Најекономично греење (затоплување)

Член од
29 август 2008
Мислења
5.213
Поени од реакции
3.598
Тоа само во глави како твојата,која без ниту еден аргумент и доказ кажува паушални работи..без спецификации и матријали употребени во производот..
И сеа повторно примерот со Рено и Дачиа
Материјалот за Дачиа е како од Хартија..
За рено е сосема друг со друг квалитет.

-стандардот на изработка за Рено е сосема друг..
-Пример..исполнетоста на рупите со лем кај ел.компоненти кај рено е прифатливо само 100% а кај Дачија 70%.. и така натака да не редам..
Али за самобендисани и самопрајски паметњаковичи како тебе и оваа е бадијала ..
Nemam nisro protiv nikoj, ova so avtomobilskava industrija go potvrduvam 101% bidejki 16god,sum vo toj sektor pocetok so peugeot, potoa so citroen pa fiat i na kraj i seuste so Ford i hyndai.
Samo eden prost primer: hdi/tdci motorite se pravat zaedno50/50% (psa/FoMoCo) diesel, e arno ama na psa vozila filter naften nee ist so toj na ford, 99,99% sum siguren deka i so klimatizerite e isto midea pravi xx drugi
isto i so gree i so ostanatite golemi proizvoditeli
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Nemam nisro protiv nikoj, ova so avtomobilskava industrija go potvrduvam 101% bidejki 16god,sum vo toj sektor pocetok so peugeot, potoa so citroen pa fiat i na kraj i seuste so Ford i hyndai.
Samo eden prost primer: hdi/tdci motorite se pravat zaedno50/50% (psa/FoMoCo) diesel, e arno ama na psa vozila filter naften nee ist so toj na ford, 99,99% sum siguren deka i so klimatizerite e isto midea pravi xx drugi
isto i so gree i so ostanatite golemi proizvoditeli
Така е ..еве уште еден пример
Фолцваген беше 3 по големина автоиндустрија во светот и по неа се и марките..
Голф,Шкода,Сеат,Ауди,Порше
и што зачи оти дака Шкода и Голф се исто,или Голф и Ауди..
Да може да имаат исти делови но немаат 100%исти делови..
-Ако земеш во минатото Опек имаше делови од Рено пример .
Инџекшен системот на одредени Опели беше Рено и што значи тоа оти дека се истоо..
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
А за Рено и Дачија многу пати сум зборувал оти тоа се две различни работи по квалитет и перфоманси..мала споредба..
Кога би ја виделе електронската плоча за шалт таблата кој се изработува за Рено и Дачија и тоа во иста фабрика во Македонија би разбрале оти тоа се небо и земја разлика во квалитет,матријали, и перфоманси.. и квалитетот на изработка..
Ама за кого да објаснуваш..
Но тоа не значи оти Вивакс не може да извади клима од 90.000 денари со ист компресор како Тошиба но никој нема да ја купи,оти попрво би купил Тошиба..
Во Електрониката тоа што плаќаш тоа и добиваш..
Ептен оф-топик сте отишле со муабетов. Ама ова што го прочитав, не можам да го преќутам! (Првиот дел од постот ти е сасвим ок и се согласувам со тебе. Тој дел го избришав од риплајов.)
Па ако има нешто преценето и преплатено на светов, тоа ти е баш електроника! Нигде и на никој друг дел/производ не се штанцаат толку пари колку на електроника! Само таму можеш на иста плочка да ставиш друго име, и да ја продадеш три пати поскапо!
И ова ти го кажувам прва рака оти работам во таа индустрија! Додуша малку бев во електроника, поголемиот дел од кариерата ми се (електрични)харнеси за Мерцедес. Ама истото важи и тука!
Не знам за Рено и Дачија примерот, ама сигурно знам дека ако е иста плочка, робот става, робот леми, и ти неможеш да му кажеш на роботот овие плочки леми ги полошо или ставај помалку калај!! Тоа нигде го нема. Значи или не се исти(ште не значи пак дека едната е понеквалитетна) или те лажеле!
Кај consumer electronics повторно плаќаш-преплаќаш име! Иако во поголем дел е истиот производ со различна лепенка, произведен на иста линија, по исти стандарди!
Баш во електрика/електроника неможеш да забушаваш никако! Или работи или не! Нема средина тука. Разлика може да има само во добавувачот(производителот) на компонентите (пр. дали кондензаторите ќе бидат од јапан или кина), ама и тука се работи на големо па најчесто целиот процес е оптимизиран со едни те исти добавувачи. Ем посигурно ем поефтино!
А немој да мислиш дека големите брендови се гадливи од поефтино или мејд ин чајна ;)

Едит:и кога сум веќе на оваа тема да додадам уште нешто(за тоа колку се преплаќа електрониката т.е. марката).
Другар што е по озвучење, си зема Јамаха појачало! Грев невиден у тие кругови! Па таму јамаха важза нешто “комерцијала”!
Таму мејд ин џапан не признаваале! Енглеско по могучност, и колку понепознато име толку подобро. (Аудиофили забегани!)

И фино лепо имав можност да го видам со отворен капак наспрам едно друго мн многу ценето енглеско појачало(слична цена/класа) што им важи за поим за квалитетен звук.
Ма не ме јеби… Јамахата беше свемирски брод за тоа! Па ја им се восхитувам на јапонците! Тоа така фино скоцкано, заштрафено, наредено… како бонсаи да гледаш, како икебана! Па нема жичка да штрчи, да не е залепена, спроведена, собрана, лемењето солза! Плочките нацртани перфекција! Компонентите групирани по учебник! Сите компоненти што можеш да им прочиташ беа made in japan, а сигурен сум дека и тие што не пишуваше беа made in japan! Каде каде потешко(поголеми тороидни трафа). Уметност!
Наспрам тоа Кембриџ аудио беше како да го склапале деца од VII-мо одделение на час по ОТП! Дури и џековите му крцкаа оти толку “точно” беа заштрафени! Made in japan ради реда по негде(остатокот бог те пита)!
Не навлегувам кое дава подобар звук, оти лично мислам дека тоа е жива глупост и умишљавање!

Ама по се, тоа енглеското 3х поефтино треба да биде. А и сигурно е! Али име..
Пошто нели: Во електроника тоа што го плаќаш тоа и го добиваш(?!) :rolleyes:
 
Последно уредено:
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
Nemam nisro protiv nikoj, ova so avtomobilskava industrija go potvrduvam 101% bidejki 16god,sum vo toj sektor pocetok so peugeot, potoa so citroen pa fiat i na kraj i seuste so Ford i hyndai.
Samo eden prost primer: hdi/tdci motorite se pravat zaedno50/50% (psa/FoMoCo) diesel, e arno ama na psa vozila filter naften nee ist so toj na ford, 99,99% sum siguren deka i so klimatizerite e isto midea pravi xx drugi
isto i so gree i so ostanatite golemi proizvoditeli
Постарите Hyndai користеа Mitsubushi мотор (Pony моделот) сега незнам што мотори имаат новите модели на Hyndai.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.213
Поени од реакции
3.598
Ova e golata vistina....

 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Ova e golata vistina....

Žalosno koj se ne predava deneska po našive sveučilišta, vo sekoj grad ima po edno.
Risto namerno ili slučajno ne zema vo obzir deka stepenasto će se naplatuva samo VISOKATA tarifa, vtoro deka ako potrošiš da rečeme 600 kwh skapa struja 210 kwh plaćaš najevtino, od 210 do 420 kwh poskapo i od 420 do 600kwh ušte poskapo, a ne site 600 kwh po najskapa. Znači analizava e so nekoja cel i voopšto ne e stručna tuku tendenciozna so politička nota.
Kolku što gledam jas samo vo mesec dva vo najladnoto kaj prosečnite potrošuvači će ima nekoi minimalni pokačuvanja so postoečkive ceni, vo letnive računite će se poniski.
Tuka epten će bidat pogodeni semejni kući so dve tri familii na edno broilo tie pod itno morat da stavat sekoj za sebe broilo.
E sega site što ne se grižele mnogu mnogu za potrošuvačka nema da se pravat fraeri ili će si prodolžat i nema da kukaat ovde.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.213
Поени од реакции
3.598
Server eror.... Haaaa cirkuzijada e rke, sigurno nekoj im ima kazano deka kalkulatorot im e tijna i deka nee tocen...
Автоматски споено мислење:

Žalosno koj se ne predava deneska po našive sveučilišta, vo sekoj grad ima po edno.
Risto namerno ili slučajno ne zema vo obzir deka stepenasto će se naplatuva samo VISOKATA tarifa, vtoro deka ako potrošiš da rečeme 600 kwh skapa struja 210 kwh plaćaš najevtino, od 210 do 420 kwh poskapo i od 420 do 600kwh ušte poskapo, a ne site 600 kwh po najskapa. Znači analizava e so nekoja cel i voopšto ne e stručna tuku tendenciozna so politička nota.
Kolku što gledam jas samo vo mesec dva vo najladnoto kaj prosečnite potrošuvači će ima nekoi minimalni pokačuvanja so postoečkive ceni, vo letnive računite će se poniski.
Tuka epten će bidat pogodeni semejni kući so dve tri familii na edno broilo tie pod itno morat da stavat sekoj za sebe broilo.
E sega site što ne se grižele mnogu mnogu za potrošuvačka nema da se pravat fraeri ili će si prodolžat i nema da kukaat ovde.
Voopsto nee bitno kakva e analizata vistinata e deka 210/420/i tie nad 600 se premalku kwh za semejstvo +4 clenovi... Za 2 clenovi mozi i 500 vkupno se mnogu za 2 familii na 1 broilo 1500kwh minimum vo zimo...
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
9 јуни 2008
Мислења
1.380
Поени од реакции
804
Server eror.... Haaaa cirkuzijada e rke, sigurno nekoj im ima kazano deka kalkulatorot im e tijna i deka nee tocen...
Автоматски споено мислење:
ne im go bivase preska, nad 630 kw gi racunase site 630 po pazarna cena, a ne blok po blok, pa toa sto e nad 630 pazarna
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Ептен оф-топик сте отишле со муабетов. Ама ова што го прочитав, не можам да го преќутам! (Првиот дел од постот ти е сасвим ок и се согласувам со тебе. Тој дел го избришав од риплајов.)
Па ако има нешто преценето и преплатено на светов, тоа ти е баш електроника! Нигде и на никој друг дел/производ не се штанцаат толку пари колку на електроника! Само таму можеш на иста плочка да ставиш друго име, и да ја продадеш три пати поскапо!
И ова ти го кажувам прва рака оти работам во таа индустрија! Додуша малку бев во електроника, поголемиот дел од кариерата ми се (електрични)харнеси за Мерцедес. Ама истото важи и тука!
Не знам за Рено и Дачија примерот, ама сигурно знам дека ако е иста плочка, робот става, робот леми, и ти неможеш да му кажеш на роботот овие плочки леми ги полошо или ставај помалку калај!! Тоа нигде го нема. Значи или не се исти(ште не значи пак дека едната е понеквалитетна) или те лажеле!
Кај consumer electronics повторно плаќаш-преплаќаш име! Иако во поголем дел е истиот производ со различна лепенка, произведен на иста линија, по исти стандарди!
Баш во електрика/електроника неможеш да забушаваш никако! Или работи или не! Нема средина тука. Разлика може да има само во добавувачот(производителот) на компонентите (пр. дали кондензаторите ќе бидат од јапан или кина), ама и тука се работи на големо па најчесто целиот процес е оптимизиран со едни те исти добавувачи. Ем посигурно ем поефтино!
А немој да мислиш дека големите брендови се гадливи од поефтино или мејд ин чајна ;)

Едит:и кога сум веќе на оваа тема да додадам уште нешто(за тоа колку се преплаќа електрониката т.е. марката).
Другар што е по озвучење, си зема Јамаха појачало! Грев невиден у тие кругови! Па таму јамаха важза нешто “комерцијала”!
Таму мејд ин џапан не признаваале! Енглеско по могучност, и колку понепознато име толку подобро. (Аудиофили забегани!)

И фино лепо имав можност да го видам со отворен капак наспрам едно друго мн многу ценето енглеско појачало(слична цена/класа) што им важи за поим за квалитетен звук.
Ма не ме јеби… Јамахата беше свемирски брод за тоа! Па ја им се восхитувам на јапонците! Тоа така фино скоцкано, заштрафено, наредено… како бонсаи да гледаш, како икебана! Па нема жичка да штрчи, да не е залепена, спроведена, собрана, лемењето солза! Плочките нацртани перфекција! Компонентите групирани по учебник! Сите компоненти што можеш да им прочиташ беа made in japan, а сигурен сум дека и тие што не пишуваше беа made in japan! Каде каде потешко(поголеми тороидни трафа). Уметност!
Наспрам тоа Кембриџ аудио беше како да го склапале деца од VII-мо одделение на час по ОТП! Дури и џековите му крцкаа оти толку “точно” беа заштрафени! Made in japan ради реда по негде(остатокот бог те пита)!
Не навлегувам кое дава подобар звук, оти лично мислам дека тоа е жива глупост и умишљавање!

Ама по се, тоа енглеското 3х поефтино треба да биде. А и сигурно е! Али име..
Пошто нели: Во електроника тоа што го плаќаш тоа и го добиваш(?!) :rolleyes:
Птицо немој за Аудио опрема оти тоа продавав 20години и сум многу добар познавач за таа област..
Инаку за исполнетоста со лем..
Да точно оти робот го прави тоа но кај Рено и Нисан неприфатливо е 75% исполнетост и со тоа се има поголема фира невалидни плочки,додека да речеме мај другите е доволно и 75%..
Незнам дали ме разбраа..затоа и цената е поголема за Рено
Инаку и на рака да ја земеш плочката за Дачија е како од Хартија и така натака ..
А за засилувачи тоа е голема тема и ме мрзи да пишувам,инаку и англиските засилувачи се прават во кина и јапанските...
Инаку јапонците само комплицираат ..земи еден сони систем и ќе ти треба 5часа да го отвориш и склопиш да им се плукнам во тоа уредите,кога ќе видев таков уред за сервис коса ми се креваше,и зами еден американски производ да видиш како е едноставно направен без непотребно тупење
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Само да додадам ел.компоненти ги става роботика а не лемот,плочите со ел.компоненти поминуваат низ калај ...а потоа низ лак...
Инаку никој не ме излажал туку јас учествував во целиот процес..
Се е јасно и гласно кажано,може да спориш само доколку имаш желба за препирање..
 
Член од
13 јуни 2022
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво ако може мислење за
SAMSUNG WIND FREE ELITE серија
AR12TXCAAWKNEU/AR12TXCAAWKXEU и искуство ако некој ја користи
 

DEVIN

Super Сasual Dating - Actual Girls
Член од
30 јуни 2015
Мислења
176
Поени од реакции
51
може ли некој да ми каже мислење и искуство за некој од овие модели на инвертер дали модулираат при постојана работа?
или некој друг модел за кој сте сигурни?
(проблемот е во тоа што сум ограничен за просторот, висината на внатрешната единица мора да е макс 26/27cm, и само овие модели ги најдов што ми одговараат...)


HAIER Tide Green AS25THMHRA (Hitachi компресор)
HISENSE Easy Smart CA35YR03G (GMCC Rotary компресор)
TESLA TT34EX81-1232IAW (
GMCC Rotary компресор)
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
ne im go bivase preska, nad 630 kw gi racunase site 630 po pazarna cena, a ne blok po blok, pa toa sto e nad 630 pazarna
Im treba vreme izgleda na programerite ;)
Ke vidime kolku vreme ke im treba....a treba da dobijat za bilo koj vnesen broj na vkupna potrosuvacka vo kwh tie kwh da se podelat vo max 4 bloka od 1 do 4 i da se pomnozat so cenata po blok...
nesto odprilika vaka bi izgledal toj kalkulator (cenite na kwh po blok se proizvolno zemeni)
calc1.jpg

calc2.jpg
 
Последно уредено:

sbo

Член од
14 јуни 2022
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво.
Во потрага сум по капилара за една стара мобилна клима. Секоја помош е добредојдена :)
Поздрав!
 

Attachments

Kajgana Shop

На врв Bottom