Најекономично греење (затоплување)

Член од
2 ноември 2020
Мислења
27
Поени од реакции
95
Mojata parapetna gree 80m2 eden prostor, koja temperatura da posakam i na bilo koja nadvoresna.
So 700W min jas sum prezadovolen, a cenovno e 3 pati poeftina od japankite.
Pak on so rekla, kazala....monterite...
Денес е прочка, редно е да се прости на секоја грешка, па и на твоите безобразни и глупави изјави. Ти за да грееш 80м2, твојот лидер стрелчо рече дека воздухот треба да биде преработен 6-7 пати во текот на еден час. Колкав издув има панелчето твое? Барем не се бламирај, јасно е дека неможеш да ги загрееш, и јасно е каде си вработен и од тоа земаш плата. Прочитан си како стар искинат буквар. А и се скапа од фалење на тоа ферито, а не вреди ни за пола од неговата цена
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Денес е прочка, редно е да се прости на секоја грешка, па и на твоите безобразни и глупави изјави. Ти за да грееш 80м2, твојот лидер стрелчо рече дека воздухот треба да биде преработен 6-7 пати во текот на еден час. Колкав издув има панелчето твое? Барем не се бламирај, јасно е дека неможеш да ги загрееш, и јасно е каде си вработен и од тоа земаш плата. Прочитан си како стар искинат буквар. А и се скапа од фалење на тоа ферито, а не вреди ни за пола од неговата цена
Ак не тепаме со Каљари денес, ќе ти кажам шо ден сме денес и кој на кого ќе му простит.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Nauci se da zboris od svoe iskustvo, ne od prikaski...sum slusnal... i takvi spamovi.
А како ти можеш да шириш прикаски дека кај мене доаѓале од сервисот и дека јас сум барал климата да биде непрописно монтирана.
Или тоа важи за другите, за тебе не важи.
 
Член од
8 октомври 2020
Мислења
64
Поени од реакции
144
Stalno grešite u upoređenju klima uređaja.Na primer ne možete da upoređujete Fujitsu i Gree zato što ne spadaju u istu klasu.Možete da upoređujete Gree i Mideu i to spada u niži kvalitet klima uređaja.Najbolji proizvođači klima su:Fujitsu,Mitsubishi,Toshiba,Daikin.Klime niže kategorije su Samsung,Gree,Midea brendove neću da komentarišem zato što su to po pravilu nekvalitetni uređaji.Ovde u Srbiji su prodalo tih Gree klima puno ali nisu nešto zadovoljni sa Gree klimama.Amber je jak ali puno troši i ima lošu modulaciju,Muse je ekstra loša klima gasi na 700w.Hansol ne vredi ni 100e čekaju ga pola sata da krene posle defrosta.Zato pamet u glavu to stalno pričam kada se kupuje inverter.Kada se sve izračuna najviše i najbolje nudi Fujitsu kvalitetna klima ima odličan algoritam rada dobru modilaciju i traje 15+ godina.I Toshiba je odlična ali je ovde mnogo skupa.Gree i Midea nisu ni do kolena Fujitsu inverterima možda je nekima teško ti da priznaju ali je tako.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.388
Поени од реакции
2.663
Stalno grešite u upoređenju klima uređaja.Na primer ne možete da upoređujete Fujitsu i Gree zato što ne spadaju u istu klasu.Možete da upoređujete Gree i Mideu i to spada u niži kvalitet klima uređaja.Najbolji proizvođači klima su:Fujitsu,Mitsubishi,Toshiba,Daikin.Klime niže kategorije su Samsung,Gree,Midea brendove neću da komentarišem zato što su to po pravilu nekvalitetni uređaji.Ovde u Srbiji su prodalo tih Gree klima puno ali nisu nešto zadovoljni sa Gree klimama.Amber je jak ali puno troši i ima lošu modulaciju,Muse je ekstra loša klima gasi na 700w.Hansol ne vredi ni 100e čekaju ga pola sata da krene posle defrosta.Zato pamet u glavu to stalno pričam kada se kupuje inverter.Kada se sve izračuna najviše i najbolje nudi Fujitsu kvalitetna klima ima odličan algoritam rada dobru modilaciju i traje 15+ godina.I Toshiba je odlična ali je ovde mnogo skupa.Gree i Midea nisu ni do kolena Fujitsu inverterima možda je nekima teško ti da priznaju ali je tako.
Koi pacienti, ne odi prodazba vo Srbija, pa sega ke dilaat vo MK Fujitsu.
Vo Srbija Gree ve zgazi ko mravki, pa i Midea.... ajde kukajte na domasen teren.
 
Член од
8 октомври 2020
Мислења
64
Поени од реакции
144
Reklama za Gree je bila odlična imali su pristupačne cene i prodali su puno klima.Mnogi monteri su montirali samo Gree klime ali kada je krenula sezona grejanja krenuli su i problemi i to veliki.Kupci su se razočarali u to kako te klime rade kao on/off stari modeli.Pa kakav je to inverter koji ima najnižu modulaciju 600-700w.Loš eto odgovor.Fujitsu te greje sa 280w a Gree mora da drži na 700w pa ti sad vidi koja je bolja klima.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.388
Поени од реакции
2.663
Reklama za Gree je bila odlična imali su pristupačne cene i prodali su puno klima.Mnogi monteri su montirali samo Gree klime ali kada je krenula sezona grejanja krenuli su i problemi i to veliki.Kupci su se razočarali u to kako te klime rade kao on/off stari modeli.Pa kakav je to inverter koji ima najnižu modulaciju 600-700w.Loš eto odgovor.Fujitsu te greje sa 280w a Gree mora da drži na 700w pa ti sad vidi koja je bolja klima.
Hahahaha, kakva konstatacija t.e. manipulacija.
Автоматски споено мислење:

А како ти можеш да шириш прикаски дека кај мене доаѓале од сервисот и дека јас сум барал климата да биде непрописно монтирана.
Или тоа важи за другите, за тебе не важи.
Da ne kazam uste sto kazaa za tebe... ajde denes e gilem den Procka... Prosteno ti e
 
Член од
8 октомври 2020
Мислења
64
Поени од реакции
144
Evo sad je kod mene napolju temperatura 16 stepeni unutra Fujitsu KMTA12 podešen na 23 stepena radi na low brzini ima modulaciju 160-170w ne gasi se uopšte e to ti je kvalitetna klima.Da imam Gree on bi me pržio na 600-700w pa ne bi radio sat vremena.
 
Член од
15 февруари 2021
Мислења
35
Поени од реакции
45
За даисекаито не си во право. Најверојатно ни за шораито. Тивки се и двете до 3та брзина. А пак за економичноста незнам од каде заклучи дека не е економична. Пресмета колку загуби има твојот простор? Пресмета колку дава климата со колку потрошувачка? Ако даисекаито е неекономично што мене ми троши 1500-2000, максимално 2500 во 40кв, 120м3, што да речи тогаш мојот пријател кој има фери и лапа 3500-4000 за 20м2 2.5м таван? Еееејјј, фери, нешто што беше фалено на форумов демек грее собрал се најдобро од сите нивни 7 светски чуда и направиле "климиште".
Значи по твое мислење јас за ништо не сум во право а ти си за све во право:)
Според тебе овој звук што го испушта шораито најверојатно е затоа што не ми е добар слухот и само ми се причинува
Видео https://streamable.com/tggei2
Според тебе просторот не ми чини па затоа даисеикаито од 76500д. на -4 надворешна не може на издув повече од 43ц.со потрошувашка од 1650в.
Еве видео и за тоа ако не си го видел https://streamable.com/9jxdw8
Од соодносот потрошувачка(1650в), издув(43ц.) на најсилен фан 720м3, и цена од 76500д.јас дојдов до заклучок дека даисеикаито е неекономична и слаба и не вреди за парите.А врз основа на што пак ти дојде до заклучок дека јас не сум во право ?
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
493
Поени од реакции
1.125
Значи по твое мислење јас за ништо не сум во право а ти си за све во право:)
Според тебе овој звук што го испушта шораито најверојатно е затоа што не ми е добар слухот и само ми се причинува
Видео https://streamable.com/tggei2
Според тебе просторот не ми чини па затоа даисеикаито од 76500д. на -4 надворешна не може на издув повече од 43ц.со потрошувашка од 1650в.
Еве видео и за тоа ако не си го видел https://streamable.com/9jxdw8
Од соодносот потрошувачка(1650в), издув(43ц.) на најсилен фан 720м3, и цена од 76500д.јас дојдов до заклучок дека даисеикаито е неекономична и слаба и не вреди за парите.А врз основа на што пак ти дојде до заклучок дека јас не сум во право ?
Ovaa gornovo video go pogledanav i ako se raboti za toj zvuk sto zvuci kako peckanje e ekstremno iritantno ,zvukot lici kako da ima nekoe parce selotej zalepen na turbina ,i na ova reagirano sto odgovor si dobil ?

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 
Член од
15 февруари 2021
Мислења
35
Поени од реакции
45
Ovaa gornovo video go pogledanav i ako se raboti za toj zvuk sto zvuci kako peckanje e ekstremno iritantno ,zvukot lici kako da ima nekoe parce selotej zalepen na turbina ,i na ova reagirano sto odgovor si dobil ?

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
Две видеа се поставени незнам кое си го прегледал едното е за потрошувачка за даисеикаито другото за звукот на шораито,инаку и двете
клими имаат некој проблем со турбините а ако прашуваш што одговор сум добил од енергија ќе ти речам само да недајт господ работа со нив да си имаш
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.388
Поени од реакции
2.663
Две видеа се поставени незнам кое си го прегледал едното е за потрошувачка за даисеикаито другото за звукот на шораито,инаку и двете
клими имаат некој проблем со турбините а ако прашуваш што одговор сум добил од енергија ќе ти речам само да недајт господ работа со нив да си имаш
Sramota
Автоматски споено мислење:

Evo sad je kod mene napolju temperatura 16 stepeni unutra Fujitsu KMTA12 podešen na 23 stepena radi na low brzini ima modulaciju 160-170w ne gasi se uopšte e to ti je kvalitetna klima.Da imam Gree on bi me pržio na 600-700w pa ne bi radio sat vremena.
Samo se ti ladi.
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
493
Поени од реакции
1.125
Две видеа се поставени незнам кое си го прегледал едното е за потрошувачка за даисеикаито другото за звукот на шораито,инаку и двете
клими имаат некој проблем со турбините а ако прашуваш што одговор сум добил од енергија ќе ти речам само да недајт господ работа со нив да си имаш
Da vo odnos na videoto za zvukot na shorai ,inaku jas so mojata vivax uste vo 2011 koga ja namestiv imav od prv den nekoj cuden zvuk kako mnogu tivko sustenje ,i togas po reakcija do servisot ne prevzedoa nisto i ja koristev nekolku godini taka ,so ubeduvanje deka e normalno ,i po konecno otkazuvanje na klimata i zamenuvanje na motorot od turbinata ,klimata go nema toj zvuk i funkcionira odlicno .Posle vadenje na motorot i negovo razgleduvanje od oko se gledase deka nadvoresnata strana na motorceno na kapaceto sto go drzi lagerot e za milimetar dva ne dostegnato ,i so toa ekcentar i zategnat lager.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 
Член од
15 февруари 2021
Мислења
35
Поени од реакции
45
Тој звук на шораито се појавува повремено не е така нон стоп и можам да го прекинам тој звук ако променам брзина на фанот или покачам температура
или ако ја угасам и поново ја пуштам а даисеикаито има некој звук нон стоп и од ум ме вади
 

Kajgana Shop

На врв Bottom