Zlate ke izvrsi merenje.
Lazete se na drugion forum, tuka ne vi pominuva.
Автоматски споено мислење:

Eve bi bil zadovolen 6500e minus geff. Tuka normalno ako edna e poekonomicna od druga moze i plus da se investira.

Sent from my SM-A715F using Tapatalk
Javi se vo Gree, Versati III split 16kw ke vrsi rabota.
 
Член од
23 септември 2009
Мислења
316
Поени од реакции
410
Eve koga ke se spustat minusni temperaturi javno go pokanuvam Zlate od Prilep kako neutralna licnost da izvrsi merenje na mojava 24btuTosiba Shirai Edge deka na -7c vadi 8,8kw so 2420W,a seto toa javno prku video da go prezentira.Vie tamu taborot dogovoerte se kolku ke vi naplati.A ako ne e tocno toa sto go napisav jas duplo ge mu platam trosocite na Zlate .Sekako sofrata ,pijackata od mene za Zlateta,bez razlika koj ke mu ja plati nadnicata.Ajde mazina.

Znaci so okolu 5000 evra.
Pa sega ako ponudata e dobra ke si napises deka sakas so okolu 5000 evra da ti instalitaat pumpa za 150m2.
Ama pocekaj kolku izveduvaci ke ti se javat vo PP,ama da ti garantiraat deka ke se stoplis na -7c.celiot prostor,za cena i poveke od 5000,eve neka bide i 7000evra.A baska seto toa nema voopsto da bide ekonomucno,bez podno greenje.
Procitaj go pogore napisaniot post na nikot RIKER.
Cekame da dajs povratni informacii od ponudite i izvedbata.
Ima edna poslovica veli:
Ne e zlato sve sto sveti!
A so ima cudno i nevistinito vo toa ako edna toshiba na -7 ima COP od okolu 3.5? Popravi me ako gresam ama taa e matematikata neli?
Ne dolzis nikakov dokaz na nikoj, teraj si rabota. Koj saka neka veruva koj ne, ne mora. A so se odnesuva za TP za 5000€ za 150m2 moze da se montiraat samo cevkite i grejnite tela
 
Член од
16 април 2019
Мислења
373
Поени од реакции
523
Eve koga ke se spustat minusni temperaturi javno go pokanuvam Zlate od Prilep kako neutralna licnost da izvrsi merenje na mojava 24btuTosiba Shirai Edge deka na -7c vadi 8,8kw so 2420W,a seto toa javno prku video da go prezentira.Vie tamu taborot dogovoerte se kolku ke vi naplati.A ako ne e tocno toa sto go napisav jas duplo ge mu platam trosocite na Zlate .Sekako sofrata ,pijackata od mene za Zlateta,bez razlika koj ke mu ja plati nadnicata.Ajde mazina.

Znaci so okolu 5000 evra.
Pa sega ako ponudata e dobra ke si napises deka sakas so okolu 5000 evra da ti instalitaat pumpa za 150m2.
Ama pocekaj kolku izveduvaci ke ti se javat vo PP,ama da ti garantiraat deka ke se stoplis na -7c.celiot prostor,za cena i poveke od 5000,eve neka bide i 7000evra.A baska seto toa nema voopsto da bide ekonomucno,bez podno greenje.
Procitaj go pogore napisaniot post na nikot RIKER.
Cekame da dajs povratni informacii od ponudite i izvedbata.
Ima edna poslovica veli:
Ne e zlato sve sto sveti!

Pa ti podobro povikaj nekoja producentska kuka neka snima dolgometrazen film od 24 casa koga ke padnat termperaturite ispod -7. Drugar ovde se gleda deka poznavas mnogu raboti no nekako si igraes so site nas a zosto e taka pa vikas koga ke simnat temperaturite ispod -7 pa ne li gledas deka zimoto otide koga da ocekuvame takvi temperaturi ?
kako i site ovde sto ke te kostase da sliknes edna slika pa da kazes eve ja potrosuvackata eve kolku postignala temperatura minatta nedela koga imavme niski temperaturi jas kako slikav na minus tolku trose tolku stepena postignala vo prostorijata kako e setirano dalinskoto i toa e toa ovde site taka stavaa ama ti nesakas da ti navleguvaat vo privatnosta .
Jas ne sum od nikakov tabor ni grupa se prikluciv ovde koga e zemav klimata pred 4 godini i taka citam koj sto i kakvi iskustva ima so klimite.
toa e toa gledas i drugi komentari malku si za neveruvanje bidejki bes dokaz tesko da ti veruva covek ama ajde ke cekame slednovo zima da prikacis nekoaj slika
 
Член од
20 јануари 2023
Мислења
316
Поени од реакции
408
Pa ti podobro povikaj nekoja producentska kuka neka snima dolgometrazen film od 24 casa koga ke padnat termperaturite ispod -7. Drugar ovde se gleda deka poznavas mnogu raboti no nekako si igraes so site nas a zosto e taka pa vikas koga ke simnat temperaturite ispod -7 pa ne li gledas deka zimoto otide koga da ocekuvame takvi temperaturi ?
kako i site ovde sto ke te kostase da sliknes edna slika pa da kazes eve ja potrosuvackata eve kolku postignala temperatura minatta nedela koga imavme niski temperaturi jas kako slikav na minus tolku trose tolku stepena postignala vo prostorijata kako e setirano dalinskoto i toa e toa ovde site taka stavaa ama ti nesakas da ti navleguvaat vo privatnosta .
Jas ne sum od nikakov tabor ni grupa se prikluciv ovde koga e zemav klimata pred 4 godini i taka citam koj sto i kakvi iskustva ima so klimite.
toa e toa gledas i drugi komentari malku si za neveruvanje bidejki bes dokaz tesko da ti veruva covek ama ajde ke cekame slednovo zima da prikacis nekoaj slika
Mislam deka doprva ke imame i -7, po obicaj docni zimata.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
Pa ti podobro povikaj nekoja producentska kuka neka snima dolgometrazen film od 24 casa koga ke padnat termperaturite ispod -7. Drugar ovde se gleda deka poznavas mnogu raboti no nekako si igraes so site nas a zosto e taka pa vikas koga ke simnat temperaturite ispod -7 pa ne li gledas deka zimoto otide koga da ocekuvame takvi temperaturi ?
kako i site ovde sto ke te kostase da sliknes edna slika pa da kazes eve ja potrosuvackata eve kolku postignala temperatura minatta nedela koga imavme niski temperaturi jas kako slikav na minus tolku trose tolku stepena postignala vo prostorijata kako e setirano dalinskoto i toa e toa ovde site taka stavaa ama ti nesakas da ti navleguvaat vo privatnosta .
Jas ne sum od nikakov tabor ni grupa se prikluciv ovde koga e zemav klimata pred 4 godini i taka citam koj sto i kakvi iskustva ima so klimite.
toa e toa gledas i drugi komentari malku si za neveruvanje bidejki bes dokaz tesko da ti veruva covek ama ajde ke cekame slednovo zima da prikacis nekoaj slika
A sto deka ke postiram.Zar ke veruvate.Ovde ima i ucesnici sto nisto ne postirale pa slobodno si davaat izjavi.Vidovme deka bez post Tundrata gi jadi site so COP 4,7 na -4c,lajkoj eden kup.
Zatoa kandisuj go Zlateta.Samo so svedoci,i normalno bazdirani meracina kaj Strelco od 500evra.Od Alibaba ne se prifakaat.
Zlate i grafika vo milisekunda ke vi izvadi vo HD rezolucija.
Mislam deka doprva ke imame i -7, po obicaj docni zimata.
Da se nadevame ,si stojam na zborot.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom