Најекономично греење (затоплување)

Член од
29 август 2008
Мислења
5.214
Поени од реакции
3.599
Im treba vreme izgleda na programerite ;)
Ke vidime kolku vreme ke im treba....a treba da dobijat za bilo koj vnesen broj na vkupna potrosuvacka vo kwh tie kwh da se podelat vo max 4 bloka od 1 do 4 i da se pomnozat so cenata po blok...
nesto odprilika vaka bi izgledal toj kalkulator (cenite na kwh po blok se proizvolno zemeni)
Прегледај го приврзокот 335327

Прегледај го приврзокот 335328
Na it, go spodelija ova kolku e tocno? i dali sprema kalkulatorot od aek? ,a 4.54mkd/kwh na evtina, nekako vaka od oko laecki kako mnogu da mi se gleda
 

Attachments

Член од
6 април 2014
Мислења
4.950
Поени од реакции
6.146
Na it, go spodelija ova kolku e tocno? i dali sprema kalkulatorot od aek? ,a 4.54mkd/kwh na evtina, nekako vaka od oko laecki kako mnogu da mi se gleda
Neli blok 3 ke bide ista cena kako momentalnata a blok 4 kako na berzata ovaa nekako mnogu pogolemo pokacuvanje izleguva od prvicnoto najaveno.
 
Член од
8 јуни 2022
Мислења
10
Поени од реакции
4
може ли некој да ми каже мислење и искуство за некој од овие модели на инвертер дали модулираат при постојана работа?
или некој друг модел за кој сте сигурни?
(проблемот е во тоа што сум ограничен за просторот, висината на внатрешната единица мора да е макс 26/27cm, и само овие модели ги најдов што ми одговараат...)


HAIER Tide Green AS25THMHRA (Hitachi компресор)
HISENSE Easy Smart CA35YR03G (GMCC Rotary компресор)
TESLA TT34EX81-1232IAW (
GMCC Rotary компресор)
Gi gledam i jas klimite na Haier i Midea, no 18000 btu. Na youtube naletav na nekoi videa za Haier poslabite klimi do 2,5kw i se iznenadiv deka nemaa Hitachi compresor, tuku nekoj si Richi Precision.. skoro site poslabi modeli pod 3,5kw.
vidi 9:29 od videoto.. iako ne e bas toj model.
 

DEVIN

Super Сasual Dating - Actual Girls
Член од
30 јуни 2015
Мислења
176
Поени од реакции
51
Gi gledam i jas klimite na Haier i Midea, no 18000 btu. Na youtube naletav na nekoi videa za Haier poslabite klimi do 2,5kw i se iznenadiv deka nemaa Hitachi compresor, tuku nekoj si Richi Precision.. skoro site poslabi modeli pod 3,5kw.
vidi 9:29 od videoto.. iako ne e bas toj model.
секој модел од сите клими може да има различни компресори, но мене ме интересираше некој дали има некоја од тие клими да каже како е задоволен и дали модулираат со мала потрошувачка, а да не се инвертери само на хартија.
колку што знам некои користат Rechi (кинески) компресори, други Highly (на Hitachi се ако не се лажам..)
 

zabiste

Ако не ааа ако не...
Член од
8 октомври 2013
Мислења
239
Поени од реакции
699
Дечки споредба измеѓу
1.TOSHIBA SUZUMI PLUS RAS-13PKVSG-E INVERTER 3.5kw
2. Mitsubishi MSZ-AP35/MUZ-AP35
Која вие би ја избрале?
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.962
Поени од реакции
1.237
Дечки споредба измеѓу
1.TOSHIBA SUZUMI PLUS RAS-13PKVSG-E INVERTER 3.5kw
2. Mitsubishi MSZ-AP35/MUZ-AP35
Која вие би ја избрале?
Јас ја избрав Митсубиши АП35, и можам да кажам дека сум задоволен, но кога би ја имал и Тошибата е тогаш би го знаел точниот одговор :)
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.132
Поени од реакции
4.945
Gi gledam i jas klimite na Haier i Midea, no 18000 btu. Na youtube naletav na nekoi videa za Haier poslabite klimi do 2,5kw i se iznenadiv deka nemaa Hitachi compresor, tuku nekoj si Richi Precision.. skoro site poslabi modeli pod 3,5kw.
vidi 9:29 od videoto.. iako ne e bas toj model.
Toj model na Haier od videoto e on-off ne e inverter nema elektronika ( elektronska plocka ) vo nadvoresnata edinica nad kompresorot

Eve razlika pomegu on-off i inverter modeli ( inverterite vo nadvoresnata edinica nad kompresorot imaat elektronska plocka dodeka on-off klimatizerite vo nadvoresnata edinica nad kompresorot imaat kondenzator )

VIDEO INVERTER VS ON-OFF

 
Член од
4 мај 2007
Мислења
230
Поени од реакции
186
Дечки споредба измеѓу
1.TOSHIBA SUZUMI PLUS RAS-13PKVSG-E INVERTER 3.5kw
2. Mitsubishi MSZ-AP35/MUZ-AP35
Која вие би ја избрале?
neznam za mitsuto ama ja se gream so ras-22 i sum prezadovolen. Odrzava temperatura bez ic oscilacii i raboti na min fan cela zima. Ne ja ni osekam. E sea staena e uprostor so 10ka stiropor i troslojni stakla. Vo slabo ili neizolirano neznam kako bi rabotela.
 
Член од
15 јуни 2022
Мислења
2
Поени од реакции
0
Би сакал да Ве замолам за мислење, искуство, препорака...било каква помош
Во услови кога сите 3 модели од сликата се горе-доле (најлаички кажано) блиску по однос на сите параметри, што би било deal breaker? Буџетот на располагање е тој, до 32,000 МКД.
Инаку, живеам во куќа и инвертерот планирам да го користам за греење на само една просторија
- површина~ 20m2,
- висина на таван 2,8м - напомена: куќата нема плоча меѓу спратови
- два надворешни ѕида, едниот на север/северо-исток, другиот на исток,
- дрвени прозори (двокрилни) - ориентација: север, северо-исток
Благодарам однапред на одвоеното време.
Screenshot 2022-06-16 at 11-26-13 КЛИМИ.мк - резиденцијални и комерцијални клима уреди.png
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
секој модел од сите клими може да има различни компресори, но мене ме интересираше некој дали има некоја од тие клими да каже како е задоволен и дали модулираат со мала потрошувачка, а да не се инвертери само на хартија.
колку што знам некои користат Rechi (кинески) компресори, други Highly (на Hitachi се ако не се лажам..)
Братче најди го моделот и спецификацијата и види во потрошувачка при греење..
обично имаш минимум,просечно,и максимално.Проста работа како грав...
Ако нема такви податоци тури и пепелта и на климата и на брендот
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.178
Братче најди го моделот и спецификацијата и види во потрошувачка при греење..
обично имаш минимум,просечно,и максимално.Проста работа како грав...
Ако нема такви податоци тури и пепелта и на климата и на брендот
братко за наоѓање и ќе најде и ќе споредува и ќе донесе логично решение според податоците ама прашањето е колку се веродостојни тие податоци, зар не гледаш дека производителиве и дилериве а зинат а излажат,

и недај боже после да се пожалиш од производот триста ќе ти ги дадат: де не знаеш да ја користиш, де немаш изолација, де лажеш...
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.132
Поени од реакции
4.945
Би сакал да Ве замолам за мислење, искуство, препорака...било каква помош
Во услови кога сите 3 модели од сликата се горе-доле (најлаички кажано) блиску по однос на сите параметри, што би било deal breaker? Буџетот на располагање е тој, до 32,000 МКД.
Инаку, живеам во куќа и инвертерот планирам да го користам за греење на само една просторија
- површина~ 20m2,
- висина на таван 2,8м - напомена: куќата нема плоча меѓу спратови
- два надворешни ѕида, едниот на север/северо-исток, другиот на исток,
- дрвени прозори (двокрилни) - ориентација: север, северо-исток
Благодарам однапред на одвоеното време.
Прегледај го приврзокот 335571
Ovaa klima

 
Член од
8 јуни 2022
Мислења
10
Поени од реакции
4
Ovaa klima

Za Vivax 18 AERI+ koga prasav mi kazaa deka e poveke za ladenje toj model.. za greenje AEMI ili AUJI modelite.
Vistina? Ima poveke modeli/sifri.. koja e razlikata
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.132
Поени од реакции
4.945
Za Vivax 18 AERI+ koga prasav mi kazaa deka e poveke za ladenje toj model.. za greenje AEMI ili AUJI modelite.
Vistina? Ima poveke modeli/sifri.. koja e razlikata
Vivax AERI+ e odlicen model za Greenje i Ladenje

AULI go imase do pred 3 godini ( ne se proizveduva toj model )

AEMI e isto mnogu soliden no sepak VIVAX AERI+ e best buy i za Ladenje i za Greenje.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom