Најекономично греење (затоплување)

Член од
23 септември 2009
Мислења
316
Поени од реакции
410
А ваков документ и за Амберкава шо ја нудиш да споделеше...
Или само за конкуренцијата можеш да го најдеш и споделиш - а вашиот не :)
Да видиме како ги вади Амберкава тие 6kw од Енергетскана налепница во ладна зона :P
Па и оние 4.3kw во умерена дал се незини или сака и за нив греаче плус.
Автоматски споено мислење:

Што се смееш...
Сеа на бразанка ви го прелистав сајтот... слабо Product Fiche објавувате...
Од сите модели кои ги имате на сајтот само за Soyal модело имате објавено... претпоставувам зашто тој ви вади најдобри резултати...
И таа 18ката Soyal кутрата ѓоа 5.5ка ама едвај 4.2kw дава во умерена зона... бар така сте пишале во Product Fiche-то.
Не чекај од него. Еве јас ќе го објавам
 

Attachments

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
Последно уредено:
Член од
14 август 2018
Мислења
4.529
Поени од реакции
10.016
Не чекај од него. Еве јас ќе го објавам
Ова продукт фиче веќе го знаеме, и порано го имаме дискутирано. Сепак фала што како сопственик на ваква клима не се срамиш и имаш доблест да го објавиш пак!

@Strelec ај сеа пишувај му есеи на Злате и правдај го греачот со јачина на фен за коса;)
Автоматски споено мислење:

Znaci poznatiot amber nordic na -25c ima 3,6-1,4=2,2kw
Midejkata za 12btu od 35.000 den tolku vadi.
E ova do sega ne sum go znael hm.
Какви црни -25ц?!?
Таа е декларирана на -15ц како 3.6+1.4=5
Под тоа не исполнува Пдизајн, (со гласот на Киро од Еднооки): Едноставно нели…
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.187
Поени од реакции
2.859
Не чекај од него. Еве јас ќе го објавам
Овој што си го прикачил ти е за Амбер 12ка NORDIK.... гледаме си бара греаче од дополнителни 1.4kw за во ладна зона нордикоФФФ :P :P :P

Ама за не-нордик моделот, premium-Амберката што се обидуваше да ја продаде 10 поста погоре немаат објавено до сега.
Еве ти подобро моделче од таа и поефтина 10к
https://mall.gree.com.mk/index.php/product/amber-premium-plus-gwh18ydxf-k6dna1a/
Хаха 18ка Gree ќе даела 6kw во ладна зона на -22С.... прдешки :P
Таа веројатно бара 4kw греач за да ги испорача пишаните 6kw на енергетскана налепница за во ладна зона хуухух.
Затоа и никогаш нема да го објават нејзиното Product Fishe....

Ама се проба да ја шитне као 10 илјадарки поефтинка....
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.265
Поени од реакции
4.665
Не си свесен кој мотиватор си....
Цело лето работам во просторијата кај што ми е Hansol-от и еве изминатиов месец дена веќе ја користам за греење...
Прво ја користев обично и тераше 99% он-офф мод на работа ама еве веќе трет ден ја користам со вклучен iFeel и можам да речам стварно може да модулира подобро....
Амааааа коа ќе се симне на 92w е врвот!



Така да еве се потврдува тоа што го објавуаше србинот лани за Hansol-ot
Малку каснам ама заборавив да те прашам кога објави.
Ако не е тајна кога го имаш земено хансолов?

Јас мојот во Скопје е земен јули 2016 година, 3.5кв и искрено се покажа одлично.

прашувам чисто да го споредам со мојот, кај мене внатрешната единица и далечинското се скроз различни (со некој си санио компресор или нешто така деклариран до -15, тогаш го носеа некој нов за до -30 демек ама се решив за послабиот)

пак ќе пишам (немам графана графици да покажам од него) ама кај мене грееше, без проблем стигаше 21-22 степени во куќа без фасада со дрвена дограма и изолациско стакло, половина од просторот освен 4 надворешни ѕид има и тераса под него значи уште еден дел со големи топлотни загуби.

Ако не се лажам просечната потрошувачка му беше околу 600в на саат (можеби не е тоа најекономично ама беше задоволително за условите во кои јас греев)
 
Член од
23 септември 2009
Мислења
316
Поени од реакции
410
Znaci poznatiot amber nordic na -25c ima 3,6-1,4=2,2kw
Midejkata za 12btu od 35.000 den tolku vadi.
E ova do sega ne sum go znael hm.
Под услов да се точни тие ппдатоци за таа Мидеа
Автоматски споено мислење:

Ова продукт фиче веќе го знаеме, и порано го имаме дискутирано. Сепак фала што како сопственик на ваква клима не се срамиш и имаш доблест да го објавиш пак!

@Strelec ај сеа пишувај му есеи на Злате и правдај го греачот со јачина на фен за коса;)
Автоматски споено мислење:


Какви црни -25ц?!?
Таа е декларирана на -15ц како 3.6+1.4=5
Под тоа не исполнува Пдизајн, (со гласот на Киро од Еднооки): Едноставно нели…
Какво срамење. Не сум украл ништо :)
Ќе објаввувам и подстоци од дневни мерења за потрошувачка. Ќе почнам од денес, еве на потопли денови па како ќе паѓа Т надвор така нови ќе постирам. На -7, на 0, на 7. Пресметка и математика знам да направам со функции, логоритми, синуси... ама стручњак за темава не сум. Јас ќе објавувам реални податоци а вие толкувајте ги. Баш ме интересира
Еве за денес, 27м2, фасада 5см стиропор, таван трска со тервол, ПВЦ столарија. работи 24 часа, преку ноќ и и до 1600 на 21 степен, потоа на 22. На 4м од климата Т= 25-26. Во просторијата е топло и прилично изедначена Т. Исклучува на 25-26 а уклучува на 24-24.5 степени. Минимална модулација 520в. Максимална околу 900 и модулира во тој распон. Брзина 3. Аутофан не користам бидејќи е ултра непрецизен и неупотреблив. Ај фил исто така не користам. Ќе објаснам зошто друг пат.
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
29 август 2019
Мислења
1.187
Поени од реакции
2.859
Малку каснам ама заборавив да те прашам кога објави.
Ако не е тајна кога го имаш земено хансолов?

Јас мојот во Скопје е земен јули 2016 година, 3.5кв и искрено се покажа одлично.

прашувам чисто да го споредам со мојот, кај мене внатрешната единица и далечинското се скроз различни (со некој си санио компресор или нешто така деклариран до -15, тогаш го носеа некој нов за до -30 демек ама се решив за послабиот)

пак ќе пишам (немам графана графици да покажам од него) ама кај мене грееше, без проблем стигаше 21-22 степени во куќа без фасада со дрвена дограма и изолациско стакло, половина од просторот освен 4 надворешни ѕид има и тераса под него значи уште еден дел со големи топлотни загуби.

Ако не се лажам просечната потрошувачка му беше околу 600в на саат (можеби не е тоа најекономично ама беше задоволително за условите во кои јас греев)
Ноември 2018 е земен... од пследните количини... коа чистеа залихи за нешо околу 600еур....
Мене ми го продаваа тогаш како нордик варијанта... со двостепен компресор ова-она... скоро ист како Амберот што го зеде брат ми, пошто во ист ден бевме ги пазаревме... само ете мојот дека со постар фреон бил со два плуса А++. ама и поефтин 200еур.
Фалабогу и кај мене испадна дека е од послабите со Sanyo компресор... а не од тие нордик моделите што ги имало и каков што ми го рекламираа.
Па после дома кога отовирв и прочитав убаво и им ги споредив Product Fishe испадна дека мојот Hansol појак да биди од Амбер Норикот :)

Бо бо бооо....
Мене мозоков пак попара со Грее моделиве и податоциве залепени на нив....

Амберот 3.5-ката од брат ми по продукт фише да ти барал 1.4kw бекап греење во ладна зона.... а мојот Хансол 3.5ка бара 0.4kw?!
И двата обеќаат 5kw со Pdesignh за ладна зона.

Чек чек сеа попара пак.... не требаше Амберот да е подобар?




Sent from my iPhone using Tapatalk

btw. никогаш не реков дека нема сила да загрее, одлично си ја грее просторијата во која е поставен... ама си има маани како и секој друг кинез.
Она некни што постирав е една од маните, во главно софтверска - на надворешни темепратури од 5-7С тој симнува модулација испод 100w и со неговиот квалитет тоа е издув со deltaT 1-2C што е катастрофално и за комфор и за економија пошто во тие моменти COРот е испод 2!

Додека не земав Мицу-то и не почнав да следам подетална статистика и јас мислев дека е одличен.
Ама после тоа си излегуваат мааните и се менува мислењето.

Инаку и Мицу ЛН симнува модулација при греење испод 100w ама тоа само кога надвор е > +15С и тогаш таа вади COP 7-10.
Кога е надвор испод 10С ЛН не оди под 180w и тогаш си вади 5-7 COP!
Бака тоа цело време работи континурирано без он-офф циклуси.
 
Член од
23 септември 2009
Мислења
316
Поени од реакции
410
Овој што си го прикачил ти е за Амбер 12ка NORDIK.... гледаме си бара греаче од дополнителни 1.4kw за во ладна зона нордикоФФФ :P :P :P

Ама за не-нордик моделот, premium-Амберката што се обидуваше да ја продаде 10 поста погоре немаат објавено до сега.


Хаха 18ка Gree ќе даела 6kw во ладна зона на -22С.... прдешки :P
Таа веројатно бара 4kw греач за да ги испорача пишаните 6kw на енергетскана налепница за во ладна зона хуухух.
Затоа и никогаш нема да го објават нејзиното Product Fishe....

Ама се проба да ја шитне као 10 илјадарки поефтинка....
Хахахахахаха нордикОФФФ. Хахаха. Добра ти е форава. Ме изнасмеа
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.675
Поени од реакции
3.964
Product Fiche se pišuva i znači podatoci za proizvodot.
Product Fiche se čita prodakt fiš, a ne продукт фиче i ne se pišuva Product Fishe kako što go prezentirate ovde.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Еве го Product Fiche и за конзолната GEH18AA-K6DNA1F, нека стои на темава ќе му се најде на некој при search
Ова е веќе друго. Пак навлеговме во бркање документи кои треба да се толкуваат на некој начин, бидејќи нема нормална информација за испорачана температура на бивалентна температура и колку цоп има.
Тука вели 400в греач за авераге клима, ама тоа е за да го постигне дефинираниот ТОЛ. (Веројатно зошто не сум сигурен на што мислат)

Самиот збор бивалентна би требало да значи дека климата до таа температура сама работи без помош. А тоа и ни е важно на ова поднебје.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.662
Златко џабе се објаснуваш. Ќе тераат вака едно 10/15 год после после ќе ги снема.

Брендови како Гри/СТ/Тесла само во МК опстојуваат и држави слични на МК.
Pusti zelbi neostvarlivi….uste mnogu ke ve tormozi Gree, uste dolgo No.1
Автоматски споено мислење:

Да навредуваш некој на ваков начин е срамота дечкото е инженер , за пар години ќе има а ти продавач што ќе праиш?
Imam jas sto da pravam….kako tebe radoznali kolku sakas…hahaha
 

Kajgana Shop

На врв Bottom