Најекономично греење (затоплување)

Член од
2 ноември 2020
Мислења
27
Поени од реакции
95
Значи по твое мислење јас за ништо не сум во право а ти си за све во право:)
Според тебе овој звук што го испушта шораито најверојатно е затоа што не ми е добар слухот и само ми се причинува
Видео https://streamable.com/tggei2
Според тебе просторот не ми чини па затоа даисеикаито од 76500д. на -4 надворешна не може на издув повече од 43ц.со потрошувашка од 1650в.
Еве видео и за тоа ако не си го видел https://streamable.com/9jxdw8
Од соодносот потрошувачка(1650в), издув(43ц.) на најсилен фан 720м3, и цена од 76500д.јас дојдов до заклучок дека даисеикаито е неекономична и слаба и не вреди за парите.А врз основа на што пак ти дојде до заклучок дека јас не сум во право ?
Едно е да е бучна климата, а друго е да зуи. Кај тебе е ова зуење, а не дека е бучна климата. Можеби нешто не е во ред, затоа е така. Иначе на -4 колку што си пишал сигурно ќе повлечи 1800-1900вати, знам затоа што ја имам таа клима. Можеби тогаш било -10, којзнае, нема каде да видиме. Сепак, не е термо печка, а за перформансите пресметај си дека дава над 4кв со тие 43степени, па незнам и што очекуваш повеќе. Убаво си пишува пдизајн 3.6. А дава повеќе. Не ја фалам, не ја прај татко па да имам корист, ама далеку е од неекономична кога на -15 има цоп над 2.50
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.394
Поени од реакции
2.668
Едно е да е бучна климата, а друго е да зуи. Кај тебе е ова зуење, а не дека е бучна климата. Можеби нешто не е во ред, затоа е така. Иначе на -4 колку што си пишал сигурно ќе повлечи 1800-1900вати, знам затоа што ја имам таа клима. Можеби тогаш било -10, којзнае, нема каде да видиме. Сепак, не е термо печка, а за перформансите пресметај си дека дава над 4кв со тие 43степени, па незнам и што очекуваш повеќе. Убаво си пишува пдизајн 3.6. А дава повеќе. Не ја фалам, не ја прај татко па да имам корист, ама далеку е од неекономична кога на -15 има цоп над 2.50
Hahahahha, ne buci klimata, samo zui.... Hahahaha, a be zivi smeski ste... Vrven model na Teshiba Zujalica
Da bese Gree, Midea, Haier... ke solevte pamet.. Kineski... Toa e.... Drn drn
 
Член од
15 февруари 2021
Мислења
35
Поени од реакции
45
Едно е да е бучна климата, а друго е да зуи. Кај тебе е ова зуење, а не дека е бучна климата. Можеби нешто не е во ред, затоа е така. Иначе на -4 колку што си пишал сигурно ќе повлечи 1800-1900вати, знам затоа што ја имам таа клима. Можеби тогаш било -10, којзнае, нема каде да видиме. Сепак, не е термо печка, а за перформансите пресметај си дека дава над 4кв со тие 43степени, па незнам и што очекуваш повеќе. Убаво си пишува пдизајн 3.6. А дава повеќе. Не ја фалам, не ја прај татко па да имам корист, ама далеку е од неекономична кога на -15 има цоп над 2.50
Да напоменам дека не сум писател така да не можам во целост да ги опишам звуците што ги испуштаат климите
дали бучи или зуи свеедно за мене шораито и даисеикаито не се тифки клими.Надворешната единица од даисеикаито е потивка во однос на шораито
денес на топлово и двете надворесни единици се тивки ама кога ќе залади во малово само шораито мое се слуша.Ама буката од надворешните единици не
ми смета ми смета зуењето од внатрешните единици.А во однос на економичноста на даисеикаито не е воопшто економична.Било која клима од
500 -600 е. на -4 ќе даде повеќе од 43ц.на издув со потрошувачка од 1650в.даисеикаито максимално треба да даде 6300в.Мерењето беше на -4 проверено
во два автомобила.
 
Член од
11 јули 2019
Мислења
287
Поени од реакции
418
Evo sad je kod mene napolju temperatura 16 stepeni unutra Fujitsu KMTA12 podešen na 23 stepena radi na low brzini ima modulaciju 160-170w ne gasi se uopšte e to ti je kvalitetna klima.Da imam Gree on bi me pržio na 600-700w pa ne bi radio sat vremena.
A kako ti radi taj fujitsu KMTA12 s kompresorom od 7 btu ( a prodaju je kao 12ka za naivne ) na -5 ?
Zašto ne napišeš da pri 0c defrosta na 45 minuta ..

Zasto ne napišeš da ta klima nije za grijanje več upravo za to čime se i hvališ dogrijavanje jer na -5 nije ni za 15m2...

Zašto ne napišeš da je najniza brzina ispuha 550m3 a to ja koristim kad je -7 i to je i bučno i pravi promaju ..
Zašto ne napišeš da je Pdesigh za KMTA bijednih 2kw što je taman za 20m2 , izoliranih..
Napiši i da kompresor kakav je u fairy, lomo regular , muse kod fujitsu možeš naći samo od serije KGTB i to velićina 14 ..Cijena koliko ? 900€
Napiši i da nema fiksnu brzinu ventilstora pa je vještina natjerati je da grije dalje od par metara ..
Hajde pojasni malo ljudima a ne da se hvališ kako ti na +16 radina 160w , jer je to jedino za šta je ta klima i kadra , kad nije za grijanje..
Автоматски споено мислење:

Stalno grešite u upoređenju klima uređaja.Na primer ne možete da upoređujete Fujitsu i Gree zato što ne spadaju u istu klasu.Možete da upoređujete Gree i Mideu i to spada u niži kvalitet klima uređaja.Najbolji proizvođači klima su:Fujitsu,Mitsubishi,Toshiba,Daikin.Klime niže kategorije su Samsung,Gree,Midea brendove neću da komentarišem zato što su to po pravilu nekvalitetni uređaji.Ovde u Srbiji su prodalo tih Gree klima puno ali nisu nešto zadovoljni sa Gree klimama.Amber je jak ali puno troši i ima lošu modulaciju,Muse je ekstra loša klima gasi na 700w.Hansol ne vredi ni 100e čekaju ga pola sata da krene posle defrosta.Zato pamet u glavu to stalno pričam kada se kupuje inverter.Kada se sve izračuna najviše i najbolje nudi Fujitsu kvalitetna klima ima odličan algoritam rada dobru modilaciju i traje 15+ godina.I Toshiba je odlična ali je ovde mnogo skupa.Gree i Midea nisu ni do kolena Fujitsu inverterima možda je nekima teško ti da priznaju ali je tako.

Mislim stvarno ne mogu da vjerujem koji si ti patološki lažov... Čovječe jesi ti svjestan koje laži pišeš..
 
Последно уредено:
Член од
20 февруари 2021
Мислења
97
Поени од реакции
271
Mojata parapetna gree 80m2 eden prostor, koja temperatura da posakam i na bilo koja nadvoresna.
So 700W min jas sum prezadovolen, a cenovno e 3 pati poeftina od japankite.
Pak on so rekla, kazala....monterite...
Drva i sporet su jos jeftiji, ali ipak za nijansu slabije *moduliraju* nego kod tebe taj uredjaj, tako da si pametno pronasao zlatnu sredinu.
 
Член од
3 јуни 2016
Мислења
369
Поени од реакции
642
Ne znam dali vi smeta na site, ama forumov e pred se za makedonski jazik i takov treba da ostane. Neka se potrudat dragite sosedi malku na nas jazik da pisuvaat, kako nie sekade po nivni forumi koga pisuvame, pisuvame na srpski kazik. I da zgresis ne e strasno ke se popravis.ke naucis.plus nesto novo. Bez zli misli mislam deka sum vo pravo. Mozebi trebase ova na kirilica da go napisam ama
 
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
Повикаа помош од Спрско/Хрваски/Босански форум спасувате Браќа !!
@Alen123
Дај објасни на нас Македонциве како има Daikin Sarara компресор од Amber :)

1571559545348.png
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Evo sad je kod mene napolju temperatura 16 stepeni unutra Fujitsu KMTA12 podešen na 23 stepena radi na low brzini ima modulaciju 160-170w ne gasi se uopšte e to ti je kvalitetna klima.Da imam Gree on bi me pržio na 600-700w pa ne bi radio sat vremena.
Proleter mozda drugima mozes prodavat tvoje jeftine price al si meni poznat po forumima...klasican monter za FJ koji je pre mesec dana napiso ovo, koji FJ brale ti reklamiras kad ovde igra LG/Midea i ovde FJ nema nijednu bitnu komponentu kao kompresor...a bas i tebi nije jasno koji model ima LG a koji Midein kompresor, a ovde pises da su to japanci :D
Proleter1.jpg
A pazi negovite great so 400w do 600w :)
Proleter2.jpg
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
А да си направите еден саем за клими и да одј*бете оттука сите монтери,продавачи,прекупци и закупци!?
Кога човек има проблем(без разлика од која марка) нигде ве нема сите! Ама кога е за продавање и муда мрсење како плевел сте човек неможе да ве истреби!
...уствари каков саем... вие(сите) за на тезга на пазар не сте!
 
Член од
20 февруари 2021
Мислења
97
Поени од реакции
271
Auu, gde ja jadan zapadoh ovde, svi se znate medjusobno i poravnavate sirom balkanskih foruma narucena misljenja :). Nisam ni mogao da pretpostavim da je moguce da su i klime dosle dotle
Deda, a ti da ja doneses kerka ti "muse" kaj mene da ja izmoduliram, ti mozes da snimas modulacija i da vidis kakov izduv pravi.
Moze, ali *muse* trazi inteligentne i okupane, tako da...jbg, postoje nepremostivi problemi. :)
 
Последно уредено:
Член од
8 октомври 2020
Мислења
64
Поени од реакции
144
Nije klima samo kompresor.Sve kvalitetne klime imaju nisku modulaciju kad zatreba na primer u prelaznom periodu a umeju i da greju odlično kad treba.Gree klime imaju softver koji kao da su pisali đaci osnovne škole u Kini.Može Fujitsu KMTA12 da greje i sa 900w kada je napolju -15 a na +15 može i sa 170w to je ono što Gree fanovi mogu samo da sanjaju.Zato ste tako i nervozni.Gree možda ima dobar hardver ali je algoritam rada loš.
 
Член од
13 октомври 2020
Мислења
109
Поени од реакции
96
Тој звук на шораито се појавува повремено не е така нон стоп и можам да го прекинам тој звук ако променам брзина на фанот или покачам температура
или ако ја угасам и поново ја пуштам а даисеикаито има некој звук нон стоп и од ум ме вади
Kaj mene shoraito ima zuenje non stop pri mali brzini, a povremeno se javuva svirenjeto isto kako kaj tebe (edinstven nacin da go snema e gasi/pali nanovo). Od energija posleden odgovor bese deka ne mozat da slusnat nisto abnormalno kaj svirenjeto, lokalnite monteri vo prilep velea deka e od vibracii, napravika se sto mozea, iako jas celo vreme im velev deka zvukot e od motorot na turbinata. Samo vreme i pari izgubeni, nisto ne e smeneto.
Sto se odnesuva do toa sto ne ti topli klimata, ako upotrebuvas autofan, da, ne topli, isto i kaj mene. Posle razgovor so serviser od energija mi rece deka nema sansi da se stoplam na autofan. Autofan e da stedi, a za toplenje temperatura da zadadam 3-4 stepeni nad posakuvanata i da pustam fan speed 4/5. Autofan pretpostavuvam e samo za mali prostorii od 10m2.
A za potrosuvacka, ne znam kaj mene kolku trosi, pretpostavuvam okolu 1800-1900 denari mesecno za da odrzuva temperatura 22-23C vo 26m2, dali e ekonomicno toa ili ne, ne znam, no i zavisi od izolacija i tn...
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Nije klima samo kompresor.Sve kvalitetne klime imaju nisku modulaciju kad zatreba na primer u prelaznom periodu a umeju i da greju odlično kad treba.Gree klime imaju softver koji kao da su pisali đaci osnovne škole u Kini.Može Fujitsu KMTA12 da greje i sa 900w kada je napolju -15 a na +15 može i sa 170w to je ono što Gree fanovi mogu samo da sanjaju.Zato ste tako i nervozni.Gree možda ima dobar hardver ali je algoritam rada loš.
Kako raboti FJ, gasi na sekoi 5min, pagja temperaturata a klimata nesaka da gree
Proleter4.jpg

E pa ladno duvaat modernite klimi :) Neznam dali e do modernizomnot, pojse ke da e do slabiot kompresor pa e elektronikata podesena sepak da duva i ladno kolku da se rece deka ete nesto topli i so mlako-prohladno :D
Proleter3.jpg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom