Најекономично греење и ладење

Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Ја имам пишувно за Инвентор овде дека се Грее машини, на кирилица да си барал ке ти искочело :)
Eve vi go i PDF-ot што таму го имам постирано зашто не го отвара сега даун е серверот.
грешка си друже ова е нов модел го нема во тој документот што си го нашол
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.545
Поени од реакции
7.308
Не, уствари прам муабет за високо квалитетен аустриски систем, преку 28к евра од IDM (Terra) и 1000литарски Sonnenkraft „бојлер“ плус комплетна нивна автоматика (и некои рачно доработени делови и автоматики). Целата циркулација е регулирана со Grundfos пумпи. Користени се Rehau Rauterm црева кој се исто ептен добар полимер и се страшни за било што класика подно, со 6 цм стиродур изолација и плочка, третиот спрат е со Viega црево. Максимална препорачана температура за подно не треба да постигнува над 50 степени (ради подлогата). Само првиот спрат е со радијатори пошо уште не е реновиран али и тоа за брзо ќе се смени. Искрено ми е прв ваков систем и сум фасциниран, огромна енергија вади а троши... ситница. И сигурно има уште поголем капацитет него да ги покрие 350 квадрати, кога надвор е -15 а внатре се шеташ по маица и топло ти е .

Котел на дрва не е паметна идеја ако немаш радијатори... или евентуално комбинриано парно, но над 50 степени во подното е многу лоша идеја. Струјата е изгор, нафтата е практично не исплатлива (погорниов случај трошеше 6 тона нафта годишно). И реално гледано, по оваа математика многу брзо ќе го исплати системот. Имам неколку слики ако те интересира тоа како изгледа, ќе ги постирам (имам од котларата во телефон, али мислам дека и од подното имам некаде низ компјутер).
Екстра системов, не очекував вака софистицирана опрема т.е марки пумпа/бојлер да има системот, ова кај нас е во Македонија или за негде надвор збориме ?
Ако имаш слики од подното би ти бил благодарен бидејки сум у размислување да правам, проблем ми е да најдам саглам фирма што стварно знае да го изведе а не да се учи и да функционира пошто голем е влогот. Ако е некоја наша македонска фирма што го изведувала пиши ми која е, може и на ПП.
Подно може со било каков котел, едноставно се ограничува со колкава Т иде водата према подното со мешачки вентили, све што е вода над таа одредена Т (35-45Ц) се враќа во бојлерот. Се ложи во кратки интервали по 2 саата едно 2-3 пати во денот и примарно се загрева баферот. За стан и 200-300 литра бојлер загреан на 80-90Ц ке заврши работа за подното да грее со саати со измешана вода на 40Ц.
[DOUBLEPOST=1421188439][/DOUBLEPOST]
грешка си друже ова е нов модел го нема во тој документот што си го нашол
Документот е од 2012 и нормално дека го нема овој нов модел, но тоа не го менува моето тврдење дека се Грее машини....на инвентор сајтот зирни им ја програмата, мултислитот им се вика FreeMatch потполно исто и на грее е со тој назив мултисплитот, воздух-вода пумпата е иста Версати што инвентор ја крстил Варио, оваа Алфа или како ја викаат по мене многу личи на Виола (барем внатрешната).
 
Последно уредено:
Член од
27 декември 2011
Мислења
591
Поени од реакции
508
Ако купуваш конвектор гледај да биде со електронски термостат. Просторијата од 20 метри кубни би требало да ја загрееш со конвектор од 1500 вати освен ако немаш огромни топлински загуби.
 
S

StormRage

Гостин
Изведувачи сме јас и татко ми :) И да, во Македонија e ова, а и тукаима квалитетни материјали, штета што многу ретко ги работаат ради конкурентност на пазарот (кинески црева се поефтини, јбг) и нормално, секој втор е „мајстор“ :)
Котлара:









Подно:











Бонус: Разделник TIEMME Италија (ги неам сликите со Rehau разделниците)


Кога веќе прајме муабет за квалитет, може малку реклама али Rehau се незаменливи. Мислам
на ова:


на ваков спој, имаш гаранција од милион евра (дап, милион) дека нема да прокапи. Па сега види :)
 
Член од
4 декември 2014
Мислења
13
Поени од реакции
18
Ја имам пишувно за Инвентор овде дека се Грее машини, на кирилица да си барал ке ти искочело :)
Eve vi go i PDF-ot што таму го имам постирано зашто не го отвара сега даун е серверот.
Кај INVENTOR исто како кај VIVAX дел од машините се GREE дел MIDEA.
Конкретно моделот што го има спомнато @yamaha10 е 99% MIDEA со GMCC (TOSHIBA) компресор, скоро идентични димензии и карактеристики најверојатно R Type од MIDEA.
Зголемувањето на брзините на внатрешниот вентилатор до 12 и на надворешниот од 2 на 5, потоа зголемување на нивоата на фреквенција на компресорот до 25 или за 70% исто пишува и кај VIVAX за моделите на MIDEA, и кај INVENTOR за конкретниот модел.
 
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
некој да не користи ПАНЕЛЕН КОНВЕКТОР Tesy? Ми треба ваше мислење на овој панел http://set.com.mk/Heating-Cooling/Electric-heaters/Panel-convector/TESY-CN-03-200-MIS--Метални-држачи-со-тркалца66390 ,се работи за просторија од 20 кубици.
Moite go imaat istiot, great okolu 12 kvadrati soba-kujna so samo eden nadvoresen zid vo stara zgrada, kade i najveke se sedi preku den. Nema nikakov problem da ja zagree.
Tebe ti treba za 7,5 m2 soba (??? sto soba e toa?), znaci ovaa ti e premnogu, zemi max 1,5kw.
Ili si greska, pa mesto kubici mislis na kvadrati pa togas da ti e premala ovaa panelka.[DOUBLEPOST=1421220872][/DOUBLEPOST]Sega gledam deka ne bila istata, moite ja imaat ovaa
http://set.com.mk/Heating-Cooling/Electric-heaters/Panel-convector/TESY-CN-02-201-MAS64933[DOUBLEPOST=1421227725][/DOUBLEPOST]
Moite sporedbi od poslednite denovi na temperaturata na aerodrom Petrovec sto se meri i onaa sto mi ja pokazuva vo kola (veke 7 godini iskustvo so termometarot vo kola, mozam da kazam deka pokazuva skoro tocni podatoci) se deka vo Gjorce e 1,5-2 stepena povisoka temperatura od taa na wunderground.com, vo Avtokomanda 1 stepen povisoka.
Vcera vo 6:30 Petrovec -11, vo Gjorce -9, Avtokomanda vo 7:10min -10,5
Cetvrtokot isto vo 6:30 Petrovec -13, vo Gjorce -11 -11,5 menjase cesto, Avtokomanda 7:10min -12
Zlatko, imam temperaturi i za 12, 13 i 14 :duel:
Znam deka mnogu ne gi interesira ova, no:
Ponedelnikot Petrovec vo 6:30 +2, Gjorce 0,5, Avtokomanda 1,5
Vtornik Petrovec -5, Gjorce -2, Avtokomanda -2,5
Sabajlevo Petrovec -8, Gjorce -6 -6,5, Avtokomanda -7
 
Последно уредено:
Член од
2 август 2014
Мислења
1.719
Поени од реакции
4.050
@ogledaloogledalo
Ne sum siguren, mislam deka imas HANSOL bas kakov sto bi sakal i jas da kupam deneska utre, pa poradi toa mene mi e vazno da se uveram kako raboti na razlicni T. E sega ova so temperaturive e vo red, ama tebe klimata ne ti e montirana nitu vo kola nitu kaj mernata stanica! Razlika od 4-5 stepena e epten golema rabota zatoa sakam da znam kolku e T vo neposredna blizina na nadvoresnata edinica. Jas mojot zivin termometar na PLIVA sum go obesil na samata edinica ( koja e na sonce sprema jug svrtena) vo senka i taa go meri VOZDUHOT sto saka da vleze vo saceto. Pred toa mi bese postaven vo senka na lodjata na nadvoresniot zid i pokazuvase vrednosti pogolemi za 4-5 stepeni od vistinskite. Zosto, zatoa sto termometarot zakacen na zid ja meri i T NA ZIDOT koj e sekako potopol od vozduhot, poradi razmena na toplina od vnatresnata strana na zidot. Zatoa treba da VISI vo vozduh.
Za ilustracija sabajlevo vo 06 i 30 h bese po mojot termometar -3 C, FONKO-to (predvideno do -7 C) so lesnotia za 10 min vlecese 1350W (pocna so 800w) i duvase VRELO na izduvot najverojatno pomedju 2.0 - 2.4 Kw. Ako e -5 C ce pocne so 650 W ce podigne za pola saat 1150W i ce generira ne povece od 1800W. Ako e -7 C pocnuva so 600W odi do 1000w i izduv ne povece od 1500w. Ako e uste pomala T na primer -10 C togas ce treba sigurna 2-3 casa da pocne da duva nesto mlako i kilavo.... Ova se slucai koga se startuva klimata na ladno, no ako taa raboti celo vreme efektite se podobri, no ne drasticno mozebi ce se izduvite za 20 % povisoki.
Gledas kolku mali razliki na T predizvikuvaat drasticno razlicni perfomansi. Ova kaj dobrite invertori e ispeglano za ovie T, no za tie pod -10 vazat gore dole istite, a za okolu -15 se istite so garancija.
 
Член од
21 август 2010
Мислења
139
Поени од реакции
210
@ogledaloogledalo
Всушност се работи за соба од 8 квадратни метри со висина 2.75, околу 22 кубици, за таа соба ме треба панелот.
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
не знам
Кај INVENTOR исто како кај VIVAX дел од машините се GREE дел MIDEA.
Конкретно моделот што го има спомнато @yamaha10 е 99% MIDEA со GMCC (TOSHIBA) компресор, скоро идентични димензии и карактеристики најверојатно R Type од MIDEA.
Зголемувањето на брзините на внатрешниот вентилатор до 12 и на надворешниот од 2 на 5, потоа зголемување на нивоата на фреквенција на компресорот до 25 или за 70% исто пишува и кај VIVAX за моделите на MIDEA, и кај INVENTOR за конкретниот модел.
друже јас барам ништо не можам да најдам за ова што велиш дека е слична со мидеава
кај гледаш ти дај некој линк да не се избрзам да се за*бам
 
Член од
4 декември 2014
Мислења
13
Поени од реакции
18
@yamaha10
http://www.inventorairconditioner.com
Pojdi na sajtov i razgledaj gi modelite, tvojot model e mislam alfa serija, i spored dimenziite vnatresna edinica, nadvoresna edinica i drugite karakteristiki nema nikakvi dopirni tocki so Gree, najmnogu ima so Midea, ostanatite modeli na Inventor so se od Gree gi imaat i tipicnite dalecinski od Gree.
Modelite na Inventor za 2014 godina, site se so karakteristiki na Midea samo so plus freon od Mideata, a tie od 2013 i prethodno site se Gree.
Sepak ova e samo moj zaklucok od toa sto razgleduvav :)
 
Последно уредено:
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
па работи тој уште топ него мислев да се подновам со инвертер ама како што гледам освен чистокрвен јапонец се друго е мачка во вреќа, плаќаш а не знаеш што зимаш
многу ме замисли кокин4е со тоа што вика дека се мидеи[DOUBLEPOST=1421240089][/DOUBLEPOST]
@yamaha10
http://www.inventorairconditioner.com
Pojdi na sajtov i razgledaj gi modelite, tvojot model e mislam alfa serija, i spored dimenziite vnatresna edinica, nadvoresna edinica i drugite karakteristiki nema nikakvi dopirni tocki so Gree, najmnogu ima so Midea, ostanatite modeli na Inventor so se od Gree gi imaat i tipicnite dalecinski od Gree.
Modelite na Inventor za 2014 godina, site se so karakteristiki na Midea samo so plus freon od Mideata, a tie od 2013 i prethodno site se Gree.
Sepak ova e samo moj zaklucok od toa sto razgleduvav :)
знам за ова друже им ги видов сите модели него зборот ми беше за мидеите да ги видев да направев компарација кој е тој модел што го викаш ист како овој инвенторот
 
Член од
4 декември 2014
Мислења
13
Поени од реакции
18
Izguglaj po net za Midea service manual, koj bilo model i pravi sporedba, konkretno moe mislenje e deka e kopija na R Type kako AELI sto e kaj VIVAX.
Zemi ja samo nadvoresnata edinica dimenzii i ke zaklucis deka ne e Gree, bidejki Gree kako sto pisaa prethodno sekogas nosi Kondezator od pogolema edinica, primer 12Kbtu nosi od 18K, 18K od 24K i taka natamu i sekogas ima mnogi posiroki kondezatori od site ostanati brendovi, a ovie Inventor modeli imaat tipicni 12Kbtu kondezatori kako kaj Midea.
Za zal ne mozev da najdam Service Manual za Inventor za da tvrdam 100% deka e Midea ili nesto ostanato, toa sto go tvrdam e so rezerva, bidejki nema dovolno informacii za delovite vo Inventor, i negovite karakteristiki.
Kaj modelite kako sto se VIVAX, INVENTOR i slicni na niv sekogas se vodi dijalog dali e od Gree ili Midea, bidejki samo tie se poznati kineski kompanii (giganti so po desetici iljadi vraboteni, so svoi patenti i ostanati raboti), kaj koi dokolku naracas dovolno golema kolicina na uredi ke stavat kakvo sakas ime da pisuva na niv, za razlika od japoncite kaj koi ne e bas taka.
 
Член од
13 мај 2013
Мислења
11
Поени од реакции
2
Може ли некој да ми каже од искуство, загревање на просторија од 50м2 (куќа) со обична клима 3.5 kw, нон стоп уклучена, колку би плаќал сметка за струја...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom