Најекономично греење (затоплување)

Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
Znaci ΔT50 bi bilo mora da vleze 100 da izleze 50c i ΔT ke bide 50?
Ne e bas taka :)
Дури и да му се предимензионирани радијаторите како што промени погоре, тие никогаш нема да бидат ефикасни на ниска температура на водата. Некој паметен пресметал колкава е радијативната моќ и колку Т разлика треба да има од воздухот за да бидат ефикасни. Неможеш само да додаваш ребра, ако самите ребра/радијатори не зрачат добро на 30-40ц. Или можеш ама на крај ќе испаднат смешки како шест метра радијатор во девет квадрата соба :D
Битен е материјалот, површината на ламелите, каналите за вода и се останато! Не за џабе се толку скапи тие ниско-температурните.
И бај д веј се слагам со тебе кога велиш дека нема смисла некој да фрли толку пари за да се грее на фенкојлери, подобро мулти-сплит.
Тука си во право! Иако јас за тој цех има да се греам радијативно е не конвективно... ама тоа е веќе друг муабет.
Едит:на сликата имаш гусан радијатор! Како знам? Па разликата на влезна/излезна е само 10ц! 75/65. ;)
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Pak lupas od rukav, postojat radijatori i od 400eura pa i 1000 i izvodlivo e sve ako sakas bas na radijatori da se grees i TP samo treba da imas novcanik dobar. Vadis zakljucoci deka e novozmozno ama ne e taka.
Samo treba da piguglas Low Temp Radiator....barem so Internetov denes mozes informacii u sekoe vreme da dobies.
Ima radijatori sto idat i vo visina nemora da se 6m dolzina, samo treba da citas.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
Pak lupas od rukav, postojat radijatori i od 400eura pa i 1000 i izvodlivo e sve ako sakas bas na radijatori da se grees i TP samo treba da imas novcanik dobar. Vadis zakljucoci deka e novozmozno ama ne e taka.
Аууу не немој така!
Баш е возможно и баш би сакал и самиот! Можда во иднина...
Одговорите што ги дадов беа за конкретниот случај на @Пљампач .
Плус, тука сме да си помогнеме :)
Та не сте саде вие и не сте саде тука. Кај и да прашал сегде ќе пробаат да му увалат ТП!
Никој нема да му каже реално:
1.Ало друже па ти си улав ако мислиш на тераса да ја ставиш.
Или
2.Друже со твојава инсталација тешко, не бива! Или бива ама ќе имаш заштеда 0!
Така?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
@PticaSelica ne mi odgovori na ova iako go dopolniv postot sigurno si procital....zasto ovde ΔT e 50 a razlikata megju vlezna voda vo radijatorov od 75c i izlezna 65c e samo 10c?

deltaT.jpg
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
@PticaSelica ne mi odgovori na ova iako go dopolniv postot sigurno si procital....zasto ovde ΔT e 50 a razlikata megju vlezna voda vo radijatorov od 75c i izlezna 65c e samo 10c?

Прегледај го приврзокот 293856
9A6FB776-0E79-42CF-9346-C77B8E59F84A.jpeg
И затоа што веќе реков дека е гусан радијатор! Има слаба радијативна моќ(затоа толкава делта т си бара), ама па и си држи топлина уште саат-два откако ќе се исклучи греењето.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
deltaT.jpg
Na slikava
Vlezna voda e 75 izlezna 65c
Sredna temperatura e (75+65)/2 sto dava 70c.....tie 70c ke izgubat 20c zasto sobnata temp e poniska t.e 20c i nakraj rezultira so 70-20=50DeltaT
Vo situacija 45vlezna 35izlez bi trebalo da se znae kollku W dava radijatorot pri ΔT20....taa e taa filozofijata ama malku poinakva od tvojata vlezba minus izlezna e ΔT
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
Прегледај го приврзокот 293859
Vlezna voda e 75 izlezna 65c
Sredna temperatura e (75+65)/2 sto dava 70c.....tie 70c ke izgubat 20c zasto sobnata temp e poniska t.e 20c i nakraj rezultira so 70-20=50DeltaT
Vo situacija 45vlezna 35izlez bi trebalo da se znae kollku W dava radijatorot pri ΔT20....taa e taa filozofijata ama malku poinakva od tvojata vlezba minus izlezna e ΔT
Не е филозофија, зошто ја пимплаш работава?!
Ај ако веќе ти се прави муабет :rolleyes: Објасни зошто овој радијатор е 75/65, а не 75/55?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Не е филозофија, зошто ја пимплаш работава?!
Ај ако веќе ти се прави муабет :rolleyes: Објасни зошто овој радијатор е 75/65, а не 75/55?
Isto ko da me prasuvas zasto klimite ne gi testiraat na -8 tuku na -7.
Si ima pravila i za radijatori da nerecam Eurovent i ako go slusas vnimatelno batkava na 5ta minuta premotaj gi spomnuva pravilata po koj se testira 442 ;) Procitaj go ;)

 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
Isto ko da me prasuvas zasto klimite ne gi testiraat na -8 tuku na -7.
Si ima pravila i za radijatori da nerecam Eurovent i ako go slusas vnimatelno batkava na 5ta minuta premotaj gi spomnuva pravilata po koj se testira 442 ;) Procitaj go ;)

Едит: го видов.
И исто така видов добар доказ дека "штом го има на интернет незначи дека е вистина"!
Ај по ред. Во основа општо-поучно видео со јака продукција. Јас лично не научив ништо што веќе не го знаев! Следно ...типот(дебелиот) од 06:35 до 9:25 зборуваше глупости и тоа тешки глупости!
Незнам што работи, што има завршено или како воопшто се нашол во видеово! Опасност за сам себе и околината затоа што даде пример за греење во микровална со алуминиумска фолија!?! Идиот!
Не ме чуди што незнае да разликува фарба од поникловање!
Второ, тропна некој "негов" факт дека колку повеќе вода собира радијаторот толку подобро грее?!? Глупост невидена!
Ете @Strelec одговорот за кој не ме удостои!
Тој радијатор што те прашав собира 3 литра во ребро па не грее убаво! Всушност има толку многу вода на толку мала контактна површина што водата нема време да предаде повеќе топлина и затоа само 10ц разлика на влез излез! Гусот(лиено железо) и не е некој добар проводник на топлина како бонус факт.
Баш би сакал да го прашам типов од видеово зошто скапите(и ефикасни) радијатори собираат толку малку вода? :cool:
Никој не објасни за површина спрема воздух! Ламели! Внатрешни канали за поголема површина на допир... материјал...
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Едит: го видов.
И исто така видов добар доказ дека "штом го има на интернет незначи дека е вистина"!
Ај по ред. Во основа општо-поучно видео со јака продукција. Јас лично не научив ништо што веќе не го знаев! Следно ...типот(дебелиот) од 06:35 до 9:25 зборуваше глупости и тоа тешки глупости!
Незнам што работи, што има завршено или како воопшто се нашол во видеово! Опасност за сам себе и околината затоа што даде пример за греење во микровална со алуминиумска фолија!?! Идиот!
Не ме чуди што незнае да разликува фарба од поникловање!
Второ, тропна некој "негов" факт дека колку повеќе вода собира радијаторот толку подобро грее?!? Глупост невидена!
Ете @Strelec одговорот за кој не ме удостои!
Тој радијатор што те прашав собира 3 литра во ребро па не грее убаво! Всушност има толку многу вода на толку мала контактна површина што водата нема време да предаде повеќе топлина и затоа само 10ц разлика на влез излез! Гусот(лиено железо) и не е некој добар проводник на топлина како бонус факт.
Баш би сакал да го прашам типов од видеово зошто скапите(и ефикасни) радијатори собираат толку малку вода? :cool:
Никој не објасни за површина спрема воздух! Ламели! Внатрешни канали за поголема површина на допир... материјал...
Ti si neuk i priprost pa ti izgleda sve toa nemoguca misija, daden ti e link da razberes ΔT sto e i sram ti e da priznaes ...zatoa ovde ne e da se cita bilo koj i svoeto neznaenje go siri kako znaenje...isto i monterite prisatni prvo bi predlozile x5 klimicinja zasto od TP nemaat pojma ni da ja pustat vo rabota ne pa da ja setiraat, mnogu citanje ima za niv toa, polesno e lampioni da ti zakacat na site strani na fasada
 
Последно уредено:
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Демагогии на кило печка на палети во секој случај му е најдобра и најисплатлива опција, а тоа дека ке ги направел радијаторите да му бидат нискотемоературни со додавање на ребра или ако се железни со поголеми радијатори кога ќе си го видам тилот.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
Ti si neuk i priprost pa ti izgleda sve toa nemoguca misija, daden ti e link da razberes ΔT sto ti e sram da priznaes ...zatoa ovde ne e da se cita bilo koj i svoeto neznaenje go siri kako znaenje...isto i monterite prisatni prvo bi predlozile x5 klimicinja zasto od TP nemaat pojma ni da ja pustat vo rabota ne pa da ja setiraat, mnogu citanje ima za niv toa, polesno e lampioni da zakacat na site strani
Аххх стариот добар стрелец :cool:
Ич не ми е срам да признаам дека многу работи незнам! Ама не одам на темите што не ги разбирам да правам будала од себе...
Ова што го разбирам на оваа тема си стои тука.
Автоматски споено мислење:

а тоа дека ке ги направел радијаторите да му бидат нискотемоературни со додавање на ребра или ако се железни со поголеми радијатори кога ќе си го видам тилот.
И ова е еден од начините да се каже :)
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Аххх стариот добар стрелец :cool:
Ич не ми е срам да признаам дека многу работи незнам! Ама не одам на темите што не ги разбирам да правам будала од себе...
Ова што го разбирам на оваа тема си стои тука.
Автоматски споено мислење:


И ова е еден од начините да се каже :)
Абе Стрелец сите ги нарекува прост и тоа како за оваа да ти треба незнам каков памет.
 
Член од
6 август 2018
Мислења
58
Поени од реакции
101
CARRIER
✔
TOSHIBA
✔
HAIER
✔


Најголем избор на премиум инвертер клима уреди ОД ЛАГЕР во Енергија доо од светските лидери за греење, ладење и климатизација.
Над 30 модели со фактор на ефикасност COP>3.5 како услов за добивање на субвенција на Град Скопје од 62.000,оо ден.
Eurovent сертификат за сите модели како гаранција за квалитет и потврда на перформанси за A+++ енергетска класа
36 месеци безусловна гаранција
Специјализиран сервис за сите инвертер системи од TOSHIBA, CARRIER и HAIER
Инженеринг поддршка од дипломирани машински инженери

174152077_4604907802857070_4483104637844323466_n.jpg

Ве очекуваме во нашите салони на ул. Лондонска 1А, Скопје или во ново отворениот продажен салон на Енергија во Визбегово (до Пантер Мис) (инвертер клима уреди, топлински пумпи, VRF системи, чилери, вент.конвектори итн.) или контактирајте не на info@energija.com.mk или на 02/3061-466.

За било какви дополнителни информаци, обратете се на info@energija.com.mk или телефонските броеви:
+389 (0)2 3061 466
+389 (0)2 3061 467
+389 (0)72 213 590

http://energija.com.mk/
.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom