Најекономично греење (затоплување)

П

Пљампач

Гостин
Здраво,

Живеам во стан 80м2 и имам парно кое е поврзано на котел на струја(24КW), меѓутоа поради високата потрошувачка на електрична енергија, нормално не го користам. Сакам да го пренаменам парното и како решение го разгледувам системот со топлинска пумпа.
Одкако ги исконтартирав скоро сите можни компании во МКД кои ги продаваат ТП, според мојата квадратура и инсталација, повеќето компании како решение во мојот случај понудија 8KW топлинска пумпа (monoblock).
Доста скапа инвестиција која на подолг рок е исплатлива. Дилемата ми е дали на поголеми минусни температури под -10 степени ќе може да се достигне температура на вода до 60 степени ?
Знам дека за подно греење каде и температурата на вода е многу помала, се доста ефикасно решение топлинските пумпи, меѓутоа за греење со радијатори дали е паметно да се инвестира во ТП ?

Би сакал доколку некој овде на форумот има инсталирано ваков систем во стан, да сподели искуства...
 
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Здраво,

Живеам во стан 80м2 и имам парно кое е поврзано на котел на струја(24КW), меѓутоа поради високата потрошувачка на електрична енергија, нормално не го користам. Сакам да го пренаменам парното и како решение го разгледувам системот со топлинска пумпа.
Одкако ги исконтартирав скоро сите можни компании во МКД кои ги продаваат ТП, според мојата квадратура и инсталација, повеќето компании како решение во мојот случај понудија 8KW топлинска пумпа (monoblock).
Доста скапа инвестиција која на подолг рок е исплатлива. Дилемата ми е дали на поголеми минусни температури под -10 степени ќе може да се достигне температура на вода до 60 степени ?
Знам дека за подно греење каде и температурата на вода е многу помала, се доста ефикасно решение топлинските пумпи, меѓутоа за греење со радијатори дали е паметно да се инвестира во ТП ?

Би сакал доколку некој овде на форумот има инсталирано ваков систем во стан, да сподели искуства...
Искрено, треба добро да размислиш за многу други работи пред воопшто да размислуваш за топлотна пумпа.
Како се грееш сега?
Ако си на парно, колкава е температурата на водата во системот во јануари?
Дали грееш цело време 24/7?
Зошто размислуваш за топлотна пумпа на постоечкиот систем?
Колкави заштеди очекуваш?

Ретко која топлотна пумпа дури и да е високо температурна дава повеќе од 55степени на водата. Плус COP на минусни температури кога се бараат 55 степени е околку 2. И добро распрашај се, имам слушнато дека дел од овие топлотни помпи на минусни температури уклучувале помошни грејачи па практично немало разлика помегу котел на струја и топлотната.
Иначе голем дел од луѓето кои ги познавам кои ги заменија стартите котли со топлотни пумпи ги заменија и радијаторите со фенкојлери.
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Здраво,

Живеам во стан 80м2 и имам парно кое е поврзано на котел на струја(24КW), меѓутоа поради високата потрошувачка на електрична енергија, нормално не го користам. Сакам да го пренаменам парното и како решение го разгледувам системот со топлинска пумпа.
Одкако ги исконтартирав скоро сите можни компании во МКД кои ги продаваат ТП, според мојата квадратура и инсталација, повеќето компании како решение во мојот случај понудија 8KW топлинска пумпа (monoblock).
Доста скапа инвестиција која на подолг рок е исплатлива. Дилемата ми е дали на поголеми минусни температури под -10 степени ќе може да се достигне температура на вода до 60 степени ?
Знам дека за подно греење каде и температурата на вода е многу помала, се доста ефикасно решение топлинските пумпи, меѓутоа за греење со радијатори дали е паметно да се инвестира во ТП ?

Би сакал доколку некој овде на форумот има инсталирано ваков систем во стан, да сподели искуства...
Како прво топлинска пумпа ти од 3000евра најниската до 5000-6000е и кога ке поделиш 10год 5000е ќе добиеш 500е секоја година плус трошокот за ел.енергија во текот на годината и ќе видиш оти е чиста глупост инаку плус фенкојлери еден ти е 300е-500е оти радијатори на 55степени температура нема да ти завршат многу работа на минусни температури надвор .Топлотна пумпа ти е за големи простории и само тогаш ти е исплатлива ,а ти стави си на Пелети котел и завршена работа
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
Здраво,

Живеам во стан 80м2 и имам парно кое е поврзано на котел на струја(24КW), меѓутоа поради високата потрошувачка на електрична енергија, нормално не го користам. Сакам да го пренаменам парното и како решение го разгледувам системот со топлинска пумпа.
Одкако ги исконтартирав скоро сите можни компании во МКД кои ги продаваат ТП, според мојата квадратура и инсталација, повеќето компании како решение во мојот случај понудија 8KW топлинска пумпа (monoblock).
Доста скапа инвестиција која на подолг рок е исплатлива. Дилемата ми е дали на поголеми минусни температури под -10 степени ќе може да се достигне температура на вода до 60 степени ?
Знам дека за подно греење каде и температурата на вода е многу помала, се доста ефикасно решение топлинските пумпи, меѓутоа за греење со радијатори дали е паметно да се инвестира во ТП ?

Би сакал доколку некој овде на форумот има инсталирано ваков систем во стан, да сподели искуства...
И не само што се согласувам со горните мислења туку уште ќе додадам дека една ТП е прилично голема(тешка и габаритна) надворешна единица! За разлика од климите таа е предвидена исклучиво за монтажа на земја и дури и тогаш мора да има масивни гумени лежишта! Така да монтажа на тераса се приказни од типот на "Во светот на бајките"!
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Здраво,

Живеам во стан 80м2 и имам парно кое е поврзано на котел на струја(24КW), меѓутоа поради високата потрошувачка на електрична енергија, нормално не го користам. Сакам да го пренаменам парното и како решение го разгледувам системот со топлинска пумпа.
Одкако ги исконтартирав скоро сите можни компании во МКД кои ги продаваат ТП, според мојата квадратура и инсталација, повеќето компании како решение во мојот случај понудија 8KW топлинска пумпа (monoblock).
Доста скапа инвестиција која на подолг рок е исплатлива. Дилемата ми е дали на поголеми минусни температури под -10 степени ќе може да се достигне температура на вода до 60 степени ?
Знам дека за подно греење каде и температурата на вода е многу помала, се доста ефикасно решение топлинските пумпи, меѓутоа за греење со радијатори дали е паметно да се инвестира во ТП ?

Би сакал доколку некој овде на форумот има инсталирано ваков систем во стан, да сподели искуства...
Neznam dali se raboti za novogradba t.e. izoliran objekt/stan.
Ako e izolacijata ok, togas mozes da odis so toplinska vozduh-voda.
Investicija od 3000evra (so se montaza) , ke si zemes nazad od GEF 15%, ke te cini 2550evra.
Peleti zaboravi, specijalno vo stan.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
Neznam dali se raboti za novogradba t.e. izoliran objekt/stan.
Ako e izolacijata ok, togas mozes da odis so toplinska vozduh-voda.
Investicija od 3000evra (so se montaza) , ke si zemes nazad od GEF 15%, ke te cini 2550evra.
Peleti zaboravi, specijalno vo stan.
А тоа што има високо-температурна инсталација?
И што живее во стан?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Prasanjeto na clenot bese kolku Kw "nekoja si" toplinska pumpa reklamirana kako 8kw vozduh voda dava na -7 ili -10, sto nemoze da go procita na Eurovent.
Da se drzime do prasanjeto...znaci neka kaze za koja TP stanuva zbor i ke mu dadam podatoci, ima odgovor na toa prasanje i ne spinuvajte teska bila nadvoresnata....normalno deka e teska ova ne e 3,5ka od 20k, bozem toa peckite na peleti se perduf lesni.
P.S. Radijatorite moze da se prilagodat da bidat niskotemperaturni, a TP so zamena na radijatori vo fenkojleri e za nene nelogicna kombinacija ili multisplit na voda x3 poskapa investicija od multito vo fenkojleri i TP.
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
Prasanjeto na clenot bese kolku Kw "nekoja si" toplinska pumpa reklamirana kako 8kw vozduh voda dava na -7 ili -10, sto nemoze da go procita na Eurovent.
Da se drzime do prasanjeto...znaci neka kaze za koja TP stanuva zbor i ke mu dadam podatoci, i ne spinuvajte teska bila nadvoresnata....normalno deka e teska ova ne e 3,5ka od 20k, bozem toa peckite na peleti se perduf lesni.
P.S. Radijatorite moze da se prilagodat da bidat niskotemperaturni a i nema da duvaat
Не, немој ти да спинуваш!
Прашањето на членот е прецизно формулирано! И ниедна ТП нема да му постигне 60ц оти се ограничени на 55. А за да извади 55ц на минусни температури ќе треба помошен греач да уклучи и копот нема ни до 2 да стаса. Ниедна ТП не е предвидена за такви побарувања, да не испадне дека плукам по вашата марка.
И друга работа, котелот на пелети не брчи и посебно не вибрира како машина за алишта на центрифуга...
П.С. и не, неможат радијаторите да се прилагодат на ниско-температурно греење. Тие финти као додај уште некое ребро и таман ќе биде се ептен селски финти.
Има посебни алуминиумски радијатори 35/20 што се огин скапи, а незнам дали и ги има кај нас.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Znaci nemislam da se raspravam
Ako ima podatoci deka 8kw nekoja TP ne mu zadovoluva za prostor/izolacija ima opcija da zeme 10Kw...ovde podatok kolku koha dava ne e kazan zasto nema konkreten model na TP.
Koga ke ima ke bide odgovoreno
Radijatorite imaat isto taka podatoci za kapacitet, megutoa toj kapacitet e najcesto daden za ΔT50C no ima i za drugi ΔT...sto znaci ΔT50C ovde nikoj pojma nema samo da se pise nesto.
Moze ima predimenzionirani radijatori neli moze mu se so ΔT30, go prasa nekoj?
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
Јаката филизофија влезна/излезна температура :rolleyes: Делта Т.
Туку дека има наука во тоа има! Посебно што никој од производителите на ТП не декларира капацитет на пумпата! ...а треба!
Тие и вадат 55ц само не кажуваат дека тоа е на некој минимален проток од 100-150l/h ;)
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Не, немој ти да спинуваш!
Прашањето на членот е прецизно формулирано! И ниедна ТП нема да му постигне 60ц оти се ограничени на 55. А за да извади 55ц на минусни температури ќе треба помошен греач да уклучи и копот нема ни до 2 да стаса. Ниедна ТП не е предвидена за такви побарувања, да не испадне дека плукам по вашата марка.
И друга работа, котелот на пелети не брчи и посебно не вибрира како машина за алишта на центрифуга...
П.С. и не, неможат радијаторите да се прилагодат на ниско-температурно греење. Тие финти као додај уште некое ребро и таман ќе биде се ептен селски финти.
Има посебни алуминиумски радијатори 35/20 што се огин скапи, а незнам дали и ги има кај нас.
Golema greska, ima TP do 60C.
Ne davajte lazni informacii.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Јаката филизофија влезна/излезна температура :rolleyes: Делта Т.
Туку дека има наука во тоа има! Посебно што никој од производителите на ТП не декларира капацитет на пумпата! ...а треба!
Тие и вадат 55ц само не кажуваат дека тоа е на некој минимален проток од 100-150l/h ;)
Znaci ΔT50 bi bilo mora da vleze 100 da izleze 50c i ΔT ke bide 50?
Pa ne e bas taka :)
deltaT.jpg
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom