Најекономично греење (затоплување)

Член од
29 август 2019
Мислења
1.187
Поени од реакции
2.859
Добро груба цифра е 2000 ден, вероватно 1800-2000, беа потрошени околу 400 кв.
Во собата термометрите постојано кажуваат добра темп секогаш +1 степен од таа на климата па ако имам загуби ваљда и тие ќе бидат првиот симптом дека нешто не е во ред
Јас тука од форумот добивам некои корисни информ. инаку ова ми е прво искуство со греење на клима.
Повеќе ми беше дали се ова е во ранг на оваа клима или нешто е згрешено во монтажа (ако е можно да се згреши) и дали таа работи ок или не.
Можеш уште да видиш на сметката од ЕВН од кој до кој датум е пресметката. Да не е повеќе денови од месец калкулирано...

Денес баш излезе на сајтот од ЕВН сметката за денекмври кај мене, гледам од 18.11 до 22.12....
Удирам математиката 35 дена идат вкалкулирани во оваа сметка за Демекври, а за претходната за Ноември биле 27 дена вкалкулирани.
Епа таа беше 2600 а оваа нормално дупло и фазла, машала 5300.

И така денес зедов дигитрончето, отворив Broadlink апликацијата пошо убаво си брои таму и скапа ефтина тарифа (бар онаа преку ноќ) а и се гледа за секоја недела засебно па од 47ма до 52ра недела само ги исклучив вредностите од деновите кои не ми требаа....и напрајв по една прецизна математика и за Хансол-от и за Мицу-то од 18.11 до 22.12.
Хансол-от за 35 дена (18.11 до 22.12) во 17м2 x 2,1м = 35,7м3 загревано фиксно на 25С потрошил 377.2kWh или според Broadlink апликацијата 1648 денари.
Мицу-то за 35 дена (18.11 до 22.12) во 29м2 x 2,65м = 76,8м3 + навечер спална 14,8м2 x 2.65m = 39.6m3 вкупно ~44m2 или 116,5м3 (3x спрема Хансолот) загревано на 23С дење 22С ноќе потрошил 405.5kWh или според Broadlink апликацијата 1779 денари.


Epa ne si videl greenje so 170w, toa e hiper inverter, ete si pisuva vo prospektot.
Што викаш, тоа е Хипер-инвертер... кај ќе види, немаат такви кај нив во Грее.

Kaj e @zlatko_ti412 ?
Ако ме бараш, дур чекаш види овде од пред ден-два еден пост од мене многу интересен, да не го имаш скокнато....
 
Член од
7 септември 2009
Мислења
155
Поени од реакции
243
Пишав претходно дека зедов Даисекаи 9 од Аиркон, иако незнаев претходно дека постои лајт верзија од истата.
Бидејќи веќе ја зедов, ми остана да чекам да видам што ќе ми донесат за монтажа.
Денес ми ја монтираа од Аиркон (баш како порачана за муабетов што се почнал)...

Моделот на внатрешната е RAS-13PKVPG-E.

1608856526830.png
 

Attachments

Член од
29 август 2019
Мислења
1.187
Поени од реакции
2.859
Пишав претходно дека зедов Даисекаи 9 од Аиркон, иако незнаев претходно дека постои лајт верзија од истата.
Бидејќи веќе ја зедов, ми остана да чекам да видам што ќе ми донесат за монтажа.
Денес ми ја монтираа од Аиркон (баш како порачана за муабетов што се почнал)...

Моделот на внатрешната е RAS-13PKVPG-E.

Прегледај го приврзокот 278322
Ахахах ахахаха унериии.....
Сега ќе го снема пак Стрелчо на 2-3 дена од форумов.... дур стивне муабетов негов денешен за Даисеикаи-те од Аиркон.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.530
Поени од реакции
10.017
Пишав претходно дека зедов Даисекаи 9 од Аиркон, иако незнаев претходно дека постои лајт верзија од истата.
Бидејќи веќе ја зедов, ми остана да чекам да видам што ќе ми донесат за монтажа.
Денес ми ја монтираа од Аиркон (баш како порачана за муабетов што се почнал)...

Моделот на внатрешната е RAS-13PKVPG-E.

Прегледај го приврзокот 278322
А на надворешната?
П.С.со здравје и долго да си ја служиш (y)
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
da ne gi bunite light i super daisekai mnogu lesno se raspoznavaat light nema dupli nasocuvaci na vozduh na vnatresnata toa e toa nema potreba od mnogu pazenje i citanje na kodovi dali vi prodale super ili light....Plasticno kazano Shorai Premium e daisekai light
 
Член од
20 декември 2020
Мислења
124
Поени од реакции
147
Како прво сите јапонски производители (Mitsubishi,Fujitsu,Daikin,Panasonic,Toshiba ги имаат тие цени,гора долу со слични карактеристики; пример- Fujitsu Nocria,Mitsubishi сличен на Nocria се со слични цени и што сеа се правиме оти тие не чинат а чинат некои кинески кои се со смешен квалитет и сомнителни ознаки,
Ве молам најдетеми барем еден кинески модел со спецификации како јапонските производители.Пр
Fujitsu Super Eco Inverter - ASYG18KMTA/AOYG18KMTA
, Нема оти кинескиве клими не оти се лоши али малку подлажуваат и затоа ги кријат точните податоци;Каде им е Cop го нема туку дааваат Scop кој може да се штелува како сакаат ..
Еве да земеме и една врвна кинеска Маркаа како GREE
AMBER Nordic GWH18YE-S6DBA2B
Инаку Copot e 4.22 а кај истиот модел koj go proizveduva Gree-Tosot со исти технички параметри Cop e 3.5 инаку Copt kaj Gree го има во Каталогот и ве молам погледнете ги параметрите на Fujitsu i Gree како споредба па сеа како е можно фујитсу да е 6,3 килвати на грење просечно,со фан 1050,со дијаметар на цевка 12.7,со издув на воздух со нормална температура,и максимум 8900вати и Cop 4.04 а Грето да е 6100 вати,со фан 1260,со цебка за флуид 16мм со издув од 52 степени и максимум со 9100вати
Просек на век на траење на Fujitsu е од 15-20 години гаранција во светски рамки е од 5-7 год кај нас 2год
Просек на век на траење на Gree нема ,Гаранција 10 во Македонија (Условена) во светски рамки од 2-5 год
fujitsu цена 68000 без плазма,а-феел основен модел
gree 69000 со се
Еве ве молам за споредба на овие две клими како е можно Грето да има толку снага со овие параметри во однос на Фујитсу кој Лаже....
И како е можно една таква фирма како Грее која претендира да стане број 1 да Лаже како со копот кај грее и тосот .Тоа ли е бренд за почит
Секоја клима треба да грее и после 15 год како и првата година а не да го губи капацитетот и зголемува копот
 

Attachments

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Како прво сите јапонски производители (Mitsubishi,Fujitsu,Daikin,Panasonic,Toshiba ги имаат тие цени,гора долу со слични карактеристики; пример- Fujitsu Nocria,Mitsubishi сличен на Nocria се со слични цени и што сеа се правиме оти тие не чинат а чинат некои кинески кои се со смешен квалитет и сомнителни ознаки,
Ве молам најдетеми барем еден кинески модел со спецификации како јапонските производители.Пр
Fujitsu Super Eco Inverter - ASYG18KMTA/AOYG18KMTA
, Нема оти кинескиве клими не оти се лоши али малку подлажуваат и затоа ги кријат точните податоци;Каде им е Cop го нема туку дааваат Scop кој може да се штелува како сакаат ..
Еве да земеме и една врвна кинеска Маркаа како GREE
AMBER Nordic GWH18YE-S6DBA2B
Инаку Copot e 4.22 а кај истиот модел koj go proizveduva Gree-Tosot со исти технички параметри Cop e 3.5 инаку Copt kaj Gree го има во Каталогот и ве молам погледнете ги параметрите на Fujitsu i Gree како споредба па сеа како е можно фујитсу да е 6,3 килвати на грење просечно,со фан 1050,со дијаметар на цевка 12.7,со издув на воздух со нормална температура,и максимум 8900вати и Cop 4.04 а Грето да е 6100 вати,со фан 1260,со цебка за флуид 16мм со издув од 52 степени и максимум со 9100вати
Просек на век на траење на Fujitsu е од 15-20 години гаранција во светски рамки е од 5-7 год кај нас 2год
Просек на век на траење на Gree нема ,Гаранција 10 во Македонија (Условена) во светски рамки од 2-5 год
fujitsu цена 68000 без плазма,а-феел основен модел
gree 69000 со се
Еве ве молам за споредба на овие две клими како е можно Грето да има толку снага со овие параметри во однос на Фујитсу кој Лаже....
И како е можно една таква фирма како Грее која претендира да стане број 1 да Лаже како со копот кај грее и тосот .Тоа ли е бренд за почит
Секоја клима треба да грее и после 15 год како и првата година а не да го губи капацитетот и зголемува копот
Mozi amberot nordik 18 ima mnogu pogolem kompresor mislam 20cm3 a fujitsu 13cm3 i zbicen e na maksimum.
Primer ist kompresor od toshiba Obicno fujitsu go tera kompresorot do 120hz a toshiba do 90hz
Mozi da se proveri vo servisnite.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.662
Botce Galicko kolku ja sakas Toshiba toa cudo edno. Dusata ti place da ja imas ama nemas marza tamu pa jades g.... Iako se znae mnogu dobro kakov manipulant si i site te naucija. Ke ti sredam aj zdravje 2022 ili 2023 najkasno edna Dai (dali light ili dark ke si resis ti). Pa ke ja meris pa ke ja snimas pa posle ke ja miluvas pa ke ja falis pa ke si vikas sto e bre ova itn. itn..
Botce Teshibino, te sibaat kako sakaat site.
Za majtap si, aj na polnenje, baterijata otide out.
Автоматски споено мислење:

Можеш уште да видиш на сметката од ЕВН од кој до кој датум е пресметката. Да не е повеќе денови од месец калкулирано...

Денес баш излезе на сајтот од ЕВН сметката за денекмври кај мене, гледам од 18.11 до 22.12....
Удирам математиката 35 дена идат вкалкулирани во оваа сметка за Демекври, а за претходната за Ноември биле 27 дена вкалкулирани.
Епа таа беше 2600 а оваа нормално дупло и фазла, машала 5300.

И така денес зедов дигитрончето, отворив Broadlink апликацијата пошо убаво си брои таму и скапа ефтина тарифа (бар онаа преку ноќ) а и се гледа за секоја недела засебно па од 47ма до 52ра недела само ги исклучив вредностите од деновите кои не ми требаа....и напрајв по една прецизна математика и за Хансол-от и за Мицу-то од 18.11 до 22.12.
Хансол-от за 35 дена (18.11 до 22.12) во 17м2 x 2,1м = 35,7м3 загревано фиксно на 25С потрошил 377.2kWh или според Broadlink апликацијата 1648 денари.
Мицу-то за 35 дена (18.11 до 22.12) во 29м2 x 2,65м = 76,8м3 + навечер спална 14,8м2 x 2.65m = 39.6m3 вкупно ~44m2 или 116,5м3 (3x спрема Хансолот) загревано на 23С дење 22С ноќе потрошил 405.5kWh или според Broadlink апликацијата 1779 денари.



Што викаш, тоа е Хипер-инвертер... кај ќе види, немаат такви кај нив во Грее.


Ако ме бараш, дур чекаш види овде од пред ден-два еден пост од мене многу интересен, да не го имаш скокнато....
Ti sam si se lazes, i si veruvas. Treba da se opravda frlanjeto pari.
Teraj si ja taka rabotava.
Автоматски споено мислење:

Како прво сите јапонски производители (Mitsubishi,Fujitsu,Daikin,Panasonic,Toshiba ги имаат тие цени,гора долу со слични карактеристики; пример- Fujitsu Nocria,Mitsubishi сличен на Nocria се со слични цени и што сеа се правиме оти тие не чинат а чинат некои кинески кои се со смешен квалитет и сомнителни ознаки,
Ве молам најдетеми барем еден кинески модел со спецификации како јапонските производители.Пр
Fujitsu Super Eco Inverter - ASYG18KMTA/AOYG18KMTA
, Нема оти кинескиве клими не оти се лоши али малку подлажуваат и затоа ги кријат точните податоци;Каде им е Cop го нема туку дааваат Scop кој може да се штелува како сакаат ..
Еве да земеме и една врвна кинеска Маркаа како GREE
AMBER Nordic GWH18YE-S6DBA2B
Инаку Copot e 4.22 а кај истиот модел koj go proizveduva Gree-Tosot со исти технички параметри Cop e 3.5 инаку Copt kaj Gree го има во Каталогот и ве молам погледнете ги параметрите на Fujitsu i Gree како споредба па сеа како е можно фујитсу да е 6,3 килвати на грење просечно,со фан 1050,со дијаметар на цевка 12.7,со издув на воздух со нормална температура,и максимум 8900вати и Cop 4.04 а Грето да е 6100 вати,со фан 1260,со цебка за флуид 16мм со издув од 52 степени и максимум со 9100вати
Просек на век на траење на Fujitsu е од 15-20 години гаранција во светски рамки е од 5-7 год кај нас 2год
Просек на век на траење на Gree нема ,Гаранција 10 во Македонија (Условена) во светски рамки од 2-5 год
fujitsu цена 68000 без плазма,а-феел основен модел
gree 69000 со се
Еве ве молам за споредба на овие две клими како е можно Грето да има толку снага со овие параметри во однос на Фујитсу кој Лаже....
И како е можно една таква фирма како Грее која претендира да стане број 1 да Лаже како со копот кај грее и тосот .Тоа ли е бренд за почит
Секоја клима треба да грее и после 15 год како и првата година а не да го губи капацитетот и зголемува копот
Sporeduvas babi i zabi.
Ne letaj ko prle pred magare.
 
Последно уредено:
Член од
20 декември 2020
Мислења
124
Поени од реакции
147
Ако јас летам ко прле пред магаре те молам објасни ми ако не ти си и Магарето и прлето
 
Член од
12 февруари 2016
Мислења
313
Поени од реакции
381
Чудна работа ова со Тошибиве во Енергија се продава SUPER DAISEIKAI 9 RAS-13PKVPG 79000д. во Аиркон SUPER DAISEIKAI 9 RAS-13PKVPG 64500д. ако се земе предвид дека дилерите ја земаат со 10 попуст цената ќе и биде 58050д.
Три прашалници
1)Дали SUPER DAISEIKAI 9 RAS-13PKVPG ја има по други држави со вакви попусти
2)Дали нашиве Тошиби се нешто Фалшливи
3)Дали е Аиркон=Енергија
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Чудна работа ова со Тошибиве во Енергија се продава SUPER DAISEIKAI 9 RAS-13PKVPG 79000д. во Аиркон SUPER DAISEIKAI 9 RAS-13PKVPG 64500д. ако се земе предвид дека дилерите ја земаат со 10 попуст цената ќе и биде 58050д.
Три прашалници
1)Дали SUPER DAISEIKAI 9 RAS-13PKVPG ја има по други држави со вакви попусти
2)Дали нашиве Тошиби се нешто Фалшливи
3)Дали е Аиркон=Енергија
Screenshot_20201225-130816.jpg
Screenshot_20201225-130620.jpg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom