Најекономично греење (затоплување)

Член од
20 декември 2020
Мислења
124
Поени од реакции
147
К
Чудна работа ова со Тошибиве во Енергија се продава SUPER DAISEIKAI 9 RAS-13PKVPG 79000д. во Аиркон SUPER DAISEIKAI 9 RAS-13PKVPG 64500д. ако се земе предвид дека дилерите ја земаат со 10 попуст цената ќе и биде 58050д.
Три прашалници
1)Дали SUPER DAISEIKAI 9 RAS-13PKVPG ја има по други држави со вакви попусти
2)Дали нашиве Тошиби се нешто Фалшливи
3)Дали е Аиркон=Енергија
Кај Јапонците нема шанси
 
Член од
12 февруари 2016
Мислења
313
Поени од реакции
381
К

Кај Јапонците нема шанси
Затоа и ми е чудно Јапонци а вакви игри со цени.Увозници од иста држава со олку различни цени
Логика ми има само ако Аиркон=Енергија
 
Последно уредено:
Член од
4 мај 2007
Мислења
230
Поени од реакции
186
Airkon ne se energija. Od isto mesto zimaat. Posto i dvata se oficijalno na toshiba eu. Sajtot. Airkon znae da ide so damping ceni da ne recam nabavni. Od tuka i primerov so daisekaito
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
Чудна работа ова со Тошибиве во Енергија се продава SUPER DAISEIKAI 9 RAS-13PKVPG 79000д. во Аиркон SUPER DAISEIKAI 9 RAS-13PKVPG 64500д. ако се земе предвид дека дилерите ја земаат со 10 попуст цената ќе и биде 58050д.
Три прашалници
1)Дали SUPER DAISEIKAI 9 RAS-13PKVPG ја има по други држави со вакви попусти
2)Дали нашиве Тошиби се нешто Фалшливи
3)Дали е Аиркон=Енергија
Чудно,ама не ме чуди. Во државичкава и онака не постои терминот "генерален увозник",ние сме толку мал пазар и секој може контејнер да си порача од фирмичкиве... Бтв и Енергија беа поефтини,ама откако пуштија субвенции во некои градови....сега и шуто и рогато трча по марки. 1000€ субвенција?!?* И нормално ги кренаа цените. А дека носат фалшливи,и тоа не ми се верува оти таква клима неможе да напушти фабрика во старт. Единствено објаснување е дека увознициве работат со помали маржи од европа,што е и нормално оти сме најсиромашна земја во регионот и пошироко!

*а посебно овој дел е криминал невиден!!! Додека во болниците немаме елементарни средства и услови за работа,они фрлаат пари на инвертери и пиЉоти! Не бе другови,ова не е капитализам,има крај ова! Државава е со една нога во гроб веќе!
 
Член од
3 јуни 2016
Мислења
369
Поени од реакции
642
Botce Teshibino, te sibaat kako sakaat site.
Za majtap si, aj na polnenje, baterijata otide out.
Автоматски споено мислење:


Ti sam si se lazes, i si veruvas. Treba da se opravda frlanjeto pari.
Teraj si ja taka rabotava.
Автоматски споено мислење:


Sporeduvas babi i zabi.
Ne letaj ko prle pred magare.
Srcka si, ali dosta e od vas botovite. Milo mi e mnogu sto ve probija i ve otvorija ko ..... Toa i mi e celta na forumov, da ve razoblicam i da ve stopiram vo manipulaciite. Inaku nemam protiv nikoj brend samo protiv lazni iskazi i reklami. Se drugo e OK, sigurno i Vie ste OK ljuge samo sto radi marginot mora da lazete tuka i da nabeduvate lugje.
 
Член од
20 декември 2020
Мислења
124
Поени од реакции
147
Увозниците работат со најголеми маржи во Макаедонија инаку ако некој знае колку е маржата на еден генерален увозник бујрум нека каже ама врска немате а се курчите
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.290
Поени од реакции
4.695
Чудна работа ова со Тошибиве во Енергија се продава SUPER DAISEIKAI 9 RAS-13PKVPG 79000д. во Аиркон SUPER DAISEIKAI 9 RAS-13PKVPG 64500д. ако се земе предвид дека дилерите ја земаат со 10 попуст цената ќе и биде 58050д.
Три прашалници
1)Дали SUPER DAISEIKAI 9 RAS-13PKVPG ја има по други држави со вакви попусти
2)Дали нашиве Тошиби се нешто Фалшливи
3)Дали е Аиркон=Енергија
Toshiba RAS-25PKVPG-ND / RAS-25PAVPG-ND
Цена: 14990 сек
Не ги разбирам ознаките ама ми личи слична на таа 13 што ја објавувате од 99000. Како може на едно место 13ка да е 1500€ на друго место 25ка да е помалку од 1450€?
Кога ќе дојдам дома ќе побарам и од Грее дали имаат некоја тука чисто да ви споделам цена па вие видете колку колат увозниците во Македонија
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
Toshiba RAS-25PKVPG-ND / RAS-25PAVPG-ND
Цена: 14990 сек
Не ги разбирам ознаките ама ми личи слична на таа 13 што ја објавувате од 99000. Како може на едно место 13ка да е 1500€ на друго место 25ка да е помалку од 1450€?
Кога ќе дојдам дома ќе побарам и од Грее дали имаат некоја тука чисто да ви споделам цена па вие видете колку колат увозниците во Македонија
Ти во Шведска гледаш нордик верзии со ND ознаки! Кај нас се со -e ознаки и би требало да се поефтини од НД. Таа 25ка е еквивалент на 10ка тука што кошта 64500ден мислам. Значи 1030 наспрема 1485€! Во секој случај маржите треба да се повисоки на запад...
 
Член од
12 февруари 2016
Мислења
313
Поени од реакции
381
Незнам што е чудно ем врска немате од трговија и маржи во трговија ем се курчите па сеа види ?
Како грее амберот18000 го продаваа 79900 со попуст 69000 а техно маркет го даваше 79000 па пото го намалија на 74000
па само млатите празна слама со Рекла -Казала а не со технички параметри
Автоматски споено мислење:

А еве ги и Куртоните од Грее што ви го честитаат к.божик па се прашувам колку е назависен Форумов и колку има пајтонаши од други фирми кои продаваат Муда за Бубрези
Затоа прашувам ако се разбираш во трговија објасни како Енергија и Kлими мк ќе продадат нешто со цена од 79990 а Аиркон истиот производ го продава за 64500.Тошиба дала поповолни услови на Аиркон или што?
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Mnogu 2050w ama malku 170w. Moze i mnogu i malku.
U leto javi se so 170....i malku poveke ;)
Epa ne si videl greenje so 170w, toa e hiper inverter, ete si pisuva vo prospektot.
Prospekti necitam i neveruvam vo niv ...ti vo niv li citase i sea gree so 170W sijallica? Ne i studi na zenati?
Snimi edno videvce :D
Ti sam si se lazes, i si veruvas. Treba da se opravda frlanjeto pari.
Teraj si ja taka rabotava.
Убавина временцево денес во Прилеп, затопли малце надвор па се пиеше раат кафенце на сонце... а хипер-инвертериве си бајборат со 10 COP :D:D:D
Ми се фати рамото дур го снимав - враце го држев телефонот... ама атерџија чоек сум шудапрам...
@Sv B Тоа е, морам да го оправдувам фрлањето пари, па еве му едно видевце на Стрелчо вчера гледам барал да му снимиме... а временцево денес погодено само ко за него да му снимам :D

Автоматски споено мислење:

Затоа прашувам ако се разбираш во трговија објасни како Енергија и Kлими мк ќе продадат нешто со цена од 79990 а Аиркон истиот производ го продава за 64500.Тошиба дала поповолни услови на Аиркон или што?
Едно е трговија, држење цена и бабачко маржи..... а друго е да ти остане цел шлепер у магацин а веќе пола зимо поминало!
Како беше она домашниот есап секогаш на пазар не излегува?

Може и Аиркон си набавиле шлеперче и си рекле аха еве ваучери од владата по 1000 евриќи, луѓево ќе одврзат џебови а ние сеа ќе можиме да чариме 100% на Даисеикаи....
Енергија ги крена цените, па и Аиркон гледам ги пукале на таа висока цена....и оп никој не купува...

И видиш не видиш, ајде едно промоцииче, со попристојна ценичка... да се извади нешто од врзаните пари.... не дека сеа без маржа ги даваат...
 
Последно уредено:
Член од
11 септември 2020
Мислења
5
Поени од реакции
4
Zdravo. Edno prasanje do onie koi imate meraci za potrosuvacka na struja. Primer na zadadena temperatura od 26 stepeni dali ima razlika vo potrosuvackata pri rabotenjeto na klimata na prva brzina fan speed i rabotenjeto so treta brzina fan speed. I ako ima razlika kolku e toa.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Незнам што е чудно ем врска немате од трговија и маржи во трговија ем се курчите па сеа види ?
Како грее амберот18000 го продаваа 79900 со попуст 69000 а техно маркет го даваше 79000 па пото го намалија на 74000
па само млатите празна слама со Рекла -Казала а не со технички параметри
Автоматски споено мислење:

А еве ги и Куртоните од Грее што ви го честитаат к.божик па се прашувам колку е назависен Форумов и колку има пајтонаши од други фирми кои продаваат Муда за Бубрези
Nesto ne e vo red so tebe....
Автоматски споено мислење:

Незнам што е чудно ем врска немате од трговија и маржи во трговија ем се курчите па сеа види ?
Како грее амберот18000 го продаваа 79900 со попуст 69000 а техно маркет го даваше 79000 па пото го намалија на 74000
па само млатите празна слама со Рекла -Казала а не со технички параметри
Автоматски споено мислење:

А еве ги и Куртоните од Грее што ви го честитаат к.божик па се прашувам колку е назависен Форумов и колку има пајтонаши од други фирми кои продаваат Муда за Бубрези
Nesto ne e vo red so tebe....
Da se navreduva cestitka za sveta rabota, od koj i da e, SRAMOTA.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom