Најекономично греење (затоплување)

Член од
15 февруари 2012
Мислења
427
Поени од реакции
522
Jas seuste mislam deka treba nuklearna...primer vo Mariovo Prilepsko voda od crna reka ima sekogas,dodeka pravat brani za Hidro cebren/galiste toa ke bide mala kolicina na Mwh.a i tie brani gi pravat +40godini.....
Btw ne spomna vladata deka ke ucestvuva vo nuklearka.vo bugarija.???
И кога ќе напикаат у нуклеарката неписмени партиски подлизурковци, можеш да замислиш што ќе се случи...
 
Член од
12 октомври 2021
Мислења
45
Поени од реакции
37
Ако може совет за Грее Амбер.
Многу бучи, а чистена е пред некој месец.
Да не треба и надворешната единица да се чисти?

И ако може совет за грелка, економична.
Цена не е важна
 
Член од
18 декември 2015
Мислења
96
Поени од реакции
235
Ако може совет за Грее Амбер.
Многу бучи, а чистена е пред некој месец.
Да не треба и надворешната единица да се чисти?

И ако може совет за грелка, економична.
Цена не е важна
Еднаш неделно треба да ја чистиш, не на неколку месеци, а за надворешната еднаш годишно. Греалка економична нема сите трошат :)
Автоматски споено мислење:

Чим стиснеш на него, свети плаво светло, бар така е кај мене.
Иначе имаш 2 модели, скроз исти се вака на лик, само едно е со позадинско светло, едно е без, друго е све исто.
Значи јас имам од тој шо не свети. Мислев дека можи да свети оти скроз е ист ама ете не бил, поздрав
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.947
Поени од реакции
6.144
Овие беа модерни пред 20 и повеќе години. Јас сум имал во соба како дете. Во сеќавање ми е останато дека баш беа фини за да седиш и да си играш на земја...(од таа перспектива)
Ако ти е за во детска, земај едно и не се мисли! Ама ако мислиш да грееш цел стан/куќа со вакви... :ROFLMAO:
Чисто еден fun fact: кај овие греачи нема термостат, а не им ни треба! 5х1300W= електрично котле за парно! А верувај овие не можат да ја загреат собата, евентуално да ја смлачат и да ти биде топло и удобно на нозете. Толку.
Nemam namera da kupam tuku mi se pojavuvat na fb kako reklama cela nedela pa vikam da prasam ovde nekon sto misenje ke ponudi.
 
Член од
1 април 2009
Мислења
653
Поени од реакции
557
Здраво
Користам mitsubishi HR50VF инвертер климатизер. Кога ми е поставена на греење, воздухот што излегува од климата не е жежок (го споредувам со други клими toshiba, aux.. кај кои воздухот е многу пожежок од мојава), туку топол. Подесена ми е на heat, fan automatic, vane automatic, температува 25. Може ли да има нешто до инсталацијата или моќноста на климата е толку (ама не врувам дека моќноста е толкава, бидејќи други клими, исто 5.5kw, дуваат жешко).
Собата ми е околу 50м2.
Исто е и со мојава, и јас имам Мицу СФ50 5.5kw, и тотално исто со твојов случај, само кај мене е поставена на претпоследна брзина. Повикав мајстор тој што ми ја местеше, ја провери и рече дека климата си работи нормално.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.294
Jas seuste mislam deka treba nuklearna...primer vo Mariovo Prilepsko voda od crna reka ima sekogas,dodeka pravat brani za Hidro cebren/galiste toa ke bide mala kolicina na Mwh.a i tie brani gi pravat +40godini.....
Btw ne spomna vladata deka ke ucestvuva vo nuklearka.vo bugarija.???
Ај вака, обратно ќе почнам.
Прво таа нуклеарка во Бугарија нема никад да ја има! Крај, гејм овер, финито!
Што им останало поклон од СССР нека си го служат додека тера. За друго нека не се надеваат! Нит ЕУ им дозволува, нит сами имаат пари да си ја платат! Штом толку скакаа еу-нато, цената е 7-8 миљарди $. Ѓавол и пол што ни може да го платат, ни па самото некад ќе се исплати. Завршена приказна што неписмени новинари ја буткаат незнам зошто со години?! Толку за тоа.

Второ доаѓаме до нас. Еве и да ја заборавиме (некоја)Лиле швалерка на заменик-министерот незнам кој, што треба утре да стиска копчиња заедно со Блерим синот на министерот од ДУИ :ROFLMAO:
Го тргаме тој момент скроз настрана...
Еден реактор кошта 6 000 000 000 $ (со бројки за полесно да сфатиш), наспрема цел годишен буџет од 4.4 миљарди што го имаме!
Плати,пензии,лекарства,учебници,парно се се се заедно!!!
Освен ако не им тргне бизнисот со заевовачата, па станеме европска Колумбија... не гледам друг начин како би го платиле(?)!
Трето. Еве и да ни падне Боинг 747 полн со лова до крова. (Замислуваме)
Ние немаме ни место ни вода за таква чудесија! Еден VVER-1000 има потреба од 19000l/min! Каква Црна Река какви бакрачи?!
 
Член од
14 август 2020
Мислења
224
Поени од реакции
522
U crown 5.5ка потрошувачка за 24 часа на 23/22 зададени.Во Припор хот и хот градба.Најниска надворешна 1 степен навечер.
30тина квадрата дневна ходник 5,6 квадрата и спална 15 квадрата(може има утка некој квдрат ама тука негде е).
Можеби и 3.5ка ќе завршела работа,оваа знае on/off да работи кога се грее само дневната.
Screenshot_2021-11-15-19-56-31-250_com.miui.gallery.jpg
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Ај вака, обратно ќе почнам.
Прво таа нуклеарка во Бугарија нема никад да ја има! Крај, гејм овер, финито!
Што им останало поклон од СССР нека си го служат додека тера. За друго нека не се надеваат! Нит ЕУ им дозволува, нит сами имаат пари да си ја платат! Штом толку скакаа еу-нато, цената е 7-8 миљарди $. Ѓавол и пол што ни може да го платат, ни па самото некад ќе се исплати. Завршена приказна што неписмени новинари ја буткаат незнам зошто со години?! Толку за тоа.

Второ доаѓаме до нас. Еве и да ја заборавиме (некоја)Лиле швалерка на заменик-министерот незнам кој, што треба утре да стиска копчиња заедно со Блерим синот на министерот од ДУИ :ROFLMAO:
Го тргаме тој момент скроз настрана...
Еден реактор кошта 6 000 000 000 $ (со бројки за полесно да сфатиш), наспрема цел годишен буџет од 4.4 миљарди што го имаме!
Плати,пензии,лекарства,учебници,парно се се се заедно!!!
Освен ако не им тргне бизнисот со заевовачата, па станеме европска Колумбија... не гледам друг начин како би го платиле(?)!
Трето. Еве и да ни падне Боинг 747 полн со лова до крова. (Замислуваме)
Ние немаме ни место ни вода за таква чудесија! Еден VVER-1000 има потреба од 19000l/min! Каква Црна Река какви бакрачи?!
Инаку пред неколку години кога Грујо беше на власт кажа оти најмалата нуклеарка би не чинела 1 милијарда
 
Член од
16 август 2015
Мислења
227
Поени од реакции
280
Sakav da staam greenje na toplotna pumpa ama mnogu skapa investicija e , se rasprasav i kosta okolu pola milion denari... Moze nekoj sto gree pogolem prostor ( 200 kvadrati ) na peleti da mi pise vo poraka?
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.294
Инаку пред неколку години кога Грујо беше на власт кажа оти најмалата нуклеарка би не чинела 1 милијарда
И миљарда да е(а, не е!), од кај ќе најдеме толку пари?
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
И миљарда да е(а, не е!), од кај ќе најдеме толку пари?
Па овие за само 4 години не задолжија за скоро 2милијарди а што направија ништо,пари има само ги крадат,инаку во бучетот има предвидено оваа година 640милиони за инвестиции,но ќе си ги поделат по нивни фирми и тендери,а остатокот ќе го префрлат на општините за да ги доукрадат, инаку сеа со Cop26 самитот за заштита на планетата се предвидени 100милијарди помош за сиримашните држави за премин на еко енергија..
Јас не познавам држава во Европа што не може да си ги задоволи потребите за е.енергија како ние,и доколку не можеме тогаш и не заслужуваме да имаме држава..
 
Член од
3 јули 2020
Мислења
37
Поени од реакции
19
Па овие за само 4 години не задолжија за скоро 2милијарди а што направија ништо,пари има само ги крадат,инаку во бучетот има предвидено оваа година 640милиони за инвестиции,но ќе си ги поделат по нивни фирми и тендери,а остатокот ќе го префрлат на општините за да ги доукрадат, инаку сеа со Cop26 самитот за заштита на планетата се предвидени 100милијарди помош за сиримашните држави за премин на еко енергија..
Јас не познавам држава во Европа што не може да си ги задоволи потребите за е.енергија како ние,и доколку не можеме тогаш и не заслужуваме да имаме држава..
И да добијаме ние помош нашиве пак ќе си ги подела меѓу себе хахаха. Така да исто тие та со помош та без помош, газо од назад ни е
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.962
Поени од реакции
1.237
Член од
18 ноември 2021
Мислења
4
Поени од реакции
5
Dali ima nekoj haier flehis plus crna 3.5kw da pisi kako e nadvoresnata edinica so bucnost kaj mene ne buci tropa kompresorot i se prenesuva noz cela kuka . Inaku nivelirina stegnati drzaci staveni baferi se pogodeno a tropa .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom