Најекономично греење (затоплување)

Член од
16 март 2019
Мислења
2.576
Поени од реакции
3.229
Da eden otvoren prostor e
Bidejki nemas izolacija ti treba 5.5kw klimatizer Moj Predlog
 
Член од
19 март 2021
Мислења
194
Поени од реакции
468
..
Она некни што постирав е една од маните, во главно софтверска - на надворешни темепратури од 5-7С тој симнува модулација испод 100w и со неговиот квалитет тоа е издув со deltaT 1-2C што е катастрофално и за комфор и за економија пошто во тие моменти COРот е испод 2!
...
Чекај, не ли си измешал нешто за тој Gree Hansol ? неколку пати исто пишуваш ...
Како е deltaT 1-2C ? Колку е тогаш температурата на издув ?

Се извинувам што ја прекинав дискусијата вака
 
Последно уредено:
Член од
29 септември 2012
Мислења
782
Поени од реакции
1.552
Чекај, не ли си измешал нешто за тој Gree Hansol ? неколку пати исто пишуваш ...
Како е deltaT 1-2C ? Колку е тогаш температурата на издув ?

Се извинувам што ја прекинав дискусијата вака
Pa vidi na videata.
DeltaT = ralika od vlezna 23c izlezna 24,5c ima Zlate postirano na negovite videa pred tri strani,so imput od 100w,so COP od 1,7 strasno.Da e on - off poke na R-22 freon poubav COP ke izvadi na temperatura 7do 10c.
Resil kinezot japonec da pravi klima ,pa premnogu ja spustil modulacijata i izleglo kako sto izlaglo.
Ako ja potkrenel modulacijata ,ke se ispeglase malce,i ke se izmesase Cop od kaj 500w nagore,pa ke izlezi troa povisoko.
Toa e sto go zboruvam.Nekvaliteten(neefikasen) pretvarac od AC vo DC ima zagubi,i kaj ponnekvalitetna el.sklop toa se oseka,i zatoa mozi edna obicna stara ON-0FFFFF da bide poefikasna od eden nekvalitetno izraboten inverter,so slabi el.komponenti.
Koj svati svati,koj ne kako saka neka razmisluva.Jas taka razmisluvam.
 
Последно уредено:
Член од
19 март 2021
Мислења
194
Поени од реакции
468
Pa vidi na videata.
DeltaT = ralika od vlezna 23c izlezna 24,5c ima Zlate postirano na negovite videa pred tri strani,so imput od 100w,so COP od 1,7 strasno.Da e on - off poke na R-22 freon poubav COP ke izvadi na temperatura 7do 10c.
...
Еве сега погледнав. Не знам многу за електроника, и како сето тоа е конструирано и програмираноно, но ова е катастрофа. Веќе не е ни важно каков е COP, но греење на +5, +10 надвор - со издув 24,5 ?? Брат ми го врати Gtech затоа што не можеше да модулира под 600w, но барем дуваше многу жешко, а овој модулира до јајца но барем затоа дува ладно :)
 
Последно уредено:
Член од
1 декември 2022
Мислења
4
Поени од реакции
0
Bidejki nemas izolacija ti treba 5.5kw klimatizer Moj Predlog
Dobro vi blagodaram za mislenjeto
 
Член од
14 август 2018
Мислења
2.341
Поени од реакции
4.741
Dobro vi blagodaram za mislenjeto
Чисто да си знаеш, дали 3.5ка дали 5.5ка, испод 500м3 издув нема да бидеш!
Може дури и 800-900м3, а тоа е бааѓи дување!
Да си размислиш кај ќе ја лупнеш, да ти одговара на простор за седење, да ти одговара со бука и се останато.
Друго, за парите се ти е исто! Тек накај 1000€ може веќе разлика да се примети. А под тоа, се ти е исти к*рац.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
2.576
Поени од реакции
3.229
Dobro vi blagodaram za mislenjeto
Nema na sto zatoa e forumov kolku moze so sovet da si pomogneme Koga ke kupis klimatizer Pisi Spodeli sto si kupil

Inaku vninavaj na Montazata ovie pravila za montaza vazat za sekoj klimatizer bez razlika na Jacina i Brend

Minimum 3 metri Bakarni cevki pomegu Vnatrsnata i Nadvoresnata Edinica
Vnatresnata Edibica za da Funkcionira pravilno treba da e montirana 15cm ponisko od plafonot vo prostorijata
Bakarnite cevki da se bandaziraat so Bela Pvc Bandaz traka
i da se vakumira klimata pred prvpat da se pusti so vakum pumpa

 
Член од
24 август 2017
Мислења
19
Поени од реакции
14
Ajde nekoj da spodeli iskustva so toplotna pumpa?
Dali nekoj koristi i dali e zadovolen. Potrosuvacka na struja i slicno.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.388
Поени од реакции
1.873
Ajde nekoj da spodeli iskustva so toplotna pumpa?
Dali nekoj koristi i dali e zadovolen. Potrosuvacka na struja i slicno.
Ако имаш топловодно подно греење и бојлер кој ќе се врзе на топлинската пумпа можеби би било океј.

Со радијатори, или со фенкојлери ако е планот, тогаш строго мултисплит со ѕидни или парапетни единици. Или секако индивидуални инвертери најлогично.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom