Најекономично греење (затоплување)

Член од
19 март 2008
Мислења
4
Поени од реакции
0
Здраво, би сакал ако некој може да ми објасни што значи ph@-7 i COP@-7
Дали то значи дека може да испорача климата топлина од 4,34 кв и колкава би била максималната потрошувачка, и дали некој знае до колку најмалку модулира истата клима.
Се работи за клима
CARRIER EXTREME 2 38QHG024D8SE / 42QHG024D8SE
И мислење за климата, сакам да греам со неа, салон од 60м2 јужна страна неизолирана куќа, со обична фасада и без пвц.
Благодарам однапред
 

Attachments

Член од
22 ноември 2018
Мислења
320
Поени од реакции
617
Здраво, би сакал ако некој може да ми објасни што значи ph@-7 i COP@-7
Дали то значи дека може да испорача климата топлина од 4,34 кв и колкава би била максималната потрошувачка, и дали некој знае до колку најмалку модулира истата клима.
Се работи за клима
CARRIER EXTREME 2 38QHG024D8SE / 42QHG024D8SE
И мислење за климата, сакам да греам со неа, салон од 60м2 јужна страна неизолирана куќа, со обична фасада и без пвц.
Благодарам однапред
Здраво, ако можеш да се обратиш до @Sv B дечкото е експерт за сите брендови од клими освен од марката греје
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Здраво, би сакал ако некој може да ми објасни што значи ph@-7 i COP@-7
Дали то значи дека може да испорача климата топлина од 4,34 кв и колкава би била максималната потрошувачка, и дали некој знае до колку најмалку модулира истата клима.
Се работи за клима
CARRIER EXTREME 2 38QHG024D8SE / 42QHG024D8SE
И мислење за климата, сакам да греам со неа, салон од 60м2 јужна страна неизолирана куќа, со обична фасада и без пвц.
Благодарам однапред
Dzabe gledas Eurovent, baraj producte fiche za modelot, zato sto site gi krijat, tamo pisuva se sto treba da znaes.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Здраво, би сакал ако некој може да ми објасни што значи ph@-7 i COP@-7
Дали то значи дека може да испорача климата топлина од 4,34 кв и колкава би била максималната потрошувачка, и дали некој знае до колку најмалку модулира истата клима.
Се работи за клима
CARRIER EXTREME 2 38QHG024D8SE / 42QHG024D8SE
И мислење за климата, сакам да греам со неа, салон од 60м2 јужна страна неизолирана куќа, со обична фасада и без пвц.
Благодарам однапред
Да, добро си видел. Тоа пишува.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
Здраво, би сакал ако некој може да ми објасни што значи ph@-7 i COP@-7
Дали то значи дека може да испорача климата топлина од 4,34 кв и колкава би била максималната потрошувачка, и дали некој знае до колку најмалку модулира истата клима.
Се работи за клима
CARRIER EXTREME 2 38QHG024D8SE / 42QHG024D8SE
И мислење за климата, сакам да греам со неа, салон од 60м2 јужна страна неизолирана куќа, со обична фасада и без пвц.
Благодарам однапред
 
Член од
23 септември 2009
Мислења
316
Поени од реакции
410
Druze, bidejki tuka se odnesuvas so navredi kon site, eve edna slika sakam dami presmetas bidejki si mn, dobar vo presmetkive kolku mi trosi (kvarcnava - gree amber) vo 41m2, 22 stepeni fan medium, 2ri sprat pozicija severo/istok,bez stiropoli i izolacija bez fasada,samo so pvc, obicen malter vnatre i ytong,
Eve imas za noemvri kwh, imas od 00 do sega 11h,presmetaj i pisi....
Каква е потрошувачката кај амберот овие денови откако се стопли? Кај мене грее 27м2, работи 24 часа. Преку ноќ и кога нема дома никој сетиран е на 21, а попладне и навечер на 22. На 4 метри од климата е од 25 до 26 степени. Во услови како изминативе 3 дена троши по 9кв. Денес нешто помалку. Вчера купив смарт плаг со монитор на потрошувачка па ќе постирам деновиве скриншотс. Имам и еден грее пулар еко, тој грее 18м2. Ќе постирам и за него. Мислам дека тој беше најтапа модел од Грее.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Здраво, би сакал ако некој може да ми објасни што значи ph@-7 i COP@-7
Дали то значи дека може да испорача климата топлина од 4,34 кв и колкава би била максималната потрошувачка, и дали некој знае до колку најмалку модулира истата клима.
Тоа значи дека дека моделов Лади како за 7kw а Топли не како 7kw туку како за 5,5kw.
на -10 само 4kw i edvaj SCOP=4
5.5ката вероватно им грее како за 3,5kw....чим е произведено у Мидеа така е со греењето :facepalm:
Еве ти подобро моделче од таа и поефтина 10к
EVpage2.jpg
А каде да го барам тоа, ако мозе линк
Овде ти е тој документ
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Претпоставувам без да отворам модели и цени дека не е модел наменет за греење туку таа опција му е споредна работа. Барем според бројкиве. Затоа што ваков еуровент мислам дека има тундра 18ка и Мидеата нордик 18ка кои се со послаб фен (значи и потопол издув при слично киловати)
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Претпоставувам без да отворам модели и цени дека не е модел наменет за греење туку таа опција му е споредна работа. Барем според бројкиве. Затоа што ваков еуровент мислам дека има тундра 18ка и Мидеата нордик 18ка кои се со послаб фен (значи и потопол издув при слично киловати)
Многу мислиш многу претпоставуваш, такво пишување е бегање од оговорност или што би се рекло немаш муда(ја мислам ја претпоставувам...шо муабет е тоа?)...ако немаш муда значи не си сигурен, онда не ми мисли на глас тука и непишувај...Мислити и цвече брати на другион форум може ти проаѓа, ама овде има и посаглам момци од твоите славопојки, и не го тупи.
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Еве ти подобро моделче од таа и поефтина 10к
https://mall.gree.com.mk/index.php/product/amber-premium-plus-gwh18ydxf-k6dna1a/
А ваков документ и за Амберкава шо ја нудиш да споделеше...
Или само за конкуренцијата можеш да го најдеш и споделиш - а вашиот не :)
Да видиме како ги вади Амберкава тие 6kw од Енергетскана налепница во ладна зона :P
Па и оние 4.3kw во умерена дал се незини или сака и за нив греаче плус.
Автоматски споено мислење:

Што се смееш...
Сеа на бразанка ви го прелистав сајтот... слабо Product Fiche објавувате...
Од сите модели кои ги имате на сајтот само за Soyal модело имате објавено... претпоставувам зашто тој ви вади најдобри резултати...
И таа 18ката Soyal кутрата ѓоа 5.5ка ама едвај 4.2kw дава во умерена зона... бар така сте пишале во Product Fiche-то.
 
Последно уредено:
D

Deleted member 53418

Гостин
А ваков документ и за Амберкава шо ја нудиш да споделеше...
Или само за конкуренцијата можеш да го најдеш и споделиш - а вашиот не :)
Да видиме како ги вади Амберкава тие 6kw од Енергетскана налепница во ладна зона :P
Па и оние 4.3kw во умерена дал се незини или сака и за нив греаче плус.
Автоматски споено мислење:

Што се смееш...
Сеа на бразанка ви го прелистав сајтот... слабо Product Fiche објавувате...
Од сите модели кои ги имате на сајтот само за Soyal модело имате објавено... претпоставувам зашто тој ви вади најдобри резултати...
И таа 18ката Soyal кутрата ѓоа 5.5ка ама едвај 4.2kw дава во умерена зона... бар така сте пишале во Product Fiche-то.
Златко џабе се објаснуваш. Ќе тераат вака едно 10/15 год после после ќе ги снема.

Брендови како Гри/СТ/Тесла само во МК опстојуваат и држави слични на МК.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Златко џабе се објаснуваш. Ќе тераат вака едно 10/15 год после после ќе ги снема.

Брендови како Гри/СТ/Тесла само во МК опстојуваат и држави слични на МК.
So zlate pod raka i u supana da krecite, ama prvo muvlata da ja opraite….
 

Kajgana Shop

На врв Bottom