Најекономично греење (затоплување)

Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.334
Поени од реакции
2.593
Ако изолацијата е доволно добра да нема ладење на просторот од ладни ѕидови, подови и тавани.... 22 степени се сосема комотни.
Ако ѕидовите се ладни тогаш мораш 24-25 да бараш.
Затоа станче си е станче.... особено онака јужно ориентирано :)
22C e kamen ladno, eventualno ako nenosis salce i kapce.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.092
Поени од реакции
2.692
22C e kamen ladno, eventualno ako nenosis salce i kapce.
Мене пролет-есен 22 степени ми се баш океј. Кога ќе падне снег и мене ми е камен ладно на 22С па пуштам 25-26 :D Ама ја сум во неизолирана куќа во Прилеп.
Во јужно оринтирано и добро изолирано станче во Скопје не би ми трбало над 22С.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.334
Поени од реакции
2.593
Мене пролет-есен 22 степени ми се баш океј. Кога ќе падне снег и мене ми е камен ладно на 22С па пуштам 25-26 :D Ама ја сум во неизолирана куќа во Прилеп.
Во јужно оринтирано и добро изолирано станче во Скопје не би ми трбало над 22С.
Kako mozes da kazes nesto takvo koga vo zivot ne si imal prilika da zivees vo izolirano stance na 22C juzno orjentirano.
Toa se tie pausalni muabeti, samo da se kaze nesto….
 
Последно уредено:
Член од
10 јуни 2015
Мислења
475
Поени од реакции
782
Kolku pausalni muabeti ke cues i komentari od inaet.
Edna rabota e jasna vo momentov vo MK, samo Gree go razmrda pazarov i postojano nosi novi modeli, se ostanato e drvo do drvo.
Одлична Клима! Ја земав во Ноември . си преде и топли тивко и економично ја димензионирав за дневната со кујната 33 м2 со висна од 2.7 до 3.5 м (кос кров). Но заради енормната изолација која е 33 цм зидови и 20 цм кров , 3 стакла прозори, климата со помош на маслен радијатор уклучен на 500вати греач на пола ниво , пола час работи / пола одмара (отприлика) јас ја поминав зимата загреан на 21 /22 ц во целата куќа 61 м2 повеке ни е топло на сите по дома ( а за тест сум ја дигнал на 24 ц , не се дише внатре) но изолацијата си го прави своето. Потрошња 3700 декември максимална (секој ден маш. за перење , сушење и садови) со 2 деца мали сум.

Јануарската ми стигна 2000 ден незнам дали е мерено, иако еден период не беа децата дома , али греењете си беше уклучено нон стоп .

Се на се презадоволен сум ептен од климата, не сум мерел потрошња али ја слушам дека модулира топ и ниско, надополнува мали загуби, интересно е што имам добра јужна ориентација и сега кога е сончево може да се рече дека одржувам темп со сонце преку ден , климата надвор со часови не се уклучува а внтре 21 ц и на 8 метра од климата.
Брат а да ја намалиш на 19с нема и по 20часа да се укључува..
На 21ке се испотиш од топло..;););)
Автоматски споено мислење:

Ако изолацијата е доволно добра да нема ладење на просторот од ладни ѕидови, подови и тавани.... 22 степени се сосема комотни.
Ако ѕидовите се ладни тогаш мораш 24-25 да бараш.
Затоа станче си е станче.... особено онака јужно ориентирано :)
Не е до ѕидовите туку до подот..
 
Член од
13 ноември 2020
Мислења
53
Поени од реакции
46
Veke mu se javil izgleda.
Da dojde na 2 mart, Fala
Drugo nesto da prasam
Nekolku meseci senzorot (kako oko so e na sredina na gree soyal) za nasocuvanje na toplina odi vdesno i zakocuva taka, prethodno rotirase levo desno (vo toj del od sobata nemam TV ili drug izvor na toplina). Serviserov i toj zabeleza deka ne e vo red treba da me izvesti kako da se sredi. Nekoj iskustvo so vakov problem ?
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.092
Поени од реакции
2.692
@Sv B не брини ко студент сум поживеал во топло станче... и без греење се трпело...
А во Прилеп во спална на времето ми има замрзнуено шишето со жешка вода што сум го полнел претходна вечер епа сеа види ти разлика.

@ROBERT 11 може и до подот да е... али зимно време кај мене во спална раката на ѕид не се држи долго од што е ладен ѕидот :icon_mrgr:
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
466
Поени од реакции
1.090
Da dojde na 2 mart, Fala
Drugo nesto da prasam
Nekolku meseci senzorot (kako oko so e na sredina na gree soyal) za nasocuvanje na toplina odi vdesno i zakocuva taka, prethodno rotirase levo desno (vo toj del od sobata nemam TV ili drug izvor na toplina). Serviserov i toj zabeleza deka ne e vo red treba da me izvesti kako da se sredi. Nekoj iskustvo so vakov problem ?
Nemam soyal ama me interesira dali imas zabelezano razlika vo rabotata na klimata koga bilo ispravno senzorceto ili sega koga tretina prostor go gleda ,koga rabotese podobro ?

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.531
Поени од реакции
3.723
Nemam soyal ama me interesira dali imas zabelezano razlika vo rabotata na klimata koga bilo ispravno senzorceto ili sega koga tretina prostor go gleda ,koga rabotese podobro ?

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
Bi bilo fer od tebe da ne informiraš dali go proba setup-ot od @Strelec na tvoite klimi!
Po mene ako možeš da podesiš vaka najmala brzina i niska modulacija koga e nadvor T nad 10-tina C ti si na konj, drugo i ne ti treba. E sega dali može pri ova da se odbira mala brzina ili ostanuva vo najgolemata i pravi uragan od laden vozduh, treba ti tuka da priložiš tvoe svedoštvo. Do sega beše se pošteno od tvoja strana da vidime dali taka i će ostane ili će se praviš deka ništo ne si čul ni videl.
Ako pie voda setup-ot ti si imaš kupeno odlični klimi, bez razlika što ti tvrdele pri prodavanje, vaka so ova podesuvanje imaš mnogu kvalitetno rešenie za problemot pod uslov da e točno i ti da imaš doblest da postiraš rezultat od probanoto.
Čekame.....
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
466
Поени од реакции
1.090
Bi bilo fer od tebe da ne informiraš dali go proba setup-ot od @Strelec na tvoite klimi!
Po mene ako možeš da podesiš vaka najmala brzina i niska modulacija koga e nadvor T nad 10-tina C ti si na konj, drugo i ne ti treba. E sega dali može pri ova da se odbira mala brzina ili ostanuva vo najgolemata i pravi uragan od laden vozduh, treba ti tuka da priložiš tvoe svedoštvo. Do sega beše se pošteno od tvoja strana da vidime dali taka i će ostane ili će se praviš deka ništo ne si čul ni videl.
Ako pie voda setup-ot ti si imaš kupeno odlični klimi, bez razlika što ti tvrdele pri prodavanje, vaka so ova podesuvanje imaš mnogu kvalitetno rešenie za problemot pod uslov da e točno i ti da imaš doblest da postiraš rezultat od probanoto.
Čekame.....
Ne sum za eksperimentov od pricina sto nema vrska so normalno koristenje i ne razmisluvav ni da probam bidejki ako ima nekoja funkcija e prvicno nameneta za test od 5-10 min ,a ne jas da izigruvam sluga pa ako opadni nadvoresna za 2c da menuvam od test vo normalno pa po sat dva pak odnovo ,zivi gluposti ama bar se prizna deka ogromen broj od gree uredite nemaat modulacija . Patem ako e toa taka vozmozno da raboti kompresorot ne gledam zosto nekoj ne sedni i da go primeni vo softverska nadgradba na maticna i da e se ok pustas on i zaboravas drka ja imas klimata a ne vaka eksperiment koj velam nedaj boze po mesec dena ima defekt i pri dijagnostika sistemot veli deka rabotel vo nenormalni uslovi so eror greska dolg period i nepodlezi pod garancija i nazdravje garancija servisi. A ne probav od pricina sto prvo guglav da vidam sto kodovi se i normalno servisni error kodovi za koi treba da se izvrsi dijagnostika . Ama eve neka zatopli okolu 10-12+ ke probam na sat dva eksperimentalno cisto da vidam kolku nenormalno se odnesuva pri ovaa situacija.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
466
Поени од реакции
1.090
Bi bilo fer od tebe da ne informiraš dali go proba setup-ot od @Strelec na tvoite klimi!
Po mene ako možeš da podesiš vaka najmala brzina i niska modulacija koga e nadvor T nad 10-tina C ti si na konj, drugo i ne ti treba. E sega dali može pri ova da se odbira mala brzina ili ostanuva vo najgolemata i pravi uragan od laden vozduh, treba ti tuka da priložiš tvoe svedoštvo. Do sega beše se pošteno od tvoja strana da vidime dali taka i će ostane ili će se praviš deka ništo ne si čul ni videl.
Ako pie voda setup-ot ti si imaš kupeno odlični klimi, bez razlika što ti tvrdele pri prodavanje, vaka so ova podesuvanje imaš mnogu kvalitetno rešenie za problemot pod uslov da e točno i ti da imaš doblest da postiraš rezultat od probanoto.
Čekame.....
I so ogled toa sto strelec rece mnogu pofalbi imalo od elit forum srbija rekov aj da vidam sega kako e i gledam ama ne gi gledam tie ogromen broj zadovolni od eksperimentov ama eden komentar mi fati oko i go razbiram kako poarno ne cepkaj oti ne e za kraen korisnik ,ama pa vo slednite komentari gledam nezadovolni od gree inverter koj ne raboti kako inverter ,znaci kako sto veli vo komentari mozebi ima sila ama nema mozok gree inverterov i ako navistina e taka bas e steta sto softverski ne sednat i da go sredat i da preovladuvaat zadovolni korisnici oti vlogot ocigledno e napraven vo masinerija i ostanuva eden dobar update i da uzivame.


Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Член од
29 август 2008
Мислења
4.865
Поени од реакции
3.298
Bi bilo fer od tebe da ne informiraš dali go proba setup-ot od @Strelec na tvoite klimi!
Po mene ako možeš da podesiš vaka najmala brzina i niska modulacija koga e nadvor T nad 10-tina C ti si na konj, drugo i ne ti treba. E sega dali može pri ova da se odbira mala brzina ili ostanuva vo najgolemata i pravi uragan od laden vozduh, treba ti tuka da priložiš tvoe svedoštvo. Do sega beše se pošteno od tvoja strana da vidime dali taka i će ostane ili će se praviš deka ništo ne si čul ni videl.
Ako pie voda setup-ot ti si imaš kupeno odlični klimi, bez razlika što ti tvrdele pri prodavanje, vaka so ova podesuvanje imaš mnogu kvalitetno rešenie za problemot pod uslov da e točno i ti da imaš doblest da postiraš rezultat od probanoto.
Čekame.....
Inaetot e mn,golem kaj nekoi celnovi ne samo kaj nego...
Fan mozes da promenis od max do quiet
Eve jas kako primer amberot 3 nedeli e na nekoj medium mod pa ako treba neka pukni....(proban e i na najnisko i na povisoko)
Ama eve ne puka si tera so okolu 300~500w eve sneg/vlaznost golema df,na 5/6sati si tera nema zastoj....
Koj ne probal ne znae....
Koj veli deka so nekoj sleden update nema nekoi raboti da se podobrat....No povejketo baraat da se toplat ne da se mlacat.....
 

Attachments

Член од
10 јуни 2015
Мислења
475
Поени од реакции
782
Колкава врева за електро мотор (клима) најглупавата и наедноставната работа,незнам зошто вака не испишете 3000страни за работата на некоја,брусалица,Бурмашина,или ајде Ладилник,оти се се заснова на електо мотор кој се нарекува компресор оти врши компримирање,а работата е слична како кај еден Засилувач кој како го зголемуваш звукот така ја зголемува и снагата, и незнам што тука правите идолопоклонство како незнам што да е..
Второ Грее оди со висок издув и без мала модулација заради ладен воздух и со тоа растурија,едноставно тоа го бараат луѓето да им дува топло и затоа се најпродавани, и буквално ги прегазија сите,
Е тоа се вика маркетинг стратегија,како и со работа до -30 степени,two stage, комресори,прекрасни дизајни..и за оваа мора да им се симне капа оти покажаа дека се врвни и достојни играчи во продажбата на клими..
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.092
Поени од реакции
2.692
znaci kako sto veli vo komentari mozebi ima sila ama nema mozok gree inverterov i ako navistina e taka bas e steta sto softverski ne sednat i da go sredat i da preovladuvaat zadovolni korisnici oti vlogot ocigledno e napraven vo masinerija i ostanuva eden dobar update i da uzivame.
Изгледа не е туку така тоа седнувањето софтверски да го средат... бар 10 години уназад на темава ќе најдеш вакви дискусии.
Старите играчи изгледа не го даваат кодот опен-сорс на новите играчи...
Така да.... кога ќе ти речат тука дека си купил клима лепенка... веројатно си платил и за софтверот во неа.
 
Член од
19 март 2021
Мислења
213
Поени од реакции
516
To je to sto sam i napisao i sto mi je rekao monter iz Gree. To je samo za testiranje kompresora od strane ovlascenih iz Gree. Mnogo mi je nelogicno da ovo moze da se koristi normalno, a da to nisu ostavili kao dostupnu opciju svakom korisniku. Da moze tako, sigurno bi na daljinskom omogucili direktno tako nesto. Svaki uredjaj ima tako nesto sigurno, ali sam takodje prilicno siguran da se na taj nacin, verovatno u nekim uslovima rada, uredjaj dovodi do krajnjih granica. A to nije dobro na duze staze. Plus sto ovako stelovanje mnogo zamara samog korisnika, sto je @vlatko251 i napisao. Ali, kazem, to bi cak i bilo prihvatljivo, pogotovo onima koji nemaju vise pravo da reklamiraju. Ja bi trazio od Gree da zvanicno potvrdi da ova opcija moze da se koristi bezgranicno. Ako potvrdi javno, a ne preko forumskih komentara, onda je ok. Pa ko hoce da tako non stop steluje uredjaj, neka radi tako. Po meni je ovo i da je totalno sigurno za uredjaj, neverovatna glupost.
Moj brat ima Gtech i probao je ovo na kratko. Kaze da duva sa punom snagom i da ne moze da smanji izduv. Klima duva kao uragan i prohladno duva. Mada ja sve to nisam video svojim ocima. Mozda nije znao da se snadje do kraja. Ionako on taj uredjaj vraca uskoro nazad i uzima novac.
Автоматски споено мислење:

Zamislite samo da recimo Toshiba ili Mitsubishi trazi od kupaca da klime koriste u servis mode ili safe mode :)
 
Последно уредено:
Член од
6 април 2014
Мислења
4.877
Поени од реакции
5.993
Jas nikako ovde nemozam da zaklucam sto e podobro fan max ili fan auto.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom