Најекономично греење (затоплување)

Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.420
Поени од реакции
9.095
Ova zadnjovo ako go napravish imash pijacka od mene. :pijanco:
Gabe ti e taa diploma, ocigledno ne si se dokazal ko mlad pa Sega na stari godini tuka mi TERMASH nekoja DINAMIKA I koga ke vidis deka si istresol gluposti pocnuvash da vregjash.
Burazeru
Да се обидам да те прашам нешто, иако сме офтопик ама и онака темава нема видено модерирање од атентатот на Кенеди, сепак не сакам да одам офтопик на било која тема, НО што точно те спречува да го игрнорираш членот ако неговите мислења те нервираат?

Не те обвинувам за ништо, но прашањето е воопштено во смисла доколку не сакаш да му обрниш внимание на некој член или неговите мислења ги сметаш за ирелевантни за тебе зошто тогаш не го ингонираш?

Тоа е „проблем“ со оваа тема, иако често и препукувањата знаат да донесат квалитетна дискусија после тоа кога ќе споредиме некој модел или кога ќе се „докажуваме“ со конкретни и официјални податоци - по тоа (во позитивна смисла) е океј темава.

Значи таа мала линија помеѓу дозволено и недозволено однесување останува на нас дали ќе ја пречекориме нели?

И наместо да му кажеш на Златко или на било кого дека џабе му е дипломата можеш да спориш со него со факти и податоци.

Ти го спомнав Златко и те цитирам чисто како пример дека вакви препирки не ни требаат, а не ни требаат заради тоа што ова се лични препирки и нема врска со климатизација и економично греење. Само ќе се испцуеме неколку страни и потоа што ќе се постигне?
 
Член од
23 октомври 2015
Мислења
70
Поени од реакции
48
Za site sto se protiv Gree,eve vece 5-ta godina so Lomo 18 ka,do sega nikakov problem,ne e bucna,sekogas e na auto fan,grejam stan 84 kvadrata od koi decja soba mi e kako magacin i ne ja koristam,znaci ogromna spoena dnevna,trpezarija i kujna okolu 60 kvadrata i vo najladno koga bese gree bez gajle.Ne se zamaram so meraci kolku trosi,u naj ladno koga bese ovaa godina normalno ne ja gasev 24/7 smetka najgolema 4500den od koja letoska bez klima mi stiza smetka 1500-2000den.Znaci u najladno potrosila 2-2500den.E sega ke i se desi ednas u grejna sezona da se zaglupira i duva so turbo fan i koga ke ja uklucis,a kompresorot uste ne nadrukal i pici ladnoo...Gasam na daljinsko,vadam od steker edno 15min i sibaaa.Pu,pu da ne ja urocam,ama prezadovolen ima sila i koga ke otvoram hodnik do wc koga se banjam da postigne,mada ponekogas koga se zatvoreni vratite raboti kako on-off,ali posto so soprugata i dvajca sme pusaci i stalno luftirame retko se desava.Koj kako saka neka me svati ja sum prezadovolen
 
Член од
30 ноември 2019
Мислења
258
Поени од реакции
465
Да се обидам да те прашам нешто, иако сме офтопик ама и онака темава нема видено модерирање од атентатот на Кенеди, сепак не сакам да одам офтопик на било која тема, НО што точно те спречува да го игрнорираш членот ако неговите мислења те нервираат?

Не те обвинувам за ништо, но прашањето е воопштено во смисла доколку не сакаш да му обрниш внимание на некој член или неговите мислења ги сметаш за ирелевантни за тебе зошто тогаш не го ингонираш?

Тоа е „проблем“ со оваа тема, иако често и препукувањата знаат да донесат квалитетна дискусија после тоа кога ќе споредиме некој модел или кога ќе се „докажуваме“ со конкретни и официјални податоци - по тоа (во позитивна смисла) е океј темава.

Значи таа мала линија помеѓу дозволено и недозволено однесување останува на нас дали ќе ја пречекориме нели?

И наместо да му кажеш на Златко или на било кого дека џабе му е дипломата можеш да спориш со него со факти и податоци.

Ти го спомнав Златко и те цитирам чисто како пример дека вакви препирки не ни требаат, а не ни требаат заради тоа што ова се лични препирки и нема врска со климатизација и економично греење. Само ќе се испцуеме неколку страни и потоа што ќе се постигне?
Procitaj nanazad "poveketo ovde sme bile nepismeni" i red drugi raboti. Sinkir on ke ne opismenuva.
Bashka on prv pocna I ovojpat. Zashto on ne ne stavi na mute ako tolku mu smetame. Nego saka da se dokazuva sega. Misli kariera da prai.
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
Procitaj nanazad "poveketo ovde sme bile nepismeni" i red drugi raboti. Sinkir on ke ne opismenuva.
Bashka on prv pocna I ovojpat. Zashto on ne ne stavi na mute ako tolku mu smetame. Nego saka da se dokazuva sega. Misli kariera da prai.
Pomlad referent heheh samo zaebancija

 
Член од
15 февруари 2021
Мислења
35
Поени од реакции
45
Pe e bucna na pocetokot da recam mozi 2 sati.. da kako da prenesuva nekoj vibracii.. pa e malku i vo kos stavena mozi i to da pravi nekoj problem so zvucnosta.. koga ke postigni temperatuta se smiruva.. ama nekogas kako zuenjeto da se oseka vo poodalecen del na kukata od stranata na klimata.. ke proveram dali e stegnata kako so treba i nivelirana.. neznam dali zaprimetivte na slikite.. namestena e navalena na napred i to ubo se poznava neznam dali toa bi mozelo da e nesto.. ili toa ne predstavuva problem .. fala
Ne e do nikakvi montazi, vibracii i slicno, me nema podolgo vreme, no momentalno kaj mene posle site premontazi, izoliranja od vibracii i slicno, sega e sovrseno namontirana, znaci ne e do monterite, problemot si ostana, ne cini klimata. I vo bugarija go ima istiot problem, i e samo kaj shorai modelite. ne znam samo dali kaj odredeni poedinecno ili kaj cela serija, no dosega barem 10tina shorai vo MK i BG imaat problem i luge se zalat, vo BG konstatiran e problem so motorceto od turbinata.
Se soglasuvam so tebe @Addonexus
Jas gi imam ovie dva modela od tosiba SHORAI EDGE RAS-B13J2KVSG-E SUPER DAISEIKAI 9 RAS-13PKVPG-Е
Ni za ednata ni za drugata ne mozam da recam deka se tifki klimi za daiseikaito sum pisuval i porano deka ne vredi za parite.
Daiseikaito ne gree dobro ne e ekonomicna klima i voopsto ne e tivka klima
Shorai Edge nitu za nadvoresnata nitu za vnatresnata moze da se rece deka se tivki klimi
Eve video koga shorai raboti normalno https://streamable.com/zq9k2q
A eve video koga shoraito si svirka https://streamable.com/tggei2
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
Ova na it forumot stavi im go samo mnogu ke im dojde naglo ama diplomatski ke najdat resenie
Se soglasuvam so tebe @Addonexus
Jas gi imam ovie dva modela od tosiba SHORAI EDGE RAS-B13J2KVSG-E SUPER DAISEIKAI 9 RAS-13PKVPG-Е
Ni za ednata ni za drugata ne mozam da recam deka se tifki klimi za daiseikaito sum pisuval i porano deka ne vredi za parite.
Daiseikaito ne gree dobro ne e ekonomicna klima i voopsto ne e tivka klima
Shorai Edge nitu za nadvoresnata nitu za vnatresnata moze da se rece deka se tivki klimi
Eve video koga shorai raboti normalno https://streamable.com/zq9k2q
A eve video koga shoraito si svirka https://streamable.com/tggei2
Ova na it forumot stavi im go samo mnogu ke im dojde naglo ama diplomatski ke najdat resenie
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.420
Поени од реакции
9.095
Procitaj nanazad "poveketo ovde sme bile nepismeni" i red drugi raboti. Sinkir on ke ne opismenuva.
Bashka on prv pocna I ovojpat. Zashto on ne ne stavi na mute ako tolku mu smetame. Nego saka da se dokazuva sega. Misli kariera da prai.
Сакав да ти кажам дека не е во ред начинот и не е океј таквата конверзација - не води никаде.
А кој прв почна... големи сте и двајцата, имате приватни пораки и разберете се, не мора на темата да го чекаш за да го цитираш со навреди (или тој тебе, сеедно. навистина не знам што пукнала тиквата меѓу вас и кога).
 
Член од
2 ноември 2020
Мислења
27
Поени од реакции
95
Se soglasuvam so tebe @Addonexus
Jas gi imam ovie dva modela od tosiba SHORAI EDGE RAS-B13J2KVSG-E SUPER DAISEIKAI 9 RAS-13PKVPG-Е
Ni za ednata ni za drugata ne mozam da recam deka se tifki klimi za daiseikaito sum pisuval i porano deka ne vredi za parite.
Daiseikaito ne gree dobro ne e ekonomicna klima i voopsto ne e tivka klima
Shorai Edge nitu za nadvoresnata nitu za vnatresnata moze da se rece deka se tivki klimi
Eve video koga shorai raboti normalno https://streamable.com/zq9k2q
A eve video koga shoraito si svirka https://streamable.com/tggei2
За даисекаито не си во право. Најверојатно ни за шораито. Тивки се и двете до 3та брзина. А пак за економичноста незнам од каде заклучи дека не е економична. Пресмета колку загуби има твојот простор? Пресмета колку дава климата со колку потрошувачка? Ако даисекаито е неекономично што мене ми троши 1500-2000, максимално 2500 во 40кв, 120м3, што да речи тогаш мојот пријател кој има фери и лапа 3500-4000 за 20м2 2.5м таван? Еееејјј, фери, нешто што беше фалено на форумов демек грее собрал се најдобро од сите нивни 7 светски чуда и направиле "климиште".
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.663
За даисекаито не си во право. Најверојатно ни за шораито. Тивки се и двете до 3та брзина. А пак за економичноста незнам од каде заклучи дека не е економична. Пресмета колку загуби има твојот простор? Пресмета колку дава климата со колку потрошувачка? Ако даисекаито е неекономично што мене ми троши 1500-2000, максимално 2500 во 40кв, 120м3, што да речи тогаш мојот пријател кој има фери и лапа 3500-4000 за 20м2 2.5м таван? Еееејјј, фери, нешто што беше фалено на форумов демек грее собрал се најдобро од сите нивни 7 светски чуда и направиле "климиште".
Gree Fairy za taa japanka shorai e bas kako sto kaza " klimiste".
Covekov se zali na Toshiba, ne na Gree.... ALOOOOOO..... I toa vrven model, negova.. ne na nekoj prijatel.
 
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
Gree Fairy za taa japanka shorai e bas kako sto kaza " klimiste".
Работава е скокотниме да се насмеам :)

Да бидиме начисто јас ништо немам против Gree климите за Hansol и Gree Lomo LCLH на R410 немам коментар стварно вредеа климите.
Климиштево Fairy
1. Нема модулација се понаша како офф/он
2. Троши
3. Има серија од климава за фамозното EEV се расипува ... ставиле некое EEV од 5 долари само да пишува дека има :))

Заклучок овие информации јас не ги измислувам корисник на форумов ми кажа кои испадна се знаеме ...
Има корисници на форумов кои никогаш не пишале а има много познавање на темава и има информации да ви се крене косата.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.663
Работава е скокотниме да се насмеам :)

Да бидиме начисто јас ништо немам против Gree климите за Hansol и Gree Lomo LCLH на R410 немам коментар стварно вредеа климите.
Климиштево Fairy
1. Нема модулација се понаша како офф/он
2. Троши
3. Има серија од климава за фамозното EEV се расипува ... ставиле некое EEV од 5 долари само да пишува дека има :))

Заклучок овие информации јас не ги измислувам корисник на форумов ми кажа кои испадна се знаеме ...
Има корисници на форумов кои никогаш не пишале а има много познавање на темава и има информации да ви се крене косата.
Nauci se da zboris od svoe iskustvo, ne od prikaski...sum slusnal... i takvi spamovi.
Za Fairy, bidi siguren deka modelot e mnogu nad site osnovni modeli na japanki, koi se za min 50% poskapi....nekoi duri i 100%.
 
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
Nauci se da zboris od svoe iskustvo, ne od prikaski...sum slusnal... i takvi spamovi.
Вистина ? ти ове спамоваш за секоја клима како да имаш искуство, имаш Gree парапетна која за жал не се спушта под 700w
јас ова не го измислувам вашите монтери си кажуваат :)
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.663
Вистина ? ти ове спамоваш за секоја клима како да имаш искуство, имаш Gree парапетна која за жал не се спушта под 700w
јас ова не го измислувам вашите монтери си кажуваат :)
Mojata parapetna gree 80m2 eden prostor, koja temperatura da posakam i na bilo koja nadvoresna.
So 700W min jas sum prezadovolen, a cenovno e 3 pati poeftina od japankite.
Pak on so rekla, kazala....monterite...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom