Најекономично греење (затоплување)

Член од
23 септември 2009
Мислења
316
Поени од реакции
410
Toa e odlicen rezultat,samo ovde ima dosta iskusni na forumot i ke ti go otkrijat natrapnikot kaj lezi.
Ama jas ke premolcam i ke vidam dali ke ti ja otkrijat grskata.
Inace matematikata ti e tocna.
Toa e odlicen rezultat,samo ovde ima dosta iskusni na forumot i ke ti go otkrijat natrapnikot kaj lezi.
Ama jas ke premolcam i ke vidam dali ke ti ja otkrijat grskata.
Inace matematikata ti e tocna.
Ако и воопшто иманатрапник, навистина не сум свесен за него. Не подметнувам ништо.
 
Член од
23 септември 2009
Мислења
316
Поени од реакции
410
5та цртка на Амбер-от мислам не е максималниот издув...
Треба Турбо да стиснеш за 800m3/h
Нека е и така. Нека падне цопот за 0.5 Пак бројката е повеќе од респектабилна.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Нека е и така. Нека падне цопот за 0.5 Пак бројката е повеќе од респектабилна.
Се над 3 COP е океј де.... нема муабет..... само да не работи он-офф.
Така го користиш на 5та цртка цело време?
Ќе му измериш и на пониските брзини?
 
Член од
23 септември 2009
Мислења
316
Поени од реакции
410
Се над 3 COP е океј де.... нема муабет..... само да не работи он-офф.
Така го користиш на 5та цртка цело време?
Ќе му измериш и на пониските брзини?
Не не. Најчесто на 3 го користам. Ова беше само да измерам. Ако те интересира деновиве ќе измерам и на 3 брзина која бројка ќе излезе и баш ме интетесира и на 0 кога ќе биде и на -5. А дека работи он/офф, тоа е точно. Од денес ќе пробам 24 часа да работи со поставени 22 да видам како ќе троши. Сега ја држам на 22 а навечер и додека е празна куќата на 19.
 
Член од
28 февруари 2014
Мислења
36
Поени од реакции
8
А нормално ли е цело време да дува? Ретко, скоро никогаш преку ден да не исклучува?
 
Член од
16 април 2019
Мислења
373
Поени од реакции
523
Како да ја поврзам климава со WiFi? Апликација или нешто кај да најдам?
Ми рекоа некој QR код да скенирам, ама не можам да најдам.
Haier AS35TADHRA-THC /1U35MEEFRA-1 Tundra Plus


Se oma po internet samo treba da se potrudi covek pa eve ti video kako



А нормално ли е цело време да дува? Ретко, скоро никогаш преку ден да не исклучува?

Normalno e da duva non stop otkolku da ti isklucuva i odma ke zaladi vo prostorijata znaci dobro si modulira samata klima sigurno i ubavo be gree doma.
Baravte kako se povrzuva preku wifi ke pobaras na you tube ima mnogu videa kako se konektira e treba da znaes dali ima wi fi modul vo klimata vgradeno
 
Член од
4 ноември 2022
Мислења
47
Поени од реакции
31
Член од
16 ноември 2022
Мислења
26
Поени од реакции
26
Koj ima vreme neka si go prati ovoj forum,so diskusii na nivo ,vtoriov del.
Ima i merenja i grafikoni,dosta e interesen.
Автоматски споено мислење:


18btu Shoraj,so pogolema vnatresna edinica e skoro tri pati potivka od 16btu Shoraj.
Jas imav 16btu,zaradi so mala 80cm edinica,i ja zameniv so 105cm edinica,tri pati e potivka od pomalata edinica.
Pogolem ventilator,volumen i presek,i dosta potivok.
Db se logoritamski,na sekoj 3db,pritisokot i zvukot skoro duplo poveke se slusa.
Razlikata e nebo i zemja od 80 do 105 cm vnatresna edinica vo pogled na comfor,a i promajata e pomala so pogolema vnatresna edinica,a baska sto 18btu e so twi kompresor,i tuka ima prednost.

87K+Монтажа:( Најскапи се на балканот. Изгледа со климата и женска на шипка шо се врти нудат. Во бугарија на пример 18ка има за 82К со монтажа заедно, грција за 83К има 24ка, Србија, Хрватска исто се поевтини. Или не се конкурентни увозниците(Енергија), или се само лакоми, или мислат дека парите од дрво се берат, или од се нешто по малку! За пари е лесно - пари нема, они нек си тераат нагоре, a јас ќе сум задоволен со тоа што ќе можам да си дозволам:) Секое зло за арно!
п.с. Shorai 18 е декларирана на 26/31/44 dB а 16-ката на 21/25/44 dB. Но дуплерицата е сигурно со помоќен капацитет.
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.962
Поени од реакции
1.237
Купени две клими 18ки Inventor Proffesional на нивно место имаше 18ка Вивакс он/оф и Вивакс Аери 12ка (18ката продадена за 10.000 денари, а аерито наместена во помала квадратура 20м2, беше претходно во 35м2) Се користат во простории кај што се сетираат директно на 30ка :D Моментално се и двете наместени на 24 степени и одржаваат температура во просторија од 25 степени со 750-800 вати потрошувачка. На почетокот повлекуваат 1700-1800 вати додека да постигнат зададена температура па паѓаат на 1000ка и на крај одржуваат со 750-800 вати. Пробував на почетокот на пониски подесувања но не успеав да забележам дека одат под 700 вати, туку исклучуваат. Во секој случај погодена им е намената за која ќе се користат, брзо постигнуваат температура и имаат некој задоволувачки минимум како и останатите кинески клими, а цената им е 44.000 илјади денари. Претпоставувам дека е некоја Мидеа само не знам кој е точниот модел, а и продавачите немаа појма.
 
Член од
19 ноември 2022
Мислења
22
Поени од реакции
34
Прва сметка за греење на клима ми стигна во просек со минатите сметки има истрошено од прилика 96 киловати за две недели на 22 температура и на ауто фен. Имам "Toshiba Sorai Edge RAS-B16JKVSG" и сум презадоволен како тотално без искуство во оваа област. Ќе ја видиме првата целосна сметка во месец Декември со поладни денови. Поздрав
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.127
Поени од реакции
4.937
Купени две клими 18ки Inventor Proffesional на нивно место имаше 18ка Вивакс он/оф и Вивакс Аери 12ка (18ката продадена за 10.000 денари, а аерито наместена во помала квадратура 20м2, беше претходно во 35м2) Се користат во простории кај што се сетираат директно на 30ка :D Моментално се и двете наместени на 24 степени и одржаваат температура во просторија од 25 степени со 750-800 вати потрошувачка. На почетокот повлекуваат 1700-1800 вати додека да постигнат зададена температура па паѓаат на 1000ка и на крај одржуваат со 750-800 вати. Пробував на почетокот на пониски подесувања но не успеав да забележам дека одат под 700 вати, туку исклучуваат. Во секој случај погодена им е намената за која ќе се користат, брзо постигнуваат температура и имаат некој задоволувачки минимум како и останатите кинески клими, а цената им е 44.000 илјади денари. Претпоставувам дека е некоја Мидеа само не знам кој е точниот модел, а и продавачите немаа појма.
Kakvo e Dalecinskoto na Inventor Profesional ? Stavi Fotografija od Dalecinskoto.

Ako e Vakvo
Togas e Proizvedena vo Midea

Ako e vakvo
Togas e Proizvedena vo Aux

Kolku za info Sega Inventor se proizveduva vo Midea Haier i Aux zavisi koj model.
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.962
Поени од реакции
1.237
@најубав Првото далечинско е, значи Мидеа така и си мислев, кој модел на Мидеа е дали можеш да најдеш ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom